reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Ułatwienia dla małych firm przy transakcjach dotyczących zakupu nieruchomości

Ułatwienia dla małych firm przy transakcjach dotyczących zakupu nieruchomości

Instytucje leasingowe chcą przyciągnąć małe firmy finansując już niewielkie nieruchomości. Przedsiębiorcy najczęściej korzystają z leasingu ze względu na jego niski koszt i niewielki poziom wkładu własnego.


Polski rynek leasingowy od kilku lat jest w fazie dynamicznego rozwoju. Tylko w zeszłym roku wartość nowych umów leasingowych wzrosła o 50 proc. W tym samym tempie rozwijał się rynek leasingu nieruchomości, a wartość nowych umów według danych Związku Przedsiębiorstw Leasingowych w tym segmencie wyniosła 3,1 mld zł. Leasing nieruchomości z udziałem na poziomie 10-15 proc. w całym portfelu ma już stabilne miejsce na polskim rynku. Jednak wciąż udział ten jest mniejszy niż na rynkach zachodnich, gdzie nieruchomości często przekraczają 20 proc. wartości wszystkich umów firm leasingowych.

- Wartości te pokazują jak duży, niewykorzystany potencjał tkwi w tym segmencie. Z drugiej strony pokazują one, że przedsiębiorcy coraz częściej sięgają po ten instrument przy finansowaniu inwestycji związanych z nieruchomościami - mówi Marek Kowalski dyrektor działu finansowania nieruchomości Fortis Lease Polska.

Na powrót 50-proc. dynamiki wzrostu leasingu nieruchomości rocznie nie możemy już liczyć, ale osoby związane z rynkiem prognozują dalszy dynamiczny rozwój tej części rynku.

- Segment leasingu nieruchomości będzie się systematycznie rozwijał w kolejnych latach, wraz z coraz większym upowszechnieniem się tej formy finansowania. Zakładamy, iż rynek powinien się rozwijać w tempie od kilkunastu do kilkudziesięciu procent rocznie - mówi Mateusz Skubiszewski, dyrektor pionu nieruchomości i inwestycji strukturyzowanych BRE Leasing.

Jeszcze kilka lat temu leasing nieruchomości zarezerwowany był dla dużych korporacji, a minimalna wartość transakcji ustalana była co najmniej na poziomie 10 mln zł. Obecnie usługa ta jest już dostępna niemal dla wszystkich przedsiębiorców, w tym tych z sektora MSP. Korzystającym w umowie leasingu nieruchomości może być każdy przedsiębiorca posiadający zdolność finansową do obsługi umowy leasingu bez względu na formę prawną prowadzonej działalności.

- Zauważalnym trendem na całym rynku jest rozszerzanie oferty firm leasingowych o leasing małych nieruchomości. Nasza spółka oferuje leasing nieruchomości lokalowych już od kwoty 500 tys. zł - mówi Sławomir Szeremeta, zastępca dyrektora ds. sprzedaży leasingu nieruchomości Raiffeisen-Leasing Polska.

W ciągu ostatnich lat znacznie poszerzyło się zróżnicowanie obiektów, które można finansować leasingiem. Początkowo przy pomocy leasingu można było finansować w zasadzie kilka ściśle określonych rodzajów nieruchomości.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama