REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wpływ technologii cyfrowych na rozwój przedsiębiorstw

Dell
Wpływ technologii cyfrowych na rozwój przedsiębiorstw /shutterstock.com
Wpływ technologii cyfrowych na rozwój przedsiębiorstw /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Skutki cyfrowej transformacji przedsiębiorstw można dziś łatwo zaobserwować niemal w każdej branży. Zastosowanie nowoczesnych technologii zwiększa możliwości, jak również często zdecydowanie poprawia sytuację firm, niezależnie od ich wielkości i obszarów prowadzonej działalności.

REKLAMA

W badaniu Digital Transformation Index Survey, przeprowadzonym niedawno przez Dell EMC, 52% ankietowanych potwierdziło, że w ostatnich trzech latach w ich sektorze nastąpiły istotne zmiany. Ankieta objęła ponad 4 000 przedstawicieli kadry kierowniczej wyższego szczebla z 16 krajów. Niemal połowa respondentów obawia się, że w ciągu najbliższych pięciu lat sposób działania ich przedsiębiorstw stanie się przestarzały.

REKLAMA

Wspomniane statystyki dostarczają jednak nie tylko negatywnych informacji. Wskazały one, że sektor przedsiębiorstw wreszcie dostosowuje się do dynamicznych zmian potrzeb klientów i modernizuje swoją infrastrukturę IT. We współczesnym globalnym środowisku biznesowym coraz częściej kluczem do sukcesu jest szybkość docierania do odbiorców i elastyczność działania. Do tego dochodzą zmieniające się oczekiwania pracowników i presja na silniejsze ukierunkowania na klienta. Kadry kierownicze muszą więc pogodzić się z faktem, że inwestycje w modernizację środowiska IT to priorytet.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Technologia daje przewagę konkurencyjną

Technologia zwiększa możliwości, a nierzadko diametralnie zmienia sytuację firm, niezależnie od ich wielkości i obszarów działania. Rywalami dużych, doświadczonych firm z sektora usług, finansów i ubezpieczeń coraz częściej stają się zdecydowanie mniejsze podmioty. Nierzadko są to start-upy, które duży nacisk kładą na technologię, mają niższe koszty operacyjne i znacznie większą elastyczność. Widać to w wynikach badania Dell EMC, w którym 78% ankietowanych przedstawicieli kadry kierowniczej przyznało, że największą konkurencją dla ich firm są i będą start-upy. Kolejne 62% respondentów dostrzegło już w swojej branży nowe podmioty, które powstały dzięki dostępności nowych technologii i narzędzi cyfrowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pokonywanie barier

W przypadku firm, które zamierzają dopiero rozpocząć proces transformacji cyfrowej, z danych wyłania się kilka wyraźnych przeszkód, utrudniających modernizację IT. Najczęściej deklarowanym przez badanych problemem jest brak środków finansowych i zasobów — wymieniła go jedna trzecia ankietowanych. Należy tu podkreślić, że ograniczenia budżetowe nie zawsze stanowią barierę nie do pokonania. Oferta dostawców technologii coraz częściej obejmuje usługi finansowe towarzyszące samym produktom, umożliwiające rozłożenie płatności w czasie. Jednocześnie, wraz z pojawieniem się tańszych, bardziej zaawansowanych technologii wirtualizacji i chmur, przedsiębiorstwa uzyskały też szeroką gamę opcji pozwalających im wdrażać przyszłościowe technologie, a jednocześnie oszczędzać na kosztach sprzętu i utrzymania. Technologie tego typu zapewniają większą elastyczność i możliwość rozbudowy środowiska na bieżąco, w miarę pojawiania się nowych potrzeb.

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny - Ewidencja VAT od 1 stycznia 2017


Drugim kluczowym problemem dla przedsiębiorstw dążących do transformacji cyfrowej okazały się kwestie związane ze szkoleniem i pozyskiwaniem wyspecjalizowanych pracowników. Globalny niedobór kwalifikacji rośnie (zwłaszcza w sektorze technologicznym), coraz trudniej jest więc znaleźć doświadczonych specjalistów, którzy mogliby pokierować wprowadzaniem zmian technologicznych. Problem ten można jednak zniwelować poprzez rozpoczęcie współpracy między odseparowanymi dotychczas działami i wymianę wiedzy. Innym rozwiązaniem jest krótkoterminowe zatrudnienie konsultantów zewnętrznych. W przypadku tych przedsiębiorstw, które nie mogą sobie pozwolić na trwałe zwiększenie liczebności personelu, wsparcie z zewnątrz może okazać się niezbędne do udanej instalacji nowych rozwiązań, a jednocześnie pozwoli wewnętrznym ekspertom zdobyć umiejętności niezbędne do obsługi zmodernizowanego środowiska IT.

Przetrwają najszybsi

Szybka ewolucja platform technologicznych dla przedsiębiorstw i użytkowników indywidualnych sprawia, że konieczne jest opracowanie solidnej strategii cyfrowej, która uwzględni aktualne i przyszłe potrzeby, potencjalne wahania rynkowe i pojawianie się nowych rywali. Szefowie firm zdają sobie z tego sprawę, lecz mimo tego nowe wyzwania potrafią trwale blokować proces wdrażania rozwiązań kolejnej generacji.

Aby z powodzeniem wdrożyć strategię transformacji cyfrowej, kierownictwo musi ocenić potrzeby przedsiębiorstwa, przeanalizować trendy rynkowe, wymagania klientów i zasoby dostępne do sfinansowania projektu i pokierowania jego realizacją. Firmy mają dziś do dyspozycji wiele narzędzi cyfrowych oraz wsparcie dostawców, sprzedawców i zewnętrznych konsultantów, dlatego znalezienie optymalnych rozwiązań, dostosowanych do potrzeb i możliwości danego przedsiębiorstwa, jest jak najbardziej możliwe. Nawet kwestie budżetowe stanowią coraz mniejszą barierę, kiedy elastyczne opcje finansowania pomagają stworzyć realny plan płatności, dostosowany do możliwości firmy.

Autor: Adam Wojtkowski, Dyrektor Generalny Dell EMC, Enterprise Business w Polsce

Adam Wojtkowski, Dyrektor Generalny Dell EMC, Enterprise Business w Polsce
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA