Kategorie

Ułatwienia dla małych firm przy transakcjach dotyczących zakupu nieruchomości

Wojciech Iwaniuk
inforCMS
Instytucje leasingowe chcą przyciągnąć małe firmy finansując już niewielkie nieruchomości. Przedsiębiorcy najczęściej korzystają z leasingu ze względu na jego niski koszt i niewielki poziom wkładu własnego.

Polski rynek leasingowy od kilku lat jest w fazie dynamicznego rozwoju. Tylko w zeszłym roku wartość nowych umów leasingowych wzrosła o 50 proc. W tym samym tempie rozwijał się rynek leasingu nieruchomości, a wartość nowych umów według danych Związku Przedsiębiorstw Leasingowych w tym segmencie wyniosła 3,1 mld zł. Leasing nieruchomości z udziałem na poziomie 10-15 proc. w całym portfelu ma już stabilne miejsce na polskim rynku. Jednak wciąż udział ten jest mniejszy niż na rynkach zachodnich, gdzie nieruchomości często przekraczają 20 proc. wartości wszystkich umów firm leasingowych.

- Wartości te pokazują jak duży, niewykorzystany potencjał tkwi w tym segmencie. Z drugiej strony pokazują one, że przedsiębiorcy coraz częściej sięgają po ten instrument przy finansowaniu inwestycji związanych z nieruchomościami - mówi Marek Kowalski dyrektor działu finansowania nieruchomości Fortis Lease Polska.

Na powrót 50-proc. dynamiki wzrostu leasingu nieruchomości rocznie nie możemy już liczyć, ale osoby związane z rynkiem prognozują dalszy dynamiczny rozwój tej części rynku.

- Segment leasingu nieruchomości będzie się systematycznie rozwijał w kolejnych latach, wraz z coraz większym upowszechnieniem się tej formy finansowania. Zakładamy, iż rynek powinien się rozwijać w tempie od kilkunastu do kilkudziesięciu procent rocznie - mówi Mateusz Skubiszewski, dyrektor pionu nieruchomości i inwestycji strukturyzowanych BRE Leasing.

Dla małych i średnich firm

Reklama

Jeszcze kilka lat temu leasing nieruchomości zarezerwowany był dla dużych korporacji, a minimalna wartość transakcji ustalana była co najmniej na poziomie 10 mln zł. Obecnie usługa ta jest już dostępna niemal dla wszystkich przedsiębiorców, w tym tych z sektora MSP. Korzystającym w umowie leasingu nieruchomości może być każdy przedsiębiorca posiadający zdolność finansową do obsługi umowy leasingu bez względu na formę prawną prowadzonej działalności.

- Zauważalnym trendem na całym rynku jest rozszerzanie oferty firm leasingowych o leasing małych nieruchomości. Nasza spółka oferuje leasing nieruchomości lokalowych już od kwoty 500 tys. zł - mówi Sławomir Szeremeta, zastępca dyrektora ds. sprzedaży leasingu nieruchomości Raiffeisen-Leasing Polska.

W ciągu ostatnich lat znacznie poszerzyło się zróżnicowanie obiektów, które można finansować leasingiem. Początkowo przy pomocy leasingu można było finansować w zasadzie kilka ściśle określonych rodzajów nieruchomości.

- Obecnie jest znacznie więcej obiektów, które spełniają kryteria firm leasingowych obok centrów handlowych i budynków biurowych leasinguje się magazyny, obiekty przemysłowe, różnego rodzaju obiekty handlowe, lokale użytkowe, a także obiekty specjalistyczne - dodaje Marek Kowalski.

Nie tylko nieruchomość

Reklama

Chociaż można ustalić finansowanie w formule leasingu w momencie planowania inwestycji, to zasadniczo leasingowi podlegają obiekty już wybudowane. U podstaw decyzji o wyborze leasingu przy zakupie nieruchomości najczęściej leży cena, która po uwzględnieniu efektu fiskalnego jest często niższa niż w przypadku innych form finansowania, takich jak bankowy kredyt. Ważne są również bardziej liberalne zasady przyznawania finansowania przez firmy leasingowe.

- Dla klientów istotnym elementem przy wyborze leasingu jest poziom środków własnych, jakie przedsiębiorca musi zaangażować w planowaną inwestycję. W formule leasingowej nie jest niczym szczególnym finansowanie nieruchomości na poziomie zbliżonym do 100 proc. ich wartości rynkowej - mówi Marek Kowalski.

Wielu klientów firm leasingowych stwierdza, że największą zaletą jest możliwość uwolnienia środków nie jako zamrożonych w posiadanych przez nich nieruchomościach. Umożliwia to leasing zwrotny, w którym posiadacz określonej nieruchomości sprzedaje ją firmie leasingowej, a następnie ta nieruchomość trafia do niego z powrotem na podstawie umowy leasingowej. Po wygaśnięciu umowy leasingowej nieruchomość znów staje się własnością przedsiębiorcy.

- Jest to najprostsza forma na poprawę płynności firmy bądź na pozyskanie kapitału na nowe inwestycje. Firmy leasingowe w tym przypadku nie kontrolują wydatkowania pozyskanych przez klienta środków, przez co może on nimi swobodnie dysponować - mówi Sławomir Szeremeta.

WOJCIECH IWANIUK

wojciech.iwaniuk@infor.pl

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  25 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Poznaj sposób na tanią i bezpieczną wysyłkę dokumentów

  Prowadzisz firmę, np. biuro księgowe czy agencję reklamową i zdarza Ci się nadawać dokumenty? Wysyłasz umowy, foldery ofertowe lub pisma urzędowe? Chcesz ułatwić sobie wysyłkę dokumentów, ograniczyć czas poświęcony na nadania, ograniczyć koszty wysyłek i zadbać o bezpieczeństwo? Jest na to skuteczny sposób.

  Gdzie na zagraniczne wakacje warto wybrać się z gotówką? [MAPA]

  Przed każdym wyjazdem warto zadbać o swoje finansowe bezpieczeństwo, czyli przygotować się na to, że w wielu krajach nie zapłacimy w sklepie czy restauracji kartą płatniczą. Gdzie na wakacjach musimy mieć ze sobą gotówkę w portfelu?

  5 najczęstszych błędów podczas pracy zdalnej i hybrydowej

  Od pracowników w dużej mierze zależy bezpieczeństwo danych – aż 89% przypadków naruszenia bezpieczeństwa informacji to właśnie wina człowieka – wynika z raportu Związku Firm Ochrony Danych Osobowych. Jakie są najczęstsze błędy w pracy zdalnej i hybrydowej pod względem ochrony danych?

  Na co zwrócić uwagę przy zakupie elektronarzędzi?

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów radzi, na co zwracać uwagę przy zakupie elektronarzędzi. O czym powinny pamiętać osoby, które obrabiają drewno czy przycinają gałęzie?

  Wakacje 2021. Czy hotele z limitami osób odrobią straty?

  Wbrew oczekiwaniom branży i klientów, hotele nie zostaną na wakacje całkowicie uwolnione od restrykcji wynikających z walki z koronawirusem. Na początek sezonu urlopowego i tuż po zakończeniu roku szkolnego, od 26 czerwca, mogą oferować 75 proc. dostępnych miejsc.

  Kadry w budownictwie - kompetencje pracowników na wagę złota

  Kadry w budownictwie. Brak wykwalifikowanych pracowników budowlanych, niska renoma zawodu, dynamiczne zmiany w zakresie technologii budowlanych i ciągła konieczność doszkalania. Branżę budowlaną w najbliższych latach czeka prawdziwa rewolucja na rynku pracy, wynika z raportu PARP „Branżowy Bilans Kapitału Ludzkiego – branża budowlana”. Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

  W sklepach jest coraz drożej. W maju ceny poszły w górę średnio o ponad 5%

  W maju br. w sklepach było drożej niż w kwietniu średnio o 5,4%. Eksperci komentujący wyniki nie pozostawiają złudzeń, że konsumenci powinni przygotować się na kolejne podwyżki. Co podrożało najbardziej?

  Poprawki do ustawy dot. czynszów w galeriach handlowych odrzucone

  Sejm odrzucił większość poprawek Senatu do ustawy dot. czynszów w galeriach handlowych. Jakie poprawki zostały przyjęte?

  Technologia wodorowa wchodzi do branży transportowej

  Polska kolej już wkrótce może stać się najbardziej ekologicznie świadomym środkiem transportu. Dzięki ostatnim decyzjom rodzimego przewodnika, a także inwestycjom partnerskim m.in. w Wielkopolsce, problem śladu węglowego odbił się jeszcze głośniejszym echem nie tylko w sektorze transportowym, ale również wśród samych pasażerów. Co jest przyszłością odpowiedzialnych podróży?

  122 mln zł kary dla polskich przewoźników

  W 2020 roku inspektorzy GITD stwierdzili ponad 65 tys. przypadków naruszeń ustawy o transporcie drogowym. Czy kierowca może nie przyjąć mandatu?

  Spółdzielnie mieszkaniowe nie mogą odholowywać pojazdów ani zakładać blokad

  Spółdzielnie mieszkaniowe a parkowanie pojazdów. Po pozwie skierowanym przez prokuraturę sąd unieważnił zapisy umowy, które zezwalały firmie współpracującej z jedną z katowickich spółdzielni mieszkaniowych usuwać na koszt kierowców pojazdy zaparkowane na jej terenie niezgodnie z zapisami regulaminu i bez jej zezwolenia.

  Kim jest polski najemca?

  Kim jest polski najemca? Rynek najmu jest dużo większy i zdecydowanie bardziej aktywny niż wskazywałyby na to oficjalne statystki. Tak wynika z badania wykonanego przez firmę badawczą SW Research na zlecenie Cushman & Wakefield na reprezentatywnej próbie mieszkańców największych polskich miast.

  Czy można zobaczyć nagranie z egzaminu na prawo jazdy?

  Czy można zobaczyć nagranie z egzaminu na prawo jazdy? Jak najbardziej. Niestety tylko w przypadku, w którym kandydat... nie zda egzaminu.

  Deklaracje dot. źródeł ciepła i spalania paliw do CEEB od 1 lipca 2021 r.

  Deklaracje dot. źródeł ciepła i spalania paliw. Od 1 lipca 2021 r. każdy właściciel lub zarządca budynku będzie zobowiązany do złożenia w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) deklaracji dotyczącej źródeł ciepła i spalania paliw. Jak złożyć deklarację? Jakie informacje trzeba ująć w deklaracji? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dot. deklaracji i CEEB udzielił Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

  Bezrobocie. Dane lepsze od oczekiwanych

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o poziomie bezrobocia rejestrowanego w końcu maja 2021. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 1026,7 tys. osób i była o 27,1 tys. osób niższa niż w końcu kwietnia oraz o 15,0 tys. osób wyższa niż przed rokiem.

  Magdalena Foremska (PAH): 7 zł to pomoc 1 osobie w obozie w Iraku przez miesiąc [PODCAST]

  Mimo, że konflikt zbrojny w Iraku zakończył się w 2017 roku, to nadal prawie 1,5 miliona osób przebywa w obozach. Dlaczego nie mogą wrócić do domu? Zapraszamy do wysłuchania podcastu

  77% firm chce wdrożyć na stałe hybrydowy model pracy [BADANIE]

  Wprowadzenie na stałe hybrydowego modelu pracy planuje 77 proc. firm, najczęściej przy utrzymaniu pracy zdalnej przez 2 lub 3 dni w tygodniu – wynika z badań ankietowych wśród prawie 200 najemców powierzchni biurowych w największych miastach w Polsce. Jakie są pozostałe wnioski z badania?

  Roczne wstrzymanie podwyżki płacy minimalnej - przedsiębiorcy apelują do Gowina

  Przedsiębiorcy piszą do Jarosława Gowina z apelem o roczne wstrzymanie podwyżki płacy minimalnej. Chcemy uniknąć zwolnień - apelują.

  Restrukturyzacja to najtańsza opcja dla zadłużonego rolnika

  Jak powinni postępować zadłużeni rolnicy? Eksperci podpowiadają możliwe scenariusze działania. Jednym z nich jest restrukturyzacja. Ile kosztuje takie postępowanie?

  Fotowoltaika - nadchodzą zmiany

  Fotowoltaika. Według prognoz Instytutu Energii Odnawialnej, moc zainstalowana w fotowoltaiki w Polsce podwoi się w ciągu najbliższych dwóch lat. W 2025 roku może osiągnąć nawet 15 GW. Rynek OZE swój dynamiczny wzrost zawdzięczał dotąd przede wszystkim prosumentom, którzy korzystali z programu „Mój Prąd”. Jednak proporcje zaczynają się zmieniać – miejsce mikroinstalacji zajmują farmy, a energia słoneczna „goni” wiatrową.

  Kurs reedukacyjny: co to jest?

  Kurs reedukacyjny: co to jest i w jakich przypadkach jest konieczny? Dziś opowiemy o szkoleniach organizowanych przez WORD-y.

  6 trendów nowej rzeczywistości - co się zmieniło w firmach? [RAPORT]

  Z badania przeprowadzonego przez GfK wynika, że firmy stały się bardziej online, ale początkowy entuzjazm związany z pracą zdalną nieco opadł. Sprawdź 6 trendów nowej rzeczywistości widocznych w Raporcie #RegionyNEXERY2021.

  Polski Ład - czy będą zmiany podatkowe dla przedsiębiorców?

  Rzecznik MŚP postuluje do Premiera o korzystne zmiany dla przedsiębiorców w rządowym planie „Polskiego Ładu”. O jakie zmiany wystąpił Adam Abramowicz?

  Jest stanowisko Rzecznika Finansowego na zapytanie SN w sprawie tzw. kredytów frankowych

  Rzecznik Finansowy uznał, zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, że bieg przedawnienia roszczenia banku o zwrot kwot wypłaconych z tytułu kredytu frankowego, rozpoczyna się od chwili, w której umowa kredytu stała się trwale bezskuteczna.

  Ile kosztuje licencja taxi?

  Ile kosztuje licencja taxi? Kierowca musi spełnić parę wymogów formalnych. Na jaki wydatek musi się przygotować? Kilkaset złotych.