REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Banki na wiele sposobów różnicują ofertę kredytów inwestycyjnych dla przedsiębiorców

Edyta Dobrowolska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wraz z rozwojem produktów bankowych zaciera się tradycyjny podział kredytów na obrotowe i inwestycyjne. Zwłaszcza stali klienci banku mogą liczyć na produkty pożyczkowe o mieszanym charakterze. Dzięki nim, kredytując cele inwestycyjne, można uporządkować całą gospodarkę finansową przedsiębiorstwa.

Klasyczny kredyt inwestycyjny powinien być przeznaczony na pomnażanie majątku firmy, czyli na finansowanie nowych, odtworzenie zużytych bądź modernizację istniejących środków trwałych. A w przypadku firm dopiero rozpoczynających działalność, o ile rzecz jasna mają one zdolność kredytową, kredyt inwestycyjny może być także przeznaczony na zakup pierwszego wyposażenia w środki obrotowe niezbędne do uruchomienia działalności.

REKLAMA

Klasyczny kredyt inwestycyjny powinien być przeznaczony na pomnażanie majątku firmy, czyli na finansowanie nowych, odtworzenie zużytych bądź modernizację istniejących środków trwałych. A w przypadku firm dopiero rozpoczynających działalność, o ile rzecz jasna mają one zdolność kredytową, kredyt inwestycyjny może być także przeznaczony na zakup pierwszego wyposażenia w środki obrotowe niezbędne do uruchomienia działalności.

Finansowanie inwestycji

REKLAMA

Jeśli firma chce się rozbudowywać, kredyt inwestycyjny może być także przeznaczony na finansowanie zakupu na rynku pierwotnym lub wtórnym, wykupu albo budowy lokalu lub budynku użytkowego wraz z gruntem, który będzie wykorzystywany do wykonywania działalności. Może to być także przebudowa, nadbudowa, rozbudowa, remont, adaptacji lub modernizacja nieruchomości na potrzeby wykonywania działalności.

Obecnie banki, oprócz oferty kredytów inwestycyjnych o charakterze uniwersalnym, proponują firmom specjalne kredyty celowe. Najobszerniejsza oferta dotyczy zakupu samochodów oraz innych środków transportu, na wzór kredytów samochodowych oferowanych konsumentom. Podobnie rzecz się ma z zakupem nieruchomości; jeśli mogą być one zabezpieczone wpisem hipoteki do księgi wieczystej takiej nieruchomości, banki oferują specjalne kredyty hipoteczne dla firm. Co istotne, z tego sposobu finansowania łatwiej niż w przypadku innych kredytów inwestycyjnych mogą skorzystać przedsiębiorstwa dopiero rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wiele banków oferuje klientom instytucjonalnym kredyty inwestycyjne o charakterze pomostowym. Najczęściej dzięki nim można uzyskać środki własne na rozpoczęcie przedsięwzięcia finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Kredyt pomostowy zapewnia beneficjentowi dostęp do środków pieniężnych od momentu poniesienia pierwszych wydatków związanych z realizacją projektu aż do chwili otrzymania refundacji.

Na wzór kredytów refinansowych oferowanych konsumentom wiele banków proponuje przedsiębiorcom kredyty na spłatę innych kredytów inwestycyjnych, zaciągniętych w innych bankach na warunkach mniej korzystnych albo przy okazji uruchamiania nowego zadania inwestycyjnego. Bywa, że taka pożyczka może być przeznaczona na całkowitą spłatę zadłużenia wobec tego samego banku z tytułu kredytów zaciągniętych na realizację przedsięwzięć inwestycyjnych.

Współpraca z kredytującym

REKLAMA

Dostępna na rynku bankowym oferta kredytów inwestycyjnych dla firm jest też zróżnicowana według kryterium, które umownie można by określić jako poziom współpracy z kredytującym. W szczegółach polega to na tym, że lepsze warunki kredytowania uzyska firma, która jest już klientem kredytującego banku. Zwłaszcza gdy zamiast standardowego rachunku bieżącego czy kredytowego ma z tym bakiem podpisaną umowę pakietową.

Pakiety biznesowe z reguły obejmują, poza operacjami bankowymi związanymi z prowadzeniem rachunku bieżącego, całe linie wszelkich produktów bankowych, z których firma, po podpisaniu stosownej umowy z bankiem, korzysta na szczególnych prawach. Są wśród nich produkty kredytowe, w tym coraz częściej kredyty o charakterze inwestycyjnym w postaci linii kredytowej przypominającej klasyczny overdraft, z której można skorzystać szybko i w sposób uproszczony, często bez konsultacji z bankiem, byle tylko były one przeznaczone na cele zgodne z prowadzoną działalnością gospodarczą, np. zakup pojazdów, maszyn i urządzeń technicznych, sprzętu informatycznego lub wyposażenia firmy oraz innych środków trwałych niezbędnych do prowadzenia działalności.

Aktualny etap rozwoju firmy

Pewną nowością na rynku bankowym jest obecnie różnicowanie oferty kierowanej do firm według etapu rozwoju przedsiębiorstwa. I tak na inne propozycje liczyć może firma dopiero debiutująca na rynku, na inne ustabilizowana, a na jeszcze inne innowacyjna, planująca dynamiczną ekspansję.

Te strategie bankowe w odniesieniu do klientów przekładają się także na ofertę kredytową, w tym w zakresie kredytów inwestycyjnych. Co prawda niezmiennie potencjalny kredytobiorca ubiegając się o finansowanie inwestycji musi wykazać się nienaganną historią finansową oraz odpowiednio przygotowanym biznesplanem, ale osiągnąwszy pewien status rozwoju może liczyć na wsparcie bankowego doradcy, w tym działającego z nim w stałej i ścisłej współpracy.

Ważne!

Pakiety biznesowe, które firmy zawierają z bankami, z reguły obejmują całe linie wszelkich produktów bankowych, z których firma korzysta na szczególnych prawach

EDYTA DOBROWOLSKA

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA