REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Chińskie smartfony, których bez obaw używa amerykański rząd? BlackBerry

Subskrybuj nas na Youtube
Chińskie smartfony, których bez obaw używa amerykański rząd? BlackBerry
Chińskie smartfony, których bez obaw używa amerykański rząd? BlackBerry

REKLAMA

REKLAMA

Biorąc pod uwagę aferę, z jednym z chińskich gigantów telekomunikacyjnych w tle, zaskakuje, że najbezpieczniejsze smartfony z systemem Android również produkowane są w Chinach. Urządzenia BlackBerry wciąż imponują poziomem bezpieczeństwa. Na tyle, że mogą z nich korzystać amerykańscy urzędnicy.

REKLAMA

REKLAMA

W charakterze wprowadzenia warto spojrzeć na ostatnie lata historii marki BlackBerry. Pod koniec 2016 r. szerokim echem rozeszła się w mediach informacja o zakończeniu produkcji smartfonów przez kanadyjską spółkę. Tytuły o końcu legendy były o tyle dramatyczne, co nieprawdziwe. Firma faktycznie zrezygnowała z wytwarzania smartfonów, ale wciąż planowała wykorzystywać konstrukcje dostarczone przez zewnętrznych partnerów. W tym momencie na scenie pojawił się chiński gigant technologiczny TCL, który doświadczenie w produkcji smartfonów zdobył, dzięki marce Alcatel. W oparciu o oprogramowanie stworzone przez Kanadyjczyków i konstrukcję urządzenia, zaprojektowaną przez Chińczyków, powstały modele DTEK 50 i DTEK 60. Niestety ten model współpracy również się nie sprawdził. Kolejna fala doniesień o “końcu BlackBerry” pojawiła się wraz z umową, która przeniosła część praw do wykorzystania marki na dotychczasowego partnera – TCL Communication. Plotki, tworzone przez czarnowidzów, znowu nie znalazły odzwierciedlenia w prawdzie.

W TCL Communication za projekty smartfonów BlackBerry Mobile wciąż odpowiadają te same osoby, które robiły to dla kanadyjskiej spółki. Natomiast oprogramowanie i system zabezpieczeń – podobnie, jak w dobie modeli DTEK 50 i DTEK 60 – powstają w kanadyjskim BlackBerry Limited. W ten sposób, na targach MWC 2017, zaprezentowany został model KeyOne. Smartfon wyposażony w fizyczną klawiaturę i głównie przez jej pryzmat charakteryzowany przez media. Choć oczywiście jest to bardzo istotny element – szczególnie w kontekście BlackBerry – to ogrom rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa, zastosowany w tym urządzeniu przez Kanadyjczyków, wydaje się o wiele bardziej doniosły.

Po BlackBerry KeyOne, również następcy, czyli KEY2 i bardziej przystępny KE2 LE przejęły cechy, które pozwalają określać je najbezpieczniejszymi smartfonami z systemem Android. O ile sam system mobilny Google nie kojarzy się z najlepszą ochroną przed atakami i wirusami, to już w wydaniu BlackBerry wygląda to zgoła inaczej.


Flagowy model BlackBerry KEY2

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Elementy ochrony

REKLAMA

Podstawą zabezpieczeń wprowadzanych do Androida przez BlackBerry Limited jest polepszenie integralności systemu. W tym celu do oprogramowania w smartfonach zaimplementowano szereg ulepszeń i uszczelnień, które dodatkowo wspierają i uzupełniają rozwiązania wprowadzone już przez Google. Warto zauważyć, że poprawki bezpieczeństwa dodane zostały w każdej warstwie urządzenia – od aplikacji przedstawiającej stan bezpieczeństwa użytkownikowi, przez łatki bezpieczeństwa i zmiany w systemie oraz jego jądrze, a także mechanizmy działania pamięci, po sam hardware, czyli sprzęt, który również zawiera istotne elementy systemu ochronnego. Szalenie istotnym jest tu również ciągły udział specjalistów BlackBerry Limited, którzy – oprócz samego przygotowania tych zabezpieczeń – na bieżąco dbają o ich uszczelnianie. Tak szerokie pojmowanie systemu ochronnego pozwala stwierdzić, że są to najbezpieczniejsze smartfony z systemem Android.

DTEK by BlackBerry – najbliższa użytkownikowi część zabezpieczeń, czyli aplikacja przedstawiająca w przystępny sposób stan zabezpieczeń i prywatności. W razie podejrzanego zachowania aplikacji zainstalowanych przez użytkownika, informuje ona o tym za pomocą powiadomienia. Często najsłabszym elementem systemu ochronnego jest użytkownik, dlatego istotne jest, aby w łatwy sposób mógł on panować nad bezpieczeństwem swojego urządzenia.

Wzmocnione jądro Linux – specjaliści od bezpieczeństwa BlackBerry zawarli tu szereg autorskich łatek i zmian konfiguracji, których zadaniem jest maksymalizacja bezpieczeństwa.

Randomizacja układu przestrzeni adresowej – mechanizm, dzięki któremu przy każdym uruchomieniu do różnych miejsc w pamięci systemu ładowane są różne części programu. Za każdym razem układ jest inny, co znacząco utrudnia atak.

BlackBerry Hardware Root of Trust – unikatowy proces produkcji, w trakcie którego implementowane są do elementów sprzętowych klucze kryptograficzne. Jest to solidny fundament dla całej platformy.

Zabezpieczony rozruch systemu – sprawdza komponenty sprzętu i oprogramowania, aby upewnić się, że nie doszło do podmiany żadnego z tych elementów na nieautoryzowany.

Szyfrowanie zgodne z FIPS 140-2 – zabezpieczenie pamięci zgodne ze standardem określonym przez amerykański Narodowy Instytut Standaryzacji i Technologii. W praktyce umożliwia zabezpieczenie danych, również po utracie urządzenia. Spełnienie założeń tego standardu pozwala na wykorzystywanie smartfonów BlackBerry w instytucjach administracji rządowej USA.

Najskuteczniejsza dystrybucja poprawek bezpieczeństwa – historia udostępniania comiesięcznych poprawek bezpieczeństwa wskazuje jednoznacznie, że BlackBerry jest liderem w tej kwestii. Użytkownicy tych smartfonów regularnie dostają aktualizacje zabezpieczeń pochodzące od Google. W razie odkrycia niebezpiecznych luk w oprogramowaniu, BlackBerry Limited przygotowuje i dystrybuuje własne poprawki, bez czekania na reakcję autorów systemu Android.

Zespół reagowania na incydenty bezpieczeństwa BlackBerry (BBSIRT) – dzięki niemu publiczne i prywatne raporty o lukach w zabezpieczeniach są szybko odbierane, a następnie poddawane analizie. Istotną częścią codziennej pracy BBSIRT jest współpraca z klientami, partnerami, dostawcami, instytucjami rządowymi i naukowymi, a także społecznością zajmującą się badaniami nad bezpieczeństwem oraz zespołem ds. oceny ryzyka, który monitoruje krajobraz zagrożeń Androida przez 365 dni w roku. To ciągłe zaangażowanie pozwala BlackBerry zapewniać unikalny poziom bezpieczeństwa, na którym klienci mogą polegać.

Security Research Group (SRG) – zapewnia przełomowe rozpoznanie zarówno w kwestii bezpieczeństwa własnych rozwiązań, jak również złośliwym oprogramowaniu i narzędziach hakerskich, które mogą nam zagrozić. Globalny zespół etycznych hakerów pracuje nad zapewnieniem bezpieczeństwa produktów BlackBerry.


Popularny BlackBerry KEY2 LE

Rozwiązania dla biznesu

W przypadku firm i organizacji problem zagrożeń, wynikających ze zbyt lekkiego podejścia do kwestii zarządzania urządzeniami mobilnymi, wykorzystywanymi przez pracowników, przekłada się na konkretne straty. Badania KPMG pokazują, że aż 57% firm nie zauważa tego zagrożenia. Natomiast w wyniku zeszłorocznych ataków na sprzęt mobilny, przedsiębiorstwa na całym świecie poniosły straty w wysokości 600 mld dolarów. Niestety również w naszym kraju problem jest ignorowany – PwC w swoim raporcie wskazuje, że jedynie 8% polskich firm jest przygotowana na tego typu niebezpieczeństwa.

Tutaj również BlackBerry przychodzi z gotowymi, kompleksowymi rozwiązaniami. Oprócz samego zabezpieczeń urządzeń mobilnych oferuje również narzędzia do zarządzania nimi:

Integracja z systemami EMM/MDM – urządzenia BlackBerry współpracują z BES®12 oraz innymi biznesowymi rozwiązaniami do zarządzania sprzętem mobilnym.

BlackBerry Infrastructure – zabezpieczona sieć, która pozwala na szyfrowanie przesyłanych danych.

Integracja z Android™ for Work oraz Good Dynamics – zapewnia rozdzielenie przestrzeni prywatnej i służbowej dla zachowania pełni bezpieczeństwa.

Niewątpliwe stosowane przez BlackBerry technologie i rozwiązania robią ogromne wrażenia, a także w wyraźny sposób podkreślają charakter smartfonów tej marki, jako godnych zaufania. Istotnym aspektem jest spełnienie standardów FIPS 140-2, dzięki czemu te urządzenia mogą być wykorzystywane w amerykańskiej administracji. W kontekście ostatnich kontrowersji, wskazuje to wysoki poziom bezpieczeństwa, o który zadbał producent urządzeń i stojące za oprogramowaniem kanadyjskie BlackBerry Limited.

Z perspektywy samego użytkownika, zaskakuje łatwość obsługi tej wydawałoby się skomplikowanej technologii. Aplikacja DTEK w prosty i przejrzysty sposób pokazuje stan zabezpieczeń, a wszelkie próby nieautoryzowanych działań – jak włączanie kamery lub mikrofonu – dokonywanych przez doinstalowane przez użytkownika aplikacje, natychmiast raportuje w postaci powiadomienia. Obcowanie ze smartfonami BlackBerry potrafi zmienić postrzeganie urządzeń z systemem Android – wyróżniają się zarówno wyglądem, w pewnym stopniu konceptem użytkowania, ale przede wszystkim kompleksowym podejściem do zabezpieczenia danych i prywatności.

Źródło: Materiały prasowe BlackBerry Mobile

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spokój przed burzą? Polskie firmy jeszcze trzymają kurs, ale niepewność rośnie

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce wciąż utrzymują stabilne nastroje – wyniki najnowszego badania pokazują niewielkie zmiany w inwestycjach i sprzedaży. Jednak eksperci ostrzegają: wojna celna zapoczątkowana przez Donalda Trumpa może wkrótce zachwiać fundamentami tej kruchej równowagi. Czy nadchodzi czas turbulencji dla polskiego biznesu?

Blackout w Polsce realnym zagrożeniem. „Codziennie rano będziemy sprawdzać, kiedy mamy prąd”

Czy w Polsce, podobnie jak dziś w Hiszpanii i Portugalii, może nastąpić blackout? W obliczu niedoborów mocy w systemie elektroenergetycznym, Polska stoi przed realnym zagrożeniem wielogodzinnych przerw w dostawach prądu. Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki i autor podcastu Elektryfikacja, ostrzega, że problemy mogą wystąpić przez nawet 2000 godzin w ciągu roku, co oznacza ryzyko ograniczeń dla firm i gospodarstw domowych.​

Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych

PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych. Jak powinno wyglądać zatrudnienie w firmach z branży pogrzebowej? Co z nowelizacją Prawa Pogrzebowego?

REKLAMA

Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

REKLAMA