REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trzeba unikać niesolidnych płatników

Marek Matusiak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Odroczone terminy płatności stały się biznesową codziennością wielu branż. Są elementem walki konkurencyjnej. Przed zawarciem umowy trzeba sprawdzić kontrahenta.

Odroczenie zapłaty za kupiony towar jest bardzo wygodne i lubiane przez kontrahentów - to w istocie forma nieoprocentowanej pożyczki i możliwość dodatkowego obracania pieniędzmi.

REKLAMA

Obrona przed zatorem

Aby firma mogła funkcjonować bez przeszkód, trzeba upewnić się, że w jej finansach nie pojawi się zator płatniczy. Nigdy nie wiadomo, czy któryś z kontrahentów nie okaże się niesolidny. Bywa i tak, że plajtuje najlepszy partner biznesowy, który przez lata był wzorowym kontrahentem, a teraz zalega z płatnością, co natychmiast odbija się na kondycji finansowej danego przedsiębiorstwa. Czasami firmy stają też ofiarami własnego sukcesu.

- To coraz częstsze w polskiej gospodarce. Firma przyjmuje liczne zamówienia na swój doskonały produkt, ale w pewnym momencie nie ma już z czego sfinansować samej produkcji. Wówczas mogą pomóc usługi finansowe, takie jak faktoring czy kredyt - tłumaczy Mariusz Wiśniewski, dyrektor sprzedaży Bibby Factors Polska.

Potrzebna weryfikacja

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dobre zarządzanie i planowanie pozwala ominąć wiele raf. Dobrze układająca się współpraca raczej nie psuje się z dnia na dzień, a renomowany partner rzadko traci płynność finansową.

REKLAMA

- O wiele częściej przedsiębiorcy skarżą się faktorom na nieuczciwość nowego partnera niż takiego, z którym już długo współpracują. Najczęściej dzieje się tak dlatego, że nie zweryfikowali wiarygodności kontrahenta przed podjęciem współpracy - uważa Marcin Zaliwski, dyrektor generalny Hilton-Baird Polska.

To właśnie dlatego przed podpisaniem umowy o współpracę warto sprawdzić historię kredytową i biznesową potencjalnego partnera. Stosownych informacji o jego wiarygodności mogą dostarczyć wywiadownie gospodarcze, biura informacji gospodarczej, a także liczne stowarzyszenia branżowe. W weryfikacji potencjalnych partnerów biznesowych pomagają też faktorzy.

- Jeżeli partner był notowany jako opóźniający się płatnik, trzeba się mieć na baczności - wyjaśnia Mariusz Wiśniewski.

Wskazane współdziałanie

Dobre efekty daje także współpraca z firmami z własnej branży. Rywalizacja biznesowa powinna się toczyć w oparciu o jakość produktów i usług, a nie ukrywania istotnych informacji. W wielu sektorach, na przykład w branży transportowej, konkurujące ze sobą firmy wymieniają wiedzę na temat niesolidnych płatników i ostrzegają się nawzajem. Takie banki informacji służą wszystkim tak samo i pomagają walczyć z niesolidnością płatników.

- Jeżeli dziś konkurent straci kilkaset tysięcy złotych przez znanego nam złego odbiorcę, najprawdopodobniej jutro oszuka nas ktoś, kto wcześniej oszukał jego. W cudzym nieszczęściu nie ma wielkiego profitu, a na takim braku współpracy najwięcej zyskuje oszust - przekonuje Marcin Zaliwski.

MAREK MATUSIAK

marek.matusiak@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

REKLAMA

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

REKLAMA

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA