REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poradnik przedsiębiorcy: Na co zwrócić uwagę biorąc kredyt firmowy?

ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kredyt firmowy często umożliwia firmom rozwój przedsiębiorstwa. Na co jednak należy zwrócić szczególną uwagę, decydując się na wzięcie kredytu?

Sposoby udzielania firmowych kredytów bankowych reguluje w Polsce prawo bankowe. Zgodnie z nim w umowie kredytowej powinno zostać jasno określone:

REKLAMA

 • oznaczenie stron umowy,
 • kwota i waluta kredytu,
 • cel, na który kredyt został udzielony,
 • zasady i termin spłaty kredytu,
 • wysokość oprocentowania kredytu i warunki jego zmiany,
 • sposób zabezpieczenia spłaty kredytu,
 • zakres uprawnień banku związanych z kontrolą wykorzystania i spłaty kredytu,
 • terminy i sposób postawienia do dyspozycji kredytobiorcy środków pieniężnych,
 • wysokość prowizji, jeżeli umowa ją przewiduje,
 • warunki dokonywania zmian i rozwiązania umowy.

Z punktu widzenia codziennego funkcjonowania firmy i konsekwencji, jakie niesie za sobą kredyt najważniejsze są dwa punkty: forma zabezpieczenia i koszty kredytu.

 1. Forma zabezpieczenia

W przypadku kredytów firmowych bank może oczekiwać majątkowego lub osobistego zabezpieczenia pożyczki. Wśród form majątkowych znajdują się m.in.: blokada środków na rachunku, pełnomocnictwo do rachunku bankowego, kaucja, zastaw, przewłaszczenie na zabezpieczenie, hipoteka na nieruchomości. Do osobistych form zabezpieczenia kredytu zalicza się z kolei gwarancję bankową lub ubezpieczeniową, poręczenie wekslowe, zobowiązujące poręczyciela na równi z wystawcą weksla do spłaty kredytu w ustalonych terminach płatności, poręczenie według prawa cywilnego, cesję wierzytelności, przystąpienie do długu kredytowego, pełnomocnictwo do dysponowania środkami pieniężnymi na rachunkach bankowych firmy czy weksel własny in blanco. Myśląc o kredycie firmowym warto pamiętać o tym, że oferta banków skierowana do firm cechuje się dużą elastycznością również w przypadku możliwych do zastosowania zabezpieczeń.

 1. Koszty kredytu

Ten etap niewiele różni się od kredytów indywidualnych. Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić, jakie są całościowe koszty kredytu. Składa się on również ze stawki WIBOR oraz ustalanej indywidualnie i podlegającej negocjacji marży. Do tego mogą dochodzić dodatkowe opłaty i prowizje, czyli m.in. koszty rozpatrzenia wniosku czy opłaty w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu. Kredyt firmowy, podobnie jak indywidualny, można zawiesić. Przed podpisaniem umowy warto się upewnić, czy bank,
w którym planujemy wziąć kredyt, daje taką możliwość i czy pobiera z tego tytułu opłaty.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy pamiętać również, że w przypadku kredytu firmowego wiele zależy od naszej historii kredytowej.

Artykuł Partnerski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA