REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy z sektora finansowego korzystają z cloud computingu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Firmy z sektora finansowego korzystają z cloud computingu /shutterstock.com
Firmy z sektora finansowego korzystają z cloud computingu /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorstwa z sektora usług finansowych (FinTech - Financial Technologies) takie jak banki, zakłady ubezpieczeń, instytucje płatnicze, czy firmy inwestycyjne prześcigają się w tworzeniu narzędzi informatycznych, które pozwalają klientom na wygodne korzystanie z usług finansowych. Obecnie tylko przy wykorzystaniu potencjału technologii chmur obliczeniowych (cloud computing) mogą rozwijać swoją działalność.

REKLAMA

Podmioty FinTech tworzą obecnie szereg nowych rozwiązań, między innymi takie jak bankowe aplikacje mobilne, pozwalające na płynne zarządzanie finansami, otwieranie kont z limitem wypłat przeznaczonych na określone cele czy informujące na jednym urządzeniu o wszelkich transakcjach, na wszystkich rachunkach. Współcześnie, cały sektor FinTech zyskał potężnego sprzymierzeńca w postaci chmur obliczeniowych. Dlaczego tak się stało?

Nowa era

REKLAMA

Przed największym rozkwitem technologii FinTech, czyli przed rokiem 2015  rozwiązania informatyczne instytucji finansowych koncentrowały się raczej na systemach wewnętrznych, umożliwiających sprawną obsługę klienta, który musiał jednak w większości przypadków pofatygować się do owej instytucji osobiście.

Obecnie sytuacja uległa znaczącej zmianie; powszechna dostępność urządzeń mobilnych mających dostęp do internetu, takich jak laptopy, tablety czy nawet telefony komórkowe, sprawiła że dokonywanie transakcji finansowych nie wymaga osobistego stawiennictwa w instytucji rodzaju bank czy SKOK. Tym samym, przed firmami z branży IT, w tym FinTech, stanęło nowe wyzwanie: stworzyć takie rozwiązania technologiczne, które w maksymalnym możliwym stopniu ułatwią klientom korzystanie z usług finansowych, takich jak otwieranie i zamykanie kont, wydawanie poleceń przelewów, szybkie zaciąganie pożyczek, dokonywanie płatności itp.

Bezcennym narzędziem, które może ułatwić realizację tego zadania są chmury obliczeniowe. Bezcennym, ale dodajmy też, że koniecznym; ponieważ coraz większa liczba użytkowników sieci zwraca się w stronę chmur, skuteczne dotarcie do nich a następnie podjęcie współpracy, będzie w pełni możliwe tylko przy wykorzystaniu potencjału technologii cloud computing.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

FinTech(mura)?

Zestawiając ze sobą te dwa pojęcia: chmura obliczeniowa i rozwiązania FinTech, należy zadać sobie pytanie, w jaki sposób to drugie może wykorzystać pierwsze aby przekonać do siebie sektor usług bankowych?

Odpowiedzią może być fakt, że istnieją cztery sprawdzone udogodnienia, jakie chmury oferują  specjalistom z branży FinTech. Owe udogodnienia są jednocześnie bardzo istotnymi powodami, poza coraz większą popularnością chmur wśród potencjalnych klientów banków, dla których FinTech coraz głębiej zanurza się w świat cloud computingu.

Szybkie wdrożenie

Pierwsze z nich związane jest z szybkością wdrażania nowych rozwiązań. Kiedy w sektorze usług bankowych pojawia się nowe udogodnienie usprawniające współpracę na linii bank – klient, to dzięki potężnym mocom obliczeniowych serwerów odpowiedzialnych za działanie chmur wdrożenie go jest kwestią zaledwie godzin, podczas gdy wcześniej potrzebne były dni, tygodnie, a nawet miesiące.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Łatwość zarządzania danymi

Drugie dotyczy lepszej sprawności w gromadzeniu i kategoryzowaniu danych. Coraz większa liczba klientów banków i innych instytucji finansowych połączona z coraz to  większą ilością różnych usług daje efekt w postaci ogromnej ilości danych, które trzeba gdzieś gromadzić, kategoryzować i selekcjonować w taki sposób, aby dostęp do nich był łatwy i szybki. Możliwość taką dają właśnie chmury, w których można przechowywać w usystematyzowany sposób o wiele większe ilości danych niż na klasycznych twardych dyskach. Do tego dostęp do informacji zawartych w chmurach jest na tyle szybki, że umożliwia bezproblemowe odnalezienie i analizę danych niezbędnych do przeprowadzenia konkretnej analizy związanej z usługą świadczoną przez instytucję finansową, np. udzieleniem kredytu.


Bezpieczeństwo

Sprawa trzecia to ogromny potencjał obliczeniowy i analityczny chmur. Działanie branży bankowej związane jest z koniecznością wnikliwej kontroli informacji niezbędnych dla prawidłowego świadczenia poszczególnych usług, a także zapewnienia bezpieczeństwa klientom, powierzających jej swoje środki finansowe. Olbrzymia moc obliczeniowa chmur pozwala z jednej strony na wnikliwą analizę danych niezbędnych dla sprawnej realizacji poszczególnych usług, a z drugiej pozwala na szybkie wykrywanie ewentualnych nieprawidłowości w przesyłanych danych, co świadczyć może o próbie dokonania przestępstwa finansowego lub cyberataku. Tak więc chmura nie tylko usprawnia i przyspiesza pracę banków, ale także w znacznym stopniu ja zabezpiecza.

Łatwiejszy dostęp dla klienta

Po czwarte, stosując rozwiązania FinTech oparte o chmurę, banki i inne instytucje finansowe oferują swoim klientom wysoki stopień swego rodzaju autonomii, polegający na możliwości samodzielnego dokonywania przez nich większości operacji związanych z bankowością (płatności, przelewy, pożyczki itd.). Dzięki temu klienci oszczędzają czas, co jest szczególnie istotne przy prowadzeniu działalności gospodarczej, a same banki mogą koncentrować się na wprowadzaniu coraz to nowych rozwiązań i udogodnień, a nie na realizacji czynności, które dzięki chmurom i FinTech – owi klient może przeprowadzić samodzielnie.

A więc...

Odpowiadając na pytanie, dlaczego branża FinTech korzysta z dobrodziejstw chmur, należy zwrócić uwagą na dwie najistotniejsze przyczyny:

Pierwsza to zwykła konieczność; skoro duża część potencjalnych klientów już korzysta z chmur, to chcąc do nich dotrzeć i przekonać ich do swoich usług, również należy chmury wykorzystać. Druga przyczyna wynika z samych technicznych możliwości cloud computingu – ich wielka moc obliczeniowa połączona z wysokiej jakości systemami zabezpieczeń znacząco przyspiesza, ułatwia oraz chroni operacje typowe dla prawidłowego działania sektora finansowego.

S-NET
Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

REKLAMA

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

REKLAMA

Świadczenia pozapłacowe są dziś standardem w sektorze MŚP

Blisko połowa firm z sektora MŚP przy wyborze benefitów kieruje się przede wszystkim ceną, a niemal tyle samo uwzględnia potrzeby i oczekiwania pracowników – wynika z badania Instytutu Keralla Research dla VanityStyle. Jakie inne czynniki wpływają na decyzje pracodawców w tym zakresie?

Hotele mocno podniosły ceny usług, ale i tak muszą ciąć koszty i redukować długi. Czy pomoże im lepszy niż zwykle sezon turystyczny

Hotele i inne firmy świadczące usługi noclegowe wchodzą w sezon majówkowy 2025 z wysoką niepewnością i rosnącym obciążeniem finansowym. Choć dane dotyczące aktywności turystycznej Polaków pozwalały dotąd patrzeć na przyszłość z umiarkowanym optymizmem, rzeczywistość finansowa branży rysuje się znacznie mniej korzystnie.

REKLAMA