reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Zawarcie układu z wierzycielem może uratować firmę

Zawarcie układu z wierzycielem może uratować firmę

Zadłużony przedsiębiorca może zawrzeć układ z wierzycielami nawet wówczas, gdy w sądzie toczy się postępowanie upadłościowe jego firmy. Zamiast likwidacji przedsiębiorstwa nastąpi jego restrukturyzacja.


Jeżeli wierzyciel stał się niewypłacalny i nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań, to sąd może ogłosić jego upadłość. Najczęściej skutkiem ogłoszenia upadłości jest likwidacja firmy. Wierzyciele zaspokajają wówczas swoje roszczenia z pozostałego po likwidacji majątku.

W najbardziej korzystnej sytuacji będzie zadłużony przedsiębiorca wówczas, gdy sąd ogłosi jego upadłość z możliwością zawarcia układu. Jego firma nie zostanie zlikwidowana, ale będzie funkcjonowała nadal i restrukturyzowała się. Natomiast dłużnik z wierzycielami zawrze układ, w którym określi sposób restrukturyzacji swoich zobowiązań.

Restrukturyzacja może polegać m.in. na: odroczeniu ich wykonania, rozłożeniu spłaty długów na raty, zmniejszeniu sumy długów, konwersji wierzytelności na udziały lub akcje albo na zmianie, zamianie lub uchyleniu prawa zabezpieczającego określoną wierzytelność.

Zmniejszenie sumy długów oznacza proporcjonalne umorzenie wszystkich zobowiązań przedsiębiorcy. Taka wielkość umorzenia powinna zostać określona procentowo.

Najczęściej dłużnik proponuje zredukowanie sumy zobowiązań, odroczenie terminu płatności o kilka miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia o zatwierdzeniu układu oraz wskazuje liczbę i terminy zapłaty rat, w których będzie zapłacona nieumorzona część zobowiązania. Na spłatę wierzytelności może zostać przeznaczona część zysku, jaki osiąga nadal funkcjonujące przedsiębiorstwo.

Układ może zawierać również propozycje dosyć nietypowe. Na przykład dewelopera zobowiązanego do wybudowania i sprzedania mieszkań wierzycielom można zobowiązać do ograniczenia standardu wykończenia tych mieszkań.

Propozycje układowe może zgłosić zadłużony przedsiębiorca, nawet już po ogłoszeniu układu. Wówczas ma na to tylko miesiąc. Z ważnych powodów sędzia komisarz może przedłużyć do trzech miesięcy termin zgłoszenia propozycji układowych i przedłożenia danych. Razem z propozycjami układowymi musi wówczas przedłożyć rachunek wpływów pieniężnych za okres ostatnich 12 miesięcy, pod warunkiem że miał obowiązek prowadzić dokumentację umożliwiającą sporządzenie takiego rachunku.

Propozycje układowe może również zgłosić wierzyciel, który wystąpił z wnioskiem o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy z możliwością zawarcia układu i złożył wraz z wnioskiem wstępne propozycje układowe.

Zobowiązanie zadłużonego przedsiębiorcy można podzielić na dwie grupy, stosując jako kryterium podziału datę ich powstania. Są więc wierzytelności, które powstały przed dniem ogłoszenia upadłości, oraz późniejsze.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Siwka

Maciej Siwka jest adwokatem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp. p. z siedzibą w Katowicach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama