REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz silniejsza pozycja polskich chmur obliczeniowych

Coraz silniejsza pozycja polskich chmur obliczeniowych /shutterstock.com
Coraz silniejsza pozycja polskich chmur obliczeniowych /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Chmury obliczeniowe (ang. cloud computing), to najnowsza technologia teleinformatyczna umożliwiająca łatwy, szybki i bezpieczny przesył, przetwarzanie i magazynowanie danych. Dzięki swoim zaletom zyskują coraz większą popularność zarówno pośród użytkowników biznesowych jak i prywatnych. Także w Polsce, cloud computing konsekwentnie zdobywa coraz to nowych użytkowników.

W biznesie siła

O popularności chmur najlepiej świadczy zainteresowanie nimi ze strony przedsiębiorców; firmowe chmury nie są wszak używane jedynie do zabawy: magazynowania zdjęć z urlopu, komunikowania się między znajomymi, chwalenia się nakręconymi filmikami itd. Wręcz przeciwnie. Mają one zastosowanie w tak istotnych sprawach jak komunikacja na linii firma – klient lub firma – pracownik, przechowywaniu i przetwarzaniu poufnych danych, prowadzeniu kampanii reklamowych. Rosnąca popularność chmur wśród właścicieli firm dowodzi, że po pierwsze chmury doskonale sobie ze swoimi zadaniami radzą (czyli są po prostu efektywne), a po drugie, nie są już one jakąś techniczną ciekawostką powalającą na zaoszczędzeniu pieniędzy przeznaczanych na teleinformatyczna obsługę firm (chmury są stosunkowo niedrogie), ale poważnym narzędziem umożliwiającym skuteczniejsze działanie firmy oraz budującym przewagę konkurencyjną nad rywalami.

REKLAMA

W Polsce coraz lepiej

REKLAMA

Chociaż Polsce wciąż daleko do europejskich liderów w dziedzinie wdrażania rozwiązań chmurowych w biznesie, to odsetek firm przenoszących dane do rzeczonych chmur stale rośnie. Największym sektorem ufającym cloud computingowi są duże przedsiębiorstwa (takie zatrudniające powyżej 250 osób). Dane za rok 2018 mówią, że w chmurze działało 37% takich firm, w porównaniu do 31% w roku 2017. Co prawda do wspomnianych wyżej liderów w tej kategorii mamy jeszcze trochę (W Finlandii i Belgii ten współczynnik wynosi odpowiednio 89 i 76%), ale jednak wzrost jest znaczący. Zjawisko to komentuje Jakub Bryła z firmy Atman - lidera polskiego rynku data center, eksperta w zakresie bezpieczeństwa transmisji i przetwarzania danych. Mówi on:

„...Nie jest dla nas niczym zaskakującym, że pewne trendy przychodzą do nas zwykle z opóźnieniem. Patrząc na to, co dzieje się dzisiaj w Europie, możemy być więc pewni, że w perspektywie najbliższych lat cloud stanie się powszechnym narzędziem dla biznesu. Rozwiązania chmurowe cały czas dojrzewają, z roku na rok stają się lepsze pod względem funkcjonalnym, technicznym, bezpieczeństwa, łatwości obsługi etc. Dzięki temu firmy, które obecnie decydują się na chmurę, mogą korzystać z usług stabilnych, przetestowanych pod różnych kątem i przyjaznych dla użytkownika...”

W ten trend wpisują się także przedsiębiorstwa średnie. Jak podaje Eurostat (Europejski Urząd Statystyczny), w tej kategorii firm w Polsce, w 2018 roku już 17% z nich pracowało w chmurze. Co prawda europejska średnia jest niemal dwukrotnie wyższa, ale jak zauważa Eurostat, w ubiegłym roku zaobserwowano pierwszy od 2015 wzrost liczby średnich przedsiębiorstw, które zdecydowały się na wdrożenie rozwiązań cloud.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyliczenia innej firmy – IDC, mówią że w 2019 roku współczynnik ten ma osiągnąć 18,6%, a zatem zanotujemy kolejny wzrost. Także na ten temat wypowiada się wspomniany już Jan Bryła:

„...Deficyt specjalistów IT, wygoda w zarządzaniu infrastrukturą przy możliwości optymalizacji kosztów powodują, że chmura coraz częściej staje się naturalnym wyborem nie tylko dla najlepiej wyedukowanych technologicznie branż, takich jak fintech, e-commerce czy większość start-upów...”

To wcale nie koniec

REKLAMA

Coraz doskonalsze rozwiązania chmurowe jakie wprowadzają operatorzy cloud computingu pozwalają wysnuć wniosek, że ich popularność będzie stale rosła. Przykładem może być wspomniana wyżej firma ATM, która opracowała nowa ofertę skierowaną przede wszystkim dla przedsiębiorców. Nowe chmury będą wydajniejsze, prostsze, a przede wszystkim bezpieczniejsze (dzięki systemowi antyDDoS). Za przykładem gigantów pójdą z pewnością mniejsze firmy, koncentrujące się na rynkach lokalnych, jak chociażby krakowski S – Net, dzięki czemu każdy rodzaj firmy będzie mógł cieszyć się dobrodziejstwami coraz doskonalszych chmur.

Jako że przedsiębiorcy w miarę upływu czasu będą coraz bardziej doceniać rolę chmur, rynek tego typu usług będzie stopniowo zyskiwał na wartości; eksperci szacują, że w 2020 roku osiągnie ona kwotę 410 miliardów dolarów.

Nie ulega wątpliwości, że w ten trend wpisze się także rynek Polski, czego efektem będzie stały wzrost odsetka przedsiębiorstw działających w chmurach wynikający z coraz lepszych i lepiej dopasowanych pod względem klienta ofert operatorów chmur:

W dzisiejszych dynamicznych czasach przedsiębiorca może jednego dnia potrzebować transmisji danych lub kolokacji, a jutro także chmury, serwerów dedykowanych czy usług w zakresie bezpieczeństwa. Obecnie interoperacyjność, taka jak np. łączenie kolokowanych serwerów z infrastrukturą dzierżawioną, coraz bardziej zyskuje na popularności, dlatego warto, by operatorzy centrów danych stale rozwijali swoją ofertę – przekonuje znany nam już Jakub Bryła.

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej

Autopromocja
S-NET
Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA