REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prywatną pożyczkę warto zabezpieczyć

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca może zaciągnąć pożyczkę nie tylko w banku, ale też u znajomych lub rodziny. Wierzyciel ma prawo żądać od niego zabezpieczenia zwrotu pieniędzy, domagając się poręczenia, wystawienia weksla albo udzielenia zastawu.

Zaciągając pożyczkę, przedsiębiorca zobowiązuje się zwrócić pożyczoną kwotę w określonym czasie w całości albo w ratach, w terminach wskazanych w umowie. Jeżeli w umowie nie zostanie określony termin zwrotu, dłużnik musi oddać pieniądze w ciągu sześciu tygodni od wypowiedzenia umowy przez wierzyciela. Strony mogą ustalić, czy pożyczkobiorca zwraca nominalną kwotę bez oprocentowania, czy ma obowiązek zapłaty odsetek.

REKLAMA

Formy zabezpieczeń

REKLAMA

Wierzyciel ma prawo zabezpieczyć pożyczone pieniądze, domagając się poręczenia, wystawienia weksla albo udzielenia zastawu. W umowie poręczenia poręczyciel zobowiązuje się uiścić pożyczkę wobec wierzyciela, jeśli dłużnik swojego zobowiązania nie wykonał. Oświadczenie o poręczenie pożyczki musi złożyć na piśmie pod rygorem nieważności. Ponosi on wówczas odpowiedzialność za zwrot pożyczki w terminie tak jak współdłużnik solidarny. Może nawet dokonać potrącenia wierzytelności, jaka przysługiwałaby dłużnikowi w stosunku do wierzyciela.

Gdy dłużnik nie zapłaci w terminie, wierzyciel powinien o tym niezwłocznie zawiadomić poręczyciela. Z kolei poręczyciel po uiszczeniu zadłużenia powinien o tym niezwłocznie zawiadomić dłużnika. Przestrzeganie takiej procedury jest niezbędne, by dłużnik i poręczyciel nie dokonali dwukrotnie zapłaty tego samego świadczenia.

Po rozliczeniu się z wierzycielem poręczyciel ma prawo domagać się od dłużnika zwrotu zapłaconej kwoty. Gdyby dłużnik dobrowolnie nie zapłacił, to może on nawet wystąpić do sądu z pozwem o zapłatę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Może się zdarzyć również i taka sytuacja, że zarówno dłużnik, jak i wierzyciel nie wykonali zobowiązania. Wówczas wierzyciel ma prawo wystąpić przeciwko obu do sądu z pozwem o zapłatę.

REKLAMA

Inną formę zabezpieczenia wierzytelności stanowi weksel. Jest to papier wartościowy, potwierdzający istnienie zobowiązania osoby, która go podpisała. Natomiast osobą uprawnioną do realizacji weksla jest jego posiadacz. Dłużnik, który wystawia weksel obejmujący pożyczoną kwotę, podpisuje go, co w razie nieuiszczenia pożyczonej sumy w terminie ułatwi wierzycielowi odzyskanie jej i przyspieszy czas trwania postępowania egzekucyjnego.

Zabezpieczeniu pożyczki może służyć też zastaw ustanowiony na rzeczy lub prawach, o ile są zbywalne. Zabezpiecza on także odsetki, gdy pożyczka powinna być zwrócona wraz z nimi. Zastaw wygasa po zwrocie pożyczki wraz z odsetkami i kosztami. W takim przypadku dodatkowe zabezpieczenie roszczenia o odsetki należy ująć w umowie ustanowienia zastawu.

Przedmiot zastawu

Przedmiotem zastawu może być samochód, maszyny, obrazy i inne cenne przedmioty. Aby go ustanowić, właściciel rzeczy i wierzyciel zawierają umowę zastawu. Gdyby dłużnik nie uiścił długu, wierzyciel ma prawo zaspokoić swoje roszczenia z rzeczy albo z prawa obciążonego zastawem.

Może się też zdarzyć, że dłużnik będzie zalegał z zapłatą kilku wierzycielom. Wówczas wierzyciel, który obciążył daną rzecz prawem zastawu, będzie miał do niej pierwszeństwo przed innymi osobistymi wierzycielami tego dłużnika.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA