REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy z sektora finansowego korzystają z cloud computingu

Firmy z sektora finansowego korzystają z cloud computingu /shutterstock.com
Firmy z sektora finansowego korzystają z cloud computingu /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorstwa z sektora usług finansowych (FinTech - Financial Technologies) takie jak banki, zakłady ubezpieczeń, instytucje płatnicze, czy firmy inwestycyjne prześcigają się w tworzeniu narzędzi informatycznych, które pozwalają klientom na wygodne korzystanie z usług finansowych. Obecnie tylko przy wykorzystaniu potencjału technologii chmur obliczeniowych (cloud computing) mogą rozwijać swoją działalność.

REKLAMA

Podmioty FinTech tworzą obecnie szereg nowych rozwiązań, między innymi takie jak bankowe aplikacje mobilne, pozwalające na płynne zarządzanie finansami, otwieranie kont z limitem wypłat przeznaczonych na określone cele czy informujące na jednym urządzeniu o wszelkich transakcjach, na wszystkich rachunkach. Współcześnie, cały sektor FinTech zyskał potężnego sprzymierzeńca w postaci chmur obliczeniowych. Dlaczego tak się stało?

Nowa era

REKLAMA

Przed największym rozkwitem technologii FinTech, czyli przed rokiem 2015  rozwiązania informatyczne instytucji finansowych koncentrowały się raczej na systemach wewnętrznych, umożliwiających sprawną obsługę klienta, który musiał jednak w większości przypadków pofatygować się do owej instytucji osobiście.

Obecnie sytuacja uległa znaczącej zmianie; powszechna dostępność urządzeń mobilnych mających dostęp do internetu, takich jak laptopy, tablety czy nawet telefony komórkowe, sprawiła że dokonywanie transakcji finansowych nie wymaga osobistego stawiennictwa w instytucji rodzaju bank czy SKOK. Tym samym, przed firmami z branży IT, w tym FinTech, stanęło nowe wyzwanie: stworzyć takie rozwiązania technologiczne, które w maksymalnym możliwym stopniu ułatwią klientom korzystanie z usług finansowych, takich jak otwieranie i zamykanie kont, wydawanie poleceń przelewów, szybkie zaciąganie pożyczek, dokonywanie płatności itp.

Bezcennym narzędziem, które może ułatwić realizację tego zadania są chmury obliczeniowe. Bezcennym, ale dodajmy też, że koniecznym; ponieważ coraz większa liczba użytkowników sieci zwraca się w stronę chmur, skuteczne dotarcie do nich a następnie podjęcie współpracy, będzie w pełni możliwe tylko przy wykorzystaniu potencjału technologii cloud computing.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

FinTech(mura)?

Zestawiając ze sobą te dwa pojęcia: chmura obliczeniowa i rozwiązania FinTech, należy zadać sobie pytanie, w jaki sposób to drugie może wykorzystać pierwsze aby przekonać do siebie sektor usług bankowych?

Odpowiedzią może być fakt, że istnieją cztery sprawdzone udogodnienia, jakie chmury oferują  specjalistom z branży FinTech. Owe udogodnienia są jednocześnie bardzo istotnymi powodami, poza coraz większą popularnością chmur wśród potencjalnych klientów banków, dla których FinTech coraz głębiej zanurza się w świat cloud computingu.

Szybkie wdrożenie

Pierwsze z nich związane jest z szybkością wdrażania nowych rozwiązań. Kiedy w sektorze usług bankowych pojawia się nowe udogodnienie usprawniające współpracę na linii bank – klient, to dzięki potężnym mocom obliczeniowych serwerów odpowiedzialnych za działanie chmur wdrożenie go jest kwestią zaledwie godzin, podczas gdy wcześniej potrzebne były dni, tygodnie, a nawet miesiące.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Łatwość zarządzania danymi

Drugie dotyczy lepszej sprawności w gromadzeniu i kategoryzowaniu danych. Coraz większa liczba klientów banków i innych instytucji finansowych połączona z coraz to  większą ilością różnych usług daje efekt w postaci ogromnej ilości danych, które trzeba gdzieś gromadzić, kategoryzować i selekcjonować w taki sposób, aby dostęp do nich był łatwy i szybki. Możliwość taką dają właśnie chmury, w których można przechowywać w usystematyzowany sposób o wiele większe ilości danych niż na klasycznych twardych dyskach. Do tego dostęp do informacji zawartych w chmurach jest na tyle szybki, że umożliwia bezproblemowe odnalezienie i analizę danych niezbędnych do przeprowadzenia konkretnej analizy związanej z usługą świadczoną przez instytucję finansową, np. udzieleniem kredytu.


Bezpieczeństwo

Sprawa trzecia to ogromny potencjał obliczeniowy i analityczny chmur. Działanie branży bankowej związane jest z koniecznością wnikliwej kontroli informacji niezbędnych dla prawidłowego świadczenia poszczególnych usług, a także zapewnienia bezpieczeństwa klientom, powierzających jej swoje środki finansowe. Olbrzymia moc obliczeniowa chmur pozwala z jednej strony na wnikliwą analizę danych niezbędnych dla sprawnej realizacji poszczególnych usług, a z drugiej pozwala na szybkie wykrywanie ewentualnych nieprawidłowości w przesyłanych danych, co świadczyć może o próbie dokonania przestępstwa finansowego lub cyberataku. Tak więc chmura nie tylko usprawnia i przyspiesza pracę banków, ale także w znacznym stopniu ja zabezpiecza.

Łatwiejszy dostęp dla klienta

Po czwarte, stosując rozwiązania FinTech oparte o chmurę, banki i inne instytucje finansowe oferują swoim klientom wysoki stopień swego rodzaju autonomii, polegający na możliwości samodzielnego dokonywania przez nich większości operacji związanych z bankowością (płatności, przelewy, pożyczki itd.). Dzięki temu klienci oszczędzają czas, co jest szczególnie istotne przy prowadzeniu działalności gospodarczej, a same banki mogą koncentrować się na wprowadzaniu coraz to nowych rozwiązań i udogodnień, a nie na realizacji czynności, które dzięki chmurom i FinTech – owi klient może przeprowadzić samodzielnie.

A więc...

Odpowiadając na pytanie, dlaczego branża FinTech korzysta z dobrodziejstw chmur, należy zwrócić uwagą na dwie najistotniejsze przyczyny:

Pierwsza to zwykła konieczność; skoro duża część potencjalnych klientów już korzysta z chmur, to chcąc do nich dotrzeć i przekonać ich do swoich usług, również należy chmury wykorzystać. Druga przyczyna wynika z samych technicznych możliwości cloud computingu – ich wielka moc obliczeniowa połączona z wysokiej jakości systemami zabezpieczeń znacząco przyspiesza, ułatwia oraz chroni operacje typowe dla prawidłowego działania sektora finansowego.

Autopromocja
S-NET
Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA