reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Karty płatnicze pomagają zarządzać finansami domowymi i firmowymi

Karty płatnicze pomagają zarządzać finansami domowymi i firmowymi

Funkcjonalności poszczególnych kart płatniczych sprawiają, iż należycie wykorzystywane mogą się stać wygodnym i efektywnym instrumentem zarządzania finansami zarówno z punktu widzenia budżetu domowego, jak również, w przypadku kart firmowych, budżetu przedsiębiorcy.


Z punktu widzenia agenta rozliczeniowego i akceptanta kart najważniejszą rzeczą jest to, aby możliwe było przeprowadzenie transakcji w określonym punkcie, przy wykorzystaniu karty klienta. Warunkowane jest to przynależnością karty do jednego z systemów, które obsługiwane są w danym punkcie akceptującym. Dla posiadacza karty informacją wskazującą na możliwość dokonania zapłaty kartą w określonym punkcie jest oznakowanie go logo systemu odpowiadającego logo znajdującemu się na karcie.

Z punktu widzenia posiadacza liczba punktów, w których może dokonywać płatności kartą, ma podstawowe znaczenie. Podkreślić jednak należy, że karta płatnicza nie jest jedynie instrumentem dokonywania zapłaty za nabywane towary czy świadczone usługi. Funkcjonalności poszczególnych kart płatniczych sprawiają, iż należycie wykorzystywane mogą się stać wygodnym i efektywnym instrumentem zarządzania finansami zarówno z punktu widzenia budżetu domowego, jak również, w przypadku kart firmowych, budżetu przedsiębiorcy.

Biorąc pod uwagę cechę wymienioną jako ostatnią, można wskazać na jeden z podziałów kart, który określić można mianem podmiotowego. W tym przypadku kryterium podziału jest status posiadacza karty płatniczej.

Posiadaczem karty jest podmiot, który zawiera z wydawcą karty umowę karty płatniczej. W przypadku, gdy jest to osoba fizyczna, a karta nie będzie przeznaczona do regulowania zobowiązań związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, karta określana jest mianem prywatnej. W innych przypadkach, gdy umowa podpisywana jest przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą lub osobę prawną, będziemy mieli do czynienia z tzw. kartami firmowymi, określanymi inaczej jako karty typu biznes.

W tym miejscu konieczne jest wyraźne rozgraniczenie trzech podmiotów - właściciela, posiadacza i użytkownika karty. Nazwy te wielokrotnie używane są zamiennie, co jest niezgodne zarówno z prawidłowym nazewnictwem praktycznym, jak również z definicjami ustawowymi.

Wydawcą karty jest podmiot (najczęściej bank), którego logo, nazwa umieszczone są na karcie. Posiadaczem karty jest osoba (podmiot) zawierający z wydawcą umowę o wydanie karty płatniczej. W przypadku kart prywatnych posiadacz karty będzie równocześnie osobą, która posługuje się tym instrumentem płatniczym. W przypadku kart typu biznes sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. W odniesieniu do tego rodzaju kart posiadaczem jest podmiot podpisujący z wydawcą umowę karty płatniczej, natomiast osobą faktycznie posługującą się kartą jest tak zwany użytkownik - czyli osoba wskazana w umowie jako uprawniona do posługiwania się kartą. Zasada ta nie ma znaczenia w przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. Taka osoba jest w tej sytuacji posiadaczem. W przypadku osób prawnych sytuacja jest inna.

reklama

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Pancewicz

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama