REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Unikalny system podatkowy Malty

 ONISZCZUK & ASSOCIATES
Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.
Unikalny system podatkowy Malty /Fot. Fotolia
Unikalny system podatkowy Malty /Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasadniczą zaletą Malty dla przedsiębiorców jest jej unikalny system podatkowy, który opiera się na pełnym odliczeniu podatku pozwalającego na uznanie jakiegokolwiek podatku należnego za zwrotny „kredyt” przyznawany beneficjentowi jeśli jest on przedmiotem dalszych transferów. Poza nim istnieje szereg innych czynników, które zachęcają zagranicznych przedsiębiorców do bezpośrednich inwestycji na tej wyspie, przez co można powiedzieć, że Malta stała się nie tylko rajem podatkowym, ale również atrakcyjnym centrum usług finansowych.

System zwrotu podatku „tax refund”

Standardowa stawka podatku od osób prawnych na Malcie wynosi 35%. Warto podkreślić, że akcjonariusze, którzy otrzymujący wynagrodzenie ze spółki maltańskiej są również uprawnieni do ubiegania się o coroczny zwrot tamtejszego podatku. O zwrocie podatku mówi się również w kontekście prowadzenie przez spółkę działalności za pośrednictwem oddziału zagranicznego na Malcie. Taki system pozwala na uniknięcie rygorów CFC – 35 % stawka CIT nie jest nominalnie niższa niż 3/4 stawki polskiej i CFC nie ma zastosowania, choć faktycznie jest ona obniżona w skutek zwrotu.

REKLAMA

Wyróżniamy następujące możliwości zwrotów:

  • zwrot 6/7 kwoty podatku – w odniesieniu do dochodu podatkowego z tytułu działalności handlowej. Efektywna stawka podatku wynosi obecnie 5%;
  • zwrot 5/7 kwoty podatku – stosuje się do dochodów z odsetek biernych i należności licencyjnych. Efektywna stawka podatku to obecnie 10%;
  • zwrot 2/3 kwoty podatku – w momencie, kiedy spółka zawnioskowała o uniknięcie podwójnego opodatkowania. Uzależnione jest to od rodzaju ulgi, z której korzysta przedsiębiorca i jest ograniczona do podatku zapłaconego na Malcie;
  • zwrot 100 % kwoty podatku – dotyczy dywidend oraz zysków kapitałowych pochodzących od uczestniczącej spółki holdingowej, co przedstawimy w poniższej części artykułu.

Malta stosuje system pełnego odliczenia podatku, gdzie całość podatku zapłaconego od zysków w formie dywidendy przez spółkę maltańską jest dostępna jako kredyt dla akcjonariuszy w stosunku do podatku należnego od dochodu z dywidendy. Podobnie wygląda maltański system w odniesieniu do podwójnego opodatkowania. Ponadto warto zaznaczyć, że maltański system podatkowy nie obciąża źródeł dochodowych obejmujących dywidendy wychodzące, odsetki i należności licencyjne, niezależnie od rezydencji podatkowej i statusu odbiorcy. Należy mieć na uwadze, iż dochód otrzymany na Malcie ze źródeł zagranicznych może podlegać opodatkowaniu za granicą.

Polecamy: Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych

Partycypacja

Dywidendy i zyski kapitałowe uzyskane z akcji posiadanych w ramach „partycypacji” są zwolnione z podatku na Malcie, w zależności od dokonania wyboru przez podatnika. Jednak czym właściwie jest „partycypacja”? Mianem „partycypacji” jest 10-procentowy udział w spółce nie będącej rezydentem, posiadany przez rezydenta Malty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co w przypadku gdy akcje są utrzymywane poniżej progu 10 %? Taki holding również może być uznany za „partycypację”, jeśli spółka maltańska:

  • ma prawo według własnego uznania do nabycia bądź ma prawo pierwszeństwa do rozdysponowania akcji spółki zagranicznej, lub
  • ma prawo być reprezentowaną w zarządzie spółki zagranicznej, lub
  • posiada udziały przekraczające wartość € 1,165,000 albo równowartość tej kwoty przez nieprzerwany okres 183 dni, lub
  • posiada akcje w spółce zagranicznej dla wspierania działalności przez maltańską spółkę (bez handlu akcjami).

Malta oferuje także szereg innych znaczących korzyści:

  • zwolnienie z podatku dotyczące odsetek, dyskonta, premii lub należności licencyjnych, pochodzących z lub uzyskanych przez osobę nie będącą rezydentem Malty;
  • niskie stawki podatkowe dla posiadaczy pozwolenia na plan stałego pobytu;
  • brak podatków wyjściowych dla odsyłanych środków poza Maltę;
  • brak przepisów dotyczących cen transferowych;
  • nie ma żadnych zasad cienkiej kapitalizacji rynkowej ani wskaźników akcyjnych;
  • procedura przerejestrowania spółek do i z Malty odbywa się bez potrzeby ich likwidacji.

Autor: Kaja Żmijewska

Zobacz: Prawo dla firm

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważne dla właścicieli małych sklepów internetowych i konsumentów: te trendy w e-commerce mocno zmienią styl e-zakupów w 2025 roku

Po skokowych wzrostach zakupów internetowych z czasu pandemii, mijający rok przyniósł wyraźnie spokojniejsze tempo rozwoju handlu online. Nowe przyspieszenie może jednak pojawić się za sprawą jeszcze wygodniejszych rozwiązań płatniczych, które zyskały na popularności w ostatnich miesiącach.

Kłopoty z finansami w firmie. Do tradycyjnych zagrożeń: zatory płatnicze, problem z uzyskaniem finansowania dołącza w 2025 roku potrzeba wali z hakerami

Największe zagrożenie dla polskiej przedsiębiorczości w 2025 roku eksperci widzą w narastających zatorach płatniczych, ograniczonym dostępie do finansowania i rosnącej liczbie ataków hakerskich. To ostatnie zwiększy zapotrzebowanie firm na inwestycje w cyberbezpieczeństwo.

Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

REKLAMA

Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

REKLAMA

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

REKLAMA