reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Technologia > Przedsiębiorstwa korzystające z Internetu Rzeczy jako pierwsze staną się inteligentnymi firmami

Przedsiębiorstwa korzystające z Internetu Rzeczy jako pierwsze staną się inteligentnymi firmami

W dzisiejszym cyfrowym świecie ludzie oraz systemy informatyczne współpracują ze sobą w coraz bardziej zintegrowany i inteligentny sposób. Przedsiębiorstwa, które chcą sprostać rosnącym wymaganiom klientów, powinny nieustannie wprowadzać innowacje do swojego biznesu. Nowe technologie pomagają usprawnić serie procesów oraz poprawić obsługę użytkowników, a także stale dostosowywać sposób wykorzystywania. Firmy, które nie doceniają znaczenia rozwiązań IT, muszą liczyć się z tym, że zostaną w tyle za konkurencją, a w najgorszych przypadkach w ogóle znikną z rynku.

Według drugiej edycji indeksu Intelligent Enterprise Index, opracowanego na zlecenie Zebra Technologies, liczba organizacji określanych jako „inteligentne przedsiębiorstwa” w 2018 roku wzrosła dwukrotnie do 10 proc. Firmy, które wdrożyły nowatorskie rozwiązania z obszaru Internetu Rzeczy, mogą zoptymalizować najważniejsze procesy i poprawić wydajność funkcjonowania.

W ostatnim czasie obserwujemy wzmożone działania przedsiębiorstw w kierunku zsynchronizowania przepływów pracy. Wprowadzane rozwiązania bazują na współpracy pracowników i innowacyjnych technologii, w których jednostki fizyczne i informacje cyfrowe współtworzą bazę danych niezbędną do prawidłowego funkcjonowania firmy. Dzięki rozwojowi technologii wirtualnej rzeczywistości (VR) i rzeczywistości rozszerzonej (AR) pracownicy w coraz większym stopniu polegają na korzystaniu z ogólnodostępnych inteligentnych urządzeń końcowych. Innowacyjne technologie, takie jak połączone z Internetem sensory, wirtualne kopie obiektów fizycznych (ang.digital twins), sieć 5G i technologia blockchain ułatwią przedsiębiorstwom gromadzenie i analizowanie precyzyjnych danych pozyskanych w czasie rzeczywistym, bez przerywania produkcji. Wdrożenie tych inteligentnych rozwiązań umożliwia sprawne reagowanie organizacji na potrzeby biznesu.

Polecamy: Kodeks pracy 2019 - komentarz

Na znaczeniu zyskuje „środowisko brzegowe”, w którym pracownicy podejmują decyzje w czasie rzeczywistym i nawiązują bezpośredni kontakt z klientami i użytkownikami końcowymi. Właściciele sklepów detalicznych wyposażają pracowników w tablety i komputery mobilne, które umożliwiają poprawę doświadczeń zakupowych klientów. Dzięki tym technologiom można szybko znaleźć odpowiednie produkty, sprawdzić stan magazynu i usprawnić zakupy — zarówno online i w sklepach stacjonarnych. Dane pozyskane podczas produkcji, jak i w procesie sprzedaży, są wykorzystywane przy analizie prawidłowego funkcjonowania serii procesów w przedsiębiorstwie, co pozwala usprawnić część z nich, wpływając tym samym na wydajność i poprawę rentowności biznesu.

Jacek Żurowski, Dyrektor Regionalny Zebra Technologies na Europę Środkową

Zobacz: Prawo dla firm

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Jacek Żurowski

Dyrektor Regionalny Zebra Technologies w Europie Środkowej

Zdjęcia

Przedsiębiorstwa korzystające z Internetu Rzeczy jako pierwsze staną się inteligentnymi firmami /fot. Shutterstock
Przedsiębiorstwa korzystające z Internetu Rzeczy jako pierwsze staną się inteligentnymi firmami /fot. Shutterstock

Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama