REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Z jakich kredytów może korzystać firma

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Janowska Lucyna
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Właściciele małych i średnich przedsiębiorstw korzystają najczęściej z kredytu w rachunku bieżącym, kredytów inwestycyjnych lub obrotowych. Oferta banków dla firm jest jednak bardzo urozmaicona i na rynku ciągle pojawiają się nowe, coraz doskonalsze produkty dla przedsiębiorców.

REKLAMA

Właściciele małych i średnich przedsiębiorstw korzystają najczęściej z kredytu w rachunku bieżącym, kredytów inwestycyjnych lub obrotowych. Oferta banków dla firm jest jednak bardzo urozmaicona i na rynku ciągle pojawiają się nowe, coraz doskonalsze produkty dla przedsiębiorców.

REKLAMA

Najprostszą i najczęściej wykorzystywaną formą kredytowania jest limit w rachunku bieżącym. Można go wykorzystać na różne cele związane z działalnością operacyjną (na przykład na wypłatę wynagrodzeń, opłacenie składek w ZUS, czy pokrycie zobowiązań podatkowych). Jest to kredyt, który warto mieć na wszelki wypadek, gdy zdarzą nam się nieprzewidziane wydatki. Zaletą tej formy kredytowania jest łatwy dostęp, gdyż jest udzielany w oparciu o analizę obrotów na rachunku firmowym oraz osiąganych przez podmiot przychodów. Przy niższych kwotach bank może nawet nie wymagać od przedsiębiorcy zabezpieczeń. Kredyt w rachunku bieżącym jest tani w obsłudze, gdyż każdy wpływ środków na rachunek zmniejsza stan zadłużenia.

Aby skorzystać z limitu w rachunku, wcale nie trzeba mieć długiej historii współpracy z bankiem (najczęściej wystarczy od trzech do sześciu miesięcy). Jeżeli firma przenosi rachunek bieżący, większość banków honoruje historię obrotów w poprzedniej instytucji finansowej.

Finanse na określoną transakcję

Kredyt obrotowy - w odróżnieniu od limitu w rachunku bieżącym - jest kredytem celowym, którym możemy sfinansować bieżące wydatki związane z zaopatrzeniem, sprzedażą i świadczeniem usług, wypłatą wynagrodzeń oraz procesem rozliczeń z kontrahentami. Kredyt obrotowy może być udzielony na sfinansowanie jednej określonej transakcji (np. uzupełnienie środków bieżących firmy do chwili zwrotu kwoty VAT, na realizację kontraktu, zamówienia). W przypadku kredytu odnawialnego może być wykorzystywany wielokrotnie - aż do wygaśnięcia umowy kredytowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inwestycje za pieniądze banku

REKLAMA

Kredyt inwestycyjny to produkt celowy, przeznaczony na realizację inwestycji. Można go wykorzystać między innymi na budowę i modernizację obiektów produkcyjnych, usługowych lub handlowych, nabycie nieruchomości, maszyn i urządzeń, licencji, know-how i inne zakupy. Z większością banków przedsiębiorca może negocjować indywidualne warunki cenowe, terminy wypłaty, czy nawet karencję w spłacie rat kapitału czy odsetek. Przedsiębiorca może również indywidualnie ustalić zabezpieczenia.

Dla firm rozliczających się na zasadach uproszczonej księgowości banki mają specjalne rozwiązania - formalności związane z oceną zdolności kredytowej są ograniczone do minimum - przedsiębiorca nie musi przedstawiać pełnego biznesplanu, wystarczy prosty opis przedsięwzięcia, a wstępną decyzję kredytową otrzymuje po kilku dniach.

Spłata kredytu w niewielkim stopniu obciąża bieżący budżet firmy, ponieważ można go rozłożyć nawet na 120 rat (dziesięć lat).

Kredyt wspiera dotacje z UE

Część przedsiębiorców zastanawia się, czy korzystać z kredytu w przypadku wnioskowania o dotacje unijne. Odpowiedź jest prosta: jak najbardziej tak. Dotacja wypłacana jest dopiero po zrealizowaniu inwestycji. Oznacza to, że firma ubiegająca się o wsparcie powinna w pierwszej kolejności zapewnić sobie finansowanie planowanej inwestycji, uzyskać akceptację instytucji odpowiadającej za wypłatę dotacji, zrealizować inwestycję, a dopiero po zakończeniu inwestycji otrzyma przyznaną dotację.

Finansowanie zewnętrzne pozwala - po pierwsze - uzupełnić własne środki finansowe. Po drugie - umożliwia realizację większej i nowocześniejszej inwestycji niż firma mogłaby sobie na to pozwolić, finansując wydatki w całości środkami własnymi. Tym samym firma zwiększa też swoje szanse na uzyskanie dotacji. Niezmiernie istotny jest także fakt, iż umowa kredytu czy też promesa udzielenia kredytu lub leasingu wskazuje instytucji przyznającej dotacje, że firma ma zapewnione finansowanie na opisany we wniosku projekt i ma dobrą sytuację finansową. Wskazuje również, że profesjonalna instytucja finansowa potwierdza celowość inwestycji.

Dodatkowym, niezaprzeczalnym argumentem jest pomoc przeszkolonych doradców bankowych w zakresie funduszy Unii Europejskiej, jak również wsparcie przy doborze najlepszej struktury finansowania projektu dopasowanej do warunków wynikających z programów unijnych.

Oferty banków z reguły obejmują cały pakiet usług związanych z finansowaniem projektów unijnych: począwszy od promesy kredytowej lub warunkowej umowy kredytowej (wystawianych przed złożeniem przez firmę wniosku o dotację), poprzez kredyt pomostowy udzielany na okres do wypłaty dotacji i kredyt inwestycyjny udzielany na okres ustalany z inwestorem, wykraczający poza termin wypłaty dotacji.

Banki udzielają również gwarancji prawidłowego wykonania umowy dotacji. Dokument taki może być wymagany m.in. w przypadku zaliczkowej wypłaty dotacji czy finansowania przedsięwzięć szkoleniowych i doradczych.

Pieniądze na nowe miejsca pracy

W ofertach niektórych banków możemy znaleźć bardzo ciekawe komercyjne kredyty finansujące uruchomienie nowych miejsc pracy. Aby uzyskać taki kredyt, przedsiębiorca powinien zadeklarować, że w ciągu 60 dni od wykorzystania kredytu zatrudni określoną liczbę osób zarejestrowanych w urzędzie pracy.

Propozycje na miarę

Jest wiele popularnych form kredytowania, z których mogą skorzystać małe i średnie firmy. Każdy przedsiębiorca, który myśli o rozwoju firmy, powinien w ofertach banków znaleźć coś dla siebie, a jeśli nie - może liczyć na przygotowanie propozycji szytej na miarę.

DLACZEGO WSPÓŁPRACA Z BANKAMI JEST OPŁACALNA DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

• Weryfikacja zdolności kredytowej nie zawsze oznacza skomplikowaną procedurę. W przypadku limitów w rachunku bieżącym przeważnie sprowadza się do analizy obrotów na rachunku.

• Jeżeli przedsiębiorca zamierza skorzystać z limitu kredytowego, powinien przeprowadzać rozliczenia przez rachunek bieżący, gdyż wysokość limitu zależy od kwoty wpływów na rachunek. Ma to szczególne znaczenie w przypadku najmniejszych firm, które często pomijają bank w rozliczeniach z kontrahentami, co w efekcie skutkuje brakiem dostępu do szybkiego kredytu, często udzielanego bez zabezpieczeń (tylko pod wpływy bieżące).

• Istotną kwestią procesu kredytowania jest zabezpieczenie, które zawsze jest ustalane indywidualnie z każdym przedsiębiorcą. Banki akceptują bardzo różne formy zabezpieczeń: hipotekę, zastaw rejestrowy, poręczenie według prawa cywilnego lub wekslowego, blokadę środków, gwarancje bankowe, przewłaszczenie, cesję, ubezpieczenie spłaty kredytu.

• W przypadku klientów stale współpracujących z bankiem i wywiązujących się terminowo ze swoich zobowiązań, procedury i zabezpieczenia ograniczane są do minimum. W przypadku stałych klientów bank może w ogóle odstąpić od zabezpieczeń.

• W przypadku gdy przedsiębiorca potrzebuje środków na finansowanie działalności bieżącej lub inwestycje, powinien przede wszystkim porozmawiać z doradcą bankowym, który wskaże mu najlepszą formę finansowania oraz pomoże przygotować potrzebne dokumenty. Rozważając kredyt, przedsiębiorca powinien przede wszystkim wiedzieć, na jaki cel potrzebuje kapitału. Wiedza ta jest potrzebna doradcy, żeby wybrać optymalne rozwiązanie.

• Jeżeli przedsiębiorca przenosi rachunek do innego banku, nie będzie miał problemu z ubieganiem się o kredyt w nowej instytucji. Banki honorują historię rachunku i historię kredytową z innych banków.

• Jeżeli przedsiębiorca korzysta już z kredytu i ma chwilowe problemy ze spłatą raty kredytu, powinien jak najszybciej zgłosić się do banku. Istnieje wtedy możliwość ustalenia z bankiem karencji w spłacie kredytu lub innego rozłożenia rat.

• Firmy prowadzące uproszczoną księgowość mogą liczyć w bankach na uproszczone procedury. Niektóre banki nie wymagają od nich sporządzania biznesplanu przy ubieganiu się o kredyt inwestycyjny.

• Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą nie muszą już liczyć tylko na własny kapitał oraz pomoc rodziny i znajomych - mogą skorzystać z kredytu bankowego.

• Koszty kredytu nie są wysokie, każdy przedsiębiorca może z bankiem negocjować indywidualnie ceny (marżę i prowizję). Klienci stali mogą liczyć na specjalne przywileje, w tym cenowe.

• Banki oferują małym i średnim firmom pakiety usług, dzięki czemu można obniżyć koszty bieżącej obsługi. Z reguły w pakiecie firma otrzymuje bezpłatny dostęp do usług internetowych, korzysta z tańszych przelewów i w niektórych bankach z bezpłatnej sieci bankomatów.

LUCYNA JANOWSKA

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

REKLAMA

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

REKLAMA

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA