Kategorie

Fundusze inwestycyjne dla małych firm

Małgorzata Kwiatkowska
Małgorzata Kwiatkowska
inforCMS
Małe firmy, podobnie jak klienci indywidualni, mogą korzystać z coraz szerszej oferty towarzystw funduszy inwestycyjnych. Fundusz należy dobrać do możliwości finansowych spółki i pamiętać o bezpieczeństwie inwestowanego kapitału.

Najbardziej tradycyjną formą oszczędzania są lokaty bankowe. Ich zaleta to bezpieczeństwo kapitału i określony poziom odsetek, jednak jej zerwanie grozi utratą części lub całego wypracowanego zysku. Dla małych firm bardziej ryzykowną formą inwestowania nadwyżek kapitałowych, ale dającą szanse na wyższe stopy zwrotu niż z lokat, są fundusze inwestycyjne.

Najbezpieczniejsze fundusze rynku pieniężnego

Reklama

Najważniejszą zasadą przy inwestycjach jest określenie horyzontu czasowego, płynności, ryzyka oraz oczekiwanej stopy zwrotu. Każda firma zainteresowana dokonaniem zakupu jednostek uczestnictwa funduszy musi określić cel i oczekiwania wobec planowanej inwestycji.

Według Piotra Banasika, specjalisty w Centrum Inwestycyjnym Deutsche Bank PBC, krótkoterminowe lokowanie nadwyżek finansowych w funduszach jest dobrą formą okresowego zagospodarowania środków. Przy inwestycjach, np. na okres sześciu miesięcy, najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się zakup jednostek funduszu pieniężnego, który jest alternatywą dla lokat bankowych. Inwestowane środki powinny stanowić nadwyżki, które według kierownictwa firmy z bardzo wysokim prawdopodobieństwem nie będą musiały zostać wykorzystane do innych celów w określonym z góry okresie trwania inwestycji.

- Jeśli inwestycja w fundusze nie należy do podstawowej działalności danej firmy, środki powinny być lokowane w produkty zapewniające dużą płynność i bezpieczeństwo, np. fundusze rynku pieniężnego, ewentualnie fundusze obligacji - mówi Piotr Banasik.

Reklama

Fundusze gotówkowe oraz rynku pieniężnego lokują środki m.in. w krótkoterminowe instrumenty dłużne: bony skarbowe i pieniężne, bankowe papiery wartościowe (certyfikaty depozytowe, bony oszczędnościowe), krótkoterminowe weksle komercyjne, lokaty bankowe oraz instrumenty o podobnym charakterze. Oba typy funduszy zaliczane są do najbezpieczniejszych.

- Wobec małych firm powinny obowiązywać podobne zasady jak w przypadku osób fizycznych. Należy pamiętać, że na niestabilnym rynku, z jakim mamy obecnie do czynienia, inaczej konstruuje się portfele. Mniejsza jest skłonność do maksymalizacji zysków przez ryzykowne inwestycje, a zaczyna dominować tendencja do godzenia się na niższą rentowność przy zmniejszonym ryzyku straty - mówi GP Witold Obszyński, wiceprezes Forum TFI.

Jedna z najczęściej wskazywanych zalet funduszy i przewaga nad lokatami to płynność. Taka forma inwestowania daje możliwość zlecenia wykupu jednostek uczestnictwa i realizacji zysku (procedura trwa kilka dni), podczas gdy likwidacja lokaty często naraża przedsiębiorcę na utratę całości dochodu z inwestycji (jak np. zysk z lokaty, zysk z inwestycji w funduszu jest opodatkowany 19-proc. stawką).

Firma nie powinna ryzykować kapitału inwestując w akcje

- Jeśli zarządzający firmą, która ma wielu udziałowców czy akcjonariuszy, dysponują nadwyżkami, które nie muszą być przeznaczone na inwestycje lub dla właścicieli, zalecałbym ich zainwestowanie w fundusze o niskim poziomie ryzyka, np. w fundusze pieniężne i instrumentów dłużnych - mówi Krzysztof Samotij, prezes BZ WBK AIB TFI.

W przypadku firm, które mają jednego właściciela, możliwe są inwestycje w fundusze, które charakteryzują się wyższym poziomem ryzyka, lecz mogą przynieść także wyższe stopy zwrotu. Należy jednak pamiętać, że strata może uszczuplić zainwestowany kapitał.

Wśród firm rzadko spotykaną formą lokowania nadwyżek finansowych są inwestycje w produkty o podwyższonym ryzyku, np. w fundusze zrównoważone inwestują 40-60 proc. środków w akcje, pozostałe w papiery dłużne, głównie obligacje) i akcyjne (inwestują przede wszystkim w akcje).

- Inwestowanie przez firmę środków w fundusze o zwiększonym ryzyku powinno więc stanowić wyjątek, a nie regułę - dodaje Piotr Banasik.

Przykładem ryzyka, jakie może stwarzać inwestycja środków spółki w akcje, jest przypadek Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, której zarząd, bez wiedzy rady nadzorczej i głównych akcjonariuszy, zainwestował miejskie pieniądze na giełdzie i stracił na tym ponad 1,3 mln zł.

Małe firmy inwestują razem z klientami indywidualnymi

W ofercie towarzystw funduszy inwestycyjnych znajdują się fundusze przeznaczone tylko dla osób prawnych, jednak ich dostępność dla firm małych jest raczej ograniczona. Główna przeszkoda to wysokie progi uczestnictwa. Dlatego mogą one wybierać głównie spośród funduszy przeznaczonych również dla osób indywidualnych. W przypadku zwykłych funduszy pieniężnych pierwsze wpłaty są niewysokie. Na przykład AIG Pieniężny to 1 tys. zł, kolejne minimum 500 zł. W BPH Skarbowym pierwsza wpłata to też 1 tys. zł, ale kolejne już tylko 100 zł. W Legg Mason Pieniężnym zarówno pierwsza, jak i kolejna wpłata wynoszą 100 zł.

Przeglądając ofertę TFI można też znaleźć fundusze z dużo wyższymi progami. W przypadku CitiPłynnościowego (fundusz tylko dla osób prawnych) pierwsza wpłata to 1 mln zł, a kolejne 100 tys. zł. W KBC Beta pierwsza wpłata to 10 mln kolejne 1 mln. Na rynku są jednak fundusze dostępne również dla mniejszych przedsiębiorstw. W UniWibid zarządzanym przez Union Investment można inwestować od 100 tys. zł, a kolejne wpłaty to min. 10 tys. zł (fundusz dostępny też dla osób fizycznych).

MAŁGORZATA KWIATKOWSKA

malgorzata.kwiatkowska@infor.pl

OPINIA

MATEUSZ OSTROWSKI

analityk Open Finance

Najlepszym rozwiązaniem dla firm są fundusze rynku pieniężnego, czyli najbezpieczniejsze. Pozwalają na lokowanie nadwyżek finansowych i dają stopy zwrotu zbliżone do lokat bankowych, ale mają nad bankowymi produktami przewagę, jeśli chodzi o płynność.

Pieniądze z funduszu można wycofać w dowolnym momencie. Przedsiębiorcy mogą się również zastanowić nad funduszami obligacji, bo te też należą do rodziny bezpiecznych funduszy, choć w ich przypadku wartość jednostki może podlegać dość znacznym wahaniom. Nie może to więc być inwestycja krótkoterminowa.

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  23 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  "Ugryzienie" przez osę, pszczołę, komary, gzy i inne owady - co robić?

  Ukąszenia owadów - co robić? Pszczoły, osy, pająki, komary, meszki, kleszcze, gzy, szerszenie…. Warto być przygotowanym na ich ewentualne ugryzienia, zwłaszcza u najmłodszych, szczególnie, że w ich przypadku nie możemy być pewni, czy nie wystąpi silna reakcja alergiczna.

  Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego

  Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego: jak załatwić formalności? Warto dobrze przygotować się do wizyty w wydziale komunikacji.

  Jak zostać instruktorem nauki jazdy?

  Jak zostać instruktorem nauki jazdy? Na drodze do tzw. "L-ki" kierowcy stoi przede wszystkim kurs organizowany głównie w WORD-ach.

  Wyniki budownictwa w maju 2021 r.

  Budownictwo. Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w maju 2021. Produkcja budowlano-montażowa okazała się o 10,2% wyższa niż w kwietniu i jednocześnie wyższa niż przed rokiem o 4,7%. Miesiąc wcześniej roczna dynamika produkcji była ujemna i wyniosła -4,2%.

  Pozwolenie na kierowanie tramwajem. Co musisz o nim wiedzieć?

  Pozwolenie na kierowanie tramwajem to tak naprawdę prawo jazdy na tramwaj. Jak się je zdobywa i jakie warunki należy spełnić?

  Internet i pandemia przyczyną zwiększonego obrotu podróbkami

  Komenda Główna Policji podaje, że w I kwartale br. stwierdzono prawie 7 tys. przestępstw naruszających prawa własności przemysłowej i intelektualnej. Co głównie kupują nabywcy podróbek?

  Nowy Peugeot 308 SW - jest po prostu piękny!

  Nowy Peugeot 308 SW został oficjalnie zaprezentowany. Powabne kombi ma 600-litrowy bagażnik i paletę pięciu silników.

  Maksymalna opłata za śmieci przy metodzie "od wody"

  Ustawa śmieciowa. Przy zastosowaniu metody "od wody" opłata za odpady nie będzie mogła być wyższa niż 7,8 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. około 150 zł. Jakie jeszcze zmiany zawiera nowela ustawy śmieciowej?

  ARiMR: ostatnie dni na złożenie wniosków m.in. ws. premii dla młodych rolników

  Jeszcze do 28 czerwca można składać wnioski na inwestycje w ekosystemy leśne, z kolei do końca czerwca jest czas, aby starać się o premie dla młodych rolników i dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej - przypomina ARiMR.

  Jak branża handlowa może wykorzystać analitykę danych?

  Ponad połowa wiodących producentów oraz dystrybutorów już wykorzystuje analitykę danych i sztuczną inteligencję, a trzy czwarte z nich osiąga dzięki tym działaniom wymierne korzyści. Po co analizować dane w handlu?

  Peugeot 2008 [TEST]: mały, miejski lew dorósł!

  Peugeot 2008 jest miejskim crossoverem. Niech jednak ten tytuł Was nie zmyli. Bo auto jest bardziej dojrzałe, niż mogłoby się wydawać!

  Co może zrobić pracodawca, kiedy pracownik jest dłużnikiem?

  Biorąc pod uwagę statystyki, co dziesiąty Polak ma długi, a większość z nich to osoby w wieku produkcyjnym, które na co dzień pracują. Pracownik dłużnik może być dla firmy dużym problemem. Jak sobie z nim poradzić?

  Niezapłacone faktury wpływają na kondycję firmy

  60 proc. firm w pandemii skarży się, że ich kontrahenci nie płacą w terminie faktur. Dodatkowo 44 proc. wskazuje, że odbiorcy w ostatnich trzech miesiącach w ogóle nie uregulowali należności za otrzymane towary czy wykonane usługi.

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie. No i jest problem...

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie? Kierowcę czeka wizyta w wydziale komunikacji, stacji kontroli pojazdów i znowu wydziale komunikacji.

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić auto?

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić czy używane auto nie jest obciążone prawami osób trzecich? Są na to tak naprawdę trzy sposoby.

  Jak zgłosić informację o porzuconych odpadach?

  Informację o porzuconych odpadach, niebezpiecznych czy komunalnych może zgłosić przez stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Zgłoszenia można dokonać anonimowo.

  Jakich pracowników poszukuje branża logistyczna?

  Polski sektor e-commerce należy obecnie do najbardziej dynamicznie rosnących rynków europejskich. Wraz z rozwojem branży widać rosnące zapotrzebowanie na konkretne zawody. Kto jest potrzebny najbardziej?

  Pandemia oszczędziła rynek fundacji

  Fundacje w Polsce wciąż nieźle się trzymają. Rocznie sądy rejestrują ponad 2 tys. nowych organizacji. Eksperci zwracają też uwagę na to, że rynek ten jest u nas dobrze wyważony i nawet pandemia nie zmieniła tego stanu rzeczy.

  280 tys. zł dotacji dla firm na przygotowanie dokumentacji

  Od początku czerwca przyjmowane są wnioski o wsparcie w II rundzie konkursu Granty na Eurogranty. Firmy, które planują realizację projektu z dofinansowaniem mogą otrzymać nawet 280 tys. zł na przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Kiedy upływa termin składania wniosków?

  Nawet 100 tys. zł dla rolników poszkodowanych w pożarze

  Minister Grzegorz Puda podjął decyzję o udzieleniu pomocy rolnikom poszkodowanym w pożarze we wsi Nowa Biała w Małopolsce. Jaka pomoc zostanie przyznana? Kto otrzyma wsparcie?

  Zgubiłem numer PKK. Co zrobić w takiej sytuacji?

  Zgubiłem numer PKK. Jak go odzyskać? No i tu pojawia się spory problem, bo kandydata na kierowcę czeka... No właśnie co?

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny - jak wpłynie na ceny mieszkań?

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG). Czy ceny mieszkań będą nadal rosły? Czy wprowadzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, postępująca inflacja, rosnące koszty budowy i zakupu gruntów, czy opóźnienia w wydawaniu decyzji administracyjnych przełożą się na dalszy wzrost cen na rynku mieszkaniowym? O ile w tym roku mogą zdrożeć mieszkania?

  Szkody spowodowane przez najemcę - za co odpowiada właściciel mieszkania?

  Szkody spowodowane przez najemcę. Najemcy dość często powodują szkody wykraczające poza lokal. Ucierpieć może mieszkanie sąsiada albo część wspólna budynku. Kto odpowiada za te szkody?

  Sprzedaż części używanych na oku fiskusa. Ruszają kontrole.

  Sprzedaż części używanych na celowniku skarbówki. Powód? Wielu sprzedawców albo nie zarejestrowało nawet firmy, albo zaniża dochody ze sprzedaży.

  Działka rekreacyjna - na co zwracać uwagę przy zakupie

  Działka rekreacyjna. Na rynku nieruchomości zapanował boom na działki rekreacyjne. Warto wiedzieć na co zwracać uwagę przy zakupie, aby się nie naciąć. Wzmożone zainteresowanie sprawiło, że ceny w tym segmencie rynku poszybowały w górę. Duża konkurencja wśród nabywców i presja na szybką decyzję mogą spowodować, że źle ulokujemy swoje oszczędności. Aby ograniczyć ryzyko związane z zakupem działki rekreacyjnej warto się do niego wcześniej przygotować. Przede wszystkim należy wiedzieć na co zwrócić uwagę przy zakupie, aby inwestycja była trafiona.