REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zbudować zespół marzeń: dziesięć zasad

Kirill Bigai
Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online
Jak zbudować zespół marzeń: dziesięć zasad /Fot. Shutterstock.com
Jak zbudować zespół marzeń: dziesięć zasad /Fot. Shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Rekrutacja pracowników to dopiero połowa sukcesu. Najważniejsze to stworzyć zespół współpracujący ze sobą w absolutnej harmonii. Jak tego dokonać?

Zespoły osiągające swoje cele przy minimalnej kontroli administracyjnej wzbudzają zainteresowanie nie tylko wśród specjalistów HR, rekruterów, menedżerów, czy właścicieli przedsiębiorstw, ale również ogółu społeczeństwa. Dobry team zwykle kieruje się prostą zasadą pomagającą osiągnąć sukces: pracują jako jeden spójny mechanizm. Dokładnie ten „mały-wielki" szczegół jest w stanie znacząco zwielokrotnić skuteczność każdego pracownika. Problem w tym, że zespół taki jest niezwykle trudno zbudować. Wierzę jednak, że w życiu nie ma nic niemożliwego, a więc jak zbudować swój dream team?

REKLAMA

1. Włącz pasję

Zacznij od siebie. Musisz znaleźć w sobie pasję do ukochanego zajęcia. Nie tylko pobudzi Cię ona do ciągłego rozwoju, ale także pomoże przezwyciężać własne ograniczenia. Pasjonaci biegają w maratonach, podbijają górskie szczyty i zdobywają medale, ale co najważniejsze - uczucie to jest bardzo zaraźliwe. Tak, ty również możesz rozgrzać ludzi własnym entuzjazmem! Wkrótce sam zauważysz, jak zaczną dokonywać niemożliwego. Pamiętaj, udawanie tutaj nie zadziała: oszustwo szybko wyjdzie na jaw.

Polecamy: E-wydanie Dziennika Gazety Prawnej

2. Porzuć motywację

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W konwencjonalnym rozumieniu tego słowa, motywacja to próba przekonania kogoś, że istnieją powody lub czynniki, dla których powinien wykonać daną pracę. W rzeczywistości żadna sztuczna motywacja nie jest nikomu potrzebna. Czego Ci potrzeba, to inspiracja. Jeśli ludzie nie będą szczerze zainteresowani, nigdy nie dadzą z siebie wszystkiego, co najlepsze, nie rozwiną się zawodowo i nie będą w stanie pokonać swoich ograniczeń. Postaraj się wybierać do swojego zespołu osoby, które od początku rozumieją, dlaczego ich wysiłek jest niezbędny oraz jasno widzą swój cel. Pracownika posiadającego naturalną, prawdziwą motywację pozostaje tylko zainspirować do działania.

3. Ufaj swojemu zespołowi

Zbuduj grupę z ludzi, którym możesz zaufać. To pozwoli Ci na rozluźnienie kontroli. Dzięki większej swobodzie pracownicy będą w stanie stać się bardziej twórczy, a Ty uwolnisz swoje zasoby, które będziesz mógł poświęcić na poszukiwania nowych rozwiązań i możliwości.

Zobacz: Zakładam firmę

4. Bądź sprawiedliwy

Poczucie sprawiedliwego traktowania swojej pracy i osoby jest ważną potrzebą życiową każdego z nas. Pragnienie działania jest bardzo łatwo utracić, jeśli czujemy, że nie jesteśmy traktowani sprawiedliwie. Dlaczego się starać, jeśli nie otrzymujemy za to satysfakcjonującego wynagrodzenia? I nie chodzi tutaj tylko o wynagrodzenie pieniężne. Zdarza się, że szef drobiazgowo wylicza pracownikowi liczne braki osobiste. Jednak w dyskusji na temat pozytywnych wyników pracy chwali całą grupę zbiorowo. Wielu dyrektorom wydaje się, że tego rodzaju podejście pomaga zbudować ducha zespołu. Niestety, tak to nie działa. Zdecydowanie lepiej jest podziękować każdemu pracownikowi za jego osobisty wkład we wspólny sukces. Nie zapomnij też w podobny sposób dzielić się z zespołem odpowiedzialnością za wszelkie porażki.

5. Zostań trenerem emocjonalnym

Zainspirować kogoś podczas jednego spotkania jest niezwykle trudno. Pozytywne nastawienie trzeba trenować podobnie jak mięśnie na siłowni. Sekret tkwi w regularnych ćwiczeniach. Staraj się przydzielać pracownikom zadania będące odrobinę powyżej ich zdolności. Powiedz „ wierzę, że Ci się uda". Stopniowo dana osoba zacznie coraz bardziej w siebie wierzyć. Z entuzjazmem będzie podejmować się nawet najbardziej skomplikowanych zadań, a przede wszystkim przestanie tracić cenne zasoby na wymówki.

Zobacz: Zarządzanie

6. Zapraszaj i pytaj

Jeśli pracownik czuje, że jest nie tylko wykonawcą, ale i uczestnikiem procesu pracuje znacznie skuteczniej. Nie bądź strażnikiem i nie wydawaj rozkazów. Lepiej najpierw zapytać, jak Twój pracownik widzi rozwiązanie danego problemu.

Gdy osoba podejmuje decyzję, bierze na siebie odpowiedzialność. To sprawia, że sukces projektu jest w waszym wspólnym interesie. Pozwól pracownikom poczuć współudział na osobistym poziomie, nie rób z nich bezdusznych instrumentów bez własnego zdania.

7. Inwestuj w ludzi

REKLAMA

Rozwój zespołu powinien być Twoim najważniejszym celem. Ważne jest, aby wydzielić na niego odpowiednią ilość czasu, środków i uwagi. To pozwoli Twojemu pracownikowi czuć się cennym członkiem zespołu, a nie tylko tymczasowym wykonawcą, którego łatwo zastąpić.

Gotowość do inwestowania w rozwój pracowników daje kierownictwu więcej swobody. Jeśli grupa ma w zwyczaju podejmowanie ciągłych prób rozwoju, można obniżyć wymagania zawodowe dla osób chętnych do podjęcia pracy w firmie. Zamiast tego będziesz w stanie zwrócić większą uwagę na cechy osobiste potencjalnego kandydata: czy dobrze się z nim pracuje, czy jest zdeterminowany, aby osiągnąć sukces. Doświadczenie dowodzi, że znacznie łatwiej jest podszkolić niedoświadczonego pracownika niż z dnia na dzień zmienić charakter profesjonalisty.

Zobacz też: Finanse

8. Zauważaj osiągnięcia

Nie szczędź pracownikom pochwał. Jeśli osoba pomyślnie zakończyła projekt lub transakcję, warto to zauważyć. Dobry lider zawsze znajdzie powód, aby pochwalić swój zespół. Wyrazy uznania podtrzymują w ludziach poczucie własnej wartości. Niestety niektórzy menedżerzy podchodzą do sprawy od odwrotnej strony i krytykują pracowników, starając się ich w ten sposób zmotywować. Znacznie bardziej produktywnie jest ich inspirować, komplementy są zawsze w stanie zdziałać o wiele więcej niż krytyka.

Nawet w początkowych fazach pracy warto doszukać się drobnych osiągnięć, pośrednich sukcesów czy małego postępu. Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto chwalić zespół. Wyrażając swoją wdzięczność, nie tylko obdarzasz grupę pozytywną energią, ale również przypominasz o realizacji celów. To także inspiruje.

9. Dziel się swoimi planami i celami

REKLAMA

Warto mówić o planach tak często i szczegółowo, jak to tylko możliwe. Staraj się wyjaśnić, co chcesz osiągnąć i w jaki sposób poprowadzić zespół do celu. Takie zachowanie przynosi więcej korzyści niż drobiazgowe objaśnienia zadań.

Znajomość konkretnych celów pracy jest dla zespołu niezwykle inspirująca. Osoba jest w stanie wykonać nawet najbardziej skomplikowane zadanie, jeśli rozumie, do czego jest potrzebne i jakie rezultaty przyniesie.

Zobacz: Szkolenia

10. Daj więcej wolności

Choć brzmi to paradoksalnie, to im mniej kierownictwo kontroluje i ogranicza pracowników, tym więcej sukcesów odnoszą. Wymaganie od członków zespołu ścisłego przestrzegania instrukcji to marnotrawstwo zasobów. Lepiej sformułować jedynie główne zasady i credo firmy Kolejno już każdy z pracowników sam powinien zdecydować, jak wykonać zadanie przy minimalnych nakładach czasu i wysiłku.

Praca w inspirującym zespole ma dla zmotywowanych pracowników wiele zalet. Ludzie pełni pasji są ukierunkowani na rozwiązywanie problemów, są oni dosłownie kopalnią pomysłów. Pracują szybciej, lepiej i przy tym wymagają minimalnej kontroli. To nie tylko pomaga poprawić jakość pracy zespołu, ale oprócz tego tworzy w miejscu pracy zdrową atmosferę, w której przyjemnie jest przebywać, co ostatecznie przynosi najlepsze wyniki.

Zobacz również: Prawo dla firm

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

REKLAMA

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

REKLAMA

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

Compliance a ochrona danych - co przedsiębiorcy muszą wiedzieć

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie prawnym, przedsiębiorcy muszą być na bieżąco z otoczeniem prawnym firmy, w tym regulacjami dotyczącymi ochrony danych osobowych. Compliance, czyli zgodność z przepisami prawa, staje się kluczowym elementem w działalności każdej firmy, niezależnie od jej wielkości. W obliczu surowych kar finansowych i rosnącej świadomości konsumentów, ochrona danych osobowych przestała być jedynie formalnością, a stała się fundamentem odpowiedzialnego prowadzenia biznesu.

REKLAMA