reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Jakie są warunki opłacania niższych składek ZUS - przegląd ulg dla przedsiębiorców

Jakie są warunki opłacania niższych składek ZUS - przegląd ulg dla przedsiębiorców

Konstytucja biznesu i ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych po wejściu w życie nowych przepisów w 2018 r. i 2019 r. przewiduje wilele ulg zarówno dla przedsiębiorców nowo zaczynających swoje biznesy lub otwierających je po kilkuletniej przerwie, jak i dla już prowadzących działalność, z której uzyskują niewysokie przychody. Te ulgi, licząc od początku startu działalności gospodarczej, to ulga na start, preferencyjne składki na ubezpieczenia, tzw. mały ZUS. Ostatnim - szczególnym rodzajem ulgi jest działalność nierejestrowa (nieewidencjonowana), która nie jest - zgodnie z prawem - działalnością gospodarczą.

Warto podkreślić, że żadna z ulg nie dotyczy składki zdrowotnej. Składkę zdrowotną należy opłacać wciąż w tej samej wysokości, przewidzianej dla wszystkich przedsiębiorców. Za 2018 r. wynosiła ona 319,94 zł miesięcznie (w 2019 r. jeszcze nie jest znana). Przypomnijmy, że składkę zdrowotną należy opłacać od każdego przychodu, a więc jeśli przedsiębiorca prowadzi kilka rodzajów działalności, wówczas opłaca jej wielokrotność.

Poniżej przedstawiamy zasady korzystania z poszczególnych ulg dla przedsiębiorców.

Działalność nierejestrowa

Przedsiębiorca, który w okresie ostatnich 5 lat nie wykonywał działalności gospodarczej, wpisanej do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), nie musi zgłaszać się do CEIDG, jeśli przychód osiągnięty z działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia - 1125 zł w 2019 r. (art. 5 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców; dalej: Prawa przedsiębiorców). Nie będzie musiał też zgłaszać się do ZUS i opłacać żadnych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

W przypadku przekroczenia w danym miesiącu 50% minimalnego wynagrodzenia działalność uznawana będzie za działalność gospodarczą od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie. Osoba ją prowadząca musi wówczas dokonać wpisu do CEIDG (art. 5 ust. 3 Prawa przedsiębiorców). Od tego dnia też powstanie wobec takiej osoby obowiązek ubezpieczeń. W terminie 7 dni będzie musiała zgłosić się jako płatnik składek i jako osoba ubezpieczona do ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego.

Z działalności nieewidencjonowanej nie mogą skorzystać wspólnicy spółek cywilnych (art. 5 ust. 5 Prawa przedsiębiorców).

Polecamy: Kodeks pracy 2019 - komentarz

Działalność nierejestrowa nie jest działalnością gospodarczą (w rozumieniu przepisów Prawa przedsiębiorców, czyli również ustawy systemowej i ustawy zdrowotnej). Osoba prowadząca tę działalność nie płaci zatem żadnych składek - ani na ubezpieczenia społeczne, ani na zdrowotne.

Działalność nierejestrowa nie jest tytułem do ubezpieczeń, zatem osoba, która podejmie inną aktywność zawodową, a która jest tytułem do ubezpieczeń społecznych lub zdrowotnego, musi być zgłoszona z niego do tych ubezpieczeń. Działalność nierejestrowa nie będzie okolicznością wpływającą na obowiązek ubezpieczeń, np. zawierając umowę zlecenia lub umowę o świadczenie usług, prowadzący działalność nierejestrową musi zostać zgłoszony do ubezpieczeń jako zleceniobiorca na zasadach ogólnych.

Zleceniodawca, który powierzy wykonywanie umowy o świadczenie usług albo zlecenia osobie prowadzącej działalność nierejestrową, musi zgłosić ją do ubezpieczeń jako zleceniobiorcę. Umowa ta nie może być wykonywana w ramach tej działalności.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jakie są warunki opłacania niższych składek ZUS - przegląd ulg dla przedsiębiorców

W artykule omówiono również preferencyjne składki i mały ZUS.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Eugenia Jabłokow

Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama