REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jest wiele źródeł informacji o kontrahentach

Marek Matusiak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dla przedsiębiorcy bardzo ważne jest poznanie historii płatniczej kontrahenta. I to jeszcze przed zawarciem umowy. Teraz istnieje możliwość pozyskania pewnej, rzetelnej i, co ważne, obszernej informacji o wiarygodności płatniczej podmiotów.

W celu zminimalizowania ryzyka zawarcia umowy z niewypłacalnym partnerem trzeba w jakiś sposób zdobyć informację o tym, jak reguluje on swoje zobowiązania kredytowe i płatnicze wobec innych kontrahentów.

REKLAMA

Priorytetowe spłaty

REKLAMA

Przy zadłużeniach kredytowych część instytucji finansowych posiłkuje się danymi Biura Informacji Kredytowej. BIK gromadzi informacje o tym, jak klienci instytucji finansowych (banków i SKOK) regulują zobowiązania wynikające z umów o dokonywanie czynności bankowych. Czy jednak informacja pozyskana tylko z jednego branżowego źródła jest kompletna, dająca pełny obraz kondycji płatniczej klienta? Z informacji, jakie pojawiają się od czasu do czasu w mediach i badaniach statystycznych, wynika, że zobowiązania wobec banków traktowane są priorytetowo. Oznacza to, że konsument lub przedsiębiorca, który popadł w finansowe tarapaty, najpierw przestaje płacić za usługi (telefon, telewizję, internet), później za media (gaz, prąd, wodę), a dopiero w ostatniej kolejności rezygnuje ze spłacania rat kredytu. Wynika z tego, że o ewentualnych problemach potencjalnego kredytobiorcy bank dowiaduje się stosunkowo późno. Zdecydowanie korzystniejsze jest weryfikowanie klientów w biurach informacji gospodarczej.

- Gromadzą one dane od znacznie bardziej zróżnicowanej grupy przedsiębiorstw: dostawców usług, ubezpieczycieli, firm leasingowych, ale również od banków i pośredników kredytowych. Co więcej, w BIG znajdują się także informacje o transakcjach zawieranych między firmami, a więc o niezapłaconych fakturach - mówi Anna Tłuściak, prezes Europejskiego Rejestru Informacji Finansowej BIG.

Ważne!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych praktycznie każdy przedsiębiorca będzie mógł wpisać swojego dłużnika do biura informacji gospodarczej

Miliony danych

Wielość źródeł informacji to nie jedyna zaleta BIG. Na ich korzyść przemawia także liczba potencjalnych danych, które znajdują się w obszarze przetwarzania biur informacji gospodarczej. Teoretycznie w BIK mogą znaleźć się informacje o około 20 mln posiadaczy rachunków bankowych i członków SKOK. Jednak na rynku danych o różnorodnych płatnościach jest wielokrotnie więcej. Rynek informacyjny BIG szacowany jest na około 50 mln polis ubezpieczeniowych, 30 mln abonentów telefonii komórkowej i stacjonarnej, 15 mln odbiorców usług komunalnych czy niemal 8 mln abonentów telewizji kablowych i satelitarnych.

- Po nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych praktycznie każdy przedsiębiorca będzie mógł wpisać swojego dłużnika do BIG - tłumaczy Anna Tłuściak.

Co więcej, jeśli ustawodawca uwzględni postulaty organizacji biznesowych oraz branży finansowej i zezwoli na umieszczanie danych wierzycielom wtórnym, w BIG znajdą się dane o kolejnych milionach dłużników i dziesiątkach milionów ich zobowiązań.

MAREK MATUSIAK

marek.matusiak@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA