| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Jakie zapisy warto zmienić przy odnawianiu polisy

Jakie zapisy warto zmienić przy odnawianiu polisy

To, jakie klauzule powinniśmy dodać do umowy ubezpieczenia, zależy przede wszystkim od profilu działalności i sytuacji w firmie. Coraz częściej nawet małym firmom gotowi są pomóc w tym brokerzy, szczególnie ci mniejsi.


Część firm, korzystając obecnie z dobrej koniunktury, modernizuje swoje budynki. Trzeba wiedzieć, że w standardowych umowach szkody, które wynikają z przeprowadzania prac remontowo-budowlanych, są wyłączone.

Można się jednak pokusić o przyjęcie specjalnej klauzuli ubezpieczenia szkód związanych z drobnymi pracami budowlano-montażowymi, naprawczymi lub modernizacyjnymi i konserwacyjnymi. Ideałem byłoby, żeby definicja drobnych prac obejmowała wszystkie prace, na które nie trzeba pozwolenia na budowę. Najczęściej jednak w klauzulach akceptowanych przez towarzystwa stosowany jest limit kwotowy wartości takich robót, np. w wysokości 50 tys. zł.

Rozwijające się firmy powinny też zadbać o wprowadzenia klauzuli odstąpienia od zasady proporcji. Jest ona standardowo stosowana przy wypłacie odszkodowania, jeśli zadeklarowana suma ubezpieczenia była niższa od wartości mienia w dniu powstania szkody. W takim wypadku odszkodowanie pomniejsza się proporcjonalnie do zaniżenia sumy ubezpieczenia.

Standardowo w umowie powinna już znajdować się tzw. klauzula niedoubezpieczenia, która nie przewiduje zasady proporcji, jeśli wartość mienia w dniu szkody nie jest wyższa od sumy ubezpieczenia np. o 20 proc. Jednak nie zawsze ta wartość będzie wystarczająca, więc lepiej wprowadzić wspomnianą klauzulę.

We współczesnej firmie nie sposób obejść się bez sprzętu elektronicznego. Przedsiębiorcy, czytając ogólne warunki ubezpieczeń, w których mają zapis, że polisa obejmuje szkody wynikające z działania pioruna, nie mają jednak dobrej ochrony dla urządzeń elektronicznych czy elektrycznych.

W podstawowych polisach chodzi bowiem o odpowiedzialność za skutki bezpośredniego uderzenia pioruna w przedmiot ubezpieczenia. Oznacza to, że np. komputer musiałby być zniszczony przez bezpośrednie uderzenie pioruna, a nie spalić się w wyniku przeniesienia wysokiego napięcia po uderzeniu pioruna nawet w odległy transformator. Dlatego do umów warto wprowadzić klauzulę objęcia szkód wynikających z pośredniego uderzenia pioruna.

Przy tej okazji warto też wspomnieć o klauzuli rozmrożenia środków obrotowych, przydatnej szczególnie w przypadku sklepów czy hurtowni.

Zapis przewidujący odpowiedzialność za rozmrożenie wynikające z awarii urządzenia chłodniczego (np. w wyniku działania pioruna) czy po prostu przerwy w dostawie energii, akceptuje bez problemu większość towarzystw na rynku.

JAK TO ZROBIĆ...

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci BUDTRADE.pl

Ekipa BUDTRADE.pl to fachowcy w dziedzinie materiałów budowlanych oraz ich efektywnego wykorzystania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »