REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zabezpieczać dane (prywatne, firmowe) w internecie?

Jak zabezpieczać dane (prywatne, firmowe) w internecie?
Jak zabezpieczać dane (prywatne, firmowe) w internecie?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W celu zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa zamieszczanych na stronach internetowych dany użytkownik sieci musi przestrzegać kilku podstawowych zasad. Oto 5 skutecznych sposobów na zabezpieczenie danych w sieci.

REKLAMA

Objętość danych przechowywanych oraz przetwarzanych współcześnie w internecie jest praktycznie niemożliwa do określenia (a także do wyobrażenia). Według szacunków tygodnika Newsweek (dane z marca 2018 roku), każdy użytkownik sieci tworzy około 12 gigabajtów danych... dziennie! Spora część z nich to tzw. dane poufne, czyli np. adresy, hasła do kont bankowych i portali internetowych, dane osobiste, dane dotyczące stanu zdrowia itp. Korzystanie z dobrodziejstw i potencjału internetu narzuca w sposób oczywisty konieczność – szczególnie dla firm oraz instytucji dysponujących bardzo dużymi ilościami poufnych danych swoich klientów - troski o ochronę owych informacji. Jak zatem to robić?

Ochrona podstawowa

REKLAMA

Bez względu na to w jakim celu i przy użyciu jakiego rodzaju sprzętu korzysta się z sieci, ważne jest, aby pamiętać o pewnych uniwersalnych zasadach znacząco poprawiających stopień bezpieczeństwa zamieszczanych na stronach internetowych informacji.

Zasada pierwsza to dobre hasło, składające się z min. 8 znaków (choć dobrze, gdyby liczyło nawet kilkanaście), w tym dużych i wielkich liter oraz cyfr. Warto przy tym pamiętać, aby hasło nie kojarzyło się zbyt blisko z osobą użytkownika, będąc np. jego datą urodzin, imieniem dziecka, czy też nawiązywało do jego hobby. Jednak czasami samo hasło może okazać się zbyt słabe; dobrze więc skorzystać z tzw. uwierzytelniania dwuskładnikowego, kiedy to po wpisaniu hasła za konkretnej stronie www, otrzymamy mailem lub sms – em dodatkowy kod, którego wpisanie umożliwi wejście na tę stronę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasada druga nakazuje częste i regularne skanowanie komputera w celu wykrycia i usunięcia potencjalnie niebezpiecznych plików (robaki, malware, spyware, rootkit, adware, wabbit, keylogger), które mogą spowodować utratę poufnych danych a nawet ułatwić atak hakerski.

REKLAMA

Zasada trzecia doradza zapewnienie sobie skutecznej zapory sieciowej (firewall), czyli oprogramowania blokującego niepowołany dostęp do komputera który ma chronić. Jej głównym zadaniem jest obrona sprzętu oraz sieci LAN przed niechcianą ingerencją z zewnątrz (czyli sieci publicznych). Sprawny firewall jest w stanie zabezpieczyć sprzęt przed próbami przechwycenia poufnych informacji przez niepowołane podmioty.

Zasada czwarta doradza archiwizację danych, najlepiej na dyskach zewnętrznych. Takie działanie ma niepodważalną zaletę: jeżeli twardy dysk ulega zniszczeniu lub uszkodzeniu, zostaje skradziony, cze też komputer pada ofiarą cyberataku skutkującego utratą zapisanych na nim danych, owe dane nie przepadają bezpowrotnie, ponieważ istnieją zapisane na innym nośniku. W przypadku szczególnie istotnych informacji, dobrze jest zapisać je na co najmniej dwóch dyskach zewnętrznych.

Zasada piąta: szyfrowanie. Współczesne programy szyfrujące są na tyle skuteczne, że w znaczącym stopniu utrudniają potencjalne ataki hakerskie, umożliwiając dostęp i  korzystanie z konkretnych plików tylko i wyłącznie ich właścicielom.

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Autopromocja
S-NET
Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA