REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co to jest Google Analytics i jak rozpocząć z nim pracę?

Kampanie SEO
Kampanie SEO to agencja marketingowa z ponad 10-letnim doświadczeniem, którą tworzą doświadczeni i kreatywni eksperci.
Co to jest Google Analytics i jak rozpocząć z nim pracę? /fot. Shutterstock
Co to jest Google Analytics i jak rozpocząć z nim pracę? /fot. Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Być może utworzyłeś wspaniałą stronę internetową, ale jeśli nie wiesz, kim są użytkownicy Twojej witryny, z jakich źródeł pochodzą, które podstrony witryny odwiedzają, jaki czas spędzają na stronie i dlaczego oraz kiedy opuszczają witrynę, a także tego, które podstrony są najbardziej popularne i ilu użytkowników witryny konwertowało. Poprzez tą niewiedzę możesz marnować dużo pieniędzy i wysiłku na docieranie do niewłaściwego typu odbiorców. Musisz znać odpowiedzi na te oraz wiele innych ważnych pytań, aby móc zoptymalizować swoją stronę i prowadzić ją efektywnie.

Dlaczego warto korzystać z Google Analytics?

Na powyższe pytania odpowiedzi może nam udzielić narzędzie Google Analytics. Warto zaznaczyć że jest ono całkowicie darmowe. Google Analytics powstał w 2005 roku, a od roku 2016  jest najpopularniejszym i najczęściej używanym narzędziem analitycznym na rynku. Dzięki Google Analytics możemy uzyskać wgląd w ruch na witrynie i w konsekwencji poznać informacje, jak poprawić wydajność witryny i zyskać pewność , że współczynniki konwersji będą stale rosły.

REKLAMA

REKLAMA

Gdy wiesz, co działa, a co nie działa, będziesz mógł ocenić dokładnie, jakie kroki należy podjąć, aby zoptymalizować swoją witrynę oraz każdą treść na niej, tak aby  przyciągnąć użytkowników i dostarczyć im informacji jakich potrzebują.

Google Analytics jest również dostępny w dwóch dodatkowych wersjach: opartej na subskrypcji Google Analytics 360 - przeznaczonej dla użytkowników korporacyjnych i Google Analytics dla aplikacji mobilnych, SDK, który umożliwia zbieranie danych o użytkownikach z aplikacji iOS i Android.

Jeśli dopiero  zaczynasz pracę z Google Analytics, wszystko może wydawać się przytłaczające, ale ten artykuł podpowie Ci, jak zacząć korzystać z tego niezwykle przydatnego narzędzia do maksymalizacji wydajność witryny.

Jak skonfigurować konto Google Analytics?

Aby korzystać z tego narzędzia najpierw trzeba utworzyć konto Google, ponieważ tylko z jego pomocą możesz uzyskać dostęp do Google Analytics.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po utworzeniu konta Google możesz przejść do Google Analytics, aby skonfigurować swoje pierwsze konto. Narzędzie dostępne jest pod linkiem http://analytics.google.com/.

Po kliknięciu w link ukaże się następujące okno:

Krok 1: Utwórz nowe konto w Google Analytics

Kliknij przycisk “Zarejestruj się”, a zostaniesz poproszony o wypełnienie danych niezbędnych  dla nowego konta.

Po wprowadzeniu informacji, konieczne będzie również skonfigurowanie ustawień udostępniania danych, których opcje będą dostępne poniżej.

Po tym kroku kliknij niebieski przycisk “Pobierz identyfikator śledzenia”. Następną czynnością, którą musisz wykonać, jest zaakceptowanie warunków Google Analytics.

Po zaakceptowaniu warunków Google Analytics ukaże się następujące okno:

Widzimy tutaj dwa ważne elementy:

 • Identyfikator śledzenia - jest to unikalny kod, dzięki któremu możesz śledzić zachowania użytkowników w Twojej witrynie na koncie, które wcześniej utworzyłeś.

 • Kod śledzenia - jest to kod, który należy zainstalować na każdej stronie w witrynie, którą chcesz śledzić, aby Google Analytics mógł mierzyć i zgłaszać aktywność na stronie. Instalacja kodu zależy od typu posiadanej witryny oraz używanej platformy CMS.

Krok 2: Instalacja kodu śledzenia na stronie

Aby Google Analytics mógł zacząć mierzyć aktywności użytkowników na Twojej stronie, wymagana jest instalacja identyfikatora śledzenia lub kodu śledzenia na stronie. Jeśli Twoja strona jest zbudowana z plików HTML i możesz w łatwy sposób dodać kod śledzenia do kodu źródłowego każdej strony internetowej za pomocą edytora HTML, to wtedy możesz zainstalować kod śledzenia, dodając go przed tagiem </head> na każdej stronie, którą chcesz śledzić.Ilustruje to poniższa grafika:

REKLAMA

Jeśli natomiast Twoja witryna jest zbudowana na jakimś popularnym CMS, to wtedy można zainstalować identyfikator śledzenia za pomocą wtyczki. Wówczas  po instalacji odpowiedniej wtyczki należy wstawić identyfikator śledzenia we właściwe pole i zapisać zmiany.

Po tej operacji Google Analytics powinien już zacząć zbierać dane z Twojej witryny. Aby zweryfikować, czy kod śledzenia jest poprawnie zainstalowany i zbiera dane, należy w Google Analytics wejść w zakładkę, jak poniżej:

Można tutaj zauważyć, że obecnie na stronie znajduje się  jeden użytkownik. Widzimy tutaj też na jakiej podstronie przebywa . Dzięki temu możemy wywnioskować, że kod śledzenia działa poprawnie i zbiera dane.

Krok 3: Konfiguracja celów (konwersji)

Po poprawnej instalacji kodu śledzenia kolejnym ważnym etapem jest utworzenie celów, tak aby Google Analytics mógł śledzić ważne działania użytkowników w Twojej witrynie. Na przykład, jeśli masz witrynę handlu elektronicznego, powinieneś mieć stronę potwierdzenia dla swoich klientów, na której wylądują po dokonaniu zakupu. 

Dla każdej strony internetowej, niezależnie od jej tematyki warto utworzyć takie cele jak:

 • Czas trwania - cel ten będzie Cię informował ilu użytkowników spędziło czas ponad np. 60s.,

 • Strony na sesję - cel ten będzie Cię informował ilu użytkowników przeglądało więcej niż np. 3 podstrony podczas jednej sesji (domyślnie sesja w Google Analytics trwa 30 min.),

 • Podstrona kontakt - cel ten będzie Cię informował ilu użytkowników przeszło na podstronę “kontakt”.

Konfiguracja celów jest ważna, ponieważ Google Analytics będzie w stanie śledzić Twoje konwersje i udostępniać kluczowe informacje, które pomogą Ci określić skuteczność Twojej witryny.

Po skonfigurowaniu określonych działań użytkowników jako cele, gdy odwiedzający Twoją witrynę podejmą je, Google Analytics zarejestruje to jako konwersję i będziesz mógł uzyskać jasny obraz każdego działania. Dzięki wszystkim informacjom, które otrzymasz, będziesz dokładnie wiedział, co przynosi, a co nie przynosi korzyści. Dzięki tym informacjom  możesz wprowadzić zmiany tam, gdzie to konieczne i ciągle ulepszać swoją stronę. W Google Analytics można utworzyć do 20 celów.

Aby utworzyć określony cel należy przejść w Administracja > Cele:

Następnie kliknąć przycisk “Utwórz cel”:

Teraz należy podać nazwę oraz wybrać typ celu (w przykładzie został wybrany typ czas trwania):

Następnie należy ustawić czas, po jakim ma nastąpić zliczenie wykonania celu, gdy użytkownik spędzi ten czas na stronie ( w przykładzie została ustawiona minuta).

Krok 4: Sprawdzanie realizacji celów z poszczególnych kanałów

Jedną z najważniejszych zakładek, w jakiej należy sprawdzać realizację celów jest:

Pozyskiwanie > Cały ruch > Kanały. W prawym górnym rogu należy wybrać przedział czasowy z jakiego chcemy sprawdzać dane.

Z rozwijanego menu należy wybrać interesujący nas cel:

Widzimy tutaj realizację celu z poszczególnych kanałów. Te kanały to:

 • Paid Search - są to płatne wyniki wyszukiwania (najczęściej Google Ads)

 • Organic Search - są to bezpłatne wyszukiwania organiczne w przeglądarce (najczęściej w wyszukiwarce Google)

 • Referral - są to odesłania z innych stron np. mamy umieszczony link do swojej strony w jakiejś innej domenie

 • Social - są to odesłania z portali społecznościowych np. facebook czy instagram

Krok 5: Monitorowanie raportów danych demograficznych i zainteresowań

Ciekawą opcją, jaką umożliwia Google Analytics jest mierzenie danych demograficznych i zainteresowań użytkowników. Aby Google Analytics zaczął zbierać takie dane należy najpierw włączyć tę opcję, tak jak zostało to zilustrowane poniżej:

Dzięki tym statystykom dowiemy się przede wszystkim ilu użytkowników witryny to kobiety, a ilu to mężczyźni oraz ilu było użytkowników z określonych przedziałów wiekowych.

Podsumowanie

Google Analytics jest jednym z najpopularniejszych darmowych i efektywnych narzędzi do monitorowania ruchu oraz zachowania użytkowników na stronie. Naszym zdaniem Google Analytics powinien znajdować się na każdej stronie internetowej, ponieważ dzięki niemu możemy w dużej mierze ocenić efektywność danej strony oraz jej podstron a w konsekwencji wyciągnąć odpowiednie wnioski prowadzące do jak najlepszej jej optymalizacji. Powyższy artykuł miał za zadanie podstawowe zaznajomienie z tym narzędziem oraz przedstawienie jak tworzyć podstawowe cele i odczytywać realizację tych celów z poszczególnych kanałów. Narzędzie Google Analytics ma również bardzo dużo innych zaawansowanych opcji z którymi warto się zaznajomić oraz zacząć z nich korzystać.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

  LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

  Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

  REKLAMA

  Jak założyć e-Doręczenia? Wniosek przedsiębiorcy

  Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o utworzenie adresu do e-Doręczeń przez Biznes.gov. Po aktywacji adresu, firma korzysta ze skrzynki do e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy. Jak zrobić e-Doręczenia?

  Kompetencje kobiet w branży IT. Większy udział kobiet jest istotny z powodu deficytu wykwalifikowanych kadr

  W październiku 2024 r. zaczną obowiązywać unijne przepisy mające na celu zbudowanie większej odporności biznesu na cyberataki. W związku z tym należy podjąć działania podnoszące kompetencje z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Tymczasem inicjatywy podnoszące kompetencje cyfrowe kobiet podejmowane są w zaledwie 20,4% miejsc pracy.

  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  REKLAMA

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  REKLAMA