REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kupno domeny - pierwszy krok do zaistnienia w internecie

Robert Drzazgowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wybór domeny, czyli nazwy strony www, jest dla firmy kluczowy. Należy wybierać nazwy jak najprostsze i najłatwiejsze do zapamiętania, ale jednocześnie najlepiej kojarzące nazwę strony internetowej z jej zawartością.

Komputery w internecie komunikują się ze sobą za pomocą adresów IP (adres IP domeny www.gazetaprawna.pl to: 193.164.157.253). Aby ułatwić internautom nawigację po stronach, i by nie było potrzeby wpisywania ciągów liczb (adresów IP), stworzono system DNS (Domain Name System). Jego zadaniem jest tłumaczenie wpisanych nazw na fizyczny adres IP. Domena internetowa to więc nic innego, jak adres w sieci, pod którym możemy zamieścić własną stronę internetową (nie ma możliwości, aby w sieci istniały dwie takie same domeny).

REKLAMA

Nazwa domeny może składać się wyłącznie z liter, cyfr bądź kombinacji liter i cyfr. Dodatkowo dozwolone jest stosowanie znaku - (znak ten nie może występować na początku i na końcu domeny). Wielkość liter nie ma znaczenia, tak więc www.infor.pl, to to samo co www.InFor.pl.

Kto sprzedaje domeny

REKLAMA

Najlepszą domeną jest domena najwyższego poziomu. Dla Polski domeną najwyższego poziomu jest każda nazwa kończąca się .pl (np.www.prawnik.pl; dla Francji będzie to www.jakasnazwa.fr itd.). W Polsce jedyną organizacją sprawującą pieczę nad domenami jest Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa (NASK). Jeśli chcemy kupić domenę najwyższego poziomu, powinniśmy zrobić to poprzez NASK lub jednego z 83 partnerów firmy NASK.

Jeśli chcemy kupić domenę (np. www.jakasnazwa.com lub www.jakasnazwa.biz), należy zgłosić się bezpośrednio do firmy zarządzającej domenami, czyli firmy InterNIC (www.internic.net) bądź któregokolwiek z jej partnerów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Budowa domeny ma charakter hierarchiczny - w obrębie domeny najwyższego poziomu można tworzyć tzw. poddomeny. I tak w obrębie domeny pl. utworzono domeny funkcjonalne (np. www.jakasnazwa.com.pl czy www.jakasnazwa.org.pl), domeny regionalne (np. www.jakasnazwa.opole.pl, www.jakasnazwa.waw.pl) oraz domeny rozszerzone, należące do firm, organizacji i osób prywatnych. Taką poddomeną jest np. adres www.podpis.infor.pl (jest to poddomena utworzona wewnątrz domeny www.infor.pl).

Czy domena jest wolna

REKLAMA

Gdy już wymyśliliśmy nazwę naszej strony internetowej, sprawdźmy, czy nie została ona zarezerwowana już przez kogoś innego. Można wejść np. na stronę www.dns.pl (to strona należąca do NASK) i sprawdzić, czy wymyślona nazwa jest możliwa do rejestracji (w okno wyszukiwarki wystarczy wpisać nazwę, bez przedrostka www).

Co w sytuacji, gdy okaże się, że wymyślona nazwa jest zajęta? Niektóre domeny są zarezerwowane do dalszej sprzedaży. Warto sprawdzić, kto jest właścicielem takiej domeny - nazwę można po prostu odkupić. W sieci jest mnóstwo stron, na których prowadzone są aukcje domen. Na jednej z takich aukcji doszła do skutku transakcja domeny www.nutki.pl, która opiewała na kwotę 1,4 tys. zł. Są też do kupienia atrakcyjne domeny, których cena wywoławcza wynosi kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych (cena wywoławcza za adres www.windykacje.pl to 150 tys. zł).

Kilka sposobów rejestracji

Gdy już wybraliśmy nazwę i wiemy, że można ją zarejestrować, kolejnym krokiem jest złożenie za pośrednictwem internetu odpowiedniego wniosku do:

• firmy zarządzającej domenami najwyższego poziomu (NASK lub Internic);

• do partnerów NASK lub Internic;

• do urzędu gminy, uczelni itp., którym NASK powierzył zarządzanie domenami niższego poziomu;

• lub do dostawcy usług internetowych (opcjonalnie), który dopełni za nas formalności.

Rejestrując domenę u partnera NASK, na ogół zapłacimy mniej niż rejestrując się w samym NASK-u. Jednak rejestrując się bezpośrednio w NASK, obok usługi utrzymanie nazwy domeny, użytkownik otrzymuje także obsługę administracyjną i techniczną. W przypadku kupna domeny u partnera NASK użytkownik otrzymuje od NASK utrzymanie nazwy domeny, a płatna obsługa administracyjna i techniczna realizowana jest już przez partnera (nie przez NASK).

Gdy mamy już wykupioną domenę, możemy stworzyć własną stronę www.

JAK TO ZROBIĆ...

Rejestracja domeny w NASK

PROBLEM: Jak zarejestrować domenę internetową w NASK, a jak u partnerów firmy?

ROZWIĄZANIE: Rejestracja domeny u partnerów NASK przebiega praktycznie w ten sam sposób, co bezpośrednio w NASK (może różnić się formami płatności lub wnioskami rejestracyjnymi):

1. Poprzez witrynę www.dns.pl użytkownik wypełnia ofertę elektroniczną, którą wysyła przez internet, oraz drukuje (wraz z nadanym numerem ID).

2. Po wydrukowaniu oferta, musi być podpisana przez upoważnione osoby.

3. W ciągu siedmiu dni od daty wygenerowania ID wydrukowaną i podpisaną ofertę trzeba dostarczyć do NASK. W jednej ofercie możliwa jest rejestracja maksymalnie 6 domen.

W NASK płacimy przelewem bądź kartą płatniczą za pośrednictwem strony www.dns.pl.

DOMENY NAJWYŻSZEGO POZIOMU

Domeny najwyższego poziomu dzielimy na krajowe bądź funkcjonalne. Funkcjonalne to:

.edu (od ang. education - edukacja) - domena instytucji oświatowych i naukowych;

.gov (od ang. government - rząd) - domena agend rządowych;

.mil (od ang. military - wojskowy) - domena agend wojskowych;

.int (od ang. international - międzynarodowy) - domena organizacji międzynarodowych;

.com (od ang. commercial - komercyjny) - domena firm;

.org (od ang. organisation - organizacja) - domena organizacji, głównie non profit;

.net (ang. sieć) - domena firm i osób związanych z internetem;

.biz (skrót od zniekształconego, slangowego am. business - biznes) - alternatywna domena dla firm i przedsięwzieć komercyjnych;

.name (ang. - nazwisko) - domena dla osób prywatnych;

.info (od ang. information - informacja) - domena dla stron informacyjnych;

.mobi (ang. mobile - sieć komórkowa) - domena stron zaprojektowanych dla telefonów komórkowych.

Robert Drzazgowski

robert.drzazgowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA