REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego firmy powinny korzystać z chmury obliczeniowej?

Dlaczego firmy powinny korzystać z chmury obliczeniowej? /fot. Fotolia
Dlaczego firmy powinny korzystać z chmury obliczeniowej? /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pewne cechy chmur obliczeniowych sprawiają, że są one szczególnie atrakcyjne dla biznesu. Jakie są najważniejsze powody, dla których firmy powinny zaufać technologii chmur i wykorzystywać je w swojej pracy?

REKLAMA

Powód pierwszy: prostota

Chmury są bardzo proste w obsłudze; korzystanie z nich nie wymaga zdobywania zaawansowanych umiejętności informatycznych ani kończenia jakichkolwiek kursów. Co więcej, wykupując usługi chmurowe u ich operatora, przerzucamy na niego obowiązek dbania o zaplecze techniczne cloud computingu. W praktyce, dla pracowników przedsiębiorstwa oznacza to  możliwość pełnego koncentrowania się na istocie biznesu.

Pamiętać też należy o fakcie, że rozwiązania chmurowe realizowane za pośrednictwem firm informatycznych są tańsze od utrzymywania własnych baz danych i serwerowni, co z perspektywy firmy pozwala na oszczędności, przeznaczane następnie na rozwój biznesu lub wyższe pensje.

Powód drugi: sprawniejszy biznes

Często zdarza się, że sukces przedsiębiorstwa zależy od błyskawicznego reagowania na zmiany sytuacji na rynku lub posunięcia konkurencji. Technologia chmurowa gwarantuje właścicielom firm permanentny dostęp do najnowszych informacji (dzięki stałemu połączeniu z internetem), a następnie, po podjęciu na ich podstawie określonej decyzji, błyskawiczne przesłanie jej do klientów, kontrahentów czy współpracowników. Poza tym chmury, dzięki ciągłemu połączeniu z siecią są na bieżąco aktualizowane, co zapobiega możliwości pozostanie w „technologicznym tyle” za plecami konkurencji. Powyższe czynniki sprawiają, że firma działa o wiele sprawniej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powód trzeci: oszczędności

Utrzymywanie własnych centrów danych połączone z zatrudnianiem specjalistów z branży teleinformatycznej wiąże się ze stałymi, wysokimi kosztami. Wykorzystywanie chmur pozwala na zamianę tych wydatków na niewielką, comiesięczną opłatę, w ramach której otrzymuje się gwarancję sprawnej łączności z internetem, automatycznych aktualizacji i zabezpieczenia danych przed zagrożeniami zarówno fizycznymi jak i cyfrowymi. 

Powód czwarty: dostosowanie do potrzeb

Niektóre branże, takie jak chociażby budownictwo czy turystyka, to tzw. branże sezonowe; natężenie pracy zależne jest od pory roku. Podczas szczytu sezonu, kiedy owo natężenie osiąga najwyższy poziom, największa jest też ilość danych przechodzących przez firmowe komputery. Chmury obliczeniowe pozwalają na dostosowanie ich wydajności (zwiększenie bądź zmniejszenie pojemności) do aktualnych potrzeb, a co ważne, przekłada się to na koszta korzystania z chmur – operatorowi płaci się tylko za wykorzystany potencjał chmury, a nie za z góry określone parametry. Tak więc poza sezonem, kiedy liczba klientów, a co za tym idzie zyski spadają, spadają też wydatki związane z obsługą informatyczną.

Polecamy: Poradnik Gazety Prawnej. Firma w spadku – zarząd sukcesyjny


Powód piąty: nieograniczony dostęp

Chmury obliczeniowe oferują przedsiębiorcom bardzo ważne udogodnienie: możliwość dostępu do danych przy użyciu dowolnego sprzętu pozwalającego na połączenie się z internetem  - nieważne czy jest to komputer stacjonarny, laptop czy telefon komórkowy – z dowolnego miejsca na ziemi, pod warunkiem oczywiście że jest w nim zasięg. Uniezależnia to firmy od niewygodnych komputerów stacjonarnych i biur. Działalność gospodarczą można prowadzić dosłownie wszędzie.

Powód szósty: efektywniejszy personel

Powód numer sześć jest w pewnym sensie pochodną numeru pierwszego. Łatwość obsługi chmur sprawia, że każdy pracownik może pracować z dużą łatwością i wydajnością nie martwiąc się o to, że brak wykształcenia czy doświadczenia informatycznego sparaliżuje jego wysiłki. Właściciel przedsiębiorstwa ma za to do dyspozycji wykwalifikowany personel firmy świadczącej usługi cloud computingu, bez konieczności jego opłacania; ponosi jedynie niewielki koszta miesięczne związane z samą usługą „chmurową”.

Post scriptum

Jak wynika z powyższych rozważań, chmury stają się coraz użyteczniejszym, wszechobecnym, a co za tym idzie, coraz bardziej niezbędnym narzędziem w pracy przedsiębiorstw; co można potraktować jako kolejny – siódmy już powód – dla którego warto jest zaufać chmurom. Otóż wkrótce chmury staną się tak popularne, że każda firma która nie zdecyduje się na ich wykorzystanie już na starcie znajdzie się daleko za konkurencją. I to właśnie jest Powód siódmy: konieczność.

Autopromocja
S-NET
Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA