6 działań na Facebooku, które wspierają sprzedaż w sklepie internetowym
REKLAMA
REKLAMA
Branża, w jakiej działa Twój e-biznes tak naprawdę nie ma znaczenia. Nawet jeśli prowadzimy sklep ze specyficznym towarem, np. z branży przemysłowej, Facebook jest świetnym sposobem na wypromowanie tego rodzaju produktów. W dzisiejszych czasach kanały społecznościowe oferują szeroki wachlarz możliwości promocji. Przygotowaliśmy listę najpopularnieszych narzędzi Facebooka, dedykowanych specjalnie sklepom internetowym!
REKLAMA
1. Posty sponsorowane
Posty bazujące wyłącznie na zasięgu organicznym, czyli takim który pozwala nam dotrzeć do odbiorców bezpłatnie, nie zawsze jest wystarczający. Tym bardziej, ze ostatnio Facebbok mocno tnie zasięgi. Organiczny zasięg postów na Facebook szacuje na nie więcej niż 10%, a niektóre źródła mówią nawet o 2% fanów. Oznacza to, że przy bazie 1000 fanów, post bez promocji zobaczy prawdopodobnie mniej niż 100 obserwujących. Jeśli myślimy o intensywnym i dynamicznym promowaniu asortymentu naszego sklepu z pomocą przychodzi płatna promocja. Pozwala ona na dowolne sterowanie zasięgiem swoich postów i w ten sposób docieranie do wybranej grupy odbiorców.
Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach
2. Sekcja Sklep
Ta funkcja została wprowadzona przez Facebooka niedawno. Umożliwia włączenie funkcji sklepu na fanpage'u firmowym. Bez problemu można dodawać kategorie produktowe a w nich konkretne produkty z linkiem do strony www sklepu. Dzięki temu zakup może odbywać się bezpośrednio z Facebooka, bez potrzeby wchodzenia lub logowania się na stronie sklepu. Póki co, serwis nie pobiera prowizji, ani opłaty za korzystanie z tej funkcji. Jednak bardzo możliwe, że w niedalekim czasie, w miarę spopularyzowania się tej sekcji, opłaty zostaną wprowadzone.
3. Facebook Ads
To system reklamowy, który umożliwia dotarcie do wybranej grupy odbiorców. W porównaniu z reklamami AdWords pozwala dużo precyzyjniej dobrać grupy docelowej, np. pod względem wieku, płci, czy zainteresowań. Nie ma dolnego limitu budżetowego, a więc reklamowanie firmy na Facebooku można zacząć nawet od 50 zł. Efekty danej kampanii zależne są właśnie od kwoty, jaką przeznaczymy na kampanię. Im większy budżet, tym szerszy zasięg reklamy. Facebook Ads proponuje również kampanie remarketingowe w oparciu np. o ręcznie dodaną listę mailingową. Mimo, że pod tym względem AdWords ma podobną funkcję, która pozwala na ustawienie płatności za kliknięcie w reklamę, to jednak Facebook oferuje niższe ceny.
4. Content marketing
Forma dotarcia do klienta to jedno. Ale równie ważna, o ile nie ważniejsza jest odpowiednia treść, która znajduje się w postach i na naszym firmowym fanpage'u. Ich wartość jest nieoceniona, gdyż to właśnie dobry content marketing wspiera edukowanie i motywowanie klienta, a w dalszej kolejności zachęca do zakupu. Wartościowy copywriting to taki, który zbuduje w użytkowniku zapotrzebowanie na ofertę sklepu. Angażujące posty są również okazją do zbudowania zainteresowania wokół marki, dzięki czemu zwiększa się szansa na wykreowanie społeczności, wyznającej wartości naszej firmy.
Zobacz: Prawo dla firm
5. Messenger
To narzędzie komunikacji powstało, jako odpowiedź na nasilone zapotrzebowanie na prywatne dialogi. Pierwowzorem był dawny czat facebookowy. Dziś Messenger jest jednym z najpopularniejszych sposobów komunikacji klienta z firmami/ markami. Obecność na Facebooku daje klientom możliwość szybkiego nawiązania kontaktu, bez szukania na stronie danych kontaktowych czy formularzy. Messenger posiada bardzo przydatną funkcję autorespondenta w razie braku obecności kogoś z obsługi. Warto na bieżąco odpowiadać na wszystkie zapytania prywatne. Za szybkie odpowiedzi, strona otrzymuje wyróżnienie, w formie zielonego komunikatu, potwierdzającego sprawne odpowiadanie.
6. Sekcja Oferty
To kolejna facebookowa nowość, która umożliwia tworzenie ofert i katalogu usług, prezentujących zakres asortymentu. Jest to funkcja typowo sprzedażowa. Dzięki temu mamy możliwość dokładnego opisania danej usługi, czy produktu, przybliżyć ich właściwości i zastosowanie, stworzyć galerię zdjęć, a także podać cenę. Pod dokładnym zapoznaniu się z ofertą w prosty sposób można przekierować użytkowania bezpośrednio do witryny sklepu np. za pomocą przycisku: „Zapłać w witrynie”.
Na własną rękę czy poprzez firmę zewnętrzną?
Mimo, że sama obecność na Facebooku jest bezpłatna, jednak bez budżetu trudno osiągnąć jakikolwiek efekt. Nawet, jeśli zdecydujesz się prowadzić marketing społecznościowy samodzielnie, warto przeznaczyć przynajmniej minimalny budżet na dotarcie do potencjalnych klientów.
Jeśli myślisz o bardziej profesjonalnym działaniu na większą skalę, warto skorzystać z pomocy agencji. Mają one doświadczenie w planowaniu i wdrażaniu kampanii o różnym zasięgu, dlatego korzystając z ich pomocy nie tylko oszczędzisz czas, a dzięki raportowanym działaniom, łatwo ocenisz efekty. Dodatkowo agencja zaopiekuje się bieżącą komunikacją z klientem, poprzez odpowiadanie na komentarze i wiadomości prywatne.
Autor: Adrianna Nowak, agencja widoczni
REKLAMA
REKLAMA