REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyt na zakupy lub refinansowanie

Edyta Dobrowolska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Firma działająca jakiś czas na rynku i będąca w dobrej kondycji finansowej bez trudu uzyska w dowolnym banku kredyt inwestycyjny. Jednak posiadanie lub założenie rachunku u kredytodawcy wraz z uzyskaniem kredytu ułatwia otrzymanie pożyczki i obniża jej koszty.

Kredyt inwestycyjny uzyskają przedsiębiorcy, którzy spełniają trzy warunki. Przede wszystkim posiadają zdolność kredytową.

REKLAMA

Kto może być kredytobiorcą

W wielu bankach istotnymi okolicznościami sprawiającymi, iż przedsiębiorca ma taką zdolność są: prowadzenie sprawozdawczości finansowej dla celów podatkowych, terminowe regulowanie zobowiązań podatkowych i wobec ZUS lub KRUS, a także niespowodowanie salda debetowego w pewnym okresie przed złożeniem wniosku. Długość tego okresu zależy od banku kredytodawcy. Bywa, że chodzi nawet tylko o trzy miesiące, co oznacza, że skutecznie o kredyt inwestycyjny ubiegać się mogą firmy, które praktycznie dopiero rozpoczęły działalność.

Dwa pozostałe warunki to otrzymanie pozytywnej oceny przedsięwzięcia inwestycyjnego oraz ustanowienie wymaganego przez kredytujący bank zabezpieczenia kredytu.

Na co wydać pieniądze

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zgodnie z nazwą kredyt inwestycyjny można przeznaczyć na finansowanie przedsięwzięć inwestycyjnych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub rolniczą. Przede wszystkim jest to zakup nowych, odtworzenie zużytych bądź modernizację istniejących środków trwałych. Niekiedy także finansowanie pierwszego wyposażenia w środki obrotowe niezbędne do uruchomienia działalności. Standardowo pieniądze pozyskane w formie kredytu inwestycyjnego można przeznaczyć także na finansowanie zakupu na rynku pierwotnym lub wtórnym, wykupu albo budowy lokalu lub budynku użytkowego wraz z gruntem, który będzie wykorzystywany do wykonywania działalności albo przebudowy, nadbudowy, rozbudowy, remontu, adaptacji lub modernizacji nieruchomości na potrzeby wykonywania działalności.

W ofercie części banków udzielających kredytów inwestycyjnych znajdziemy informację, iż mogą one mieć charakter kredytu refinansowego. Oznacza to, że pożyczone pieniądze można przeznaczyć na finansowanie spłaty zadłużenia wobec kredytującego lub innego banku albo instytucji finansowej z tytułu kredytu zaciągniętego na cele inwestycyjne. Czasami ponadto na finansowanie innych zobowiązań, np. powstałych z tytułu działalności leasingowej, pokrycia akredytywy dokumentowej udzielonej w związku z realizowaną inwestycją, a nawet na nabycie akcji lub udziałów innej spółki prawa handlowego.

Co istotne, w przypadku kredytu udzielanego na spłatę zadłużenia z tytułu kredytu zaciągniętego w banku kredytodawcy albo w innym banku nie jest wymagany udział własny klienta.

Czas kredytowania oraz spłata

W zależności od przeznaczenia, kredyt jest wypłacany jednorazowo albo w transzach, zazwyczaj bezgotówkowo, w formie przelewu środków na rachunek wystawcy faktury, na pokrycie płatności kredytobiorcy.

Kredyt inwestycyjny może być kredytem krótko-, średnio- albo długoterminowym. W pierwszym przypadku udzielany jest na okres do 12 miesięcy. Jako kredyt średnioterminowy zawieramy umowę na okres od roku do trzech lat. Natomiast gdy pożyczamy pieniądze na dłużej, a więc powyżej 36 miesięcy, podpisujemy umowę o kredyt długoterminowy.

Taki kredyt spłacany jest zazwyczaj w formie bezgotówkowej, w terminach miesięcznych lub kwartalnych, w sposób uzgodniony w umowie kredytu, np. poprzez obciążenia rachunku bieżącego.

Zdolność kredytowa przedsiębiorcy

3 miesiące

W niektórych bankach wystarczy prowadzić działalność gospodarczą tylko trzy miesiące, by móc ubiegać się o kredyt inwestycyjny

EDYTA DOBROWOLSKA

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA