REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wprowadzać nowe rozwiązania informatyczne w firmie

Bartłomiej Ślawski
Country Manager VMware w Polsce
Jak wprowadzać nowe rozwiązania informatyczne w firmie/fot. Fotolia
Jak wprowadzać nowe rozwiązania informatyczne w firmie/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przy wybieraniu i wdrażaniu nowych rozwiązań informatycznych w przedsiębiorstwie należy zrozumieć, czego tak naprawdę chce użytkownik, jak będzie z tego korzystać. Należy tak zaprezentować dane rozwiązanie pracownikom, aby wzbudzić ich zainteresowanie oraz uzmysłowić korzyści, jakie na co dzień będzie im przynosić ta technologia.

Problemy współczesnych środowisk IT

REKLAMA

Nikt nie przepada za wypełnianiem firmowych formularzy rozliczania wydatków. Przez całe lata przedsiębiorcom wmawiano jednak, że korzystanie z nich ułatwia wszystkim życie. Ale prawda leży gdzie indziej — formularze są wygodne tylko dla tych, którzy odpowiadają za rozliczanie wydatków innych pracowników.

REKLAMA

Ten prosty przykład pokazuje, że w wielu firmach dział IT w niewłaściwy sposób wpływa na procesy biznesowe. Informatycy mogą spytać pracowników o ich preferencje lub poprosić kadrę kierowniczą o wskazanie parametrów optymalnego systemu. Postępując w ten sposób, koncentrują się jednak na niewłaściwym użytkowniku, ponieważ nie powinni podchodzić do sprawy wyłącznie z perspektywy działu, lecz raczej skoncentrować się na ludziach, którzy na koniec dnia będą korzystać z rozwiązania. Jeśli nie będą oni zadowoleni z danej technologii czy aplikacji i nie uznają jej za intuicyjną w obsłudze, nie będą przecież chętnie włączać jej do swojej codziennej pracy.

Zadanie działów IT stało się jeszcze trudniejsze, gdy na popularności zyskały nowe rozwiązania, a do przedsiębiorstw zaczęło napływać coraz więcej technologii. Jak wynika z badania przeprowadzonego niedawno na zlecenie VMware, dwie trzecie menedżerów w regionie EMEA potwierdza, że upowszechnienie się cloud computingu ułatwiło poszczególnym działom firmy samodzielny zakup rozwiązań IT.

Piony biznesowe ewidentnie przejmują kontrolę nad własnymi potrzebami technologicznymi, co oznacza rozluźnienie kontroli ze strony działu IT. 42% menedżerów przyznaje, że firmowi informatycy nie mają kontroli nad procesem decentralizacji środowiska IT. Wielu menedżerów zdaje sobie sprawę z korzyści, jakie można czerpać dzięki temu trendowi, lecz jednocześnie połowa z nich przyznaje, że praca informatyków jest przez to utrudniona. Decentralizacja środowiska IT sprawia ponadto, że wydatki na rozwiązania informatyczne są powielane, problematyczne staje się określenie, kto w rzeczywistości odpowiedzialny jest za technologie oraz rośnie ryzyko wdrożenia rozwiązań, które nie spełniają standardów bezpieczeństwa.

Słuchajmy pracowników

REKLAMA

To, czego nauczymy się dziś w dziedzinie technologii — z wyjątkiem informacji stanowiących bazę naszej wiedzy — za pięć lat będzie już nieaktualne. Jednocześnie nie ma nic bardziej użytecznego niż umiejętności miękkie – rozumienie ludzkich emocji i motywacji, które wpływają na nasze interakcje. Przy wybieraniu i wdrażaniu rozwiązań technologicznych należy przede wszystkim zrozumieć, czego tak naprawdę chce użytkownik, jak będzie z tego korzystać i jak należy zaprezentować dane rozwiązanie pracownikom, aby wzbudzić ich zainteresowanie i entuzjazm oraz uzmysłowić im liczne korzyści, jakie na co dzień będzie im przynosić ta technologia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowe technologie stają się codziennością, ponieważ przedsiębiorstwa przeprowadzają cyfrową transformację na dużą skalę, przetwarzanie w chmurze zapewnia dostępność nowych aplikacji i usług, a konsumeryzacja IT wyznacza standard intuicyjności obsługi. W tym nowym środowisku konieczne jest, aby firmowi eksperci IT dysponowali odpowiednimi umiejętnościami miękkimi i technicznymi, a pracownicy rozumieli technologię, którą mają na wyciągnięcie ręki, oraz chcieli i potrafili ją wykorzystać. Osiągnięcie tego celu wymaga zrozumienia potrzeb całego personelu firmy. Pozwoli to zwiększyć poparcie pracowników dla nowo wdrażanych technologii i zoptymalizować wpływ rozwiązań informatycznych na całe przedsiębiorstwo.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA