REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prywatną pożyczkę warto zabezpieczyć

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca może zaciągnąć pożyczkę nie tylko w banku, ale też u znajomych lub rodziny. Wierzyciel ma prawo żądać od niego zabezpieczenia zwrotu pieniędzy, domagając się poręczenia, wystawienia weksla albo udzielenia zastawu.

Zaciągając pożyczkę, przedsiębiorca zobowiązuje się zwrócić pożyczoną kwotę w określonym czasie w całości albo w ratach, w terminach wskazanych w umowie. Jeżeli w umowie nie zostanie określony termin zwrotu, dłużnik musi oddać pieniądze w ciągu sześciu tygodni od wypowiedzenia umowy przez wierzyciela. Strony mogą ustalić, czy pożyczkobiorca zwraca nominalną kwotę bez oprocentowania, czy ma obowiązek zapłaty odsetek.

REKLAMA

Formy zabezpieczeń

REKLAMA

Wierzyciel ma prawo zabezpieczyć pożyczone pieniądze, domagając się poręczenia, wystawienia weksla albo udzielenia zastawu. W umowie poręczenia poręczyciel zobowiązuje się uiścić pożyczkę wobec wierzyciela, jeśli dłużnik swojego zobowiązania nie wykonał. Oświadczenie o poręczenie pożyczki musi złożyć na piśmie pod rygorem nieważności. Ponosi on wówczas odpowiedzialność za zwrot pożyczki w terminie tak jak współdłużnik solidarny. Może nawet dokonać potrącenia wierzytelności, jaka przysługiwałaby dłużnikowi w stosunku do wierzyciela.

Gdy dłużnik nie zapłaci w terminie, wierzyciel powinien o tym niezwłocznie zawiadomić poręczyciela. Z kolei poręczyciel po uiszczeniu zadłużenia powinien o tym niezwłocznie zawiadomić dłużnika. Przestrzeganie takiej procedury jest niezbędne, by dłużnik i poręczyciel nie dokonali dwukrotnie zapłaty tego samego świadczenia.

Po rozliczeniu się z wierzycielem poręczyciel ma prawo domagać się od dłużnika zwrotu zapłaconej kwoty. Gdyby dłużnik dobrowolnie nie zapłacił, to może on nawet wystąpić do sądu z pozwem o zapłatę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Może się zdarzyć również i taka sytuacja, że zarówno dłużnik, jak i wierzyciel nie wykonali zobowiązania. Wówczas wierzyciel ma prawo wystąpić przeciwko obu do sądu z pozwem o zapłatę.

REKLAMA

Inną formę zabezpieczenia wierzytelności stanowi weksel. Jest to papier wartościowy, potwierdzający istnienie zobowiązania osoby, która go podpisała. Natomiast osobą uprawnioną do realizacji weksla jest jego posiadacz. Dłużnik, który wystawia weksel obejmujący pożyczoną kwotę, podpisuje go, co w razie nieuiszczenia pożyczonej sumy w terminie ułatwi wierzycielowi odzyskanie jej i przyspieszy czas trwania postępowania egzekucyjnego.

Zabezpieczeniu pożyczki może służyć też zastaw ustanowiony na rzeczy lub prawach, o ile są zbywalne. Zabezpiecza on także odsetki, gdy pożyczka powinna być zwrócona wraz z nimi. Zastaw wygasa po zwrocie pożyczki wraz z odsetkami i kosztami. W takim przypadku dodatkowe zabezpieczenie roszczenia o odsetki należy ująć w umowie ustanowienia zastawu.

Przedmiot zastawu

Przedmiotem zastawu może być samochód, maszyny, obrazy i inne cenne przedmioty. Aby go ustanowić, właściciel rzeczy i wierzyciel zawierają umowę zastawu. Gdyby dłużnik nie uiścił długu, wierzyciel ma prawo zaspokoić swoje roszczenia z rzeczy albo z prawa obciążonego zastawem.

Może się też zdarzyć, że dłużnik będzie zalegał z zapłatą kilku wierzycielom. Wówczas wierzyciel, który obciążył daną rzecz prawem zastawu, będzie miał do niej pierwszeństwo przed innymi osobistymi wierzycielami tego dłużnika.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA