REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo danych w chmurze?

Jak zwiększyć bezpieczeństwo danych w chmurze /Fotolia
Jak zwiększyć bezpieczeństwo danych w chmurze /Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ilekroć jest mowa o przechowywaniu danych przy użyciu technologii informatycznych, tylekroć pojawia się kwestia ich właściwego zabezpieczenia. Chociaż chmury obliczeniowe gwarantują o wiele wyższy stopień bezpieczeństwa niż tradycyjne „fizyczne” nośniki takie jak twarde dyski czy płyty CD, nie osiąga on niestety poziomu 100%. Na szczęście istnieją metody, które pozwalają użytkownikom chmur we własnym zakresie dbać o swoje zamieszczone w chmurach pliki.

Główne zagrożenia

Do najczęstszych przyczyn skutkujących utratą zamieszczanych w chmurach danych należą cyberataki, skasowanie informacji na skutek awarii technicznej lub błędów informatycznych, oraz możliwość uzyskania dostępu do nich przez osoby nieupoważnione.

REKLAMA

Poniżej przedstawiamy pięć sposobów na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa plików zamieszczanych w chmurach.

Uważnie czytaj umowę

Pierwszy krok na drodze wiodącej do bezpieczeństwa danych, które decydujemy się przechowywać w chmurach obliczeniowych, leży już na etapie podpisania umowy z operatorem chmury. Po pierwsze, ważne jest aby wybrać operatora cieszącego się dobrą opinią wśród jego klientów. Po drugie, należy dokładnie zapoznać się z treścią umowy, ponieważ często zakres czynności dostarczyciela usług cloud computingu (w tym tych dotyczących bezpieczeństwa) zależy od sformułowań w niej zawartych. I tak np. wyrażenia typu „musi” czy „jest zobowiązany” wystosowane w stosunku do rzeczonego dostarczyciela,  nakładają na niego o wiele większą liczbę obowiązków niż słowa w rodzaju „powinien”, „może”, lub „spróbuje”.

Twórz kopie zapasowe

Regularne tworzenie kopii zapasowych powinno wejść w krew wszystkim użytkownikom chmur. Co więcej, owe kopie powinny być przechowywane w różnych lokalizacjach. Daje to gwarancję, że w razie poważnej awarii jednej z serwerowni należących do operatora chmur (odcięcie zasilania, pożar) lub cyberataku, wszystkie dane nie ulegną zniszczeniu; kopie zapasowe na innych serwerach ocaleją, a ich właściciel nie poniesie praktycznie żadnej straty.

Używaj odpowiednich haseł

Choć wydaje się to oczywiste, warto przypomnieć że stosowane przez nas hasła powinny być na tyle skomplikowane, aby maksymalnie utrudnić życie potencjalnemu cyberprzestępcy. Używanie w charakterze hasła własnego imienia i nazwiska, daty urodzenia, czy też ciągu cyfr „123456” albo liter „abcdef” przypomina pozostawienie otwartych drzwi do domu lub samochodu, a następnie dziwienie się, że przyszedł złodziej i coś ukradł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bądź stale podłączony do sieci

Permanentna łączność z internetem gwarantuje szybki dostęp do istotnych informacji. Jeżeli np. w sieci pojawiłoby się jakieś nowe zagrożenie dla bezpieczeństwa danych w rodzaju wirusa czy innego podejrzanego oprogramowania, najszybciej dowiemy się o nim właśnie za pośrednictwem internetu – portali informacyjnych, mediów społecznościowych albo bezpośrednio od operatora chmur.

Polecamy: Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu – nowe procedury

Dodatkowo zabezpiecz wrażliwe dane

Wiele firm, urzędów i instytucji przechowuje duże ilości poufnych informacji: dane osobowe, numery kont, historie chorób itp. Ich potencjalna utrata naraża na negatywne konsekwencje nie tylko właścicieli owych danych, ale także same firmy, urzędy i instytucje (możliwa jest nawet odpowiedzialność karna). Aby zapobiec takiemu rozwojowi wypadków, warto przedsięwziąć wszelki możliwe środki zaradcze; łącznie z przechowywaniem wrażliwych danych... w swoim domu, ewentualnie siedzibie firmy. Jeżeli więc postępowanie operatora chmury budzi jakiekolwiek wątpliwości co do bezpieczeństwa powierzanych mu informacji, należy zaufać tradycyjnym nośnikom danych, które przechowa się następnie w biurze lub mieszkaniu. Nie oznacza to bynajmniej renesansu dysków przenośnych i pen drive'ów – chmury są o wiele bardziej zaawansowane technologicznie i bezpieczniejsze. Jest to po prostu jedna z dodatkowych metod zmniejszających ryzyko utraty istotnych dla nas lub naszych klientów informacji.

Autopromocja
S-NET
Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA