Poradnik przedsiębiorcy: Na co zwrócić uwagę biorąc kredyt firmowy?
REKLAMA
REKLAMA
Sposoby udzielania firmowych kredytów bankowych reguluje w Polsce prawo bankowe. Zgodnie z nim w umowie kredytowej powinno zostać jasno określone:
REKLAMA
- oznaczenie stron umowy,
- kwota i waluta kredytu,
- cel, na który kredyt został udzielony,
- zasady i termin spłaty kredytu,
- wysokość oprocentowania kredytu i warunki jego zmiany,
- sposób zabezpieczenia spłaty kredytu,
- zakres uprawnień banku związanych z kontrolą wykorzystania i spłaty kredytu,
- terminy i sposób postawienia do dyspozycji kredytobiorcy środków pieniężnych,
- wysokość prowizji, jeżeli umowa ją przewiduje,
- warunki dokonywania zmian i rozwiązania umowy.
Z punktu widzenia codziennego funkcjonowania firmy i konsekwencji, jakie niesie za sobą kredyt najważniejsze są dwa punkty: forma zabezpieczenia i koszty kredytu.
-
Forma zabezpieczenia
W przypadku kredytów firmowych bank może oczekiwać majątkowego lub osobistego zabezpieczenia pożyczki. Wśród form majątkowych znajdują się m.in.: blokada środków na rachunku, pełnomocnictwo do rachunku bankowego, kaucja, zastaw, przewłaszczenie na zabezpieczenie, hipoteka na nieruchomości. Do osobistych form zabezpieczenia kredytu zalicza się z kolei gwarancję bankową lub ubezpieczeniową, poręczenie wekslowe, zobowiązujące poręczyciela na równi z wystawcą weksla do spłaty kredytu w ustalonych terminach płatności, poręczenie według prawa cywilnego, cesję wierzytelności, przystąpienie do długu kredytowego, pełnomocnictwo do dysponowania środkami pieniężnymi na rachunkach bankowych firmy czy weksel własny in blanco. Myśląc o kredycie firmowym warto pamiętać o tym, że oferta banków skierowana do firm cechuje się dużą elastycznością również w przypadku możliwych do zastosowania zabezpieczeń.
-
Koszty kredytu
Ten etap niewiele różni się od kredytów indywidualnych. Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić, jakie są całościowe koszty kredytu. Składa się on również ze stawki WIBOR oraz ustalanej indywidualnie i podlegającej negocjacji marży. Do tego mogą dochodzić dodatkowe opłaty i prowizje, czyli m.in. koszty rozpatrzenia wniosku czy opłaty w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu. Kredyt firmowy, podobnie jak indywidualny, można zawiesić. Przed podpisaniem umowy warto się upewnić, czy bank,
w którym planujemy wziąć kredyt, daje taką możliwość i czy pobiera z tego tytułu opłaty.
Należy pamiętać również, że w przypadku kredytu firmowego wiele zależy od naszej historii kredytowej.
Artykuł Partnerski
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.