REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz silniejsza pozycja polskich chmur obliczeniowych

Coraz silniejsza pozycja polskich chmur obliczeniowych /shutterstock.com
Coraz silniejsza pozycja polskich chmur obliczeniowych /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Chmury obliczeniowe (ang. cloud computing), to najnowsza technologia teleinformatyczna umożliwiająca łatwy, szybki i bezpieczny przesył, przetwarzanie i magazynowanie danych. Dzięki swoim zaletom zyskują coraz większą popularność zarówno pośród użytkowników biznesowych jak i prywatnych. Także w Polsce, cloud computing konsekwentnie zdobywa coraz to nowych użytkowników.

W biznesie siła

O popularności chmur najlepiej świadczy zainteresowanie nimi ze strony przedsiębiorców; firmowe chmury nie są wszak używane jedynie do zabawy: magazynowania zdjęć z urlopu, komunikowania się między znajomymi, chwalenia się nakręconymi filmikami itd. Wręcz przeciwnie. Mają one zastosowanie w tak istotnych sprawach jak komunikacja na linii firma – klient lub firma – pracownik, przechowywaniu i przetwarzaniu poufnych danych, prowadzeniu kampanii reklamowych. Rosnąca popularność chmur wśród właścicieli firm dowodzi, że po pierwsze chmury doskonale sobie ze swoimi zadaniami radzą (czyli są po prostu efektywne), a po drugie, nie są już one jakąś techniczną ciekawostką powalającą na zaoszczędzeniu pieniędzy przeznaczanych na teleinformatyczna obsługę firm (chmury są stosunkowo niedrogie), ale poważnym narzędziem umożliwiającym skuteczniejsze działanie firmy oraz budującym przewagę konkurencyjną nad rywalami.

REKLAMA

W Polsce coraz lepiej

REKLAMA

Chociaż Polsce wciąż daleko do europejskich liderów w dziedzinie wdrażania rozwiązań chmurowych w biznesie, to odsetek firm przenoszących dane do rzeczonych chmur stale rośnie. Największym sektorem ufającym cloud computingowi są duże przedsiębiorstwa (takie zatrudniające powyżej 250 osób). Dane za rok 2018 mówią, że w chmurze działało 37% takich firm, w porównaniu do 31% w roku 2017. Co prawda do wspomnianych wyżej liderów w tej kategorii mamy jeszcze trochę (W Finlandii i Belgii ten współczynnik wynosi odpowiednio 89 i 76%), ale jednak wzrost jest znaczący. Zjawisko to komentuje Jakub Bryła z firmy Atman - lidera polskiego rynku data center, eksperta w zakresie bezpieczeństwa transmisji i przetwarzania danych. Mówi on:

„...Nie jest dla nas niczym zaskakującym, że pewne trendy przychodzą do nas zwykle z opóźnieniem. Patrząc na to, co dzieje się dzisiaj w Europie, możemy być więc pewni, że w perspektywie najbliższych lat cloud stanie się powszechnym narzędziem dla biznesu. Rozwiązania chmurowe cały czas dojrzewają, z roku na rok stają się lepsze pod względem funkcjonalnym, technicznym, bezpieczeństwa, łatwości obsługi etc. Dzięki temu firmy, które obecnie decydują się na chmurę, mogą korzystać z usług stabilnych, przetestowanych pod różnych kątem i przyjaznych dla użytkownika...”

W ten trend wpisują się także przedsiębiorstwa średnie. Jak podaje Eurostat (Europejski Urząd Statystyczny), w tej kategorii firm w Polsce, w 2018 roku już 17% z nich pracowało w chmurze. Co prawda europejska średnia jest niemal dwukrotnie wyższa, ale jak zauważa Eurostat, w ubiegłym roku zaobserwowano pierwszy od 2015 wzrost liczby średnich przedsiębiorstw, które zdecydowały się na wdrożenie rozwiązań cloud.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyliczenia innej firmy – IDC, mówią że w 2019 roku współczynnik ten ma osiągnąć 18,6%, a zatem zanotujemy kolejny wzrost. Także na ten temat wypowiada się wspomniany już Jan Bryła:

„...Deficyt specjalistów IT, wygoda w zarządzaniu infrastrukturą przy możliwości optymalizacji kosztów powodują, że chmura coraz częściej staje się naturalnym wyborem nie tylko dla najlepiej wyedukowanych technologicznie branż, takich jak fintech, e-commerce czy większość start-upów...”

To wcale nie koniec

REKLAMA

Coraz doskonalsze rozwiązania chmurowe jakie wprowadzają operatorzy cloud computingu pozwalają wysnuć wniosek, że ich popularność będzie stale rosła. Przykładem może być wspomniana wyżej firma ATM, która opracowała nowa ofertę skierowaną przede wszystkim dla przedsiębiorców. Nowe chmury będą wydajniejsze, prostsze, a przede wszystkim bezpieczniejsze (dzięki systemowi antyDDoS). Za przykładem gigantów pójdą z pewnością mniejsze firmy, koncentrujące się na rynkach lokalnych, jak chociażby krakowski S – Net, dzięki czemu każdy rodzaj firmy będzie mógł cieszyć się dobrodziejstwami coraz doskonalszych chmur.

Jako że przedsiębiorcy w miarę upływu czasu będą coraz bardziej doceniać rolę chmur, rynek tego typu usług będzie stopniowo zyskiwał na wartości; eksperci szacują, że w 2020 roku osiągnie ona kwotę 410 miliardów dolarów.

Nie ulega wątpliwości, że w ten trend wpisze się także rynek Polski, czego efektem będzie stały wzrost odsetka przedsiębiorstw działających w chmurach wynikający z coraz lepszych i lepiej dopasowanych pod względem klienta ofert operatorów chmur:

W dzisiejszych dynamicznych czasach przedsiębiorca może jednego dnia potrzebować transmisji danych lub kolokacji, a jutro także chmury, serwerów dedykowanych czy usług w zakresie bezpieczeństwa. Obecnie interoperacyjność, taka jak np. łączenie kolokowanych serwerów z infrastrukturą dzierżawioną, coraz bardziej zyskuje na popularności, dlatego warto, by operatorzy centrów danych stale rozwijali swoją ofertę – przekonuje znany nam już Jakub Bryła.

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej

Autopromocja
S-NET
Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

REKLAMA

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

REKLAMA

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

REKLAMA