Kategorie

Jak wybrać odpowiedni software house?

S-NET
Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.
Jak wybrać odpowiedni software house?
Software house to inna nazwa przedsiębiorstwa zajmującego się tworzeniem oprogramowania. Współcześnie takie firmy, tworząc rozwiązania IT, dużą wagę przywiązują do analizy procesów i potrzeb biznesowych klienta, tworzenia specyfikacji funkcjonalnej, testowania aplikacji oraz jej integracji z innymi systemami. Przedsiębiorstwa z tej branży zajmują się przede wszystkim tworzeniem aplikacji dedykowanych i oprogramowania na zamówienie.

Najważniejszy pierwszy krok

Współcześnie technologia cyfrowa osiągnęła tak wysoki poziom, że stała się nieodłącznym elementem życia zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw. Nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania firmy pozbawionej odpowiedniej infrastruktury informatycznej umożliwiającej obsługę napływających danych, ich magazynowanie i przetwarzanie oraz pozwalającej na łatwe połączenie się z internetem i wykorzystywanie jego zasobów. Dlatego jest niesłychanie istotne, aby już na etapie planowania rozpoczęcia działalności gospodarczej zatroszczyć się o wybór jak najlepszej firmy, która zapewni odpowiednie dla potrzeb konkretnego profilu przedsiębiorstwa oprogramowanie i obsługę infrastruktury IT. Innymi słowy, potrzebny jest właściwy Software House.

Tylko na podstawie jakich kryteriów wybrać takowy?

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które dopomogą w podjęciu decyzji co do współpracy z odpowiednim Software Housem.

Kryteria Wyboru

Reklama

Sprawa pierwsza: Software House powinien umieć zadbać o odpowiednią komunikację ze swoim klientem. Współpraca nie powinna ograniczać się do napisania i zainstalowania programu, ale objąć też takie aspekty jak doradztwo, wspólne opracowywanie jak najlepszych rozwiązań, odpowiednie objaśnienie klientowi kwestii technologicznych, angażowanie się Software House'u w budowę wizji produktu czy rozwiązywanie powstałych ewentualnie konfliktów.

Sprawa druga: zawsze powinno się skontrolować doświadczenie konkretnego Software House'u pod kątem potrzeb naszej firmy. W tym celu należy sprawdzić portfolio firmy informatycznej, ze szczególnym uwzględnieniem takich spraw jak sektory usług z jakimi ona współpracuje, jakie zrealizowała już projekty, jakie rozwiązania technologiczne stosuje itp.

Sprawa trzecia: dobrze jest uzyskać wiedzę na temat sposobu i narzędzi pracy, dzięki którym Software House wykonuje zlecone mu projekty. Chodzi tu konkretnie o odpowiednie systemy i metodologie. Przykładem systemu może być Waterfall (Jest to jeden z kilku rodzajów procesów tworzenia oprogramowania zdefiniowany w inżynierii oprogramowania. Wykonuje on podstawowe czynności jako odrębne fazy projektowe, w porządku jedna po drugiej. Każda czynność to kolejny schodek  czyli kaskada), a metodologii: Agile (programowanie zwinne -  grupa metod wytwarzania oprogramowania opartego na programowaniu iteracyjno-przyrostowym, powstała jako alternatywa do tradycyjnych metod typu waterfall).

Sprawa czwarta: właściwe referencje. Zawsze warto poszukać w sieci opinii na temat ewentualnego współpracownika, informacji o jego ewentualnych nagrodach czy certyfikatach.

Reklama

Sprawa piąta: Należy zwrócić uwagę na transparentność firmy będącej w naszym kręgu zainteresowań. Rzetelne przedsiębiorstwo dokładnie oszacuje koszty usługi, tłumacząc szczegółowo, co wygeneruje konkretne koszta. Świadczy to o uczciwości potencjalnego współpracownika.

Sprawa szósta: bezpośrednia znajomość. Powierzając przyszłość swojej firmy danej osobie/osobom, dobrze jest poznać je osobiście.  Takie spotkanie pozwoli na ocenę, czy nasz partner jest osoba rzetelną, konkretną i znającą się na swojej pracy.

Sprawa siódma: istotna jest sama lokalizacja Software House. Jeżeli jest on umiejscowiony stosunkowo daleko od siedziby naszej firmy, powinno się sprawdzić, czy ma on doświadczenie w prowadzeniu prac na odległość.

Sprawa ósma: koniecznie trzeba upewnić się, czy stosowane przez Software House technologie oraz posiadane kompetencje są właściwe, albo wystarczające dla realizacji naszych celów.

Uwzględniając wszystkie powyższe czynniki, znacząco minimalizuje się ryzyko podjęcia współpracy z firmą informatyczną, która nie spełni naszych oczekiwań, przysparzając nam naprawdę sporych kłopotów. Aby być w jeszcze większym stopniu pewnym swojego kooperanta, można przyjrzeć się jeszcze dwóm aspektom: czy nasz projekt dla którego wynajmujemy Software House będzie wymagał wstępnej współpracy pilotażowej, czy będzie od razu podjąć pełną współpracę z podmiotem; a jeżeli pilotaż okaże się konieczny, czy firma będzie skłonna go przeprowadzić? Następnie warto jest dowiedzieć się, czy Software House dokłada odpowiednich starań w kwestiach dotyczących wydajności tworzonych systemów, ich użyteczności, jakości stosowanych rozwiązań technologicznych i zabezpieczeń?

Będąc wyposażonym w taką wiedzę można bez większych obaw dokonać ostatecznego wyboru.

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  24 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Magdalena Foremska (PAH): 7 zł to pomoc 1 osobie w obozie w Iraku przez miesiąc [PODCAST]

  Mimo, że konflikt zbrojny w Iraku zakończył się w 2017 roku, to nadal prawie 1,5 miliona osób przebywa w obozach. Dlaczego nie mogą wrócić do domu? Zapraszamy do wysłuchania podcastu

  77% firm chce wdrożyć na stałe hybrydowy model pracy [BADANIE]

  Wprowadzenie na stałe hybrydowego modelu pracy planuje 77 proc. firm, najczęściej przy utrzymaniu pracy zdalnej przez 2 lub 3 dni w tygodniu – wynika z badań ankietowych wśród prawie 200 najemców powierzchni biurowych w największych miastach w Polsce. Jakie są pozostałe wnioski z badania?

  Roczne wstrzymanie podwyżki płacy minimalnej - przedsiębiorcy apelują do Gowina

  Przedsiębiorcy piszą do Jarosława Gowina z apelem o roczne wstrzymanie podwyżki płacy minimalnej. Chcemy uniknąć zwolnień - apelują.

  Restrukturyzacja to najtańsza opcja dla zadłużonego rolnika

  Jak powinni postępować zadłużeni rolnicy? Eksperci podpowiadają możliwe scenariusze działania. Jednym z nich jest restrukturyzacja. Ile kosztuje takie postępowanie?

  Fotowoltaika - nadchodzą zmiany

  Fotowoltaika. Według prognoz Instytutu Energii Odnawialnej, moc zainstalowana w fotowoltaiki w Polsce podwoi się w ciągu najbliższych dwóch lat. W 2025 roku może osiągnąć nawet 15 GW. Rynek OZE swój dynamiczny wzrost zawdzięczał dotąd przede wszystkim prosumentom, którzy korzystali z programu „Mój Prąd”. Jednak proporcje zaczynają się zmieniać – miejsce mikroinstalacji zajmują farmy, a energia słoneczna „goni” wiatrową.

  Kurs reedukacyjny: co to jest?

  Kurs reedukacyjny: co to jest i w jakich przypadkach jest konieczny? Dziś opowiemy o szkoleniach organizowanych przez WORD-y.

  6 trendów nowej rzeczywistości - co się zmieniło w firmach? [RAPORT]

  Z badania przeprowadzonego przez GfK wynika, że firmy stały się bardziej online, ale początkowy entuzjazm związany z pracą zdalną nieco opadł. Sprawdź 6 trendów nowej rzeczywistości widocznych w Raporcie #RegionyNEXERY2021.

  Polski Ład - czy będą zmiany podatkowe dla przedsiębiorców?

  Rzecznik MŚP postuluje do Premiera o korzystne zmiany dla przedsiębiorców w rządowym planie „Polskiego Ładu”. O jakie zmiany wystąpił Adam Abramowicz?

  Jest stanowisko Rzecznika Finansowego na zapytanie SN w sprawie tzw. kredytów frankowych

  Rzecznik Finansowy uznał, zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, że bieg przedawnienia roszczenia banku o zwrot kwot wypłaconych z tytułu kredytu frankowego, rozpoczyna się od chwili, w której umowa kredytu stała się trwale bezskuteczna.

  Ile kosztuje licencja taxi?

  Ile kosztuje licencja taxi? Kierowca musi spełnić parę wymogów formalnych. Na jaki wydatek musi się przygotować? Kilkaset złotych.

  Czy wejście na giełdę będzie łatwiejsze? MF chce zmian

  Resort finansów chce zmian w “Polskim Ładzie” i proponuje pakiet nowych ulg. Będą ulgi wspierające wejście polskich firm na giełdę, będą też ulgi na inwestowanie przez fundusze vc i zwolnienie podatkowe dla alternatywnych spółek inwestycyjnych. Czy to ułatwi wejście na giełdę?

  Sektor ubezpieczeniowy podwaja wydatki na cyberbezpieczeństwo

  Przyśpieszona transformacja cyfrowa sektora zmieniła priorytety branży w zakresie inwestycji technologicznych. Najważniejsze z nich to cyberbezpieczeństwo i migracja do chmury.

  Czy strategia multicloud w firmie ma wady?

  Tylko 32% firm korzysta z jednej platformy chmurowej. Decydując się na wdrożenie chmur od różnych dostawców firmy jednak często nie zdają sobie sprawy z wyzwań jakie taki proces przed nimi stawia.

  Jak zostać kierowcą Ubera? To w pewnym sensie proste...

  Jak zostać kierowcą Ubera? Choć wymogi nie są zaporowe, jest kilka punktów, które musi wypełnić kandydat. Zaraz opowiemy o procesie autoryzacji.

  Jak obniżyć rachunki za energię - zmiana sprzedawcy w 24 h i porównywarka cen

  Jak obniżyć rachunki za energię. Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że dobiegają końca konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe projektu nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, który proponuje szereg rozwiązań na rzecz dalszego wzmocnienia pozycji odbiorcy energii elektrycznej. Zawarte w nim regulacje dotyczą m.in. możliwości: zmiany sprzedawcy w ciągu 24h, nabywania energii elektrycznej po cenach dynamicznych, korzystania z usług agregatorów czy dostępu do darmowej porównywarki cen, która będzie prowadzona przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

  Qashqai zostaje w Wielkiej Brytanii. Sunderland zaczyna produkcję

  Qashqai zostaje w Wielkiej Brytanii. Pomimo brexitu Nissan nie zdecydował się na przeniesienie produkcji z Wysp Brytyjskich.

  Mieszkanie wynajmuje 4 proc. gospodarstw domowych

  Sektor mieszkań na wynajem w Polsce jest mały i zdominowany przez indywidualnych właścicieli; prywatnie swoje mieszkanie wynajmuje 4 proc. gospodarstw domowych, a wśród nich niecałe 1 proc. korzysta z najmu instytucjonalnego - wynika z raportu firmy CBRE.

  Wartość sprzedaży kredytów hipotecznych

  Kredyty hipoteczne. Wartość sprzedaży kredytów hipotecznych przez liderów rynku pośrednictwa finansowego przekroczyła 9 mld zł - informuje Związek Firm Pośrednictwa Finansowego.

  Chipy płatnicze - czy to nieuniknione?

  Technologie cyfrowe, chociaż powszechne w naszym codziennym życiu, wciąż wzbudzają wiele pytań i kontrowersji, zwłaszcza w kontekście tego, jak daleko jesteśmy skłonni przesuwać granicę ich akceptacji. Czy takim novum będą właśnie chipy płatnicze?

  Kryzys na rynku najmu mieszkań

  Rynek najmu. Jeszcze do niedawna inwestycje w lokale na wynajem były uznawane za żyłę złota. Rentowność nie spadała poniżej 4%, wartość nieruchomości ciągle wzrastała. Wydawało się, że ten segment jest bezpieczny i przyszłościowy. Wraz z wprowadzonymi obostrzeniami z powodu pandemii COVID-19, popyt wycofał się z rynku, co spowodowało katastrofalne skutki dla indywidualnych inwestorów.

  Przed jakimi wyzwaniami stoi sektor data center?

  Centra danych w pandemicznej rzeczywistości stały się kluczowe dla funkcjonowania globalnej gospodarki. Można powiedzieć, że zapotrzebowanie na dane i zabezpieczenie ciągłości działania obiektów data center jeszcze nigdy w historii nie było tak wielkie. Możemy wskazać Polskę jako jeden ze „wschodzących” rynków, gdzie sektor w ostatnim czasie rozwija się bardzo dynamicznie.

  Zgoda na nadanie numeru VIN. Kiedy jest wydawana?

  Zgoda na nadanie numeru VIN jest wydawana przez wydział komunikacji w określonych przypadkach. Jakich? O tym opowiemy za chwilę.

  Prezydent podpisał ustawę o e-doręczeniach

  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o doręczeniach elektronicznych (e-Doręczeniach). Główna zmiana to przesunięcie terminu wdrożenia e-Doręczeń. Jaki jest cel tej ustawy?

  Polacy i Hiszpanie wybierają firmy odpowiedzialne

  Patrząc całościowo na najświeższe wyniki badania, można zobaczyć, że normalność wraca nie tylko w postaci luzowania kolejnych obostrzeń, ale też w naszych głowach. Niemniej, pandemia z pewnością wyrobiła w nas nowe nawyki, które zostaną z nami na długo. Jeśli nie na zawsze - mówi Michał Tokarski, partner, lider sektora dóbr konsumenckich w Polsce, Deloitte.

  Globalne podatki dla firm przyniosłyby 695 mld USD rocznie

  Wprowadzenie globalnego podatku majątkowego zapewniłoby 289 mld USD rocznie, globalnego podatku klimatycznego – 279 mld USD rocznie, a globalnej minimalnej stawki CIT – 127 mld USD rocznie. Na co można by przeznaczyć taką kwotę?