REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pozyskiwanie środków na inwestycje

Michał Macierzyński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kredyt inwestycyjny można przeznaczyć na dowolny cel, np. zakup lokalu, maszyn lub refinansowanie dotychczasowych kredytów. Niestety, największe szanse na otrzymanie takiego kredytu mają firmy, które działają na rynku co najmniej od roku.

Rozwijające się dzięki dobrej koniunkturze firmy coraz częściej potrzebują zewnętrznego źródła finansowania. Z pomocą przychodzą im instytucje finansowe, które w ciągu ostatnich miesięcy znacznie zliberalizowały zasady udzielania kredytów. Pojawiły się m.in. pierwsze oferty kredytów dla firm rozpoczynających działalność.

REKLAMA

Od tysięcy do milionów

REKLAMA

Banki oferują kilka możliwości kredytowania działalności firmy. Od najprostszej - limitu kredytowego w rachunku bieżącym firmy, aż po kredyty inwestycyjne, których kwoty mogą wynosić nawet kilka milionów złotych. Jednak okazuje się, że te ostatnie są nadal zastrzeżone dla przedsiębiorstw, które funkcjonują na rynku od minimum roku.

W rzeczywistości szanse na otrzymanie kredytu na w miarę dogodnych warunkach mają przedsiębiorstwa działające przynajmniej trzy lata. Rodzaj zabezpieczenia zależy od kondycji finansowej klienta. Zabezpieczeniem mogą być m.in. hipoteka lub zastaw na środkach transportu. Im bardziej ryzykowny klient i wyższa kwota kredytu, tym zabezpieczenie musi być solidniejsze.

Od przedsiębiorstw działających krócej niż rok banki wymagają 100-proc. zabezpieczenia kredytu. Dla wielu firm jest to bariera nie do pokonania. To uzasadnione działanie ze strony banku - ze statystyk wynika, że najwięcej przedsiębiorstw upada w ciągu dwóch pierwszych lat działalności. Szerszy wachlarz produktów kredytowych otwiera się dla firmy zazwyczaj po przekroczeniu dwóch lat działalności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Tego rodzaju kredyt może być przeznaczony między innymi na zakup lokalu dla firmy. W ciągu ostatnich miesięcy gwałtowny boom na rynku nieruchomości wywindował ich ceny do granic możliwości. Wraz ze wzrostem kosztów zakupu nieruchomości w górę poszły także wartości zaciąganych kredytów. Jednak nadal w wielu wypadkach zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego na zakup lokalu może być bardziej opłacalne niż dzierżawa lub wynajem nieruchomości.

Kredyty inwestycyjne wykorzystuje się jednak również w inny sposób. O ile na przykład samochody najczęściej się leasinguje, to przy zakupie maszyn i urządzeń, a nawet oprogramowania, firmy sięgają chętniej po kredyt inwestycyjny. W ostatnim okresie to efekt zmian podatkowych i możliwości jednorazowej amortyzacji środków.

Standardowo kredyt inwestycyjny udzielany jest na okres maksymalnie pięć - dziesięć lat, ale w kilku instytucjach firma może rozłożyć pożyczkę nawet na 25 lat (np. PKO BP). Standardowo okres kredytowania nie może jednak przekroczyć okresu amortyzacji kredytowanego przedmiotu inwestycji, chociaż jeśli istnieje zabezpieczenie w postaci hipoteki, banki mogą znacząc wydłużać okres spłaty, co najwyżej zmniejszając stopniowo kwotę do wykorzystania. Oprocentowanie kredytu opiera się na stawce WIBOR lub LIBOR, w zależności od waluty kredytu, powiększonej o marżę banku.

Stosowane zabezpieczenia

Zabezpieczeniem kredytu jest zwykle weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową. Zazwyczaj przy kredycie inwestycyjnym banki wymagają zabezpieczenia majątkowego (hipoteka, przewłaszczenie, zastaw rejestrowy). Niekiedy jednak wystarcza poręczenie cywilne lub wekslowe bądź gwarancja innego banku.

Bardzo pożądanym przez banki zabezpieczeniem jest hipoteka. Bez niej trudno często wnioskować o wyższy kredyt. Ma ona również wpływ na wysokość oprocentowania. Na niej również oparte są innowacyjne produkty kredytowe, takie jak firmowa linia kredytowa oferowana m.in. przez MultiBank.

Zalety kredytu

Kredyt inwestycyjny po pierwsze ma dość atrakcyjne oprocentowanie, po drugie prowizję płaci się tylko raz, przy jego udzielaniu. To duża różnica w porównaniu chociażby z kredytem w rachunku, gdzie taka prowizja w wysokości nawet 4 proc. pobierana jest co roku. Kolejną różnicą jest fakt, że kredyt inwestycyjny spłacany jest zazwyczaj co miesiąc lub kwartał w ratach. Przypomina to zatem konstrukcję tradycyjnego kredytu ratalnego, z tą różnicą, że ma od niego niższe oprocentowanie.

Mali przedsiębiorcy zaciągają kredyt inwestycyjny głównie w banku, w którym posiadają podstawowy rachunek. Najczęściej dzieje się tak nie ze względu na atrakcyjne warunki cenowe, ale szybszą obsługę. Coraz częściej bowiem banki rezygnują z wielu formalności, oferując kredyty o bardzo wysokich kwotach, bez większych zabezpieczeń. Przed wyborem banku, który udzieli kredytu inwestycyjnego, warto też przejrzeć oferty innych instytucji, np. firm leasingowych.

Oferta kredytów inwestycyjnych w wybranych bankach

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MICHAŁ MACIERZYŃSKI

analityk bankier.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA