REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak opodatkować VAT transakcje barterowe

Jak opodatkować VAT transakcje barterowe /fot. shutterstock
Jak opodatkować VAT transakcje barterowe /fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W praktyce obrotu gospodarczego zdarzają się sytuacje, gdy przedsiębiorcy, dążąc do uproszczenia rozliczeń finansowych i wyeliminowania płatności pieniężnych, zawierają umowy, na mocy których przekazują sobie wzajemnie towary bądź usługi. Dokonanie płatności za towar lub usługę nie w formie pieniężnej, lecz za pomocą innego towaru lub usługi, nosi nazwę transakcji barterowej. Konsekwencją zawarcia umowy barterowej dla rozliczeń VAT jest wystąpienie dwóch odrębnych transakcji. Każda ze stron umowy będzie występowała jednocześnie jako sprzedawca oraz nabywca.

Umowa barterowa nie została unormowana przepisami ustawy o podatku od towarów i usług ani też w innych ustawach podatkowych. Nie jest również definiowana w przepisach Kodeksu cywilnego. Umowa barterowa należy do umów nienazwanych i jest bardzo zbliżona do umowy zamiany, określonej w art. 603 Kodeksu cywilnego. W praktyce unormowania dotyczące umowy zamiany znajdują odpowiednie zastosowanie do umów barterowych. Z tą jednak różnicą, że umowa zamiany obejmuje wyłącznie wymianę towaru za towar, podczas gdy umowa barterowa może obejmować również usługi.

REKLAMA

1. Jakie transakcje rozliczamy w przypadku barteru

REKLAMA

Umowa barterowa polega na przeniesieniu własności towaru lub na świadczeniu usług w zamian za określony ekwiwalent niemający charakteru pieniężnego, lecz określony jako świadczenie w naturze. Ekwiwalentem tym może być zarówno inny towar, jak i usługa. Z transakcją barterową będziemy mieli zatem do czynienia w przypadku wymiany towaru za towar, usługi za usługę, a także towaru za usługę lub usługi za towar.

Każda ze stron umowy w zamian za otrzymany towar lub usługę zobowiązuje się do wykonania świadczenia ekwiwalentnego w postaci przeniesienia własności innej rzeczy lub wykonania innej usługi. Pomimo braku pieniężnej zapłaty za towar bądź usługę strony umowy otrzymuje zapłatę w naturze, w postaci innego towaru lub usługi. Transakcje barterowe będą zatem uznawane za podlegające opodatkowaniu VAT odpłatne dostawy towarów lub odpłatne świadczenia usług. W konsekwencji należy je traktować identycznie jak czynności, w przypadku których wynagrodzenie wypłacane jest w formie pieniężnej. Należy podkreślić, że transakcje barterowe nie mają charakteru czynności nieodpłatnych, o których mowa w przepisach art. 7 i 8 ustawy o podatku od towarów i usług.

Nie wiążą się one wprawdzie z dokonaniem płatności w formie pieniężnej, jednak każda ze stron otrzymuje wynagrodzenie w formie innego towaru bądź usługi. Taki rodzaj wynagrodzenia spełnia natomiast definicję zawartą w art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, określającego sposób obliczania podstawy opodatkowania.

Definicja

Podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Otrzymanie zapłaty za towar lub usługę w formie innego towaru bądź usługi będzie zatem traktowane tak samo jak otrzymanie zapłaty w formie pieniężnej.

Ekwiwalentność umowy barterowej oznacza, że każda ze stron umowy w zamian za przeniesienie własności towaru lub wykonanie usługi otrzymuje świadczenie rzeczowe o takiej samej wartości. Obie strony umowy będą zatem wykazywały odrębne transakcje sprzedaży o takiej samej wartości. Będą występowały jednocześnie w charakterze sprzedawcy i nabywcy.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak opodatkować VAT transakcje barterowe

W artykule przedstawiono również jak ustalić podstawę opodatkowania transakcji barterowych oraz jak ustalić moment powstania obowiązku podatkowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA