REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co to jest Google Analytics i jak rozpocząć z nim pracę?

Kampanie SEO
Kampanie SEO to agencja marketingowa z ponad 10-letnim doświadczeniem, którą tworzą doświadczeni i kreatywni eksperci.
Co to jest Google Analytics i jak rozpocząć z nim pracę? /fot. Shutterstock
Co to jest Google Analytics i jak rozpocząć z nim pracę? /fot. Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Być może utworzyłeś wspaniałą stronę internetową, ale jeśli nie wiesz, kim są użytkownicy Twojej witryny, z jakich źródeł pochodzą, które podstrony witryny odwiedzają, jaki czas spędzają na stronie i dlaczego oraz kiedy opuszczają witrynę, a także tego, które podstrony są najbardziej popularne i ilu użytkowników witryny konwertowało. Poprzez tą niewiedzę możesz marnować dużo pieniędzy i wysiłku na docieranie do niewłaściwego typu odbiorców. Musisz znać odpowiedzi na te oraz wiele innych ważnych pytań, aby móc zoptymalizować swoją stronę i prowadzić ją efektywnie.

Dlaczego warto korzystać z Google Analytics?

Na powyższe pytania odpowiedzi może nam udzielić narzędzie Google Analytics. Warto zaznaczyć że jest ono całkowicie darmowe. Google Analytics powstał w 2005 roku, a od roku 2016  jest najpopularniejszym i najczęściej używanym narzędziem analitycznym na rynku. Dzięki Google Analytics możemy uzyskać wgląd w ruch na witrynie i w konsekwencji poznać informacje, jak poprawić wydajność witryny i zyskać pewność , że współczynniki konwersji będą stale rosły.

REKLAMA

REKLAMA

Gdy wiesz, co działa, a co nie działa, będziesz mógł ocenić dokładnie, jakie kroki należy podjąć, aby zoptymalizować swoją witrynę oraz każdą treść na niej, tak aby  przyciągnąć użytkowników i dostarczyć im informacji jakich potrzebują.

Google Analytics jest również dostępny w dwóch dodatkowych wersjach: opartej na subskrypcji Google Analytics 360 - przeznaczonej dla użytkowników korporacyjnych i Google Analytics dla aplikacji mobilnych, SDK, który umożliwia zbieranie danych o użytkownikach z aplikacji iOS i Android.

Jeśli dopiero  zaczynasz pracę z Google Analytics, wszystko może wydawać się przytłaczające, ale ten artykuł podpowie Ci, jak zacząć korzystać z tego niezwykle przydatnego narzędzia do maksymalizacji wydajność witryny.

Jak skonfigurować konto Google Analytics?

Aby korzystać z tego narzędzia najpierw trzeba utworzyć konto Google, ponieważ tylko z jego pomocą możesz uzyskać dostęp do Google Analytics.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po utworzeniu konta Google możesz przejść do Google Analytics, aby skonfigurować swoje pierwsze konto. Narzędzie dostępne jest pod linkiem http://analytics.google.com/.

Po kliknięciu w link ukaże się następujące okno:

Krok 1: Utwórz nowe konto w Google Analytics

Kliknij przycisk “Zarejestruj się”, a zostaniesz poproszony o wypełnienie danych niezbędnych  dla nowego konta.

Po wprowadzeniu informacji, konieczne będzie również skonfigurowanie ustawień udostępniania danych, których opcje będą dostępne poniżej.

Po tym kroku kliknij niebieski przycisk “Pobierz identyfikator śledzenia”. Następną czynnością, którą musisz wykonać, jest zaakceptowanie warunków Google Analytics.

Po zaakceptowaniu warunków Google Analytics ukaże się następujące okno:

Widzimy tutaj dwa ważne elementy:

  • Identyfikator śledzenia - jest to unikalny kod, dzięki któremu możesz śledzić zachowania użytkowników w Twojej witrynie na koncie, które wcześniej utworzyłeś.

  • Kod śledzenia - jest to kod, który należy zainstalować na każdej stronie w witrynie, którą chcesz śledzić, aby Google Analytics mógł mierzyć i zgłaszać aktywność na stronie. Instalacja kodu zależy od typu posiadanej witryny oraz używanej platformy CMS.

Krok 2: Instalacja kodu śledzenia na stronie

Aby Google Analytics mógł zacząć mierzyć aktywności użytkowników na Twojej stronie, wymagana jest instalacja identyfikatora śledzenia lub kodu śledzenia na stronie. Jeśli Twoja strona jest zbudowana z plików HTML i możesz w łatwy sposób dodać kod śledzenia do kodu źródłowego każdej strony internetowej za pomocą edytora HTML, to wtedy możesz zainstalować kod śledzenia, dodając go przed tagiem </head> na każdej stronie, którą chcesz śledzić.Ilustruje to poniższa grafika:

REKLAMA

Jeśli natomiast Twoja witryna jest zbudowana na jakimś popularnym CMS, to wtedy można zainstalować identyfikator śledzenia za pomocą wtyczki. Wówczas  po instalacji odpowiedniej wtyczki należy wstawić identyfikator śledzenia we właściwe pole i zapisać zmiany.

Po tej operacji Google Analytics powinien już zacząć zbierać dane z Twojej witryny. Aby zweryfikować, czy kod śledzenia jest poprawnie zainstalowany i zbiera dane, należy w Google Analytics wejść w zakładkę, jak poniżej:

Można tutaj zauważyć, że obecnie na stronie znajduje się  jeden użytkownik. Widzimy tutaj też na jakiej podstronie przebywa . Dzięki temu możemy wywnioskować, że kod śledzenia działa poprawnie i zbiera dane.

Krok 3: Konfiguracja celów (konwersji)

Po poprawnej instalacji kodu śledzenia kolejnym ważnym etapem jest utworzenie celów, tak aby Google Analytics mógł śledzić ważne działania użytkowników w Twojej witrynie. Na przykład, jeśli masz witrynę handlu elektronicznego, powinieneś mieć stronę potwierdzenia dla swoich klientów, na której wylądują po dokonaniu zakupu. 

Dla każdej strony internetowej, niezależnie od jej tematyki warto utworzyć takie cele jak:

  • Czas trwania - cel ten będzie Cię informował ilu użytkowników spędziło czas ponad np. 60s.,

  • Strony na sesję - cel ten będzie Cię informował ilu użytkowników przeglądało więcej niż np. 3 podstrony podczas jednej sesji (domyślnie sesja w Google Analytics trwa 30 min.),

  • Podstrona kontakt - cel ten będzie Cię informował ilu użytkowników przeszło na podstronę “kontakt”.

Konfiguracja celów jest ważna, ponieważ Google Analytics będzie w stanie śledzić Twoje konwersje i udostępniać kluczowe informacje, które pomogą Ci określić skuteczność Twojej witryny.

Po skonfigurowaniu określonych działań użytkowników jako cele, gdy odwiedzający Twoją witrynę podejmą je, Google Analytics zarejestruje to jako konwersję i będziesz mógł uzyskać jasny obraz każdego działania. Dzięki wszystkim informacjom, które otrzymasz, będziesz dokładnie wiedział, co przynosi, a co nie przynosi korzyści. Dzięki tym informacjom  możesz wprowadzić zmiany tam, gdzie to konieczne i ciągle ulepszać swoją stronę. W Google Analytics można utworzyć do 20 celów.

Aby utworzyć określony cel należy przejść w Administracja > Cele:

Następnie kliknąć przycisk “Utwórz cel”:

Teraz należy podać nazwę oraz wybrać typ celu (w przykładzie został wybrany typ czas trwania):

Następnie należy ustawić czas, po jakim ma nastąpić zliczenie wykonania celu, gdy użytkownik spędzi ten czas na stronie ( w przykładzie została ustawiona minuta).

Krok 4: Sprawdzanie realizacji celów z poszczególnych kanałów

Jedną z najważniejszych zakładek, w jakiej należy sprawdzać realizację celów jest:

Pozyskiwanie > Cały ruch > Kanały. W prawym górnym rogu należy wybrać przedział czasowy z jakiego chcemy sprawdzać dane.

Z rozwijanego menu należy wybrać interesujący nas cel:

Widzimy tutaj realizację celu z poszczególnych kanałów. Te kanały to:

  • Paid Search - są to płatne wyniki wyszukiwania (najczęściej Google Ads)

  • Organic Search - są to bezpłatne wyszukiwania organiczne w przeglądarce (najczęściej w wyszukiwarce Google)

  • Referral - są to odesłania z innych stron np. mamy umieszczony link do swojej strony w jakiejś innej domenie

  • Social - są to odesłania z portali społecznościowych np. facebook czy instagram

Krok 5: Monitorowanie raportów danych demograficznych i zainteresowań

Ciekawą opcją, jaką umożliwia Google Analytics jest mierzenie danych demograficznych i zainteresowań użytkowników. Aby Google Analytics zaczął zbierać takie dane należy najpierw włączyć tę opcję, tak jak zostało to zilustrowane poniżej:

Dzięki tym statystykom dowiemy się przede wszystkim ilu użytkowników witryny to kobiety, a ilu to mężczyźni oraz ilu było użytkowników z określonych przedziałów wiekowych.

Podsumowanie

Google Analytics jest jednym z najpopularniejszych darmowych i efektywnych narzędzi do monitorowania ruchu oraz zachowania użytkowników na stronie. Naszym zdaniem Google Analytics powinien znajdować się na każdej stronie internetowej, ponieważ dzięki niemu możemy w dużej mierze ocenić efektywność danej strony oraz jej podstron a w konsekwencji wyciągnąć odpowiednie wnioski prowadzące do jak najlepszej jej optymalizacji. Powyższy artykuł miał za zadanie podstawowe zaznajomienie z tym narzędziem oraz przedstawienie jak tworzyć podstawowe cele i odczytywać realizację tych celów z poszczególnych kanałów. Narzędzie Google Analytics ma również bardzo dużo innych zaawansowanych opcji z którymi warto się zaznajomić oraz zacząć z nich korzystać.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

REKLAMA

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

REKLAMA

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

REKLAMA