REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wybrać odpowiedni software house?

Jak wybrać odpowiedni software house?
Jak wybrać odpowiedni software house?

REKLAMA

REKLAMA

Software house to inna nazwa przedsiębiorstwa zajmującego się tworzeniem oprogramowania. Współcześnie takie firmy, tworząc rozwiązania IT, dużą wagę przywiązują do analizy procesów i potrzeb biznesowych klienta, tworzenia specyfikacji funkcjonalnej, testowania aplikacji oraz jej integracji z innymi systemami. Przedsiębiorstwa z tej branży zajmują się przede wszystkim tworzeniem aplikacji dedykowanych i oprogramowania na zamówienie.

Najważniejszy pierwszy krok

Współcześnie technologia cyfrowa osiągnęła tak wysoki poziom, że stała się nieodłącznym elementem życia zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw. Nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania firmy pozbawionej odpowiedniej infrastruktury informatycznej umożliwiającej obsługę napływających danych, ich magazynowanie i przetwarzanie oraz pozwalającej na łatwe połączenie się z internetem i wykorzystywanie jego zasobów. Dlatego jest niesłychanie istotne, aby już na etapie planowania rozpoczęcia działalności gospodarczej zatroszczyć się o wybór jak najlepszej firmy, która zapewni odpowiednie dla potrzeb konkretnego profilu przedsiębiorstwa oprogramowanie i obsługę infrastruktury IT. Innymi słowy, potrzebny jest właściwy Software House.

REKLAMA

Tylko na podstawie jakich kryteriów wybrać takowy?

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które dopomogą w podjęciu decyzji co do współpracy z odpowiednim Software Housem.

Kryteria Wyboru

REKLAMA

Sprawa pierwsza: Software House powinien umieć zadbać o odpowiednią komunikację ze swoim klientem. Współpraca nie powinna ograniczać się do napisania i zainstalowania programu, ale objąć też takie aspekty jak doradztwo, wspólne opracowywanie jak najlepszych rozwiązań, odpowiednie objaśnienie klientowi kwestii technologicznych, angażowanie się Software House'u w budowę wizji produktu czy rozwiązywanie powstałych ewentualnie konfliktów.

Sprawa druga: zawsze powinno się skontrolować doświadczenie konkretnego Software House'u pod kątem potrzeb naszej firmy. W tym celu należy sprawdzić portfolio firmy informatycznej, ze szczególnym uwzględnieniem takich spraw jak sektory usług z jakimi ona współpracuje, jakie zrealizowała już projekty, jakie rozwiązania technologiczne stosuje itp.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawa trzecia: dobrze jest uzyskać wiedzę na temat sposobu i narzędzi pracy, dzięki którym Software House wykonuje zlecone mu projekty. Chodzi tu konkretnie o odpowiednie systemy i metodologie. Przykładem systemu może być Waterfall (Jest to jeden z kilku rodzajów procesów tworzenia oprogramowania zdefiniowany w inżynierii oprogramowania. Wykonuje on podstawowe czynności jako odrębne fazy projektowe, w porządku jedna po drugiej. Każda czynność to kolejny schodek  czyli kaskada), a metodologii: Agile (programowanie zwinne -  grupa metod wytwarzania oprogramowania opartego na programowaniu iteracyjno-przyrostowym, powstała jako alternatywa do tradycyjnych metod typu waterfall).

Sprawa czwarta: właściwe referencje. Zawsze warto poszukać w sieci opinii na temat ewentualnego współpracownika, informacji o jego ewentualnych nagrodach czy certyfikatach.

REKLAMA

Sprawa piąta: Należy zwrócić uwagę na transparentność firmy będącej w naszym kręgu zainteresowań. Rzetelne przedsiębiorstwo dokładnie oszacuje koszty usługi, tłumacząc szczegółowo, co wygeneruje konkretne koszta. Świadczy to o uczciwości potencjalnego współpracownika.

Sprawa szósta: bezpośrednia znajomość. Powierzając przyszłość swojej firmy danej osobie/osobom, dobrze jest poznać je osobiście.  Takie spotkanie pozwoli na ocenę, czy nasz partner jest osoba rzetelną, konkretną i znającą się na swojej pracy.

Sprawa siódma: istotna jest sama lokalizacja Software House. Jeżeli jest on umiejscowiony stosunkowo daleko od siedziby naszej firmy, powinno się sprawdzić, czy ma on doświadczenie w prowadzeniu prac na odległość.

Sprawa ósma: koniecznie trzeba upewnić się, czy stosowane przez Software House technologie oraz posiadane kompetencje są właściwe, albo wystarczające dla realizacji naszych celów.

Uwzględniając wszystkie powyższe czynniki, znacząco minimalizuje się ryzyko podjęcia współpracy z firmą informatyczną, która nie spełni naszych oczekiwań, przysparzając nam naprawdę sporych kłopotów. Aby być w jeszcze większym stopniu pewnym swojego kooperanta, można przyjrzeć się jeszcze dwóm aspektom: czy nasz projekt dla którego wynajmujemy Software House będzie wymagał wstępnej współpracy pilotażowej, czy będzie od razu podjąć pełną współpracę z podmiotem; a jeżeli pilotaż okaże się konieczny, czy firma będzie skłonna go przeprowadzić? Następnie warto jest dowiedzieć się, czy Software House dokłada odpowiednich starań w kwestiach dotyczących wydajności tworzonych systemów, ich użyteczności, jakości stosowanych rozwiązań technologicznych i zabezpieczeń?

Będąc wyposażonym w taką wiedzę można bez większych obaw dokonać ostatecznego wyboru.

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej

Autopromocja
S-NET
Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA