reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Personel > Budowanie zespołu > Jak zbudować zespół marzeń: dziesięć zasad

Jak zbudować zespół marzeń: dziesięć zasad

Rekrutacja pracowników to dopiero połowa sukcesu. Najważniejsze to stworzyć zespół współpracujący ze sobą w absolutnej harmonii. Jak tego dokonać?

Zespoły osiągające swoje cele przy minimalnej kontroli administracyjnej wzbudzają zainteresowanie nie tylko wśród specjalistów HR, rekruterów, menedżerów, czy właścicieli przedsiębiorstw, ale również ogółu społeczeństwa. Dobry team zwykle kieruje się prostą zasadą pomagającą osiągnąć sukces: pracują jako jeden spójny mechanizm. Dokładnie ten „mały-wielki" szczegół jest w stanie znacząco zwielokrotnić skuteczność każdego pracownika. Problem w tym, że zespół taki jest niezwykle trudno zbudować. Wierzę jednak, że w życiu nie ma nic niemożliwego, a więc jak zbudować swój dream team?

1. Włącz pasję

Zacznij od siebie. Musisz znaleźć w sobie pasję do ukochanego zajęcia. Nie tylko pobudzi Cię ona do ciągłego rozwoju, ale także pomoże przezwyciężać własne ograniczenia. Pasjonaci biegają w maratonach, podbijają górskie szczyty i zdobywają medale, ale co najważniejsze - uczucie to jest bardzo zaraźliwe. Tak, ty również możesz rozgrzać ludzi własnym entuzjazmem! Wkrótce sam zauważysz, jak zaczną dokonywać niemożliwego. Pamiętaj, udawanie tutaj nie zadziała: oszustwo szybko wyjdzie na jaw.

Polecamy: E-wydanie Dziennika Gazety Prawnej

2. Porzuć motywację

W konwencjonalnym rozumieniu tego słowa, motywacja to próba przekonania kogoś, że istnieją powody lub czynniki, dla których powinien wykonać daną pracę. W rzeczywistości żadna sztuczna motywacja nie jest nikomu potrzebna. Czego Ci potrzeba, to inspiracja. Jeśli ludzie nie będą szczerze zainteresowani, nigdy nie dadzą z siebie wszystkiego, co najlepsze, nie rozwiną się zawodowo i nie będą w stanie pokonać swoich ograniczeń. Postaraj się wybierać do swojego zespołu osoby, które od początku rozumieją, dlaczego ich wysiłek jest niezbędny oraz jasno widzą swój cel. Pracownika posiadającego naturalną, prawdziwą motywację pozostaje tylko zainspirować do działania.

3. Ufaj swojemu zespołowi

Zbuduj grupę z ludzi, którym możesz zaufać. To pozwoli Ci na rozluźnienie kontroli. Dzięki większej swobodzie pracownicy będą w stanie stać się bardziej twórczy, a Ty uwolnisz swoje zasoby, które będziesz mógł poświęcić na poszukiwania nowych rozwiązań i możliwości.

Zobacz: Zakładam firmę

4. Bądź sprawiedliwy

Poczucie sprawiedliwego traktowania swojej pracy i osoby jest ważną potrzebą życiową każdego z nas. Pragnienie działania jest bardzo łatwo utracić, jeśli czujemy, że nie jesteśmy traktowani sprawiedliwie. Dlaczego się starać, jeśli nie otrzymujemy za to satysfakcjonującego wynagrodzenia? I nie chodzi tutaj tylko o wynagrodzenie pieniężne. Zdarza się, że szef drobiazgowo wylicza pracownikowi liczne braki osobiste. Jednak w dyskusji na temat pozytywnych wyników pracy chwali całą grupę zbiorowo. Wielu dyrektorom wydaje się, że tego rodzaju podejście pomaga zbudować ducha zespołu. Niestety, tak to nie działa. Zdecydowanie lepiej jest podziękować każdemu pracownikowi za jego osobisty wkład we wspólny sukces. Nie zapomnij też w podobny sposób dzielić się z zespołem odpowiedzialnością za wszelkie porażki.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zdjęcia

Jak zbudować zespół marzeń: dziesięć zasad /Fot. Shutterstock.com
Jak zbudować zespół marzeń: dziesięć zasad /Fot. Shutterstock.com

CIT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama