REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpodstawne zarzuty przeciwko układowi

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
MPS
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Układ w postępowaniu upadłościowym musi być przeprowadzony i zatwierdzony szybko i sprawnie. Na przeszkodzie temu często stają bezpodstawne zarzuty przeciwko układowi składane przez zaprzyjaźnionych z dłużnikiem wierzycieli.

 

PIOTR ZIMMERMAN

radca prawny Kancelaria Wardyński i Wspólnicy

Od zarzutów pobierany jest wpis w wysokości tylko 100 zł. Dlatego dość często się zdarza, że wierzyciele w zmowie z dłużnikiem wnoszą zarzuty tylko po to, aby opóźnić moment wejścia w życie układu. Skoro nie wiadomo, kiedy układ wejdzie w życie, to nie można w nim określać dat wypłat. Dlatego w warunkach układu zazwyczaj wpisuje się: po upływie trzech miesięcy od prawomocnego zatwierdzenia układu. Czasem nieuczciwemu dłużnikowi zależy, aby ten termin przedłużyć. Wtedy najczęściej stosowaną metodą jest wniesienie zarzutów na układ przez zaprzyjaźnionego z dłużnikiem wierzyciela. Wprawdzie wówczas zarzuty i zażalenie są najczęściej słabo umotywowane, ale odraczają czas uprawomocnienia się układu o kilka miesięcy w czasie, gdy dłużnik liczy na to, że jeszcze uda się mu poprawić sytuację finansową firmy i później przystąpić do wykonania układu.

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego podczas prac nad nowelizacją prawa upadłościowego i naprawczego zastanawiała się nad tym, jak można uniemożliwić wnoszenie takich skarg. Nie udało się jej jednak skonstruować takiej propozycji, która by wszystkich satysfakcjonowała.

Moja propozycja rozwiązania problemu drobnych zarzutów byłaby następująca: wierzyciel składający zarzuty, będący drobnym wierzycielem dysponującym niewielkimi kwotami, które nie mogłyby wpłynąć na zatwierdzenie układu, nie powinien mieć prawa do wstrzymywania na kilka miesięcy wykonalności układu. Proponowałbym też, aby w takiej sytuacji uprawomocnić układ z wyjątkiem praw odnoszących się do tego wierzyciela. Dłużnik w takim wypadku byłby zobowiązany przez prawo do wpłaty pełnej kwoty odpowiadającej 100 proc. wierzytelności niezadowolonego wierzyciela do depozytu sądowego. Gdyby później udowodnił przed sądem, że słusznie się skarżył i układ jest dla niego niesprawiedliwy, to wypłacono by mu 100 proc. tej kwoty z depozytu. Gdyby natomiast przegrał i układ okazałby się zgodny z prawem, a dla niego niekrzywdzący - objęty zostałby warunkami zatwierdzonego układu. W tej sytuacji wierzyciele, którzy zgodzili się na układ, nie musieliby czekać na rozstrzygnięcie jego wątpliwości.

Wprowadzenie powyższego mechanizmu mogłoby stać się sposobem na zaktywizowanie wierzycieli do ochrony własnych interesów. Każdy, komu rzeczywiście układ wydaje się niesprawiedliwy, miałby większą motywację do wystąpienia przeciwko układowi. Dziś uczciwi wierzyciele unikają wnoszenia zarzutów, wychodząc z założenia, iż układ i tak zostanie zatwierdzony, a zarzuty tylko przedłużą moment otrzymania wypłaty z tytułu jego realizacji układu.

Kolejnym sposobem na zmniejszenie możliwości nieuczciwego przewlekania postępowania mogłoby być obciążenie niesłusznie skarżącego się wierzyciela kosztami postępowania, gdyby jego zarzuty okazały się nieuzasadnione. Należałoby do nich wliczać także oprocentowanie kwot należnych wierzycielom za okres wstrzymania wykonalności układu bezpodstawnym zażaleniem.

Czas potrzebny na przeprowadzenie procedury układowej jest podstawowym powodem niepowodzenia układów i przekształcania postępowań w likwidacyjne. Przedsiębiorca w toku postępowania układowego nie jest bowiem uważany za wiarygodnego kontrahenta. Im szybciej procedury się skończą, tym większe szanse na realizację układu i powrót przedsiębiorcy do normalnego funkcjonowania. Ustawodawca powinien więc ponownie przyjrzeć się procedurze zatwierdzania układu i rozważyć wszelkie możliwości skrócenia tej procedury, zachowując możliwości ochrony interesów dłużnika i wierzycieli.

Not. MPS

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA