| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Ubezpieczenie kredytu kupieckiego

Ubezpieczenie kredytu kupieckiego

Przedsiębiorcy, którzy korzystają z ubezpieczenia kredytu kupieckiego, dodatkowo mają możliwość skorzystania z pakietu usług: monitoringu należności, faktoringu bądź windykacji należności.


Na ubezpieczenia kredytu kupieckiego polscy przedsiębiorcy wydali w ubiegłym roku około 250 mln zł. To tylko szacunki, bo pełnych statystyk na ten temat nie ma. Do Komisji Nadzoru Finansowego raportuje bowiem tylko dwóch istotnych na rynku graczy wyspecjalizowanych w ubezpieczeniu kredytu kupieckiego: Euler Hermes i Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). Dwaj pozostali - Atradius i Coface - nie muszą informować o swoich wynikach, gdyż działają w Polsce jako oddziały spółek zarejestrowanych za granicą. Do tych firm dodać można jeszcze jednego uniwersalnego ubezpieczyciela, czyli PZU, który w ubiegłym roku mocno wszedł na rynek z ofertą ubezpieczenia kredytu kupieckiego. Rozważano nawet utworzenie odrębnej spółki.

Coraz większa konkurencja na rynku ubezpieczeń, w tym także wśród ofert ubezpieczenia kupieckiego, przynosi korzyści klientom.

W 2008 roku dynamika rozwoju rynku w zakresie kredytu kupieckiego powinna utrzymywać się na poziomie około 20 proc. Jednak przypis składki będzie rósł wolniej niż liczba klientów - mówi Maciej Drowanowski, dyrektor zarządzający Coface Austria oddział w Polsce.

Oznacza to, że coraz liczniej korzystający z tego ubezpieczenia nowi klienci płacą coraz mniej za podstawowe warianty ochrony. Nic więc dziwnego, że towarzystwa szukają sposobów na zwiększenie przychodów.

W tym roku rynek będzie dążył do coraz pełniejszego wykorzystania kompleksowych rozwiązań z zakresu zarządzania należnościami - mówi Maciej Drowanowski.

Oznacza to rozwój trendu, który obserwowaliśmy już w ubiegłym roku, czyli dodawanie do polis dodatkowych usług: monitoringu płatności faktur, windykacji czy faktoringu. Istotne jest też, że ubezpieczyciele kredytu szukają klientów już wśród coraz mniejszych podmiotów.

- W ostatnim kwartale ubiegłego roku wprowadziliśmy alternatywną taryfę obniżonych składek za ubezpieczenie przy zmniejszonej sumie ubezpieczenia. To oferta dla podmiotów, które realizują sprzedaż z odroczonym terminem płatności i osiągają roczne przychody ze sprzedaży poniżej 15 mln zł - mówi Elwira Ostrowska-Graczyk, dyrektor biura ubezpieczeń finansowych w PZU.

Zmiany dotyczą też podstawowego pakietu dla segmentu małych i średnich przedsiębiorstw (MSP). Największy polski ubezpieczyciel ze 120 do 90 dni skrócił okres zwłoki w płatności faktury uznawany za wypadek ubezpieczeniowy, co skutkuje znacznym przyspieszeniem wypłaty odszkodowania.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK