reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Jak wypełniać i kiedy składać nowe formularze ZUS

Jak wypełniać i kiedy składać nowe formularze ZUS

Płatnicy składek, którzy chcą tylko przez 10 lat przechowywać dokumentację pracowników i zleceniobiorców zatrudnionych po raz pierwszy w latach 1999-2018, muszą przekazać do ZUS dwa nowe formularze. W pierwszej kolejności należy złożyć oświadczenie o zamiarze przekazania raportów informacyjnych ZUS OSW, a potem same raporty ZUS RIA. Płatnik składek ma wówczas 12 miesięcy (od złożenia oświadczenia ZUS OSW) na ich uzupełnienie.

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują regulacje skracające z 50 do 10 lat okres przechowywania przez płatników składek dokumentacji pracowniczej (w tym płacowej) osób zatrudnionych w ramach umowy:

  • o pracę,
  • zlecenia,
  • agencyjnej lub
  • innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.

W przypadku pracowników i zleceniobiorców zatrudnionych po raz pierwszy w latach 1999-2018, skrócenie to zostało uzależnione od przekazania przez pracodawcę (zleceniodawcę) raportu informacyjnego ZUS RIA, zawierającego dane niezbędne do ustalenia w przyszłości prawa i wysokości świadczeń emerytalno-rentowych. Jeżeli pierwsze zatrudnienie nastąpiło po 2018 r., skrócenie okresu przechowywania akt jest obligatoryjne. W tym przypadku również należy przekazywać do ZUS dodatkowe informacje.

Oświadczenie o zamiarze przekazania raportów informacyjnych - ZUS OSW

Płatnicy składek, którzy zatrudnili pracowników lub zleceniobiorców po raz pierwszy w latach 1999-2018, aby skorzystać z możliwości skrócenia okresu przechowywania ich dokumentacji z 50 do 10 lat, muszą w pierwszej kolejności złożyć druk oświadczenia ZUS OSW. Jest to krótki dokument, składający się jedynie z trzech bloków.

W bloku I formularza płatnik składek zamieszcza własne dane identyfikacyjne, które już wcześniej podał w zgłoszeniu płatnika składek ZUS ZPA, ZUS ZFA, ZUS ZIPA lub we wpisie do KRS/CEIDG, tj. numery NIP i REGON, nazwę skróconą płatnika składek (podaną w zgłoszeniu płatnika składek, we wniosku CEIDG-1 lub w formularzu NIP-8 złożonym w urzędzie skarbowym). Jeśli płatnik jest osobą fizyczną podaje również numer PESEL (lub numer dowodu osobistego, paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość obywatela Unii Europejskiej - gdy numer PESEL nie został nadany), a także własne imię i nazwisko oraz datę urodzenia.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak wypełniać i kiedy składać nowe formularze ZUS

W artykule przedstawiono również przykładowo wypełnione formularze ZUS.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak wypełniać i kiedy składać nowe formularze ZUS /fot.Shutterstock
Jak wypełniać i kiedy składać nowe formularze ZUS /fot.Shutterstock

Tarcza antykryzysowa 2.0 – co się zmieniło w zakresie pomocy dla pracodawców (PDF)19.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Radek Rafał Wasilewski

doktor nauk prawnych, radca prawny prowadzący w Szczecinie kancelarię prawną Kancelaria Radcy Prawnego dr Radek Rafał Wasilewski (www.radcawasilewski.pl)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama