REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Finanse

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

E-konto dla firmy może być bezpłatne

Prawo wymaga, by przedsiębiorca rozliczający się z fiskusem i ZUS-em posiadał konto bankowe. Najwygodniejsze i najtańsze jest konto internetowe.

Banki na wiele sposobów różnicują ofertę kredytów inwestycyjnych dla przedsiębiorców

Wraz z rozwojem produktów bankowych zaciera się tradycyjny podział kredytów na obrotowe i inwestycyjne. Zwłaszcza stali klienci banku mogą liczyć na produkty pożyczkowe o mieszanym charakterze. Dzięki nim, kredytując cele inwestycyjne, można uporządkować całą gospodarkę finansową przedsiębiorstwa.

Z jakich kredytów może korzystać firma

Właściciele małych i średnich przedsiębiorstw korzystają najczęściej z kredytu w rachunku bieżącym, kredytów inwestycyjnych lub obrotowych. Oferta banków dla firm jest jednak bardzo urozmaicona i na rynku ciągle pojawiają się nowe, coraz doskonalsze produkty dla przedsiębiorców.

Banki mają lepszą ofertę dla startujących firm

 Jeszcze do niedawna mikroprzedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą byli skazani na korzystanie z drogich rachunków firmowych przeznaczonych dla segmentu MSP. Obecnie sytuacja ta radykalnie się zmieniła.

REKLAMA

Ubezpieczenie kredytu kupieckiego

Przedsiębiorcy, którzy korzystają z ubezpieczenia kredytu kupieckiego, dodatkowo mają możliwość skorzystania z pakietu usług: monitoringu należności, faktoringu bądź windykacji należności.

Kredyt odnawialny - potrzebny, wygodny, ale nie tani

Niemal każdemu przedsiębiorcy, który rozpoczyna działalność gospodarczą, brakuje gotówki. Takim klientom banki jednak niezbyt chętnie pożyczają pieniądze.

Dwa konta w jednym banku

Praktycznie każdy, kto zajmuje się zarobkowaniem uznawanym za działalność gospodarczą, musi posiadać rachunek firmowy.

Jakie zapisy warto zmienić przy odnawianiu polisy

To, jakie klauzule powinniśmy dodać do umowy ubezpieczenia, zależy przede wszystkim od profilu działalności i sytuacji w firmie. Coraz częściej nawet małym firmom gotowi są pomóc w tym brokerzy, szczególnie ci mniejsi.

REKLAMA

BIG-i są biczem na nieuczciwych klientów

Nie kupisz telefonu komórkowego, nie dostaniesz kredytu, a jeśli jesteś przedsiębiorcą, nie będzie chętnych do współpracy z tobą - to sankcje za zaleganie z opłatami i wpis do rejestru Biura Informacji Gospodarczej.

Długi termin i różne cele kredytu

Małym firmom trudniej o kredyt inwestycyjny niż dużym korporacjom. Jednak te, które funkcjonują na rynku przynajmniej dwa lata, mogą liczyć na długoterminowe pożyczki, które mogą być przeznaczone zarówno na cele inwestycyjne, obrotowe czy też spłatę innych zobowiązań.

Kredyt pod unijne dotacje

Kredyty o charakterze inwestycyjnym potrzebne są większości przedsiębiorstw, które chcą skorzystać z dofinansowania planowanego przedsięwzięcia ze środków Unii Europejskiej.

Ranking kredytów samochodowych dla przedsiębiorców

Najlepsze warunki kredytu samochodowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą ma Santander Consumer Bank, uznali eksperci emFinanse.

Dobry biznesplan oznacza sukces

Każda firma, która chce sprostać konkurencji, musi sięgnąć po kredyt inwestycyjny. Tylko z własnych środków nie da się bowiem zagwarantować płynnego rozwoju przedsiębiorstwa.

Warunki emisji reklamy muszą być określone

Znacznie mniej spraw trafiałoby na wokandę sądów, gdyby kontrahenci, zawierając umowę o świadczenie usług reklamowych, precyzyjnie określili w niej swe prawa i obowiązki.

Najtańszy jest kredyt uzyskany pod hipotekę

Przedsiębiorca prowadzący mały biznes najtańszy kredyt lub pożyczkę na działalność uzyska pod hipotekę nieruchomości. Może to być zarówno nieruchomość wykorzystywana do działalności gospodarczej, jak i np. prywatne mieszkanie.

Ułatwienia dla małych firm przy transakcjach dotyczących zakupu nieruchomości

Instytucje leasingowe chcą przyciągnąć małe firmy finansując już niewielkie nieruchomości. Przedsiębiorcy najczęściej korzystają z leasingu ze względu na jego niski koszt i niewielki poziom wkładu własnego.

Rodzaj leasingu można dostosować do potrzeb

Z leasingu nieruchomości korzystają przede wszystkim średnie i duże firmy, natomiast wyleasingować samochód albo park maszynowy może każdy nawet drobny przedsiębiorca.

Skuteczność ściągnięcia długu zależy od czasu reakcji

Najlepszą i najszybszą drogą do odzyskania należności jest działanie na drodze polubownej. Jeszcze lepsze efekty przynosi zabezpieczenie się przed długiem.

Wekslem można zapłacić zobowiązania

Weksel skutecznie zabezpiecza pożyczone pieniądze. Można traktować go też jako papier wartościowy i regulować nim swoje zobowiązania.

Kiedy małżonek przedsiębiorcy odpowie za zaciągnięte przez niego długi

Przedsiębiorca odpowiada za długi firmy swoim majątkiem osobistym. Niekiedy wierzyciel może jednak egzekwować zadłużenia z majątku wspólnego małżonków.

Elektroniczne płatności przyciągają klientów

Sklepy internetowe i serwisy pośredniczące w usługach często zastanawiają się, jak przyciągnąć kolejnych klientów. Jest na to rada - wprowadzenie elektronicznych systemów płatniczych. Pozwoli to zwiększyć obroty o kilkanaście procent.

Interaktywna wersja formularza aktualizującego NIP-3

W związku z wymianą dowodów osobistych podatnicy, którzy posiadają numer identyfikacji podatkowej (NIP), muszą dokonać jego aktualizacji na formularzu NIP-3.

Zabezpieczenia dla przedsiębiorców startujących w przetargu na realizację inwestycji finansowanych z UE

Przedsiębiorcy przed przystąpieniem do przetargu na realizację inwestycji finansowanych ze środków UE powinni zastanowić się, czy są w stanie wykonać powierzone zadanie. Powinni pamiętać, że nawet jeśli dostaną gwarancję ubezpieczeniową czy bankową, to w przypadku jej realizacji przez beneficjenta będą musieli zwrócić wypłacone przez gwaranta pieniądze.

Wywiadownia sprawdzi każdego kontrahenta

Z usług wywiadowni gospodarczych korzysta coraz więcej firm, coraz częściej decydują się na to także przedsiębiorstwa małe i średnie.

Trzeba unikać niesolidnych płatników

Odroczone terminy płatności stały się biznesową codziennością wielu branż. Są elementem walki konkurencyjnej. Przed zawarciem umowy trzeba sprawdzić kontrahenta.

Pozyskiwanie środków na inwestycje

Kredyt inwestycyjny można przeznaczyć na dowolny cel, np. zakup lokalu, maszyn lub refinansowanie dotychczasowych kredytów. Niestety, największe szanse na otrzymanie takiego kredytu mają firmy, które działają na rynku co najmniej od roku.

Jakie są warunki ustalania i udokumentowania kary umownej

W przypadku zawierania umów z kontrahentami, zgodnie z regulacjami prawa cywilnego, w celu ochrony interesów wierzyciela, można zastrzec możliwość naliczenia kary umownej w razie niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania. Ewidencja księgowa kar umownych odbywa się na podstawie noty obciążeniowej.

Ubezpieczenie firmowych nieruchomości i mienia

Kupując polisę na kolejny rok, trzeba dokładnie określić kwotę, na jaką przedsiębiorca zamierza ubezpieczyć swoje mienie czy odpowiedzialność cywilną. Wartość nieruchomości, koszty robocizny i materiałów ostatnio wzrosły i trzeba to uwzględnić przy określaniu sumy ubezpieczenia.

Kredyty odnawialne

Różnice w oprocentowaniu kredytów odnawialnych między różnymi bankami są duże. W jednym może to być 19, a w innym niewiele ponad 8 proc. Kredyt odnawialny to produkt bezpośrednio powiązany z rachunkiem bankowym, nie sposób przenieść go do innego banku bez przeniesienia całego konta.

Fundusze inwestycyjne dla małych firm

Małe firmy, podobnie jak klienci indywidualni, mogą korzystać z coraz szerszej oferty towarzystw funduszy inwestycyjnych. Fundusz należy dobrać do możliwości finansowych spółki i pamiętać o bezpieczeństwie inwestowanego kapitału.

Podpis elektroniczny chroni przed fałszerzami

Bezpieczny podpis elektroniczny jest najskuteczniejszym mechanizmem zabezpieczającym przed fałszerstwami, z którymi coraz częściej mamy do czynienia w elektronicznym obrocie gospodarczym.

Zakup lokalu na działalność z kredytu lub pożyczki

Kredyt lub pożyczkę na kupno lokalu użytkowego uzyskamy w oparciu o firmową zdolność kredytową albo gdy jesteśmy osobą fizyczną, dzięki własnej zdolności kredytowej.

Nowinki leasingowe - czyli wszystko, co warto wiedzieć o leasingu

Popularność leasingu wynika z faktu, że jest on bardzo dobrym narzędziem wsparcia rozwoju firm. To jedna z metod pozyskania kapitału nie tylko przez firmy mające już jakąś historię gospodarczą, ale również przez firmy młode, dopiero stawiające pierwsze kroki na rynku. Młoda firma w zasadzie nie ma szans na pozyskanie środków finansowych z banku z uwagi na brak tzw. historii kredytowej (zbyt krótko działa, np. krócej niż rok).

Banki sfinansują firmom zakup nieruchomości

Instytucje finansowe chętnie udzielą kredytu hipotecznego firmom, które przynoszą zyski i działają na rynku powyżej trzech lat. W przypadku takiego kredytu niezbędne będzie przygotowanie wielu dokumentów.

Łączenie polis kredytu kupieckiego z usługami faktoringowymi

Towarzystwa ubezpieczeń kredytu kupieckiego wprowadzają coraz to nowe rozwiązania mające przyspieszyć otrzymanie płatności za fakturę przy udzielaniu kredytu kupieckiego. Integrują więc z polisami usługi faktoringowe.

Leasing nadal popularny wśród przedsiębiorców

Upływający rok jest rekordowy dla firm leasingowych, które zanotowały ponad 50-proc. wzrost wartości zawieranych umów. W roku 2008 dobra koniunktura się utrzyma, a optymiści mówią o 40-proc. wzroście rynku, który zapewni sprzedaż samochodów i maszyn budowlanych.

Polisy ochrony prawnej dla firm

W przyszłym roku można spodziewać się nowych ofert polis ochrony prawnej dla przedsiębiorców. Do tej pory firmy rozwijały takie ubezpieczenia skierowane głównie do klientów indywidualnych.

Co wybrać - faktoring czy kredyt

Perspektywa utraty płynności finansowej zmusza przedsiębiorców do poszukiwania środków na bieżącą działalność z zewnętrznych źródeł. Do takich należy faktoring, który jest zwykle droższy od kredytu bankowego. Jest jednak bardziej dostępny i w tym właśnie tkwi jego przewaga. 

Jak przygotować się do spotkania z bankiem w sprawie kredytu

Jednym z warunków uzyskania unijnej dotacji jest zapewnienie finansowania całości projektu. Jak przygotować się do spotkania z bankiem?

Ubezpieczenia majątkowe - czy warto zabezpieczyć finanse firmy

Działalność gospodarcza, a tym samym finanse firm - zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw - są narażone na różnego rodzaju ryzyka spowodowane czynnikami losowymi lub zewnętrznymi. Wpływ na to ma również coraz większa specjalizacja przedsiębiorstw oraz działanie na rynkach niszowych. Warto zatem pomyśleć o korzystnym pakiecie ubezpieczeń. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują wiele nowych produktów. Wśród nich znajdują się ubezpieczenia pakietowe, w tym również branżowe.

Jak prawidłowo realizować projekt

Informacja, że projekt znalazł się na liście pozytywnie zaopiniowanych przez instytucję dokonującą oceny i przeznaczonych do dofinansowania, nie daje wprawdzie pewności, że otrzymamy dotację, ale z pewnością w znaczący sposób przybliża do tego momentu. Dzieli nas od niego tylko realizacja projektu. Najczęściej jednak właśnie etap realizacji jest najbardziej złożony, pracochłonny i najtrudniejszy, dlatego warto się do niego jak najlepiej przygotować.

Skutki zalegania z zapłatą mogą okazać się bolesne

Wprawdzie wszyscy zainteresowani twierdzą, że czarne listy dłużników nie istnieją, to jednak każde opóźnienie płatności odnotowane w instytucji zbierającej takie informacje może mieć dla przedsiębiorcy bardzo bolesne konsekwencje.

Poręczenie może pomóc w uzyskaniu kredytu

Korzystanie z funduszy unijnych na inwestycje często wymaga od firmy zaciągnięcia kredytu w banku. Jeśli przedsiębiorca napotyka problemy z odpowiednim zabezpieczeniem kredytu, to wyjściem dla niego może być skorzystanie z zewnętrznego poręczenia.

Jakie korzyści daje kredyt kupiecki

 Kredyt kupiecki, zwany również handlowym lub towarowym (open account), udzielany jest przez sprzedawcę kupującemu i ma formę odroczonego terminu płatności. Jest to pozabankowa forma finansowania działalności gospodarczej.

Oferta banków dla przedsiębiorców - karta kredytowa dla firm

Dotychczas tylko kilka banków zdecydowało się na zaoferowanie kart kredytowych dla firm. Ostatnio taką kartę wprowadził Citi Handlowy. Banki są ostrożne, zwłaszcza wobec tych, którzy dopiero rozpoczynają działalność.

Jak zabezpieczyć się przed skutkami utraty wartości auta

Od kilkuset do kilku tysięcy złotych może kosztować polisa zapewniająca dodatkowe do uzyskanego z umowy autocasco odszkodowanie w przypadku kradzieży lub całkowitego rozbicia auta. Wypłatę można przeznaczyć na spłatę pozostałego kredytu, wpłatę własną na nowe auto lub zakup nowego auta.

W okresach przedświątecznych wzrasta zainteresowanie bonami

 Z bonów towarowych korzysta około 80 tys. pracowników. Największe zainteresowanie bonami jest w okresie świąt. Do wyboru są bony żywnościowe, turystyczne, elektroniczne, podarunkowe. Średnia wartość bonów, które otrzymują pracownicy w okresach przedświątecznych, wynosi 300 zł.

Co służy, a co przeszkadza rozwojowi MSP

Małe i średnie przedsiębiorstwa koncentrują się na realizacji krótkookresowych celów. Nie wynika to ze strategii działania, ale z barier, które ograniczają ich rozwój.

Zapobieganie skutkom niewypłacalności kontrahenta

Większość przedsiębiorców spotkała się kiedyś z niesolidnymi kontrahentami. Ryzyko niekorzystnych skutków takiej współpracy można zminimalizować, stosując ubezpieczenia finansowe.

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorstw

 Czy firma rozpoczynająca działalność ma realne szanse na otrzymanie kredytu na rozkręcenie biznesu? W jakich wypadkach jest to możliwe?

REKLAMA