reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jak opodatkować VAT transakcje barterowe

Jak opodatkować VAT transakcje barterowe

W praktyce obrotu gospodarczego zdarzają się sytuacje, gdy przedsiębiorcy, dążąc do uproszczenia rozliczeń finansowych i wyeliminowania płatności pieniężnych, zawierają umowy, na mocy których przekazują sobie wzajemnie towary bądź usługi. Dokonanie płatności za towar lub usługę nie w formie pieniężnej, lecz za pomocą innego towaru lub usługi, nosi nazwę transakcji barterowej. Konsekwencją zawarcia umowy barterowej dla rozliczeń VAT jest wystąpienie dwóch odrębnych transakcji. Każda ze stron umowy będzie występowała jednocześnie jako sprzedawca oraz nabywca.

Umowa barterowa nie została unormowana przepisami ustawy o podatku od towarów i usług ani też w innych ustawach podatkowych. Nie jest również definiowana w przepisach Kodeksu cywilnego. Umowa barterowa należy do umów nienazwanych i jest bardzo zbliżona do umowy zamiany, określonej w art. 603 Kodeksu cywilnego. W praktyce unormowania dotyczące umowy zamiany znajdują odpowiednie zastosowanie do umów barterowych. Z tą jednak różnicą, że umowa zamiany obejmuje wyłącznie wymianę towaru za towar, podczas gdy umowa barterowa może obejmować również usługi.

1. Jakie transakcje rozliczamy w przypadku barteru

Umowa barterowa polega na przeniesieniu własności towaru lub na świadczeniu usług w zamian za określony ekwiwalent niemający charakteru pieniężnego, lecz określony jako świadczenie w naturze. Ekwiwalentem tym może być zarówno inny towar, jak i usługa. Z transakcją barterową będziemy mieli zatem do czynienia w przypadku wymiany towaru za towar, usługi za usługę, a także towaru za usługę lub usługi za towar.

Każda ze stron umowy w zamian za otrzymany towar lub usługę zobowiązuje się do wykonania świadczenia ekwiwalentnego w postaci przeniesienia własności innej rzeczy lub wykonania innej usługi. Pomimo braku pieniężnej zapłaty za towar bądź usługę strony umowy otrzymuje zapłatę w naturze, w postaci innego towaru lub usługi. Transakcje barterowe będą zatem uznawane za podlegające opodatkowaniu VAT odpłatne dostawy towarów lub odpłatne świadczenia usług. W konsekwencji należy je traktować identycznie jak czynności, w przypadku których wynagrodzenie wypłacane jest w formie pieniężnej. Należy podkreślić, że transakcje barterowe nie mają charakteru czynności nieodpłatnych, o których mowa w przepisach art. 7 i 8 ustawy o podatku od towarów i usług.

Nie wiążą się one wprawdzie z dokonaniem płatności w formie pieniężnej, jednak każda ze stron otrzymuje wynagrodzenie w formie innego towaru bądź usługi. Taki rodzaj wynagrodzenia spełnia natomiast definicję zawartą w art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, określającego sposób obliczania podstawy opodatkowania.

Definicja

Podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej.

Otrzymanie zapłaty za towar lub usługę w formie innego towaru bądź usługi będzie zatem traktowane tak samo jak otrzymanie zapłaty w formie pieniężnej.

Ekwiwalentność umowy barterowej oznacza, że każda ze stron umowy w zamian za przeniesienie własności towaru lub wykonanie usługi otrzymuje świadczenie rzeczowe o takiej samej wartości. Obie strony umowy będą zatem wykazywały odrębne transakcje sprzedaży o takiej samej wartości. Będą występowały jednocześnie w charakterze sprzedawcy i nabywcy.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak opodatkować VAT transakcje barterowe

W artykule przedstawiono również jak ustalić podstawę opodatkowania transakcji barterowych oraz jak ustalić moment powstania obowiązku podatkowego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Szefler

prawnik specjalizujący się w tematyce podatkowej, pracownik kancelarii prawno-podatkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama