REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwój technologii a nowe możliwości dla właścicieli firm

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Rozwój technologii a nowe możliwości dla właścicieli firm /shutterstock.com
Rozwój technologii a nowe możliwości dla właścicieli firm /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich latach, jak wynika z raportu opublikowanego przez PARP, nie słabnie zainteresowanie Polaków zakładaniem własnych firm. Mimo że tendencja jest wzrostowa w tym zakresie, okazuje się, że średnio po roku obecności na rynku te nowe firmy upadają. Co wpływa na niepowodzenie firmy i czy w dobie nowoczesnych technologii istnieją narzędzia, które ułatwiają prowadzenie biznesu?

Kiedy pomysł na biznes to za mało…

REKLAMA

Nawet najlepsze idee, które przyświecały podczas zakładania działalności gospodarczej, mogą okazać się niewystarczające, jeśli w trakcie prowadzenia firmy zabraknie kilku ważnych elementów będących fundamentem każdego dobrze prosperującego biznesu. Z badania przeprowadzonego przez firmę Euler Hermes wynika, że w 2017 roku wzrosła liczba upadłych firm o 12% w porównaniu do roku poprzedniego. Aż 30% przedsiębiorstw upada już po roku swojej działalności, a blisko 70% - po około pięciu latach funkcjonowania na rynku. Jedną z podstawowych przyczyn takiego stanu rzeczy jest brak monitoringu przepływów pieniężnych. Niekontrolowanie płatności w rezultacie doprowadza do zachwiania “cashflow” firmy, a od tego już tylko krok do jej upadku.

REKLAMA

Przeprowadzone badania jasno wskazują, że wydłużające się terminy płatności oraz rosnące zatory płatnicze to problem wielu przedsiębiorców. Początkujący właściciele nie zdają sobie sprawy, jak ważne jest zabezpieczenie przedsiębiorstwa przed niewypłacalnymi kontrahentami.

...warto zadbać o właściwe zaplecze firmy

Bazowym elementem każdego biznesu, który w znacznej mierze pozwala uchronić firmę przed bankructwem, jest odpowiednie prowadzenie księgowości. - Brak dobrze prowadzonych ksiąg i ewidencji oraz rozliczeń może skutkować nie tylko zachwianiem płynności finansowej firmy, ale także poważnymi problemami na gruncie prawnym - twierdzi Andrzej Lazarowicz, Prezes Zarządu w wFirma.pl platformy dedykowanej mikro- i małym przedsiębiorstwom do prowadzenia księgowości online. Postęp technologiczny na tyle mocno się rozwinął, że dla początkujących przedsiębiorców proponuje wygodne i skuteczne narzędzia, które mają za zadanie ułatwić prowadzenie firmy i zapobiec jej upadkowi. Dla mikro- i małych przedsiębiorstw najlepszą formą zarządzania i rozliczania finansów jest prowadzenie księgowości we własnym zakresie za pomocą innowacyjnych narzędzi, które będą jak dobry garnitur - odpowiednio dobrane i zapewniające komfort użytkowania.

Nowe narzędzia, które ułatwiają prowadzenie biznesu

Na przestrzeni ostatnich lat silnie rozwinęła się technologia. Dziś nikt już nie potrafi wyobrazić sobie życia bez komputera, sfery życia prywatnego i zawodowego są bowiem ściśle od niego uzależnione. Trend ten dostrzegli producenci i coraz więcej z nich oferuje swoim klientom usługi udostępniane online, czyli w technologii SaaS. Największym atutem takiego rozwiązania, w porównaniu do klasycznych programów instalacyjnych, jest pełna niezależność i możliwość korzystania bez względu na miejsce i czas użytkowania, co czyni je w pełni nowoczesnym i wygodnym w funkcjonowaniu.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Technologia chmury znalazła swoje odzwierciedlenie również w kwestii analiz finansowych firmy, oferując przedsiębiorcom programy fakturująco-sprzedażowe wyposażone w niezbędne funkcje, takie jak np. moduł CRM, który służy do zarządzania relacjami z klientami. Dodatkową zaletą tego typu oprogramowań jest również integracja z bankowością, ZUS czy urzędami skarbowymi, co umożliwia bezpośrednią wysyłkę e-deklaracji. Korzystający z programu online nie muszą martwić się o jego aktualizację lub zasoby serwerów, bowiem to dostawca oprogramowania dba o ten aspekt. Poza tym przedsiębiorca płaci jedynie za funkcje, z których korzysta, co w konsekwencji przekłada się na optymalizację kosztów oraz pełną personalizację usługi pod względem potrzeb.


Jakie korzyści wiążą się z prowadzeniem księgowości internetowej?

  • Oszczędność czasu i pieniędzy - Dla każdego właściciela firmy istotną kwestią jest umiejętne planowanie czasu. Korzystający z księgowości w wersji online nie muszą poświęcać go na dostarczenie odpowiednich dokumentów - wszystko znajduje się w systemie. Poza tym automatyzacja wielu procesów księgowych powoduje spadek kosztów związanych z rozliczeniami księgowymi - płaci się za całość usługi, nie za pojedyncze dokumenty.
  • Wygoda - Korzystający z programów w wersji internetowej mają dostęp do danych firmy 24/7. Takie rozwiązanie stanowi niepodważalny atut tego typu systemów, które umożliwiają zarządzanie firmą z każdego miejsca o dowolnej porze.
  • Wsparcie ekspertów - Użytkownicy serwisów w chmurze w przypadku jakichkolwiek problemów z obsługą systemu czy braku rozumienia poszczególnych kwestii księgowo-podatkowych, mogą liczyć na stały kontakt ze specjalistami. Udzielone wsparcie w kwestii technicznej czy merytorycznej pozwala na efektywne zarządzanie biznesem.
  • Bezpłatna aktualizacja systemu - Udostępnienie oprogramowania w wersji zgodnej z aktualnie obowiązującymi wymogami prawnymi to obowiązek dostawcy. Oznacza to, że korzystający z systemu użytkownik nie musi martwić się o ręczne wprowadzanie modernizacji, wszystko leży bowiem po stronie dostawcy. Regularne aktualizacje spowodowane dostosowywaniem systemu pod wiodące przepisy prawne i wymagania klientów wpływają na jeszcze lepszą wydajność pracy.

Istota programów online - czy są przyszłościowe?

Nie da się ukryć, że programy w wersji online obecnie cieszą się sporym uznaniem. Atuty, które za nimi przemawiają, przyciągają spore grono zainteresowanych, przez co silnie zaznaczają już swoją obecność na rynku. - Nie ulega wątpliwości, że dzięki swoim walorom mają one duży potencjał na rozwój w przyszłości, który ma szansę zdominować tradycyjne programy. Warto pamiętać, że współcześni przedsiębiorcy, którzy dopiero wkraczają na rynek, to osoby z pokolenia, dla którego internet i komputer stanowią powszechne narzędzie w codziennym życiu. Dlatego tym bardziej realnym staje się fakt, że użytkowanie programów w chmurze przyczyni się do jeszcze większego wzrostu zainteresowania nimi - komentuje Andrzej Lazarowicz z wFirma.pl.

Andrzej Lazarowicz, Prezes Zarządu w wFirma.pl
wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

REKLAMA

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

REKLAMA

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

REKLAMA