REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cyberataki - co powinieneś zrobić, jeśli padniesz ich ofiarą?

Cyberataki - co powinieneś zrobić, jeśli padniesz ich ofiarą? /shutterstock.com
Cyberataki - co powinieneś zrobić, jeśli padniesz ich ofiarą? /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Współcześnie ofiarą przestępstwa w sieci może paść praktycznie każdy użytkownik urządzenia mającego dostęp do internetu. Dlatego też bardzo ważne jest, aby umieć rozpoznać i właściwie zareagować na ewentualny cyberatak.

Zgodnie z definicją Interpolu, cyberprzestępczość to „przestępczość w zakresie czynów skierowanych przeciwko systemowi komputerowemu i czynów dokonanych przy użyciu komputera jako narzędzia”.

REKLAMA

REKLAMA

Większości z nas pojęcie cyberataku kojarzy się z zainfekowanym przez wirusa komputerem, bądź z kradzieżą haseł lub włamaniem na konta profili społecznościowych, poczty elektronicznej itp. Jednakże spektrum możliwości, jakie może zastosować internetowy przestępca jest o wiele szersze; według ekspertów z Rady Europy, cyberprzestępstwa dzielą się na aż 15 kategorii; należą do nich m.in. sabotaż komputerowy, oszustwo związane z wykorzystaniem komputera, szpiegostwo komputerowe, „wejście” do systemu komputerowego przez osobę nieuprawnioną, czy też podszywanie się pod inne osoby lub pod firmy.

Szczęściem w nieszczęściu jest fakt, iż podobnie jak zainfekowany przez wirusy lub bakterie organizm wysyła sygnały o zagrożeniu chorobą, tak zaatakowany sprzęt elektroniczny „informuje” na pewne sposoby swojego właściciela o tym, że dzieje się coś złego. Dlatego też należy zwrócić uwagę na wszelkie nietypowe zachowania komputerów, laptopów, tabletów czy smartfonów, mogące świadczyć o próbie, bądź przeprowadzonym już cyberataku.

Niepokojące sygnały

Pierwszym krokiem właściwej reakcji na cyberatak jest jego właściwe rozpoznanie; do najczęstszych sygnałów jakie wysyła nam zaatakowany sprzęt możemy zaliczyć wyraźnie wolniejsze działanie komputera, „znikanie” konkretnych plików lub folderów, bądź pojawianie się nowych, rozsyłanie spamu przez nasz komputer (najczęściej informują nas o tym znajomi użytkownicy, którzy taki spam otrzymują), pojawianie się na forach/portalach społecznościowych których używamy informacji, jakich nie zamieszczaliśmy, awarie, zawieszanie się lub restarty komputera czy też informacje o próbie połączenia się z komputerem przez nieznane programy.

Reakcja

REKLAMA

Kiedy tylko uzyskamy pewność, że miał miejsce cyberatak który dotknął nasz sprzęt, należy szybko i odpowiednio reagować. Ważna jest świadomość, że zainfekowany komputer czy tablet może sam stać się sprawcą kolejnych ataków, rozsyłając bez naszej wiedzy szkodliwe oprogramowanie do innych użytkowników sieci. Dlatego też trzeba natychmiast przerwać pracę na komputerze i odłączyć go od sieci. W miarę możliwości dobrze jest udokumentować podejrzane działanie sprzętu (np. wykonać zrzut ekranu), co ułatwi odpowiednim służbom i specjalistom ustalenie sprawcy ataku i zminimalizowanie szkód. Kolejny krok to przeskanowanie, i to kilkukrotne, komputera, najlepiej przy użyciu programów różnych producentów. Zwiększy to szanse na wykrycie i usunięcie złośliwych programów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W sytuacji, w której atak był skierowany przeciwko stronom zabezpieczonym hasłami, należy natychmiast je zmienić, i to na bardziej skomplikowane. Może zdarzyć się tak, że zagrożone będą nasze finanse (cyberprzestępca uzyska PIN i hasło do konta bankowego), koniecznie należy poinformować bank, ewentualnie inną instytucje finansową, a następnie wykonywać jej polecenia.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Jeżeli mamy do czynienia z masowym atakiem na użytkowników konkretnego serwisu internetowego, natychmiast należy zawiadomić administratora, a on  poinformuje nas co do dalszego działania. Dla bezpieczeństwa własnego i innych, trzeba podporządkować się jego instrukcjom.

Gdzie zgłosić?

Ponieważ cyberataki są przestępstwami, można, a wręcz trzeba poinformować o nich odpowiednie służby -  przede wszystkim Policję lub Centralne Biuro Śledcze. Może także być konieczne powiadomienie innych instytucji. A jakich? To zależy już od charakteru ataku. I tak w przypadku „bombardowania” komputera przez podejrzane maile będzie to instytucja zajmująca się bezpieczeństwem teleinformatycznym.

Instytucją, którą można powiadomić o „cyberzagrożeniu” to zespół CERT działający w strukturach NASK (Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej); formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie https://www.cert.pl/zglos-incydent/.


Jeśli atak dotyka sektora  usług telekomunikacyjnych, energetycznych bądź bankowych powiadamiamy odpowiednio operatora telekomunikacyjnego, energetycznego lub instytucję finansową.

W przypadku przestępstwa skutkującego wyciekiem poufnych danych, musi zostać zawiadomiony Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Pomimo coraz skuteczniejszego działania różnych instytucji dbających o bezpieczeństwo w sieci, należy pamiętać, że nie istnieją metody ani procedury gwarantujące w 100% uniknięcie cyberataku. Można jednak taką prawdopodobieństwo takiej ewentualności zminimalizować, podejmując we własnym zakresie pewne kroki.

Bardzo ważne jest, aby za pośrednictwem antywirusów wykrywać i usuwać złośliwe oprogramowanie (malware), czyli wirusy oraz programy typu spyware i ransomware. Nie powinno się  pobierać plików z nieznanych źródeł, ani wchodzić na podejrzane strony internetowe. Absolutnie nie wolno udostępniać innym danych logowania, podobnie jak nie należy otwierać e maili niewiadomego pochodzenia.

Gdyby jednak powyższe metody nie przyniosły spodziewanego rezultatu, na cyberatak trzeba zareagować bezzwłocznie.

Autopromocja
S-NET
Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
By uciec przed komornikiem, płacą pod stołem. Ale czy tylko dlatego. Gdzie najczęściej pracuje się na czarno, czym to grozi

Wypłacanie wynagrodzenia pod stołem,  w celu ukrycia dochodów pracownika i uniemożliwienia egzekucji komorniczej wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla firmy. Jednak praktyka ta wciąż jest stosowana. Takie działania naruszają przepisy prawa pracy, podatkowego i karnego, a także zagrażają reputacji i stabilności firmy. Jakie są skutki prawne i biznesowe, potencjalne zagrożenia tego typu działań.

Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

Architekci nowej ery pracy. Zmiana paradygmatu roli działu HR w organizacji

Sztuczna inteligencja wkrótce zmieni to, jak żyjemy, spędzamy wolny czas, a już na pewno to, jak pracujemy. Warto zadać sobie pytanie, kto w erze AI będzie kierował organizacjami i zapewni, że funkcjonowanie pracowników stanie się lepsze niż dotychczas? Odpowiedzią są działy HR. W erze, gdy pracownicy oczekują od firm większego zaangażowania w kwestie społeczne, dział HR powinien wrócić do swoich korzeni i położyć większy nacisk na słowo human, stając się tym samym strażnikiem ludzkości poprzez działania koncentrujące się w równym stopniu na człowieku, jak i na biznesie. Jednak te poczynania należy zacząć od siebie.

REKLAMA

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców. Wielkimi krokami nadchodzi Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act – EAA), który zacznie obowiązywać już od czerwca 2025 roku. Dyrektywa drastycznie zmieni sposób funkcjonowania produktów w przestrzeni cyfrowej.

ZUS: 1,4 mln przedsiębiorców z ulgami w ramach wakacji składkowych

Ponad 1,6 mln przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc. Chodzi o wakacje składkowe. ZUS poinformował, że do tej pory przyznano już 1,4 mln ulg. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Jakie benefity dla pracowników oferują najczęściej małe i średnie firmy?

Ubezpieczenie na życie, spotkania integracyjne i prywatna opieka medyczna to trzy najczęstsze benefity oferowane pracownikom w sektorze MŚP. Choć ponad 90% firm w tej kategorii zapewnia świadczenia pozapłacowe, ich zakres wciąż odbiega od tego, co oferują duże przedsiębiorstwa. Jakie benefity są dostępne dla zatrudnionych w małych i średnich firmach?

Każda podwyżka najniższej krajowej to nowa fala bankructw. Teraz wypadają z rynku te, dla których ciężarem były ubiegłoroczne. Ile upadnie przez wzrost płacy minimalnej 2025 przekonamy się za rok

Przedsiębiorcy uważają, że tak dynamiczne podwyżki płacy minimalnej są na dłuższą metę zabójcze dla gospodarki. Tempa nie wytrzymują mikro i małe firmy, które przez trzy dekady były motorem napędowym polskiej gospodarki. Upadają i lada moment pociągną za sobą te większe i całe branże.

REKLAMA

Co przyniesie rok 2025 w branży TSL?

Rok 2025 będzie przełomowy dla sektora transportu, spedycji i logistyki, przynosząc szereg zmian prawnych, technologicznych i operacyjnych. Nowe regulacje celne, wdrożenie innowacyjnych technologii oraz rosnące wymagania środowiskowe zmuszą firmy do adaptacji, by pozostały konkurencyjne w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu rynkowym.

Szablon raportu ESG z omówieniem. Darmowy przewodnik dla MŚP

Darmowa publikacja dla małych i średnich przedsiębiorstw jest już gotowa. Można pobrać szablon raportu ESG z omówieniem. Rzecznik MŚP wspiera przedsiębiorców w raportowaniu niefinansowym.

REKLAMA