Najtańszy jest kredyt uzyskany pod hipotekę
REKLAMA
REKLAMA
Przedsiębiorca, który jest osobą fizyczną, w wielu bankach uzyska kredyt hipoteczny, który przeznaczony jest dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Z reguły, podobnie jak przy kredytach hipotecznych o charakterze mieszkaniowym, przeznaczony on jest na sfinansowanie budowy lub modernizacji nieruchomości, która ma być przeznaczona na cele biznesowe. Jednak coraz więcej banków udziela kredytów lub pożyczek hipotecznych na inne cele biznesowe.
REKLAMA
REKLAMA
By taką formę finansowania uzyskać, przedsiębiorca musi dysponować nie tylko możliwością ustanowienia zabezpieczenia w formie wpisu hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości, ale i zdolnością kredytową. I to jest największy minus całej sprawy. Jak wiadomo, kredytodawca w takim przypadku bada podwójnie potencjalnego kredytobiorcę, który jest osobą fizyczną: od strony podmiotu gospodarczego i analizując jego prywatną wypłacalność.
Z drugiej strony przedsiębiorca będący osobą fizyczną ma dużą elastyczność w wykorzystywaniu do celów prowadzonej działalności środków pozyskanych prywatnie. Dla rozliczeń podatkowych nie ma znaczenia, czy uzyskany przez podatnika kredyt lub pożyczka w nomenklaturze banku uznawany jest za produkt przeznaczony dla konsumentów czy dla podmiotów gospodarczych.
REKLAMA
By móc zaliczyć w koszty obsługę takiego długu (opłaty za uzyskanie kredytu lub pożyczki oraz odsetki), wystarczy dowieść, że pożyczone pieniądze zostały wydane w związku z prowadzoną działalnością: na zakup składników majątku czy uregulowanie zobowiązań wobec kontrahentów. A to oznacza, że w przypadku potrzeby pozyskania środków na różne cele, w tym nieinwestycyjne, najlepszym rozwiązaniem będzie pożyczka hipoteczna o charakterze konsumenckim, a nie biznesowym. O ile tylko przedsiębiorca ma prywatną zdolność kredytową i dysponuje nieruchomością z czystą księgą wieczystą, szybko uzyska pożyczkę hipoteczną. Jedną z podstawowych cech odróżniających ją od kredytu hipotecznego jest możliwość przeznaczenia pożyczonych środków na dowolny cel, a nie wyłącznie na finansowanie przedsięwzięcia określonego w umowie zawartej z bankiem.
W ofercie takich pożyczek są też produkty, które mogą być zabezpieczone wpisem hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości należącej do innej osoby niż kredytobiorca, np. do jego rodziców czy znajomych. Ta okoliczność stwarza dodatkowe możliwości, o które trudno, gdy kredyt lub pożyczka ma mieć charakter produktu przeznaczonego dla firmy.
JAK TO ZROBIĆ...
Pożyczka lub kredyt na hipotekę
PROBLEM: Przedsiębiorca będący osobą fizyczną potrzebuje pieniędzy na realizację nowego projektu biznesowego. Szuka sposobu, jak szybko i tanio go sfinansować.
ROZWIĄZANIE: Duża firma w takiej sytuacji ubiega się w banku o kredyt inwestycyjny. Podobnie może zrobić osoba fizyczna, ale formalności są skomplikowane i długotrwałe. Jeśli więc przedsiębiorca ma me władaniu nieruchomość z czystą księgą wieczystą, może ubiegać się o kredyt lub pożyczkę hipoteczną. Jest to najtańsza forma pożyczania pieniędzy (niskie odsetki), a formalności są prostsze i krótsze niż przy staraniach o kredyt inwestycyjny.
EDYTA DOBROWOLSKA
gp@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA