REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trzeba unikać niesolidnych płatników

Marek Matusiak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Odroczone terminy płatności stały się biznesową codziennością wielu branż. Są elementem walki konkurencyjnej. Przed zawarciem umowy trzeba sprawdzić kontrahenta.

Odroczenie zapłaty za kupiony towar jest bardzo wygodne i lubiane przez kontrahentów - to w istocie forma nieoprocentowanej pożyczki i możliwość dodatkowego obracania pieniędzmi.

REKLAMA

Obrona przed zatorem

Aby firma mogła funkcjonować bez przeszkód, trzeba upewnić się, że w jej finansach nie pojawi się zator płatniczy. Nigdy nie wiadomo, czy któryś z kontrahentów nie okaże się niesolidny. Bywa i tak, że plajtuje najlepszy partner biznesowy, który przez lata był wzorowym kontrahentem, a teraz zalega z płatnością, co natychmiast odbija się na kondycji finansowej danego przedsiębiorstwa. Czasami firmy stają też ofiarami własnego sukcesu.

- To coraz częstsze w polskiej gospodarce. Firma przyjmuje liczne zamówienia na swój doskonały produkt, ale w pewnym momencie nie ma już z czego sfinansować samej produkcji. Wówczas mogą pomóc usługi finansowe, takie jak faktoring czy kredyt - tłumaczy Mariusz Wiśniewski, dyrektor sprzedaży Bibby Factors Polska.

Potrzebna weryfikacja

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dobre zarządzanie i planowanie pozwala ominąć wiele raf. Dobrze układająca się współpraca raczej nie psuje się z dnia na dzień, a renomowany partner rzadko traci płynność finansową.

REKLAMA

- O wiele częściej przedsiębiorcy skarżą się faktorom na nieuczciwość nowego partnera niż takiego, z którym już długo współpracują. Najczęściej dzieje się tak dlatego, że nie zweryfikowali wiarygodności kontrahenta przed podjęciem współpracy - uważa Marcin Zaliwski, dyrektor generalny Hilton-Baird Polska.

To właśnie dlatego przed podpisaniem umowy o współpracę warto sprawdzić historię kredytową i biznesową potencjalnego partnera. Stosownych informacji o jego wiarygodności mogą dostarczyć wywiadownie gospodarcze, biura informacji gospodarczej, a także liczne stowarzyszenia branżowe. W weryfikacji potencjalnych partnerów biznesowych pomagają też faktorzy.

- Jeżeli partner był notowany jako opóźniający się płatnik, trzeba się mieć na baczności - wyjaśnia Mariusz Wiśniewski.

Wskazane współdziałanie

Dobre efekty daje także współpraca z firmami z własnej branży. Rywalizacja biznesowa powinna się toczyć w oparciu o jakość produktów i usług, a nie ukrywania istotnych informacji. W wielu sektorach, na przykład w branży transportowej, konkurujące ze sobą firmy wymieniają wiedzę na temat niesolidnych płatników i ostrzegają się nawzajem. Takie banki informacji służą wszystkim tak samo i pomagają walczyć z niesolidnością płatników.

- Jeżeli dziś konkurent straci kilkaset tysięcy złotych przez znanego nam złego odbiorcę, najprawdopodobniej jutro oszuka nas ktoś, kto wcześniej oszukał jego. W cudzym nieszczęściu nie ma wielkiego profitu, a na takim braku współpracy najwięcej zyskuje oszust - przekonuje Marcin Zaliwski.

MAREK MATUSIAK

marek.matusiak@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA