REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z e-faktur

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z e-faktur /fot. Fotolia
Przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z e-faktur /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Statystyki pokazują, że polscy przedsiębiorcy coraz częściej świadomie korzystają z e-faktur, doganiając w statystykach zachodnich sąsiadów.

Badania przeprowadzone pod koniec ubiegłego roku przez Grupę Idea Banku wykazały, że aż 98% polskich przedsiębiorców archiwizowało papierowe faktury w biurze księgowym lub w siedzibie firmy. Nawet 30% faktur, które były wystawiane online i 25% przekazywanych dalej drogą elektroniczną, było później drukowanych.

REKLAMA

Niewiele mniejsze przywiązanie do papieru deklarowali przedsiębiorcy z Niemiec w 2015 r. Jak wynika z badania przeprowadzonego pod patronatem niemieckiego Ministerstwa Gospodarki i Energii, 61% tamtejszych firm preferowało przekazywanie dokumentów księgowych w tradycyjnej, papierowej formie. Co ciekawe, małe firmy częściej niż średnie i duże decydowały się na elektroniczny obieg dokumentów. Wiele wskazuje na to, że również w Polsce małe firmy szybciej od pozostałych adaptują się do transformacji cyfrowej księgowości i zamieniają drukowane archiwa księgowe na metadane, które przechowują albo na dysku, albo w chmurze.

Ucieczka od papieru

– To tylko przyzwyczajenie. Nie ma żadnego powodu, aby przedsiębiorca wykorzystywał papier do fakturowania lub księgowania – mówił Adam Głos, prezes Tax Care w dniu uruchomienia Chmury Faktur. Platforma, dzięki temu, że jest darmowa, nielimitowana i otwarta dla wszystkich użytkowników, ma ułatwić przedsiębiorcom technologiczną modernizację ich firm w obszarze księgowości. Dodatkową presję na właścicieli firm w Polsce stanowi też nowy obowiązek prowadzenia ewidencji podatku VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego. W efekcie, przez pierwsze 3 miesiące od uruchomienia platformy każdego dnia Tax Care odnotowywał niemal 250 rejestracji nowych użytkowników. Teraz, mimo że tempo spadło, trend wzrostowy się utrzymuje, co potwierdza fakt trwającej ewolucji księgowości: do końca lipca w Chmurze Faktur zarejestrowało się niemal 22 tys. użytkowników. Obecnie tygodniowo przybywa 400 nowych. Do działania w elektronicznym środowisku zachęca ich przede wszystkim oszczędność pieniędzy.

Wprawdzie w Polsce nikt tego nie policzył, ale z szacunków ekspertów zaangażowanych do niemieckiego badania wynika, że w Niemczech na każdej fakturze elektronicznej przedsiębiorca oszczędza od 6 do 11 euro. Wśród argumentów za e-fakturami przemawiają też oszczędność czasu oraz zgodność z oczekiwaniami coraz większej liczby kontrahentów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

E-faktury na dobry początek

Przez 5 miesięcy średnia liczba faktur wystawianych co miesiąc w Chmurze wzrosła z 23 tys. do 25 tys. sztuk. Jest to zdecydowanie najczęściej wykorzystywana funkcjonalność Chmury, ale chętnie wykorzystywane są też inne. – Przy okazji wystawiania faktury przedsiębiorcy automatycznie pobierają dane kontrahentów z GUS, sprawdzają REGON lub status płatnika VAT. Przesyłając dokumenty księgowe przez Chmurę, nadawcy korzystają też z możliwości potwierdzenia odbioru i przypomnienia o terminie zapłaty. Nieco rzadziej wykorzystują platformę do przechowywania otrzymywanych faktur – mówi Anna Moskwiak-Karaszewska, dyrektor działu IT Tax Care.

Polecamy: Jak stosować split payment

Stosunkowo rzadko wykorzystywane są funkcje związane z czynnościami, których przedsiębiorcy nie muszą robić samodzielnie, jak np.: generowanie plików kontrolnych JPK_VAT, wystawianie not korygujących lub ponagleń do zapłaty. Te funkcje zapewne najczęściej delegują na swoich księgowych. Na razie niewielu przedsiębiorców zdecydowało się też na tworzenie w chmurze archiwów wszystkich dokumentów księgowych firmy, choć zdaniem Anny Moskwiak-Karaszewskiej to tylko kwestia czasu. W niemieckim badaniu prawie 40% przedsiębiorców deklarowało, że w ciągu najbliższych 3 lat w ich księgowości wzrośnie udział e-faktur sprzedażowych. Tylko 35% nie planowało zmian. Nikt nie zapowiadał redukcji udziału faktur elektronicznych. W Polsce ogólnych danych nie ma, ale szybki rozwój Chmury Faktur sugeruje, że również polscy przedsiębiorcy dostrzegają schyłek ery papieru w księgowości.

Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

REKLAMA

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

REKLAMA

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

REKLAMA