| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > W jaki sposób przedsiębiorcy mogą pozyskiwać kapitał na inwestycje

W jaki sposób przedsiębiorcy mogą pozyskiwać kapitał na inwestycje

Czy wśród przedsiębiorców, decydujących się na nowe inwestycje, wzrasta zainteresowanie pozyskiwaniem kapitału na zewnątrz?

Na pytania odpowiada Piotr Szalbierz, radca prawny

Tak, w ostatnim czasie znacznie. Moim zdaniem jest to spowodowane wzrostem wartości przedsiębiorstw i ich dynamicznym rozwojem. Przedsiębiorcy, wierząc w swoje siły, chcą prowadzić działalność w coraz szerszym rozmiarze, a na to potrzebują środków finansowych. Myślą nie tylko o sprostaniu krajowym konkurentom, ale również ekspansji na rynki zagraniczne. Nawet jeśli wypracowywane przez nich zyski są duże, to bardzo często nie wystarczają na realizację poważnych przedsięwzięć mających na celu poprawienie ich pozycji na rynku. Priorytetem działalności jest pomoc w pozyskaniu kapitału dla małych i średniej wielkości przedsiębiorstw z całego kraju. Jedną z dróg jest upublicznienie spółki poprzez rynek regulowany bądź alternatywne systemy obrotu.

Małe i średnie przedsiębiorstwa często potrzebują wsparcia zarówno podczas przygotowania do debiutu, jaki i podczas dalszego funkcjonowania na rynku. Dotyczy to przekształceń, kiedy potrzebna jest im pomoc przy dostosowaniu formy prawnej do wymogów formalnych związanych z pozyskaniem kapitału, a także audytu prawnego związanego z wprowadzeniem na giełdę i wyceną przedsiębiorstw.

Czy dzięki zmianie struktury organizacyjno-prawnej przedsiębiorstwa można pozyskać nowy kapitał? Jak długo może to trwać?

Zmiana formy organizacyjno-prawnej jest często niezbędnym środkiem do pozyskania kapitału. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy struktura organizacyjno-prawna firmy jest odpowiednia dla pozyskania kapitału. Czas wprowadzania zmian zmierzających do realizacji przekształcenia to okres od czterech do sześciu miesięcy w zależności od tego, w jaką formę prawną firma ma być przekształcona. Podstawowym problemem jest czas oczekiwania na rejestrację w sądzie, który waha się w od trzech do sześciu miesięcy.

W jaki sposób wygląda proces pozyskiwania kapitału poprzez fundusze private equity?

W przypadku inwestycji z udziałem tego rodzaju funduszy nie można mówić o jednym standardowym schemacie. Każda transakcja odznacza się swoją specyfiką i odmiennościami, wynikającymi choćby z planowanej struktury właścicielskiej i podziału kompetencji czy też źródła finansowania. Fundusze nastawione są na transakcję stricte finansową, zmierzającą do uzyskania dużego zwrotu, głównie poprzez wyjście z inwestycji. Bazując na szerokich kontaktach wśród funduszy private equity, tworzy się listę potencjalnych inwestorów. Następnie zostaje im zaprezentowana spółka. Bardzo ważnym elementem przy sfinalizowaniu transakcji przez fundusze jest kadra zarządzająca. Z doświadczenia powiem, że fundusz nie dokona inwestycji w firmę, jeżeli nie ma gwarancji pozyskania odpowiedniej kadry menedżerskiej wśród aktualnego zarządu lub kadry menedżerów zatrudnionych z zewnątrz.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK