Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cyberataki - co powinieneś zrobić, jeśli padniesz ich ofiarą?

Cyberataki - co powinieneś zrobić, jeśli padniesz ich ofiarą? /shutterstock.com
Cyberataki - co powinieneś zrobić, jeśli padniesz ich ofiarą? /shutterstock.com
www.shutterstock.com
Współcześnie ofiarą przestępstwa w sieci może paść praktycznie każdy użytkownik urządzenia mającego dostęp do internetu. Dlatego też bardzo ważne jest, aby umieć rozpoznać i właściwie zareagować na ewentualny cyberatak.

Zgodnie z definicją Interpolu, cyberprzestępczość to „przestępczość w zakresie czynów skierowanych przeciwko systemowi komputerowemu i czynów dokonanych przy użyciu komputera jako narzędzia”.

Większości z nas pojęcie cyberataku kojarzy się z zainfekowanym przez wirusa komputerem, bądź z kradzieżą haseł lub włamaniem na konta profili społecznościowych, poczty elektronicznej itp. Jednakże spektrum możliwości, jakie może zastosować internetowy przestępca jest o wiele szersze; według ekspertów z Rady Europy, cyberprzestępstwa dzielą się na aż 15 kategorii; należą do nich m.in. sabotaż komputerowy, oszustwo związane z wykorzystaniem komputera, szpiegostwo komputerowe, „wejście” do systemu komputerowego przez osobę nieuprawnioną, czy też podszywanie się pod inne osoby lub pod firmy.

Szczęściem w nieszczęściu jest fakt, iż podobnie jak zainfekowany przez wirusy lub bakterie organizm wysyła sygnały o zagrożeniu chorobą, tak zaatakowany sprzęt elektroniczny „informuje” na pewne sposoby swojego właściciela o tym, że dzieje się coś złego. Dlatego też należy zwrócić uwagę na wszelkie nietypowe zachowania komputerów, laptopów, tabletów czy smartfonów, mogące świadczyć o próbie, bądź przeprowadzonym już cyberataku.

Niepokojące sygnały

Pierwszym krokiem właściwej reakcji na cyberatak jest jego właściwe rozpoznanie; do najczęstszych sygnałów jakie wysyła nam zaatakowany sprzęt możemy zaliczyć wyraźnie wolniejsze działanie komputera, „znikanie” konkretnych plików lub folderów, bądź pojawianie się nowych, rozsyłanie spamu przez nasz komputer (najczęściej informują nas o tym znajomi użytkownicy, którzy taki spam otrzymują), pojawianie się na forach/portalach społecznościowych których używamy informacji, jakich nie zamieszczaliśmy, awarie, zawieszanie się lub restarty komputera czy też informacje o próbie połączenia się z komputerem przez nieznane programy.

Reakcja

Kiedy tylko uzyskamy pewność, że miał miejsce cyberatak który dotknął nasz sprzęt, należy szybko i odpowiednio reagować. Ważna jest świadomość, że zainfekowany komputer czy tablet może sam stać się sprawcą kolejnych ataków, rozsyłając bez naszej wiedzy szkodliwe oprogramowanie do innych użytkowników sieci. Dlatego też trzeba natychmiast przerwać pracę na komputerze i odłączyć go od sieci. W miarę możliwości dobrze jest udokumentować podejrzane działanie sprzętu (np. wykonać zrzut ekranu), co ułatwi odpowiednim służbom i specjalistom ustalenie sprawcy ataku i zminimalizowanie szkód. Kolejny krok to przeskanowanie, i to kilkukrotne, komputera, najlepiej przy użyciu programów różnych producentów. Zwiększy to szanse na wykrycie i usunięcie złośliwych programów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W sytuacji, w której atak był skierowany przeciwko stronom zabezpieczonym hasłami, należy natychmiast je zmienić, i to na bardziej skomplikowane. Może zdarzyć się tak, że zagrożone będą nasze finanse (cyberprzestępca uzyska PIN i hasło do konta bankowego), koniecznie należy poinformować bank, ewentualnie inną instytucje finansową, a następnie wykonywać jej polecenia.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Jeżeli mamy do czynienia z masowym atakiem na użytkowników konkretnego serwisu internetowego, natychmiast należy zawiadomić administratora, a on  poinformuje nas co do dalszego działania. Dla bezpieczeństwa własnego i innych, trzeba podporządkować się jego instrukcjom.

Gdzie zgłosić?

Ponieważ cyberataki są przestępstwami, można, a wręcz trzeba poinformować o nich odpowiednie służby -  przede wszystkim Policję lub Centralne Biuro Śledcze. Może także być konieczne powiadomienie innych instytucji. A jakich? To zależy już od charakteru ataku. I tak w przypadku „bombardowania” komputera przez podejrzane maile będzie to instytucja zajmująca się bezpieczeństwem teleinformatycznym.

Instytucją, którą można powiadomić o „cyberzagrożeniu” to zespół CERT działający w strukturach NASK (Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej); formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie https://www.cert.pl/zglos-incydent/.


Jeśli atak dotyka sektora  usług telekomunikacyjnych, energetycznych bądź bankowych powiadamiamy odpowiednio operatora telekomunikacyjnego, energetycznego lub instytucję finansową.

W przypadku przestępstwa skutkującego wyciekiem poufnych danych, musi zostać zawiadomiony Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Pomimo coraz skuteczniejszego działania różnych instytucji dbających o bezpieczeństwo w sieci, należy pamiętać, że nie istnieją metody ani procedury gwarantujące w 100% uniknięcie cyberataku. Można jednak taką prawdopodobieństwo takiej ewentualności zminimalizować, podejmując we własnym zakresie pewne kroki.

Bardzo ważne jest, aby za pośrednictwem antywirusów wykrywać i usuwać złośliwe oprogramowanie (malware), czyli wirusy oraz programy typu spyware i ransomware. Nie powinno się  pobierać plików z nieznanych źródeł, ani wchodzić na podejrzane strony internetowe. Absolutnie nie wolno udostępniać innym danych logowania, podobnie jak nie należy otwierać e maili niewiadomego pochodzenia.

Gdyby jednak powyższe metody nie przyniosły spodziewanego rezultatu, na cyberatak trzeba zareagować bezzwłocznie.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
S-NET
Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    W 2026 r. prawie 100 proc. gospodarstw domowych podłączonych do internetu

    Plan na 2026 r. zakłada, że w każdym województwie będziemy mieli prawie 100 proc. gospodarstw domowych podłączonych do internetu - zapowiedział minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Dodał, że w lipcu ruszy konkurs, który wyłoni firmy mające zrealizować szerokopasmowe inwestycje.

    Min. Telus: ponad 50 proc. nadwyżki zboża zostało już skupione od polskich rolników

    Ponad 50 proc. nadwyżki zboża zostało już od rolników skupione. Nie ma zatoru, jeśli chodzi o eksport z Polski - powiedział w piątek w Studiu PAP minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

    Kampania digitalowa dla mikrofirmy – co zrobić, by była opłacalna?

    Podjęcie się wdrożenia działań digitalowych jest dopiero pierwszym krokiem w drodze po sukces. Kolejnym z nich jest przygotowanie odpowiednich materiałów, bieżąca analiza i wyciąganie wniosków na podstawie zgromadzonych danych. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę?

    Czy Polacy przesiądą się na rowery elektryczne, jeśli dostaną dotację na ich zakup?

    Rynek rowerów elektrycznych rozwija się w Polsce powoli, głównie z powodu wysokich cen takich pojazdów. To właśnie one są główną przeszkodą w zakupie elektryka – przypominają eksperci Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego przy okazji Światowego Dnia Roweru, przypadającego 3 czerwca. Czy rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie dopłat do zakupu elektrycznych dwóch kółek?

    Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio, czyli 510-konna, włoska koniczynka

    Ma 2,9-litrową, podwójnie doładowaną V-szóstkę pod maską. Motor oferuje 510 koni i rozpędza ważącego 1800 kg SUV-a do pierwszej setki w 3,8 sekundy. A do tego robi to przy akompaniamencie wydechu Akrapovica. To musi być Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio.

    Test: Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio. Czterolistna koniczyna na szczęście. Dosłownie!

    Czterolistna koniczyna, czyli quadrifoglio, przynosi szczęście. I w tym aucie się to sprawdza. Tyle że nie będzie to szczęście w miłości czy grach losowych. Super-SUV Stelvio sprawi, że podczas jazdy uśmiech nie zniknie z twojej twarzy. Będziesz szczęśliwy. Po prostu!

    Internet wszystkiego. Czym jest ta innowacyjna technologia?

    Rozwój mikroprocesorów odmienił nasze życie na wiele sposobów. Ogromna liczba współczesnych produktów korzysta dziś z tych urządzeń po to, by łączyć się z Internetem. Od inteligentnych lodówek, które informują o tym, kiedy należy kupić mleko, po samochody, które automatycznie aktualizują swoje oprogramowanie.

    Od 5 czerwca ostatni nabór wniosków dla firm, które ucierpiały na brexicie

    Ostatni nabór wniosków w programie Re_Open UK rozpocznie się 5 czerwca tego roku. O wsparcie mogą się starać przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku brexitu - poinformował minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

    Gdynia - port uniwersalny zdolny przeładowywać wszystkie grupy ładunków

    Port Gdynia jako port uniwersalny musi zgodnie ze strategią przeładowywać wszystkie grupy ładunków. Tak jak w ostatnim czasie stawiliśmy czoła ładunkom masowym, tak w dalszym ciągu będziemy się w tym kierunku rozwijali - powiedział  w Sopocie prezes Morskiego Portu Gdynia Jacek Sadaj.

    PIE: spowolnienie w przemyśle przyczynia się do obniżania oczekiwań inflacyjnych

    Spowolnienie w przemyśle przyczynia się do obniżania oczekiwań inflacyjnych – napisali w czwartek analitycy PIE w komentarzu do PMI.

    Pół roku ochrony przed wysokimi cenami

    Polacy od jesieni korzystają z Tarczy Solidarnościowej, dzięki której ceny netto energii elektrycznej dla gospodarstw domowych nie wzrosły. Wszystkim gospodarstwom domowym w Polsce przysługuje limit 2 000 kWh zużycia, do którego koszt energii w ponad połowie dotuje rząd i spółki energetyczne. Są również wyższe limity - nawet do 3 000 kWh - jednak aby móc z nich skorzystać, konieczne jest złożenie specjalnego wniosku. Termin upływa z końcem czerwca.

    Inflacja bazowa w usługach i utrzymujący się wzrost płac ograniczą tempo spadku inflacji

    "Lepka inflacja bazowa", widoczna zwłaszcza w usługach oraz utrzymujący się silny wzrost płac ograniczą zakres i tempo powrotu inflacji do poziomu 2,5 proc. – ocenili ekonomiści z Goldman Sachs w komentarzu do danych GUS.

    PIE: kolejne miesiące przyniosą poprawę aktywności gospodarczej

    Polska gospodarka skurczyła się w pierwszym kwartale 2023 roku. Wyniki są jednak lepsze od wcześniejszych oczekiwań. Kolejne miesiące przyniosą poprawę aktywności gospodarczej - prognozuje analityk zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Sebastian Sajnóg

    Jak nauczyliśmy się robić zakupy podczas inflacji?

    Polacy kupujący online coraz rozważniej podchodzą do zakupów - już co trzecia osoba porównuje oferty w różnych miejscach i jest w stanie świadomie wybrać moment zakupu produktu. Między innymi takie działania wpisują się w koncepcję smart shoppingu.

    Wodór: Polacy giganci energetyczni podglądają Szwedów

    W Szwecji powstaje duża „fabryka” wodoru, a jego produkcja zasilana będzie bezpośrednio z morskiej farmy wiatrowej. Projekt wzbudza zainteresowanie również w Polsce, gdzie poszukuje się dodatkowych korzyści z realizowanych dużych inwestycji na morzu.

    Innowacyjna produkcja pyłów gumowych w Polsce. A wszystko przy zakładzie Michelin

    Przy olsztyńskiej fabryce opon Michelin rusza zaawansowany technologicznie zakład produkcji pyłów gumowych wytwarzanych z opon poddanych recyklingowi. Uruchomienie zakładu to znaczący krok w rozwiązywaniu środowiskowego problemu zużytych opon.

    Kara za brak OC w 2024 roku? Kwota mrozi krew w żyłach kierowców

    Kierowcy w Polsce niedługo staną się gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Dobija się ich bowiem kolejnymi opłatami. Tym razem mówimy o prostym błędzie i wynikającej z niego karze. Ta po 1 stycznia 2024 roku sięgnie 8,4 tys. zł!

    Pełnia Księżyca w czerwcu. Kiedy wypada? Jak działa na nas Truskawkowy Księżyc?

    Pełnia Truskawkowego Księżyca. Czerwcowa pełnia Księżyca jest wyjątkowa. Wówczas na niebie możemy zobaczyć Truskawkowy Księżyc zwany też Superksiężycem. Kiedy wypada pełnia Księżyca w czerwcu? Jak na nas oddziałuje?

    Z kartą GreenWay naładujesz auto w IONITY. Dotyczy to całej Europy

    Klienci GreenWay będą mogli korzystać ze stacji ładowania IONITY na terenie całej Europy. Do ładowania swojego samochodu elektrycznego kierowcom wystarczy standardowa karta RFID GreenWay.

    Koniec diesla jest bliski? To nie takie proste...

    Udział diesla w rynku w Europie systematycznie maleje. Tylko czy to oznacza, że koniec diesla jest bliski? To chyba zbyt daleko idący wniosek. Jak aktualnie wygląda sytuacja w branży i jaka przyszłość czeka auta z silnikiem wysokoprężnym? Sprawdźmy.

    Toyota Yaris 2024 ze 130-konną hybrydą. Mocniejszy napęd to nie koniec zmian

    W Toyocie Yaris 2024 debiutuje nowa hybryda o mocy 130 KM. Nowy napęd o oznaczeniu Hybrid 130 będzie dostępny w dwóch wersjach. A to nie koniec nowości. Ulepszone są też systemy bezpieczeństwa i ekrany.

    Polscy emeryci muszą pracować, żeby przetrwać

    Badanie obejmujące 45 rozwiniętych krajów świata stawia Polskę w nie najlepszym świetle – to polskim emerytom, bez pracy na emeryturze najtrudniej sobie poradzić. 

    Mój Prąd 5.0 – pompy ciepła w czołówce wniosków

    Ruszył Mój Prąd 5.0. Ważnymi zmianami są m.in. rozszerzenie dofinansowania o pompy ciepła różnego typu oraz kolektory słoneczne. Zainteresowanie było tak duże, że dołożone zostały dodatkowe środki krajowe w wysokości 400 milionów złotych. Kto ma jeszcze szansę zdążyć i dostać dofinansowanie? 

    Używany Volkswagen Passat B8 (2014 – 2023). Awarie, wady, ceny, opinie

    Dymiący diesel w Passacie świetnie pasował do białych skarpet i sandałów. Generacja B8 nie jest jednak dymiąca, bywa naprawdę droga na rynku wtórnym, a przez to jest wybierana przez bardziej wysublimowanych klientów. Czy jednak jest tak pancerna jak poprzednicy?

    Corporate gifting. W jakie prezenty biznesowe inwestować?

    Prezenty biznesowe i firmowe akcesoria zawsze były ważnym elementem prowadzenia firmy. Przekłada się to na wzrost wartości globalnego rynku corporate gifting, która wynosi ponad 258 miliardów dolarów.