REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kierunki rozwoju cyberbezpieczeństwa w przedsiębiorstwach i sektorze publicznym

Zuzanna Taraszewska
PR-imo public relations
Kierunki rozwoju cyberbezpieczeństwa w przedsiębiorstwach i sektorze publicznym /fot. Fotolia
Kierunki rozwoju cyberbezpieczeństwa w przedsiębiorstwach i sektorze publicznym /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Coraz bardziej zaawansowana analiza cyberzagrożeń oraz tworzenie planów zakładających działania o najwyższym zwrocie z inwestycji. To trendy, którymi już teraz podąża większość świadomych technologicznie przedsiębiorstw. Z cyberbezpieczeństwem mierzy się także sektor publiczny.

REKLAMA

Sprawdziliśmy, co jeszcze będzie dziać się w sektorze cyberbezpieczeństwa w najbliższych miesiącach.

Każdego dnia słyszy się o atakach hakerskich na organizacje i przedsiębiorstwa, wyciekach danych czy zjawiskach takich, jak masowe kampanie dezinformacyjne, sponsorowane przez rządy zaawansowanych technologicznie krajów. Dziś cyberbezpieczeństwo to bardzo dynamiczny obszar, w którym strategiczne podejście do umacniania systemów bezpieczeństwa jest kwestią krytyczną. - Istotnym jest, aby na bieżąco edukować się w zakresie nowych zagrożeń, a przy tym nie tylko implementować znane już dobre praktyki, ale wypracowywać nowe, skuteczne mechanizmy zabezpieczające struktury informatyczne organizacji czy przedsiębiorstw - tłumaczy Dawid Bałut, ekspert w zakresie cyberbezpieczeństwa z TestArmy CyberForces.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Analizując ubiegłoroczne, globalne i krajowe, wydarzenia ze świata cyberbezpieczeństwa oraz najnowsze trendy, ekspert przygotował 10 kluczowych zdarzeń, które zdominują kierunek rozwoju tego sektora w ciągu najbliższych miesięcy.

10 trendów związanych z cyberbezpieczeństem, które już się dzieją

  1. Firmy technologiczne inwestują coraz większe zasoby w migrację do kultury zwinnego wytwarzania oprogramowania, co niesie ze sobą konieczność implementacji zautomatyzowanych mechanizmów dla zapewniania jakości oraz bezpieczeństwa produktów i infrastruktury.

  1. Korporacje wydzielają znaczną część budżetów na edukację pracowniczą w zakresie cyberzagrożeń, skupiając się na zagadnieniach związanych z inżynierią społeczną oraz atakami phishingowymi. Można spodziewać się zwiększonych nakładów na implementację kultury DevSecOps, zgodnie z którą każdy pracownik jest współodpowiedzialny za bezpieczeństwo organizacji.
  1. Ataki ransomware nie znikną, gdyż są zbyt dochodowe. Można jednak spodziewać się przeniesienia wektora ataku na korporacyjne infrastruktury serwerowe, aniżeli na komputery prywatne użytkowników. Firmy będą gotowe zapłacić o wiele więcej za odzyskanie dostępu do infrastruktury, na której opiera się funkcjonowanie ich biznesu.

  1. Biorąc pod uwagę ogromną skalę wycieków danych w 2018 roku, w tym roku firmy oczekują o wiele wyższego poziomu bezpieczeństwa od swoich dostawców oprogramowania. Coraz szybciej zmierza się w kierunku, w którym firmy będące liderami bezpieczeństwa będą zagarniać większą część rynku korporacyjnego, któremu zależy na stabilnej usłudze oraz poufności danych klientów.

  1. W roku 2018 widzieliśmy kilka drobnych pozwów wynikających z ustawy RODO, ale to w 2019 zobaczymy prawdziwie kosztowne sprawy sądowe skierowane w firmy, które nieodpowiednio zadbały o procesy bezpieczeństwa w swoich organizacjach i pozwoliły na wycieki wrażliwych danych użytkowników.

  1. Organizacje rządowe rozpoczynają prace nad analizą wpływu cyfrowych technologii uzależniających na bezpieczeństwo narodowe oraz przygotowanie planów mających na celu zmniejszenie ich negatywnego oddziaływania na zdrowie społeczeństwa, gospodarkę oraz stan cyberbezpieczeństwa kraju.

Poza tym:

  1. Kampanie dezinformacyjne nabierają jeszcze większego rozpędu, szczególnie ze względu na rozwój technologii sztucznej inteligencji, która w coraz bardziej wiarygodny sposób pozwala preparować wypowiedzi polityków i innych kluczowych osób.

  1. Ataki phishingowe stają się bardziej zaawansowane i coraz częściej wykorzystują zaufane platformy służące do dzielenia się plikami, jak np. Google Drive.

  1. Rozwinięcie sieci 5G oznacza jeszcze więcej urządzeń podłączonych do Internetu Rzeczy. Lodówki, samochody, kamery dla dzieci, konsole, telewizory i wiele innych urządzeń pozwala cyberprzestępcom na zdalne uzyskiwanie dostępu do prywatnych rejonów życia.

  1. Biorąc pod uwagę podejście nowych pokoleń do prywatności w sieci, śmiałego dzielenia się poufnymi informacjami na portalach społecznościowych oraz nierzadkie przypadki wycieków danych, można spodziewać się wielu dyskusji na tym tle. Jest to temat bardzo zaawansowany społecznie, jednak zdecydowanie każdy dyrektor odpowiedzialny za bezpieczeństwo danych powinien pozostawać na bieżąco z formującymi się normami społecznymi odnośnie prywatności w sieci.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów

Co z cyberbezpieczeństwem w sektorze publicznym?

Narodowe Centrum Kryptologii, ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, konsorcja bankowe działające na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa podmiotów finansowych oraz wiele innych inicjatyw, które pojawiły się w ubiegłym roku. Wygląda na to, że Polska, która dotychczas zwykła nie skupiać rządowych inwestycji na sferze cyberbezpieczeństwa, dostrzegła olbrzymie znaczenie posiadania odpowiednich protokołów bezpieczeństwa. Ostatecznie w obecnych czasach mamy do czynienia z wojnami hybrydowymi, których znaczny element stanowią wojny cybernetyczne, mające na celu wykorzystanie technologii do propagowania dezinformacji, obniżania stabilności gospodarki oraz burzenia ładu społecznego oponentów.

- Na styczniowej konferencji „A New Initiative for Poland: A Future Global Leader in Securing the 4th Industrial Revolution” organizowanej przez Atlantic Council oraz PKO BP, premier Mateusz Morawiecki i sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Tomasz Zdzikot zadeklarowali, że jako państwo będziemy przykładać coraz większą wagę do wojska cybernetycznego oraz poprawienia poziomu bezpieczeństwa wszystkich instytucji pożytku publicznego. Miejmy nadzieję, że te deklaracje pociągną za sobą praktyczne działania i Polska zacznie rzeczowo podchodzić do implementacji planów cyberbezpieczeństwa, które do tej pory były jedynie teoretyczną wizją - podsumowuje Dawid Bałut.

Źródło: TestArmy CyberForces

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA