REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Chińskie smartfony, których bez obaw używa amerykański rząd? BlackBerry

Chińskie smartfony, których bez obaw używa amerykański rząd? BlackBerry
Chińskie smartfony, których bez obaw używa amerykański rząd? BlackBerry

REKLAMA

REKLAMA

Biorąc pod uwagę aferę, z jednym z chińskich gigantów telekomunikacyjnych w tle, zaskakuje, że najbezpieczniejsze smartfony z systemem Android również produkowane są w Chinach. Urządzenia BlackBerry wciąż imponują poziomem bezpieczeństwa. Na tyle, że mogą z nich korzystać amerykańscy urzędnicy.

REKLAMA

REKLAMA

W charakterze wprowadzenia warto spojrzeć na ostatnie lata historii marki BlackBerry. Pod koniec 2016 r. szerokim echem rozeszła się w mediach informacja o zakończeniu produkcji smartfonów przez kanadyjską spółkę. Tytuły o końcu legendy były o tyle dramatyczne, co nieprawdziwe. Firma faktycznie zrezygnowała z wytwarzania smartfonów, ale wciąż planowała wykorzystywać konstrukcje dostarczone przez zewnętrznych partnerów. W tym momencie na scenie pojawił się chiński gigant technologiczny TCL, który doświadczenie w produkcji smartfonów zdobył, dzięki marce Alcatel. W oparciu o oprogramowanie stworzone przez Kanadyjczyków i konstrukcję urządzenia, zaprojektowaną przez Chińczyków, powstały modele DTEK 50 i DTEK 60. Niestety ten model współpracy również się nie sprawdził. Kolejna fala doniesień o “końcu BlackBerry” pojawiła się wraz z umową, która przeniosła część praw do wykorzystania marki na dotychczasowego partnera – TCL Communication. Plotki, tworzone przez czarnowidzów, znowu nie znalazły odzwierciedlenia w prawdzie.

W TCL Communication za projekty smartfonów BlackBerry Mobile wciąż odpowiadają te same osoby, które robiły to dla kanadyjskiej spółki. Natomiast oprogramowanie i system zabezpieczeń – podobnie, jak w dobie modeli DTEK 50 i DTEK 60 – powstają w kanadyjskim BlackBerry Limited. W ten sposób, na targach MWC 2017, zaprezentowany został model KeyOne. Smartfon wyposażony w fizyczną klawiaturę i głównie przez jej pryzmat charakteryzowany przez media. Choć oczywiście jest to bardzo istotny element – szczególnie w kontekście BlackBerry – to ogrom rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa, zastosowany w tym urządzeniu przez Kanadyjczyków, wydaje się o wiele bardziej doniosły.

Po BlackBerry KeyOne, również następcy, czyli KEY2 i bardziej przystępny KE2 LE przejęły cechy, które pozwalają określać je najbezpieczniejszymi smartfonami z systemem Android. O ile sam system mobilny Google nie kojarzy się z najlepszą ochroną przed atakami i wirusami, to już w wydaniu BlackBerry wygląda to zgoła inaczej.


Flagowy model BlackBerry KEY2

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Elementy ochrony

REKLAMA

Podstawą zabezpieczeń wprowadzanych do Androida przez BlackBerry Limited jest polepszenie integralności systemu. W tym celu do oprogramowania w smartfonach zaimplementowano szereg ulepszeń i uszczelnień, które dodatkowo wspierają i uzupełniają rozwiązania wprowadzone już przez Google. Warto zauważyć, że poprawki bezpieczeństwa dodane zostały w każdej warstwie urządzenia – od aplikacji przedstawiającej stan bezpieczeństwa użytkownikowi, przez łatki bezpieczeństwa i zmiany w systemie oraz jego jądrze, a także mechanizmy działania pamięci, po sam hardware, czyli sprzęt, który również zawiera istotne elementy systemu ochronnego. Szalenie istotnym jest tu również ciągły udział specjalistów BlackBerry Limited, którzy – oprócz samego przygotowania tych zabezpieczeń – na bieżąco dbają o ich uszczelnianie. Tak szerokie pojmowanie systemu ochronnego pozwala stwierdzić, że są to najbezpieczniejsze smartfony z systemem Android.

DTEK by BlackBerry – najbliższa użytkownikowi część zabezpieczeń, czyli aplikacja przedstawiająca w przystępny sposób stan zabezpieczeń i prywatności. W razie podejrzanego zachowania aplikacji zainstalowanych przez użytkownika, informuje ona o tym za pomocą powiadomienia. Często najsłabszym elementem systemu ochronnego jest użytkownik, dlatego istotne jest, aby w łatwy sposób mógł on panować nad bezpieczeństwem swojego urządzenia.

Wzmocnione jądro Linux – specjaliści od bezpieczeństwa BlackBerry zawarli tu szereg autorskich łatek i zmian konfiguracji, których zadaniem jest maksymalizacja bezpieczeństwa.

Randomizacja układu przestrzeni adresowej – mechanizm, dzięki któremu przy każdym uruchomieniu do różnych miejsc w pamięci systemu ładowane są różne części programu. Za każdym razem układ jest inny, co znacząco utrudnia atak.

BlackBerry Hardware Root of Trust – unikatowy proces produkcji, w trakcie którego implementowane są do elementów sprzętowych klucze kryptograficzne. Jest to solidny fundament dla całej platformy.

Zabezpieczony rozruch systemu – sprawdza komponenty sprzętu i oprogramowania, aby upewnić się, że nie doszło do podmiany żadnego z tych elementów na nieautoryzowany.

Szyfrowanie zgodne z FIPS 140-2 – zabezpieczenie pamięci zgodne ze standardem określonym przez amerykański Narodowy Instytut Standaryzacji i Technologii. W praktyce umożliwia zabezpieczenie danych, również po utracie urządzenia. Spełnienie założeń tego standardu pozwala na wykorzystywanie smartfonów BlackBerry w instytucjach administracji rządowej USA.

Najskuteczniejsza dystrybucja poprawek bezpieczeństwa – historia udostępniania comiesięcznych poprawek bezpieczeństwa wskazuje jednoznacznie, że BlackBerry jest liderem w tej kwestii. Użytkownicy tych smartfonów regularnie dostają aktualizacje zabezpieczeń pochodzące od Google. W razie odkrycia niebezpiecznych luk w oprogramowaniu, BlackBerry Limited przygotowuje i dystrybuuje własne poprawki, bez czekania na reakcję autorów systemu Android.

Zespół reagowania na incydenty bezpieczeństwa BlackBerry (BBSIRT) – dzięki niemu publiczne i prywatne raporty o lukach w zabezpieczeniach są szybko odbierane, a następnie poddawane analizie. Istotną częścią codziennej pracy BBSIRT jest współpraca z klientami, partnerami, dostawcami, instytucjami rządowymi i naukowymi, a także społecznością zajmującą się badaniami nad bezpieczeństwem oraz zespołem ds. oceny ryzyka, który monitoruje krajobraz zagrożeń Androida przez 365 dni w roku. To ciągłe zaangażowanie pozwala BlackBerry zapewniać unikalny poziom bezpieczeństwa, na którym klienci mogą polegać.

Security Research Group (SRG) – zapewnia przełomowe rozpoznanie zarówno w kwestii bezpieczeństwa własnych rozwiązań, jak również złośliwym oprogramowaniu i narzędziach hakerskich, które mogą nam zagrozić. Globalny zespół etycznych hakerów pracuje nad zapewnieniem bezpieczeństwa produktów BlackBerry.


Popularny BlackBerry KEY2 LE

Rozwiązania dla biznesu

W przypadku firm i organizacji problem zagrożeń, wynikających ze zbyt lekkiego podejścia do kwestii zarządzania urządzeniami mobilnymi, wykorzystywanymi przez pracowników, przekłada się na konkretne straty. Badania KPMG pokazują, że aż 57% firm nie zauważa tego zagrożenia. Natomiast w wyniku zeszłorocznych ataków na sprzęt mobilny, przedsiębiorstwa na całym świecie poniosły straty w wysokości 600 mld dolarów. Niestety również w naszym kraju problem jest ignorowany – PwC w swoim raporcie wskazuje, że jedynie 8% polskich firm jest przygotowana na tego typu niebezpieczeństwa.

Tutaj również BlackBerry przychodzi z gotowymi, kompleksowymi rozwiązaniami. Oprócz samego zabezpieczeń urządzeń mobilnych oferuje również narzędzia do zarządzania nimi:

Integracja z systemami EMM/MDM – urządzenia BlackBerry współpracują z BES®12 oraz innymi biznesowymi rozwiązaniami do zarządzania sprzętem mobilnym.

BlackBerry Infrastructure – zabezpieczona sieć, która pozwala na szyfrowanie przesyłanych danych.

Integracja z Android™ for Work oraz Good Dynamics – zapewnia rozdzielenie przestrzeni prywatnej i służbowej dla zachowania pełni bezpieczeństwa.

Niewątpliwe stosowane przez BlackBerry technologie i rozwiązania robią ogromne wrażenia, a także w wyraźny sposób podkreślają charakter smartfonów tej marki, jako godnych zaufania. Istotnym aspektem jest spełnienie standardów FIPS 140-2, dzięki czemu te urządzenia mogą być wykorzystywane w amerykańskiej administracji. W kontekście ostatnich kontrowersji, wskazuje to wysoki poziom bezpieczeństwa, o który zadbał producent urządzeń i stojące za oprogramowaniem kanadyjskie BlackBerry Limited.

Z perspektywy samego użytkownika, zaskakuje łatwość obsługi tej wydawałoby się skomplikowanej technologii. Aplikacja DTEK w prosty i przejrzysty sposób pokazuje stan zabezpieczeń, a wszelkie próby nieautoryzowanych działań – jak włączanie kamery lub mikrofonu – dokonywanych przez doinstalowane przez użytkownika aplikacje, natychmiast raportuje w postaci powiadomienia. Obcowanie ze smartfonami BlackBerry potrafi zmienić postrzeganie urządzeń z systemem Android – wyróżniają się zarówno wyglądem, w pewnym stopniu konceptem użytkowania, ale przede wszystkim kompleksowym podejściem do zabezpieczenia danych i prywatności.

Źródło: Materiały prasowe BlackBerry Mobile

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA