reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Przydatne narzędzia do komunikacji w firmie

Przydatne narzędzia do komunikacji w firmie

Każdy startup prędzej czy później musi pokonać własną drogę w poszukiwaniu optymalnych narzędzi komunikacji wewnętrznej i zarządzania pracą. Dmitry Wołoszyn, jeden z założycieli Preply.com, opisuje swoje doświadczenia w poszukiwaniu świętego Graala komunikacji w młodym zespole startupowym. Dokonał wyboru najbardziej intuicyjnych i prostych asystentów codziennej pracy. Poniżej subiektywny przegląd przetestowanych na własnej, startupowej skórze.

Slack – komunikator dla leniwych

W skrócie - darmowy czat dla małych zespołów. W praktyce to zestaw kanałów dla poszczególnych projektów, w obrębie których toczą się zamknięte dyskusje wcześniej zdefiniowanej grupy uczestników. Nadzór nad czatem sprawuje administrator, który może włączać kolejne osoby w rozmowę. Wśród pozytywnych cech Slacka na pewno należy wyróżnić przyjazny dla użytkownika interfejs przypominający niegdyś popularny IRC oraz możliwość integracji z najbardziej popularnymi narzędziami dla programistów. Dodatkowy plus to spore i zawsze dostępne archiwum i pokaźna przestrzeń dyskowa do przechowywania danych w chmurze. Bonus - kilka dodatkowych funkcjonalności, które w codziennym użytkowaniu są bardzo przydatne: tworzenie podglądu linków i obrazów w wygodnym formacie, wyszukiwanie słów nie tylko w pokoju rozmów, ale także w dokumentach pdf dołączonych do rozmowy. Jakieś minusy? Slack może nie spełnić oczekiwań w zarządzaniu wieloma projektami jednocześnie, co po jakimś czasie może wymóc na zespole korzystanie z innych komunikatorów. Również inwestycja w wersję premium nie przyniesie spodziewanych korzyści – w praktyce zwiększy tylko pojemność pamięci.

Dla kogo? startupy do 5-15 osób
Dlaczego? darmowa wersja podstawowa, niedroga wersja premium, wygodny interface
Kiedy przestaje spełniać oczekiwania? kiedy liczba projektów rośnie.

Redakcja poleca: Dotacje unijne – jak pozyskać środki dla firmy

Trello - proste na pierwszy rzut oka

Kolejna przydatna aplikacja dla startupów z małym zespołem – Trello. Umożliwia wizualne zarządzanie notatkami, przypisanymi do danych projektów. Trelo adaptuje zasady japońskiej metodyki zarządzania projektami Kanban i pozwala śledzić postęp w realizacji na bieżąco. Oprócz tego daje możliwość wpisywania komentarzy pod każdym tematem, dołączania plików, tworzenie checklisty oraz szacowanie czasu przeznaczonego na zadania. Trello uważane jest za jeden z najbardziej wygodnych systemów zarządzania projektami, jest jednak dość minimalistyczny co przy małych projektach jest zaletą, a przy dużych wadą i wówczas musimy poszukać czegoś bardziej zaawansowanego.

Dla kogo? zespoły, które pracują nad jednym lub maksymalnie kilkoma projektami jednocześnie.
Dlaczego? Najbardziej prosty i przystępny interface, możliwość do monitorowania realizacji zadań.
Kiedy przestaje spełniać oczekiwania? Kiedy liczba projektów rośnie.

Jira

Jira – task tracker od Atlassian, nazywana również Godzillą – ulepszoną i rozszerzona wersja Bugzilli, jest przystosowana nie tylko do wyłapywania błędów, ale przede wszystkim do wewnętrznej koordynacji wielu projektów. Panel przypomina prawdziwe centrum dowodzenia – mnóstwo zaawansowanych funkcji i ustawień, które początkowo mogą być sporym wyzwaniem. Program pozwala tworzyć dla każdego projektu system zabezpieczeń i notyfikacji, ma mnóstwo wtyczek ułatwiających planowanie projektu i raportowanie, m.in. tworzenie wykresów Gantta oraz integrację z systemem kontroli wersji Git. W ramach każdego projektu można zastosować narzędzia automatyzujące proces. Zadania utworzone w Jira mogą być ze sobą połączone w rozmaitych zależnościach i konfiguracjach, np. niewykonanie danego zadań może blokować realizację kolejnych i ukończenie całego procesu a złożone zadania mogą być dzielone na mniejsze, składowe tzw. Subtaski. Cena usługi to chyba jedyny minus tego rozwiązania - zależy od liczby licencji dla osób, które korzystają z oprogramowania.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zdjęcia

Przydatne narzędzia do komunikacji w firmie /Fot. Shutterstock
Przydatne narzędzia do komunikacji w firmie /Fot. Shutterstock

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BlaBlaCar.pl

– wspólne przejazdy: oszczędności i ekologia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama