REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są warunki opłacania niższych składek ZUS - przegląd ulg dla przedsiębiorców

Jakie są warunki opłacania niższych składek ZUS - przegląd ulg dla przedsiębiorców /fot. Shutterstock
Jakie są warunki opłacania niższych składek ZUS - przegląd ulg dla przedsiębiorców /fot. Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Konstytucja biznesu i ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych po wejściu w życie nowych przepisów w 2018 r. i 2019 r. przewiduje wilele ulg zarówno dla przedsiębiorców nowo zaczynających swoje biznesy lub otwierających je po kilkuletniej przerwie, jak i dla już prowadzących działalność, z której uzyskują niewysokie przychody. Te ulgi, licząc od początku startu działalności gospodarczej, to ulga na start, preferencyjne składki na ubezpieczenia, tzw. mały ZUS. Ostatnim - szczególnym rodzajem ulgi jest działalność nierejestrowa (nieewidencjonowana), która nie jest - zgodnie z prawem - działalnością gospodarczą.

Warto podkreślić, że żadna z ulg nie dotyczy składki zdrowotnej. Składkę zdrowotną należy opłacać wciąż w tej samej wysokości, przewidzianej dla wszystkich przedsiębiorców. Za 2018 r. wynosiła ona 319,94 zł miesięcznie (w 2019 r. jeszcze nie jest znana). Przypomnijmy, że składkę zdrowotną należy opłacać od każdego przychodu, a więc jeśli przedsiębiorca prowadzi kilka rodzajów działalności, wówczas opłaca jej wielokrotność.

REKLAMA

Poniżej przedstawiamy zasady korzystania z poszczególnych ulg dla przedsiębiorców.

Działalność nierejestrowa

REKLAMA

Przedsiębiorca, który w okresie ostatnich 5 lat nie wykonywał działalności gospodarczej, wpisanej do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), nie musi zgłaszać się do CEIDG, jeśli przychód osiągnięty z działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia - 1125 zł w 2019 r. (art. 5 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców; dalej: Prawa przedsiębiorców). Nie będzie musiał też zgłaszać się do ZUS i opłacać żadnych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

W przypadku przekroczenia w danym miesiącu 50% minimalnego wynagrodzenia działalność uznawana będzie za działalność gospodarczą od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie. Osoba ją prowadząca musi wówczas dokonać wpisu do CEIDG (art. 5 ust. 3 Prawa przedsiębiorców). Od tego dnia też powstanie wobec takiej osoby obowiązek ubezpieczeń. W terminie 7 dni będzie musiała zgłosić się jako płatnik składek i jako osoba ubezpieczona do ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego.

Z działalności nieewidencjonowanej nie mogą skorzystać wspólnicy spółek cywilnych (art. 5 ust. 5 Prawa przedsiębiorców).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Kodeks pracy 2019 - komentarz

Działalność nierejestrowa nie jest działalnością gospodarczą (w rozumieniu przepisów Prawa przedsiębiorców, czyli również ustawy systemowej i ustawy zdrowotnej). Osoba prowadząca tę działalność nie płaci zatem żadnych składek - ani na ubezpieczenia społeczne, ani na zdrowotne.

REKLAMA

Działalność nierejestrowa nie jest tytułem do ubezpieczeń, zatem osoba, która podejmie inną aktywność zawodową, a która jest tytułem do ubezpieczeń społecznych lub zdrowotnego, musi być zgłoszona z niego do tych ubezpieczeń. Działalność nierejestrowa nie będzie okolicznością wpływającą na obowiązek ubezpieczeń, np. zawierając umowę zlecenia lub umowę o świadczenie usług, prowadzący działalność nierejestrową musi zostać zgłoszony do ubezpieczeń jako zleceniobiorca na zasadach ogólnych.

Zleceniodawca, który powierzy wykonywanie umowy o świadczenie usług albo zlecenia osobie prowadzącej działalność nierejestrową, musi zgłosić ją do ubezpieczeń jako zleceniobiorcę. Umowa ta nie może być wykonywana w ramach tej działalności.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jakie są warunki opłacania niższych składek ZUS - przegląd ulg dla przedsiębiorców

W artykule omówiono również preferencyjne składki i mały ZUS.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA