reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Jak wykazać niedopłatę zasiłku w dokumentach rozliczeniowych ZUS

Jak wykazać niedopłatę zasiłku w dokumentach rozliczeniowych ZUS

Pracownica od 18 grudnia 2018 r. do 6 stycznia 2019 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim. Otrzymała wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80%. W lutym 2019 r. wpłynęło kolejne zwolnienie lekarskie, ale już opatrzone kodem B. Pracownica twierdzi, że wcześniejsza niezdolność również przypadła w okresie ciąży, i domaga się wyrównania. Czy mamy obowiązek wypłacić wyrównanie i skorygować dokumenty do ZUS za grudzień 2018 r. i styczeń 2019 r.?

Nie mają Państwo obowiązku wyrównywania wynagrodzenia chorobowego do 100% już teraz. Nie ma też podstaw do korygowania dokumentów do ZUS za grudzień 2018 r. i styczeń 2019 r. Wypłacone po porodzie wyrównanie będzie rozliczone w raportach ZUS RCA i ZUS RSA za miesiąc dokonania wypłaty.

Obowiązkiem pracodawcy jako płatnika składek jest przekazywanie do ZUS imiennych raportów miesięcznych po upływie każdego miesiąca kalendarzowego, w terminie właściwym dla rozliczania składek. Imienny raport miesięczny zawiera informacje dotyczące m.in. rodzajów i okresów przerw w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, a także informacje o zasiłkach i wynagrodzeniach z tytułu niezdolności do pracy wypłaconych na podstawie Kodeksu pracy oraz o zasiłkach finansowanych z budżetu państwa.

Do wykazania wysokości wypłaconych świadczeń oraz przerw w opłacaniu składek za zatrudnione osoby ubezpieczone służy dokument ZUS RSA. Tam oprócz 3-cyfrowego kodu świadczenia (np. 331 dla wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z powodu choroby, finansowanego ze środków pracodawcy) wpisuje się kwotę wypłaconej należności oraz "okres od" i "okres do" przerwy w opłacaniu składek lub okres wypłaconych świadczeń/wynagrodzeń za czas absencji chorobowej. Okres ten nie może wykraczać poza ostatni dzień kalendarzowy miesiąca, za który jest sporządzany raport ZUS RSA. Oznacza to, że pola "Data od" i "Data do" mogą być wcześniejsze niż pierwszy dzień kalendarzowy miesiąca, za który jest sporządzany raport, ale nie mogą być późniejsze niż ostatni dzień miesiąca kalendarzowego, za który jest sporządzany raport. Przykładowo w raporcie za styczeń mogą być wykazane okresy choroby przypadające w grudniu i wynagrodzenie chorobowe za grudzień, wypłacone w styczniu.

Jeżeli okres wypłacanego w danym miesiącu kalendarzowym świadczenia wykraczałby poza rok kalendarzowy, to w raporcie ZUS RSA składanym za miesiąc, w którym dokonano wypłaty, należy wykazać okres i kwotę wypłaconego świadczenia w rozbiciu na dwa bloki raportu, tj.:

  • w pierwszym bloku - należy wykazać okres do 31 grudnia oraz kwotę świadczenia przypadającą za wykazany okres,
  • w drugim bloku - należy wykazać okres od 1 stycznia następnego roku oraz kwotę świadczenia przypadającego za ten okres, pamiętając, że wykazana w tym raporcie data w polu "Data do" nie może wykraczać poza ostatni dzień miesiąca kalendarzowego, za który jest sporządzany raport i w którym nastąpiła wypłata.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak wykazać niedopłatę zasiłku w dokumentach rozliczeniowych ZUS

W artykule przedstawiono również przykłady omawiające problematykę niedopłaty zasiłków.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak wykazać niedopłatę zasiłku w dokumentach rozliczeniowych ZUS /fot. Shutterstock
Jak wykazać niedopłatę zasiłku w dokumentach rozliczeniowych ZUS /fot. Shutterstock

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)19.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama