Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zabezpieczać dane swoich klientów?

Jak zabezpieczać dane swoich klientów? /fot. Fotolia
Jak zabezpieczać dane swoich klientów? /fot. Fotolia
Jako przedsiębiorca przechowujesz dane klientów i chcesz, żeby były bezpieczne? Prezentujemy dobre praktyki proponowane przez Amazon, w celu zmaksymalizowania bezpieczeństwa poufnych informacji.

Nowe możliwości – nowe zagrożenia i wyzwania

Wraz z pojawieniem się nowej technologii dotyczącej magazynowania i przetwarzania danych – technologii chmur obliczeniowych (cloud computing), wirtualny świat wszedł w nową erę. Tradycyjne, fizyczne nośniki danych, takie jak twarde dyski, płyty CD czy pendrive'y są stopniowo wypierane przez dyski wirtualne o ogromnej pojemności i mocy obliczeniowej, obsługiwane przez ich operatorów, podczas gdy ich użytkownik, tylko ich używa. Jednakże, mimo iż bardzo bezpieczne dzięki permanentnej kontroli antywirusowej i antywłamaniowej możliwej dzięki stałemu podłączeniu do sieci gwarantującego błyskawiczne aktualizacje zabezpieczającego oprogramowania oraz automatycznej multiplikacji danych (innymi słowy tworzeniu kopii zapasowych), także chmury mogą potencjalnie stać się celem internetowych przestępstw.

Taki scenariusz spędza sen z powiek operatorom chmur, w tym takiemu gigantowi jak Amazon (AWS  - Amazon Web Service). Specjaliści firmy Amazon stworzyli listę sześciu zasad zapewniających bezpieczeństwo danych użytkowników chmur, opartych o politykę „Zero Trust Privilege”, wyrażoną sloganem: "nigdy nie ufaj, zawsze weryfikuj, wymuszaj najmniejsze przywileje" dostępu, z wewnątrz lub na zewnątrz sieci.

O ile jednak wcześniejsze zalecenia dotyczą wszystkich bez wyjątku użytkowników sieci – zarówno prywatnych jak i przedsiębiorców oraz pracowników różnego rodzaju instytucji, o tyle poniższe wskazówki skierowane są przede wszystkim do przedstawicieli dwóch ostatnich spośród wymienionych wyżej podmiotów.

Sześć dobrych rad dla firm i instytucji

Rada pierwsza: w stosunku do haseł dostępu do kont Root – czyli kont mających pełną kontrolę nad systemami operacyjnymi, a zatem kluczowych dla działania chmur – należy zachować szczególną ostrożność. Hasła do tych kont powinny być skutecznie utajniane i przechowywane w bezpiecznych warunkach, a używane tylko wtedy, kiedy jest to bezwzględnie konieczne.

Rada druga: dbaj o odpowiedzialne użycie konta i jego zasobów. W przypadku kont współdzielonych (takich do których dostęp ma więcej niż jeden pracownik firmy/instytucji), należy wprowadzić zasadę pełnej odpowiedzialności rzeczonego pracownika za wszelkie konsekwencje wynikłe z nieprawidłowego użycia danych zapisanych na kontach współdzielonych. Świadomość potencjalnej odpowiedzialności za wszelkie popełnione błędy sprawi, że osoba dysponująca prawem dostępu do poufnych informacji będzie w większym stopniu troszczyć się o postępowanie zgodne z przepisami prawa oraz zasadami bezpieczeństwa.

Rada trzecia: paradoksalnie „im mniej tym lepiej”. Użytkownicy kont zawierających dane poufne powinni uzyskać dostęp tylko do tych informacji, które są im niezbędne do wykonania założonego zadania. Im mniej osób będzie miało dostęp do danych, które dla ich prawidłowej pracy są zbędne, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że owe dane zostaną wykorzystane w sposób niepotrzebny lub niewłaściwy.

Rada czwarta: kontrola podstawą zaufania. Właściciele firm/kierownicy instytucji powinni dokładnie kontrolować, kto, kiedy, w jakim zakresie i w jakim celu uzyskiwał dostęp do poufnych informacji. Skuteczna pomocą mogą służyć programy monitorujące aktywność w sieci – w tym przypadku użycie kont zawierających wrażliwe dane.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów

Rada piąta: nawiązuje ona wprost do wspomnianej wyżej „zasady pierwszej”, a mianowicie zaleca stosowanie uwierzytelniania wieloczynnikowego. Zabezpieczenie stron www czy też konkretnych plików zawierających dane poufne jedynie przy użyciu hasła, może okazać się niewystarczające. Bardzo użyteczne może okazać się stosowanie dodatkowych kodów pozwalających na dostęp do konkretnych stron, a także szyfrowanie danych.

Rada szósta: należy stosować wspólny model zabezpieczeń. Mimo iż środowisko chmur obliczeniowych wydaje się (często całkiem słusznie, ponieważ pod pewnymi względami oczywiście jest) czymś zupełnie odrębnym niż od dotychczasowych sposobów gromadzenia i zabezpieczania danych informatycznych, nie należy uporczywie poszukiwać całkowicie nowych sposobów zabezpieczania zamieszczanych w nich danych, ale stosować te, które są już sprawdzone; gwarantujące maksymalny możliwy poziom bezpieczeństwa.

Ku przestrodze

Powyższe zalecenia, wskazówki nie wyczerpują oczywiście wszelkich metod gwarantujących maksymalny możliwy do uzyskania poziom bezpieczeństwa zamieszczanych w sieci danych. Niemniej  stanowią istotny krok na drodze do ku stworzeniu takiego środowiska  informatycznego, które z jednej strony znacząco zabezpieczy poufne dane przed ich przypadkową utratą, a z drugiej poważnie utrudni potencjalnym cyberprzestępcom nielegalne przechwycenie wrażliwych informacji.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
S-NET
Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  BMW serii 5 G60. Wersja M5 będzie... elektryczna! Piekło zamarzło?

  BMW serii 5 G60 szykuje się do rynkowego debiutu. Marka przekazuje zatem pierwsze informacje o modelu. A te brzmią dość rewolucyjnie.

  Elektryczne ciężarówki w Polsce? DHL kupiło właśnie pięć Volvo FM Electric

  Elektryczne ciężarówki w Polsce? Powoli stają się elementem drogowego krajobrazu. A zakupy DHL nie ograniczają się do pięciu Volvo FM Electric.

  Kręci nas recykling. Oponeo i druga odsłona jego akcji

  Kręci nas recykling? Oponeo ma zamiar dokładnie dziś odpalić drugą edycję swojej akcji. W jej ramach będzie sprzątać odpady i sadzić drzewa.

  Analiza: znaczny wzrost cen złota ma związek z obligacjami USA

  W poniedziałek cena złota przebiła poziom 2 tys. dolarów za uncję. Zdaniem eksperta Tomasza Niewińskiego to efekt spadku zaufania w sektorze bankowym oraz przekonania rynku, że Fed w obliczu ryzyka kryzysu finansowego przestanie podwyższać stopy.

  Wdrożenie: Czym jest onboarding w firmie?

  Już sam fakt, że nie mamy w języku polskim dobrego tłumaczenia słowa “onboarding”, wiele mówi o podejściu do przyjmowania nowych pracowników. Najbliższy ekwiwalent to “wdrożenie”, ale ten termin brzmi technicznie, a nowa osoba w firmie nie jest maszyną, którą można szybko ustawić.

  Ranking: Warszawa najlepszą destynacją turystyczną i biznesową

  Zagraniczni turyści oraz firmy dostrzegają potencjał Warszawy. Miasto zwyciężyło w rankingu European Best Destination 2023 oraz znalazło się na szóstej pozycji w globalnym zestawieniu najlepszych miejsc do podróży biznesowych. 

  Inflacja zmienia nawyki. 60% oszczędza na jedzeniu, 40% kupuje tańsze produkty

  W Polsce trwa konsumencka recesja, czyli spadek wydatków gospodarstw domowych. Inflacja sprawiła, że klienci przewartościowali swoje potrzeby i ostrożniej podejmują decyzje zakupowe. Z badania wynika, że 64% klientów sklepów deklaruje zakup tylko tych produktów, które na pewno wykorzysta, a 38% twierdzi, że „mniej znaczy więcej” – osoby te podkreślają, że nie potrzebują wszystkich rzeczy, które wcześniej wydawały się dla nich niezbędne. 

  Światło dzienne w mieszkaniu – same korzyści. Jak poprawić dostęp do światła dziennego?

  Większość Polaków zauważa poprawę samopoczucia w pomieszczeniach dobrze doświetlonych światłem dziennym, a połowa wskazuje na pogorszenie nastroju, gdy go brakuje. Jednocześnie co trzeci Polak uważa, że nie ma odpowiedniego dostępu do naturalnego światła w swoim domu - to wyniki najnowszych badań ARC Rynek i Opinia na zlecenie VELUX Polska. Tymczasem światło naturalne ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie psychiczne i poczucie szczęścia. Warto o tym pamiętać choćby z okazji obchodzonego 20 marca Międzynarodowego Dnia Szczęścia.

  Kasoterminale online i wirtualne kasy fiskalne, czyli nowe rozwiązania dla małych i średnich firm

  Kasoterminale online i wirtualne kasy fiskalne dla firm. Dynamiczny rozwój technologii oraz branży e-commerce otworzył nowe możliwości, usprawniając prowadzenie biznesu w Polsce. W 2020 roku zostały wprowadzone przepisy dotyczące kas wirtualnych. Przepisy te określają m.in. wymagania, jakie muszą spełniać kasy wirtualne oraz ich operatorzy w celu zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony interesów klientów. W ślad za tymi przepisami niektórzy z dostawców rozwiązań fiskalno-płatniczych dopasowali swoją ofertę do nowych regulacji, oferując nowoczesne kasy wirtualne.

  Jak ogrzewane są polskie domy? RAPORT

  Jak ogrzewane są polskie domy? W Polsce od kilku lat można zaobserwować zmianę rodzaju stosowanych systemów centralnego ogrzewania. Odnotowano, że coraz rzadziej w nowych domach montowane są piece gazowe. Blisko 50% inwestorów w 2022 roku wybrało pompę ciepła jako centralną jednostkę instalacji grzewczej – wynika z Raportu o budowie domów w Polsce, przygotowanego przez Oferteo.pl. 

  Średnia płaca 2023. Dane z lutego pokazują wzrost

  Średnia płaca w lutym 2023. Przeciętne wynagrodzenie uległo zwiększeniu w stosunku do stycznia o 181,60 PLN do 7065,56 PLN, tj. o 2,6%.

  Hortiterapia sposobem na stres dziecięcy. Czym jest terapia ogrodnicza i jak ją stosować?

  Hortiterapię warto stosować bez względu na to czy mieszkamy na wsi, czy w mieście, w bloku, czy w domu z ogrodem. Rośliny możemy uprawiać na balkonie, w mieszkaniu na parapecie czy właśnie w ogrodzie.

  „Dokapitalizowanie” spółki komandytowej

  W związku z przejściowymi problemami finansowymi spółki komandytowej wspólnicy mogą ją wspomóc finansowo na kilka sposobów, co pozwoli na jej przetrwanie w niesprzyjającym okresie.

  Jak bezpiecznie kupić używany samochód? Oto kilka zasad

  Przy zakupie samochodu używanego najważniejsza jest weryfikacja stanu technicznego, sprawdzenie stanu prawnego i jego pochodzenie. Zgromadzone informacje powinny pomóc w zbiciu ceny.

  Jak przyłączyć źródła odnawialne do sieci?

  O zielonej energii mówimy dziś jako o integralnym i jednym z kluczowych elementów składających się na strategię zrównoważonego rozwoju. Korzystanie ze źródeł odnawialnych i ich planowanie wpływa na zmianę modeli konsumpcyjnych. Odbiorcy chcą, a poniekąd z biegiem czasu muszą, zwiększać w swoim miksie energetycznym udział zielonej energii, która niewątpliwie jest przyszłością. Z czym mierzą się w Polsce ci, którzy już dziś chcą dynamizować rynek zielonej energii od strony wytwórczej? 

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - marzec 2023 r.

  Z rozszerzonego, lutowego komentarza rynkowego opracowanego przez Ekspertów VIG/C-QUADRAT TFI dowiedzą się Państwo: 
  - jaki wpływ na sytuację rynkową wywarły ostatnie komunikaty banków centralnych oraz polityka pieniężna Chin,
  - jak kształtują się kluczowe wskaźniki ekonomiczne, 
  - dlaczego krajowy rynek akcji ponownie dzieli się na dwie prędkości, 
  - jakie są dalsze perspektywy dla obligacji.
  Poniżej prezentujemy wybrane informacje z tego raportu.

  Inflacja bazowa z początku 2023 r. jest już znana. Jakie wnioski?

  Inflacja bazowa w styczniu i lutym 2023 roku jest już znana. Jakie wnioski można wyciągnąć na przyszłość? 

  Nowe technologie w miejscu pracy, obawy o inwigilację

  2,5 kwintyliona – tyle bajtów danych przybywa na świecie każdego dnia. Dużą część z nich wytwarzają i przetwarzają firmy. Analiza danych pozwala na podejmowanie lepszych decyzji biznesowych oraz na obniżenie kosztów operacyjnych. Przedsiębiorstwa zyskują zatem na zarządzaniu opartym na cyfrowej informacji. Czy tak samo zyskują pracownicy?

  Średnie wynagrodzenie niższe o ponad 1000 zł według siły nabywczej

  5814,16 zł brutto - tyle wynosi realna siła nabywcza średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, określona przez GUS na 6883,96 zł.

  Płatności odroczone za zabiegi zdrowotne coraz popularniejsze

  Od początku 2023 roku z płatności odroczonych za zabiegi i usługi zdrowotne miesięcznie korzysta już średnio 3,5 tys. osób. To znaczący wzrost w porównaniu z 2022 rokiem.

  6 proc. średnich i dużych firm może zakończyć działalność z powodu wysokich cen energii

  6 proc. średnich i dużych firm rozważa lub już podjęło decyzję o zakończeniu działalności przedsiębiorstwa z powodu wysokich cen energii, a 26 proc. takich firm uważa, że wzrost kosztów energii stanowi zagrożenie dla ich dalszego istnienia - wynika z badania przeprowadzonego przez EY.

  Pechowy kolor samochodu, czyli kolory o największej szkodowości

  Pechowy kolor samochodu? Dziś mamy listę kolorów aut z największym ryzykiem szkody. Zestawienie jest naprawdę ciekawe.

  Continental PremiumContact 7. Nowość letnia z Niemiec

  Continental PremiumContact 7 dopracowuje kwestią trakcji na mokrej nawierzchni. Ale nie tylko! Nowy model ogumienia można zamawiać już dziś.

  Goodyear Urbanmax Commuter, czyli opona dla autobusów

  Goodyear Urbanmax Commuter to opona przeznaczona do autobusów z napędem konwencjonalnym, hybrydowym, jak i elektrycznym.

  Jaki będzie 2023 w mieszkaniówce?

  Jak będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy w 2023 roku? Czy zapowiedziany przez rząd program mieszkaniowy, który ma przynieść kredyty z dopłatą może zmienić sytuację w sektorze? W jakim stopniu? Jaką strategię działania przyjęli deweloperzy? Jakie inwestycje wejdą do sprzedaży w tym roku?