REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz silniejsza pozycja polskich chmur obliczeniowych

Coraz silniejsza pozycja polskich chmur obliczeniowych /shutterstock.com
Coraz silniejsza pozycja polskich chmur obliczeniowych /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Chmury obliczeniowe (ang. cloud computing), to najnowsza technologia teleinformatyczna umożliwiająca łatwy, szybki i bezpieczny przesył, przetwarzanie i magazynowanie danych. Dzięki swoim zaletom zyskują coraz większą popularność zarówno pośród użytkowników biznesowych jak i prywatnych. Także w Polsce, cloud computing konsekwentnie zdobywa coraz to nowych użytkowników.

W biznesie siła

O popularności chmur najlepiej świadczy zainteresowanie nimi ze strony przedsiębiorców; firmowe chmury nie są wszak używane jedynie do zabawy: magazynowania zdjęć z urlopu, komunikowania się między znajomymi, chwalenia się nakręconymi filmikami itd. Wręcz przeciwnie. Mają one zastosowanie w tak istotnych sprawach jak komunikacja na linii firma – klient lub firma – pracownik, przechowywaniu i przetwarzaniu poufnych danych, prowadzeniu kampanii reklamowych. Rosnąca popularność chmur wśród właścicieli firm dowodzi, że po pierwsze chmury doskonale sobie ze swoimi zadaniami radzą (czyli są po prostu efektywne), a po drugie, nie są już one jakąś techniczną ciekawostką powalającą na zaoszczędzeniu pieniędzy przeznaczanych na teleinformatyczna obsługę firm (chmury są stosunkowo niedrogie), ale poważnym narzędziem umożliwiającym skuteczniejsze działanie firmy oraz budującym przewagę konkurencyjną nad rywalami.

REKLAMA

W Polsce coraz lepiej

REKLAMA

Chociaż Polsce wciąż daleko do europejskich liderów w dziedzinie wdrażania rozwiązań chmurowych w biznesie, to odsetek firm przenoszących dane do rzeczonych chmur stale rośnie. Największym sektorem ufającym cloud computingowi są duże przedsiębiorstwa (takie zatrudniające powyżej 250 osób). Dane za rok 2018 mówią, że w chmurze działało 37% takich firm, w porównaniu do 31% w roku 2017. Co prawda do wspomnianych wyżej liderów w tej kategorii mamy jeszcze trochę (W Finlandii i Belgii ten współczynnik wynosi odpowiednio 89 i 76%), ale jednak wzrost jest znaczący. Zjawisko to komentuje Jakub Bryła z firmy Atman - lidera polskiego rynku data center, eksperta w zakresie bezpieczeństwa transmisji i przetwarzania danych. Mówi on:

„...Nie jest dla nas niczym zaskakującym, że pewne trendy przychodzą do nas zwykle z opóźnieniem. Patrząc na to, co dzieje się dzisiaj w Europie, możemy być więc pewni, że w perspektywie najbliższych lat cloud stanie się powszechnym narzędziem dla biznesu. Rozwiązania chmurowe cały czas dojrzewają, z roku na rok stają się lepsze pod względem funkcjonalnym, technicznym, bezpieczeństwa, łatwości obsługi etc. Dzięki temu firmy, które obecnie decydują się na chmurę, mogą korzystać z usług stabilnych, przetestowanych pod różnych kątem i przyjaznych dla użytkownika...”

W ten trend wpisują się także przedsiębiorstwa średnie. Jak podaje Eurostat (Europejski Urząd Statystyczny), w tej kategorii firm w Polsce, w 2018 roku już 17% z nich pracowało w chmurze. Co prawda europejska średnia jest niemal dwukrotnie wyższa, ale jak zauważa Eurostat, w ubiegłym roku zaobserwowano pierwszy od 2015 wzrost liczby średnich przedsiębiorstw, które zdecydowały się na wdrożenie rozwiązań cloud.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyliczenia innej firmy – IDC, mówią że w 2019 roku współczynnik ten ma osiągnąć 18,6%, a zatem zanotujemy kolejny wzrost. Także na ten temat wypowiada się wspomniany już Jan Bryła:

„...Deficyt specjalistów IT, wygoda w zarządzaniu infrastrukturą przy możliwości optymalizacji kosztów powodują, że chmura coraz częściej staje się naturalnym wyborem nie tylko dla najlepiej wyedukowanych technologicznie branż, takich jak fintech, e-commerce czy większość start-upów...”

To wcale nie koniec

REKLAMA

Coraz doskonalsze rozwiązania chmurowe jakie wprowadzają operatorzy cloud computingu pozwalają wysnuć wniosek, że ich popularność będzie stale rosła. Przykładem może być wspomniana wyżej firma ATM, która opracowała nowa ofertę skierowaną przede wszystkim dla przedsiębiorców. Nowe chmury będą wydajniejsze, prostsze, a przede wszystkim bezpieczniejsze (dzięki systemowi antyDDoS). Za przykładem gigantów pójdą z pewnością mniejsze firmy, koncentrujące się na rynkach lokalnych, jak chociażby krakowski S – Net, dzięki czemu każdy rodzaj firmy będzie mógł cieszyć się dobrodziejstwami coraz doskonalszych chmur.

Jako że przedsiębiorcy w miarę upływu czasu będą coraz bardziej doceniać rolę chmur, rynek tego typu usług będzie stopniowo zyskiwał na wartości; eksperci szacują, że w 2020 roku osiągnie ona kwotę 410 miliardów dolarów.

Nie ulega wątpliwości, że w ten trend wpisze się także rynek Polski, czego efektem będzie stały wzrost odsetka przedsiębiorstw działających w chmurach wynikający z coraz lepszych i lepiej dopasowanych pod względem klienta ofert operatorów chmur:

W dzisiejszych dynamicznych czasach przedsiębiorca może jednego dnia potrzebować transmisji danych lub kolokacji, a jutro także chmury, serwerów dedykowanych czy usług w zakresie bezpieczeństwa. Obecnie interoperacyjność, taka jak np. łączenie kolokowanych serwerów z infrastrukturą dzierżawioną, coraz bardziej zyskuje na popularności, dlatego warto, by operatorzy centrów danych stale rozwijali swoją ofertę – przekonuje znany nam już Jakub Bryła.

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej

Autopromocja
S-NET
Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA