Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób przedsiębiorcy mogą pozyskiwać kapitał na inwestycje

Monika Burzyńska
inforCMS
Czy wśród przedsiębiorców, decydujących się na nowe inwestycje, wzrasta zainteresowanie pozyskiwaniem kapitału na zewnątrz?

Na pytania odpowiada Piotr Szalbierz, radca prawny

Tak, w ostatnim czasie znacznie. Moim zdaniem jest to spowodowane wzrostem wartości przedsiębiorstw i ich dynamicznym rozwojem. Przedsiębiorcy, wierząc w swoje siły, chcą prowadzić działalność w coraz szerszym rozmiarze, a na to potrzebują środków finansowych. Myślą nie tylko o sprostaniu krajowym konkurentom, ale również ekspansji na rynki zagraniczne. Nawet jeśli wypracowywane przez nich zyski są duże, to bardzo często nie wystarczają na realizację poważnych przedsięwzięć mających na celu poprawienie ich pozycji na rynku. Priorytetem działalności jest pomoc w pozyskaniu kapitału dla małych i średniej wielkości przedsiębiorstw z całego kraju. Jedną z dróg jest upublicznienie spółki poprzez rynek regulowany bądź alternatywne systemy obrotu.

Małe i średnie przedsiębiorstwa często potrzebują wsparcia zarówno podczas przygotowania do debiutu, jaki i podczas dalszego funkcjonowania na rynku. Dotyczy to przekształceń, kiedy potrzebna jest im pomoc przy dostosowaniu formy prawnej do wymogów formalnych związanych z pozyskaniem kapitału, a także audytu prawnego związanego z wprowadzeniem na giełdę i wyceną przedsiębiorstw.

Czy dzięki zmianie struktury organizacyjno-prawnej przedsiębiorstwa można pozyskać nowy kapitał? Jak długo może to trwać?

Zmiana formy organizacyjno-prawnej jest często niezbędnym środkiem do pozyskania kapitału. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy struktura organizacyjno-prawna firmy jest odpowiednia dla pozyskania kapitału. Czas wprowadzania zmian zmierzających do realizacji przekształcenia to okres od czterech do sześciu miesięcy w zależności od tego, w jaką formę prawną firma ma być przekształcona. Podstawowym problemem jest czas oczekiwania na rejestrację w sądzie, który waha się w od trzech do sześciu miesięcy.

W jaki sposób wygląda proces pozyskiwania kapitału poprzez fundusze private equity?

W przypadku inwestycji z udziałem tego rodzaju funduszy nie można mówić o jednym standardowym schemacie. Każda transakcja odznacza się swoją specyfiką i odmiennościami, wynikającymi choćby z planowanej struktury właścicielskiej i podziału kompetencji czy też źródła finansowania. Fundusze nastawione są na transakcję stricte finansową, zmierzającą do uzyskania dużego zwrotu, głównie poprzez wyjście z inwestycji. Bazując na szerokich kontaktach wśród funduszy private equity, tworzy się listę potencjalnych inwestorów. Następnie zostaje im zaprezentowana spółka. Bardzo ważnym elementem przy sfinalizowaniu transakcji przez fundusze jest kadra zarządzająca. Z doświadczenia powiem, że fundusz nie dokona inwestycji w firmę, jeżeli nie ma gwarancji pozyskania odpowiedniej kadry menedżerskiej wśród aktualnego zarządu lub kadry menedżerów zatrudnionych z zewnątrz.

Jakie wady i zalety ma współpraca z funduszem private equity?

Private equity zawsze oznaczało to samo - nabywanie udziałów w spółkach z zamiarem odsprzedaży tych udziałów z zyskiem w przyszłości. Niewątpliwie zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności stosowania zabezpieczeń dokonywanej inwestycji. W zamian fundusze bardzo często oczekują większego wpływu na przedsiębiorstwo i podwyższonej premii za ryzyko. Współpraca z funduszami private equity podnosi wiarygodność i poprawia wizerunek firmy. Udzielają one wsparcia w zakresie zarządzania, finansów, marketingu i przy opracowywaniu strategii rozwoju. Istotną zaletą jest również brak obowiązku dokonywania wpłat gotówkowych na rzecz funduszu. Niemniej jednak współpraca z funduszem wiąże się też z dyscyplinowaniem zespołu zarządzającego firmą. Wymagane jest bowiem przygotowywanie okresowych raportów i regularne zwoływanie posiedzeń rady nadzorczej. Poza tym przedsiębiorcy decydujący się na współpracę z funduszem private equity muszą pamiętać, że jest to partner, który może ograniczyć możliwość swobodnego kierowania przedsiębiorstwem zarówno w bieżącym zarządzaniu, jak i opracowywaniu strategii rozwoju. Istnieje również konieczność dzielenia się z nim wypracowanymi zyskami. Dla wielu przedsiębiorców wadą jest też okresowy charakter inwestycji.

Na jak długi okres inwestują fundusze?

Średnio typowy okres inwestowania w daną firmę trwa od trzech do siedmiu lat. Oczywiście dużo zależy od indywidualnych negocjacji. Niemniej jednak przedsiębiorcy decydujący się na tę formę pozyskania kapitału muszą liczyć się z tym, że fundusze nastawiają się na ten przedział czasowy.

Czy są jeszcze jakieś inne sposoby na pozyskanie kapitału oprócz funduszy venture capital czy private equity?

Alternatywnym sposobem pozyskania kapitału jest Giełda Papierów Wartościowych, a w szczególności rynek NewConnect. Jest to zorganizowany i prowadzony przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie rynek obrotu papierami wartościowymi. Rynek ten był dedykowany małym i średnim przedsiębiorstwom działającym w branży nowych technologii. Jednak z czasem rzeczywistość pokazała, że sektor działalności i czas istnienia przedsiębiorstwa stał się drugorzędną kwestią. Istotnym powodem przeprowadzenia emisji są przede wszystkim dobre perspektywy rozwoju firmy i ich potencjalnie wysoka dynamika przychodów i zysków.

W tym przypadku przy pozyskaniu kapitału z rynku NewConnect również niezbędne jest przekształcenie firmy, tym razem w spółkę akcyjną W skrócie procedura sprowadza się do sporządzenia planu przekształcenia spółki wraz z załącznikami oraz opinią biegłego rewidenta, podjęcia przez udziałowców/wspólników uchwały o przekształceniu spółki. Następnie należy powołać członków zarządu i rady nadzorczej spółki akcyjnej i dokonuje się podpisania statutu spółki akcyjnej.

Po zakończeniu tego procesu przygotowany jest dokument informacyjny i prezentacja firmy, którą następnie przedstawia się potencjalnym inwestorom.

Ważną informacją, którą chciałbym przekazać zainteresowanym tym sposobem pozyskania kapitału, jest to, że przedsiębiorstwo starające się o kapitał ma realną szansę na refundacje poniesionych wydatków na firmę doradczą z funduszy unijnych. Warto też zwrócić uwagę, że koszty poniesione na debiut nie obciążają wyniku finansowego spółki, gdyż są odejmowane od nadwyżki powstałej z różnicy między ceną nominalną i emisyjną emitowanych akcji.

Jak wygląda kontrola nad firmą w przypadku wejścia na rynek NewConnect? Ile kapitału może pozyskać przedsiębiorca?

NewConnect pozwala pozyskać środki oraz umożliwia dotychczasowym właścicielom zachowanie kontroli nad firmą, co niestety nie zawsze jest możliwe w przypadku pozyskania kapitału funduszy private equity lub venture capital.

Odpowiadając na drugie pytanie trzeba zaznaczyć, że dużo zależy od potrzeb firmy i wartości przedsiębiorstwa. Z rynku NewConnect można pozyskać nawet kilkadziesiąt milionów złotych.

Którą formę pozyskania kapitału pan by polecił?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od preferencji przedsiębiorstwa szukającego nowego kapitału na realizację swoich przedsięwzięć. Często przedsiębiorcy nie są zainteresowani wchodzeniem na giełdę, bo związane jest to z dodatkowymi obowiązkami wynikającymi z tego, że stają się spółką publiczną. W tej sytuacji najbardziej optymalną formą pozyskania kapitału są inwestorzy branżowi lub fundusze private equity. Jednak należy liczyć się z tym, że fundusze private equity są zainteresowane inwestycjami nie mniejszymi niż 2-3 mln euro i tylko w firmy o dość ugruntowanej pozycji rynkowej, a nie wszyscy spełniają to kryterium. Wówczas jedyną drogą pozyskania kapitału są inwestorzy branżowi lub rynek NewConnect.

Czy aktualna sytuacja na giełdzie nie przeszkadza w pozyskaniu kapitału przez rynek NewConnect?

Sytuacja na giełdzie może nie wygląda zachęcająco, jednak należy pamiętać, że polska gospodarka nadal rozwija się w szybkim tempie. Z naszych analiz wynika, że końcówka 2008 r. i początek 2009 r. powinny przynieść dużo większe zainteresowanie inwestorów zakupem akcji spółek. Biorąc pod uwagę, że trzeba około czterech miesięcy na przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów do zaprezentowania firmy inwestorom, należy już dziś myśleć o pozyskaniu kapitału tą drogą.

Co pan sądzi o kredytach bankowych? Czy nie jest prostsze zaciągnięcie takiego kredytu na rozwój firmy?

Koszty pozyskania kredytu bankowego są dużo droższe. Poza tym banki niechętnie udzielają kredytu firmom nieposiadającym majątku na ich zabezpieczenie. Z tego chociażby względu wiele firm decyduje się na pozyskanie kapitału poprzez emisje akcji i debiut na NewConnect. Fundusz może dokapitalizować przedsiębiorstwo, a uzyskaną kwotę można przeznaczyć na realizację kolejnych planów i ciekawych pomysłów, które doprowadzą do szybkiego rozwoju przedsiębiorstwa.

PIOTR SZALBIERZ

prezes zarządu Grupy Prawno-Finansowej Causa, radca prawny specjalizujący się w prawie cywilnym, postępowaniu cywilnym oraz prawie handlowym. Uczestniczył w pracach nad zmianami w prawie upadłościowym i naprawczym

Rozmawiała MONIKA BURZYŃSKA

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy handel społecznościowy to klucz do szerokiej adopcji kryptowalut?

  Handel społecznościowy kryptowalutami, który działa podobnie jak media społecznościowe, to nowy trend. Na czym polega i jak działa?

  Abarth 695 Tributo 131 Rally. Pięćsetka z duszą Ferrari

  Abarth 695 Tributo 131 Rally waży nieco ponad 1,1 tony, a ma 180 koni. Jest sportowy, agresywny i oferuje rasowy dźwięk wydechu. To nie samochód, to spełnienie marzeń kierowcy.

  Kolejny miesiąc spadku sprzedaży detalicznej. Czego kupujemy najmniej?

  Sprzedaż detaliczna spadła drugi miesiąc z rzędu, najbardziej paliw, mebli oraz prasy - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny we wtorek komentując dane GUS. Dodano, że wzrosła sprzedaż odzieży, samochodów oraz farmaceutyków; większa jest też produkcja budowlana.

  Land Rover Classic Defender 90 z Lego. Tańszy, ale nie tani sposób na marzenia

  Land Rover Classic Defender 90 z Lego trafi do sprzedaży 1 kwietnia 2023 roku. Auto po złożeniu wygląda po prostu cudownie! Niestety model będzie kosztować 1149,99 zł.

  Polskie drogi są dziurawe. Nawet 40 proc. wymaga remontu!

  Polskie drogi są dziurawe. Jak duża jest skala zjawiska? Potężna! Nawet 9000 km jezdni w naszym kraju pilnie wymaga remontu.

  BMW serii 5 G60. Wersja M5 będzie... elektryczna! Piekło zamarzło?

  BMW serii 5 G60 szykuje się do rynkowego debiutu. Marka przekazuje zatem pierwsze informacje o modelu. A te brzmią dość rewolucyjnie.

  Elektryczne ciężarówki w Polsce? DHL kupiło właśnie pięć Volvo FM Electric

  Elektryczne ciężarówki w Polsce? Powoli stają się elementem drogowego krajobrazu. A zakupy DHL nie ograniczają się do pięciu Volvo FM Electric.

  Kręci nas recykling. Oponeo i druga odsłona jego akcji

  Kręci nas recykling? Oponeo ma zamiar dokładnie dziś odpalić drugą edycję swojej akcji. W jej ramach będzie sprzątać odpady i sadzić drzewa.

  Analiza: znaczny wzrost cen złota ma związek z obligacjami USA

  W poniedziałek cena złota przebiła poziom 2 tys. dolarów za uncję. Zdaniem eksperta Tomasza Niewińskiego to efekt spadku zaufania w sektorze bankowym oraz przekonania rynku, że Fed w obliczu ryzyka kryzysu finansowego przestanie podwyższać stopy.

  Wdrożenie: Czym jest onboarding w firmie?

  Już sam fakt, że nie mamy w języku polskim dobrego tłumaczenia słowa “onboarding”, wiele mówi o podejściu do przyjmowania nowych pracowników. Najbliższy ekwiwalent to “wdrożenie”, ale ten termin brzmi technicznie, a nowa osoba w firmie nie jest maszyną, którą można szybko ustawić.

  Ranking: Warszawa najlepszą destynacją turystyczną i biznesową

  Zagraniczni turyści oraz firmy dostrzegają potencjał Warszawy. Miasto zwyciężyło w rankingu European Best Destination 2023 oraz znalazło się na szóstej pozycji w globalnym zestawieniu najlepszych miejsc do podróży biznesowych. 

  Inflacja zmienia nawyki. 60% oszczędza na jedzeniu, 40% kupuje tańsze produkty

  W Polsce trwa konsumencka recesja, czyli spadek wydatków gospodarstw domowych. Inflacja sprawiła, że klienci przewartościowali swoje potrzeby i ostrożniej podejmują decyzje zakupowe. Z badania wynika, że 64% klientów sklepów deklaruje zakup tylko tych produktów, które na pewno wykorzysta, a 38% twierdzi, że „mniej znaczy więcej” – osoby te podkreślają, że nie potrzebują wszystkich rzeczy, które wcześniej wydawały się dla nich niezbędne. 

  Światło dzienne w mieszkaniu – same korzyści. Jak poprawić dostęp do światła dziennego?

  Większość Polaków zauważa poprawę samopoczucia w pomieszczeniach dobrze doświetlonych światłem dziennym, a połowa wskazuje na pogorszenie nastroju, gdy go brakuje. Jednocześnie co trzeci Polak uważa, że nie ma odpowiedniego dostępu do naturalnego światła w swoim domu - to wyniki najnowszych badań ARC Rynek i Opinia na zlecenie VELUX Polska. Tymczasem światło naturalne ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie psychiczne i poczucie szczęścia. Warto o tym pamiętać choćby z okazji obchodzonego 20 marca Międzynarodowego Dnia Szczęścia.

  Kasoterminale online i wirtualne kasy fiskalne, czyli nowe rozwiązania dla małych i średnich firm

  Kasoterminale online i wirtualne kasy fiskalne dla firm. Dynamiczny rozwój technologii oraz branży e-commerce otworzył nowe możliwości, usprawniając prowadzenie biznesu w Polsce. W 2020 roku zostały wprowadzone przepisy dotyczące kas wirtualnych. Przepisy te określają m.in. wymagania, jakie muszą spełniać kasy wirtualne oraz ich operatorzy w celu zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony interesów klientów. W ślad za tymi przepisami niektórzy z dostawców rozwiązań fiskalno-płatniczych dopasowali swoją ofertę do nowych regulacji, oferując nowoczesne kasy wirtualne.

  Jak ogrzewane są polskie domy? RAPORT

  Jak ogrzewane są polskie domy? W Polsce od kilku lat można zaobserwować zmianę rodzaju stosowanych systemów centralnego ogrzewania. Odnotowano, że coraz rzadziej w nowych domach montowane są piece gazowe. Blisko 50% inwestorów w 2022 roku wybrało pompę ciepła jako centralną jednostkę instalacji grzewczej – wynika z Raportu o budowie domów w Polsce, przygotowanego przez Oferteo.pl. 

  Średnia płaca 2023. Dane z lutego pokazują wzrost

  Średnia płaca w lutym 2023. Przeciętne wynagrodzenie uległo zwiększeniu w stosunku do stycznia o 181,60 PLN do 7065,56 PLN, tj. o 2,6%.

  Hortiterapia sposobem na stres dziecięcy. Czym jest terapia ogrodnicza i jak ją stosować?

  Hortiterapię warto stosować bez względu na to czy mieszkamy na wsi, czy w mieście, w bloku, czy w domu z ogrodem. Rośliny możemy uprawiać na balkonie, w mieszkaniu na parapecie czy właśnie w ogrodzie.

  „Dokapitalizowanie” spółki komandytowej

  W związku z przejściowymi problemami finansowymi spółki komandytowej wspólnicy mogą ją wspomóc finansowo na kilka sposobów, co pozwoli na jej przetrwanie w niesprzyjającym okresie.

  Jak bezpiecznie kupić używany samochód? Oto kilka zasad

  Przy zakupie samochodu używanego najważniejsza jest weryfikacja stanu technicznego, sprawdzenie stanu prawnego i jego pochodzenie. Zgromadzone informacje powinny pomóc w zbiciu ceny.

  Jak przyłączyć źródła odnawialne do sieci?

  O zielonej energii mówimy dziś jako o integralnym i jednym z kluczowych elementów składających się na strategię zrównoważonego rozwoju. Korzystanie ze źródeł odnawialnych i ich planowanie wpływa na zmianę modeli konsumpcyjnych. Odbiorcy chcą, a poniekąd z biegiem czasu muszą, zwiększać w swoim miksie energetycznym udział zielonej energii, która niewątpliwie jest przyszłością. Z czym mierzą się w Polsce ci, którzy już dziś chcą dynamizować rynek zielonej energii od strony wytwórczej? 

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - marzec 2023 r.

  Z rozszerzonego, lutowego komentarza rynkowego opracowanego przez Ekspertów VIG/C-QUADRAT TFI dowiedzą się Państwo: 
  - jaki wpływ na sytuację rynkową wywarły ostatnie komunikaty banków centralnych oraz polityka pieniężna Chin,
  - jak kształtują się kluczowe wskaźniki ekonomiczne, 
  - dlaczego krajowy rynek akcji ponownie dzieli się na dwie prędkości, 
  - jakie są dalsze perspektywy dla obligacji.
  Poniżej prezentujemy wybrane informacje z tego raportu.

  Inflacja bazowa z początku 2023 r. jest już znana. Jakie wnioski?

  Inflacja bazowa w styczniu i lutym 2023 roku jest już znana. Jakie wnioski można wyciągnąć na przyszłość? 

  Nowe technologie w miejscu pracy, obawy o inwigilację

  2,5 kwintyliona – tyle bajtów danych przybywa na świecie każdego dnia. Dużą część z nich wytwarzają i przetwarzają firmy. Analiza danych pozwala na podejmowanie lepszych decyzji biznesowych oraz na obniżenie kosztów operacyjnych. Przedsiębiorstwa zyskują zatem na zarządzaniu opartym na cyfrowej informacji. Czy tak samo zyskują pracownicy?

  Średnie wynagrodzenie niższe o ponad 1000 zł według siły nabywczej

  5814,16 zł brutto - tyle wynosi realna siła nabywcza średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, określona przez GUS na 6883,96 zł.

  Płatności odroczone za zabiegi zdrowotne coraz popularniejsze

  Od początku 2023 roku z płatności odroczonych za zabiegi i usługi zdrowotne miesięcznie korzysta już średnio 3,5 tys. osób. To znaczący wzrost w porównaniu z 2022 rokiem.