REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz więcej firm inwestuje w cloud computing

Coraz więcej firm inwestuje w cloud computing /fot.shutterstock
Coraz więcej firm inwestuje w cloud computing /fot.shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nad Polskę nadciągają gęste chmury. To dobra prognoza zarówno dla konsumentów, jak i świata biznesu. Segment cloud computing należy do najszybciej rozwijających się obszarów rynku IT nad Wisłą. Chmura jest dziś szczególnie popularna wśród firm zajmujących się analityką internetową, jednocześnie zyskuje spore grono zwolenników wśród małych i średnich firm. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na działanie w chmurze ze względu na usprawnienie pracy.

Najważniejsze zalety przeniesienia środowiska firmowego do chmury to zwiększenie bezpieczeństwa, obniżenie kosztów i większa mobilność danych.
Zainteresowanie szeroko pojętym „cloud computingiem” rośnie intensywnie we wszystkich sektorach gospodarki i wszystkich typach firm.

REKLAMA

A co o chmurze myślą sami przedsiębiorcy?

Z badań przeprowadzonych wśród przedstawicieli sektora MŚP wynika, że już dwie trzecie firm w Polsce korzysta z co najmniej jednego rozwiązania chmurowego. Z roku na rok wzrasta świadomość korzyści wynikających z użytkowania chmury. Machina dopiero się rozkręca, a już 77% przedsiębiorców wskazuje, że największą zaletą chmury jest łatwa komunikacja wewnątrz firmy, 74% przekonuje możliwość pracy zdalnej, a 72% ceni łatwość przechowywania danych. Prognoza jasno pokazuje, że w niedługim czasie nie tylko będzie rosła liczba przedsiębiorców wdrażających cloud computing, ale też firmy będą bardziej kompleksowo korzystały z tego usprawnienia.

Jak to się stało?

Na rynek ruszyli wszyscy ci, którym jeszcze całkiem niedawno inwestycja w chmurę wydawała się zbyt ryzykowna. Często są to klienci, którzy dołączając do drużyny cloud computing wchodzą z impetem w całe przedsięwzięcie i nadają rozmach całemu rynkowi usług opartych na chmurze. A kto się wsłucha, ten dostrzeże jasny sygnał – wzrasta zaufanie do wirtualnych rozwiązań.

Dlaczego polskie firmy inwestują w cloud computing?

Sprawny przepływ informacji dzięki chmurze

Chmura odgrywa bardzo ważną rolę w systemie przetwarzania informacji. Dzięki chmurze dane gromadzone są w jednym miejscu, a dostęp do nich można uzyskać w dowolnym miejscu i czasie. Wszystkie dokumenty można swobodnie modyfikować  w czasie rzeczywistym i nadawać różne poziomy dostępu. Nie zapominajmy też o usprawnieniu komunikacji wewnątrz firmy – to nie lada gratka dla średnich i dużych firm, które od dawna próbują tkać sieć skutecznych połączeń pomiędzy pracownikami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Chmura na straży komunikacji

Fundament każdego udanego projektu to skuteczna komunikacja z każdą osobą w firmie. O ile jest to oczywiste, to na uwagę zasługuje fakt, że coraz więcej polskich przedsiębiorców właśnie w chmurze dostrzega możliwość usprawnienia wewnątrz firmowej komunikacji. Co więcej, właściciele firm w końcu mogą pracować zdalnie z resztą swojej załogi - w tym samym czasie z każdego zakątka świata.

Oszczędności pod chmurą

Przedsiębiorcy podkreślają też, że rozwiązania chmurowe są tańsze niż skomplikowana infrastruktura IT. Doceniają to głównie małe i średnie firmy, gdzie nakłady poniesione na zbudowanie profesjonalnej infrastruktury IT są nieporównywalnie większe niż podstawowe działania w chmurze obliczeniowej.

Czego najbardziej obawiają się polscy przedsiębiorcy?

Skoro mowa o rozwiązaniach IT, nie będzie to dla nikogo zaskoczeniem, że największa obawa dotyczy możliwości utraty danych poprzez ataki zewnętrzne. Mówi o tym 36% przedstawicieli firm. Pozostali  obawiają się raczej braku dostępu do informacji w przypadku braku połączenia z Internetem. Dostawcy wirtualnej chmury uspokajają jednak, że wszystko to zależy od sposobu zarządzania tożsamością użytkowników. W chmurze w prosty sposób można tworzyć systemy z różnymi poziomami dostępu i zabezpieczyć wszystkie poufne informacje.

Nad Polskę nadciągają gęste chmury

REKLAMA

Z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć, że chmura już na stałe wpisała się w biznesową rzeczywistość. Ułatwia ona przepływ informacji, komunikację wewnątrz firmy, pozwala na pracę zdalną i co ważne, jest tańsza i bezpieczniejsza niż profesjonalna infrastruktura IT.

Świat powoli chowa się za chmurą. Zarówno świat biznesu, jak i konsumentów. Rynek cloud computing w Polsce wyraźnie nabiera rozpędu.  Oznacza to, że chmura to jeden z motorów napędowych krajowego rynku IT i z pewnością obszar, w którym dostawcy mogą swobodnie szukać możliwości rozwoju.

Polecamy: Ceny transferowe. Jak przygotować firmę do kontroli podatkowej

Autopromocja
S-NET
Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA