reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > CEIDG > Profil Zaufany - zalety korzystania

Profil Zaufany - zalety korzystania

Profil Zaufany to przydatne narzędzie dla przedsiębiorców. Dzięki niemu można m.in. zmienić dane w CEIDG nie wychodząc z domu.

Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą? Chcesz zaoszczędzić czas i pieniądze? Załóż Profil Zaufany. To bezpłatne narzędzie, dzięki któremu zza ekranu komputera np. zmienisz dane firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Tylko w lutym i marcu ponad 630 tysięcy osób założyło Profil Zaufany. W sumie korzysta już z niego niemal 3,3 miliona Polaków, wśród nich wielu przedsiębiorców.

"Profil Zaufany to bezpłatna i w pełni bezpieczna alternatywa płatnego podpisu kwalifikowanego" – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. "Dzięki niemu podstawowy kontakt przedsiębiorców z administracją odbywa się w pełni online – począwszy od możliwości założenia firmy przez Internet, na rozliczeniach z fiskusem skończywszy" – dodaje szef MC.

Polecamy: Kodeks pracy 2019 - komentarz

Działaj w CEiDG

Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i zmieniły się twoje dane? Złóż w tej sprawie wniosek do CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Nie musisz nigdzie iść. Usiądź przed komputerem i wejdź na www.biznes.gov.pl

Termin, w którym musisz zgłosić zmianę danych zależy od tego, jakie dane uległy zmianie.

Oto co powinieneś zgłosić w ciągu 7 dni:

- zmianę twojego imienia i nazwiska, daty urodzenia (jeśli nie posiadasz numeru PESEL)

- zmianę dodatkowych określeń, które włączyłeś do nazwy firmy

- zmianę informacji o obywatelstwie

- zmianę adresu do doręczeń oraz adresu stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej – jeżeli takie miejsce posiadasz

- zmianę innych danych kontaktowych, jeśli podałeś je we wniosku o wpis do CEIDG.

Wszystko to możesz załatwić bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że wybierzesz opcję złożenia wniosku online.

Po pierwsze – Profil Zaufany

A opcji złożenia wniosku o zmianę wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarcze masz kilka. "Najwygodniejsze jest przygotowanie i podpisanie wniosku online. Aby to zrobić, wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej CEIDG, wypełnić formularz i podpisać go elektronicznie, oczywiście Profilem Zaufanym" – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Wniosek (jego dokładna nazwa to CEIDG-1) możesz wypełnić samodzielnie, uzupełniając pola formularza lub korzystając z pomocy tzw. kreatora. W tym przypadku, przewodnik krok po kroku i pytania pomocnicze ułatwią ci uzupełnianie kolejnych rubryk. Sprawdź, jak to zrobić.

A jak założyć Profil Zaufany? To bardzo proste.

Masz dwie możliwości, by założyć Profil Zaufany. Najszybciej zrobisz to za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Obecnie założenie Profilu Zaufanego umożliwia 10 banków. Sprawdź, czy masz konto w jednym z nich.

Profil Zaufany wykorzystuje do identyfikacji tylko podstawowe informacje: imię (imiona), nazwisko oraz numer PESEL. Nasze dane w banku są już sprawdzone i wiarygodne – zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta. Dlatego nie ma potrzeby potwierdzania ich osobiście w placówce, ani w urzędzie. Cały proces to kilka kliknięć i kilka minut.

Drugi sposób to założenie Profilu Zaufanego przez Internet i potwierdzenie go w Punkcie Potwierdzającym. Na terenie całego kraju działa 1500 takich punktów. Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy znajduje się najbliższy.

Wszystkie informacje na temat Profilu Zaufanego znajdziesz na stronie www.pz.gov.pl

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama