REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawarcie układu z wierzycielem może uratować firmę

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zadłużony przedsiębiorca może zawrzeć układ z wierzycielami nawet wówczas, gdy w sądzie toczy się postępowanie upadłościowe jego firmy. Zamiast likwidacji przedsiębiorstwa nastąpi jego restrukturyzacja.

Jeżeli wierzyciel stał się niewypłacalny i nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań, to sąd może ogłosić jego upadłość. Najczęściej skutkiem ogłoszenia upadłości jest likwidacja firmy. Wierzyciele zaspokajają wówczas swoje roszczenia z pozostałego po likwidacji majątku.

REKLAMA

W najbardziej korzystnej sytuacji będzie zadłużony przedsiębiorca wówczas, gdy sąd ogłosi jego upadłość z możliwością zawarcia układu. Jego firma nie zostanie zlikwidowana, ale będzie funkcjonowała nadal i restrukturyzowała się. Natomiast dłużnik z wierzycielami zawrze układ, w którym określi sposób restrukturyzacji swoich zobowiązań.

Układ określa sposób spłaty długów

Restrukturyzacja może polegać m.in. na: odroczeniu ich wykonania, rozłożeniu spłaty długów na raty, zmniejszeniu sumy długów, konwersji wierzytelności na udziały lub akcje albo na zmianie, zamianie lub uchyleniu prawa zabezpieczającego określoną wierzytelność.

Zmniejszenie sumy długów oznacza proporcjonalne umorzenie wszystkich zobowiązań przedsiębiorcy. Taka wielkość umorzenia powinna zostać określona procentowo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Najczęściej dłużnik proponuje zredukowanie sumy zobowiązań, odroczenie terminu płatności o kilka miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia o zatwierdzeniu układu oraz wskazuje liczbę i terminy zapłaty rat, w których będzie zapłacona nieumorzona część zobowiązania. Na spłatę wierzytelności może zostać przeznaczona część zysku, jaki osiąga nadal funkcjonujące przedsiębiorstwo.

Układ może zawierać również propozycje dosyć nietypowe. Na przykład dewelopera zobowiązanego do wybudowania i sprzedania mieszkań wierzycielom można zobowiązać do ograniczenia standardu wykończenia tych mieszkań.

Propozycje układowe może zgłosić zadłużony przedsiębiorca, nawet już po ogłoszeniu układu. Wówczas ma na to tylko miesiąc. Z ważnych powodów sędzia komisarz może przedłużyć do trzech miesięcy termin zgłoszenia propozycji układowych i przedłożenia danych. Razem z propozycjami układowymi musi wówczas przedłożyć rachunek wpływów pieniężnych za okres ostatnich 12 miesięcy, pod warunkiem że miał obowiązek prowadzić dokumentację umożliwiającą sporządzenie takiego rachunku.

Propozycje układowe może również zgłosić wierzyciel, który wystąpił z wnioskiem o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy z możliwością zawarcia układu i złożył wraz z wnioskiem wstępne propozycje układowe.

Zobowiązanie zadłużonego przedsiębiorcy można podzielić na dwie grupy, stosując jako kryterium podziału datę ich powstania. Są więc wierzytelności, które powstały przed dniem ogłoszenia upadłości, oraz późniejsze.

Propozycje układowe obejmują wszystkie wierzytelności, które zaciągnął zadłużony przedsiębiorca przed dniem ogłoszenia upadłości. Należą też do nich wierzytelności zabezpieczone przez przeniesienie na zabezpieczenie własności rzeczy, wierzytelności albo praw. Układ obejmuje też odsetki od wierzytelności powstałych przed dniem ogłoszenia upadłości, za cały czas opóźnienia spełnienia świadczenia.

Układ nie obejmie wszystkich długów

Z układu zostały wyłączone następujące wierzytelności: alimenty, renty z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci, wierzytelności o wydanie mienia, które podlegało wyłączeniu z masy upadłości, wierzytelności, które za zgodą sędziego komisarza zostały spłacone, wierzytelności, za które upadły przedsiębiorca odpowiada w związku z nabyciem spadku po ogłoszeniu upadłości, a także składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe. Nie obejmuje też wierzytelności ze stosunku pracy, zabezpieczonych hipoteką, zastawem skarbowym i hipoteką morską, gdy wierzyciel nie wyraził zgody na objęcie ich układem.

Ważne!

Propozycje układowe może zgłosić wierzyciel, który wystąpił z wnioskiem o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy z możliwością zawarcia układu i złożył wraz z wnioskiem wstępne propozycje układowe

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA