REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najtańszy jest kredyt uzyskany pod hipotekę

Edyta Dobrowolska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca prowadzący mały biznes najtańszy kredyt lub pożyczkę na działalność uzyska pod hipotekę nieruchomości. Może to być zarówno nieruchomość wykorzystywana do działalności gospodarczej, jak i np. prywatne mieszkanie.

Przedsiębiorca, który jest osobą fizyczną, w wielu bankach uzyska kredyt hipoteczny, który przeznaczony jest dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Z reguły, podobnie jak przy kredytach hipotecznych o charakterze mieszkaniowym, przeznaczony on jest na sfinansowanie budowy lub modernizacji nieruchomości, która ma być przeznaczona na cele biznesowe. Jednak coraz więcej banków udziela kredytów lub pożyczek hipotecznych na inne cele biznesowe.

REKLAMA

REKLAMA

By taką formę finansowania uzyskać, przedsiębiorca musi dysponować nie tylko możliwością ustanowienia zabezpieczenia w formie wpisu hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości, ale i zdolnością kredytową. I to jest największy minus całej sprawy. Jak wiadomo, kredytodawca w takim przypadku bada podwójnie potencjalnego kredytobiorcę, który jest osobą fizyczną: od strony podmiotu gospodarczego i analizując jego prywatną wypłacalność.

Z drugiej strony przedsiębiorca będący osobą fizyczną ma dużą elastyczność w wykorzystywaniu do celów prowadzonej działalności środków pozyskanych prywatnie. Dla rozliczeń podatkowych nie ma znaczenia, czy uzyskany przez podatnika kredyt lub pożyczka w nomenklaturze banku uznawany jest za produkt przeznaczony dla konsumentów czy dla podmiotów gospodarczych.

REKLAMA

By móc zaliczyć w koszty obsługę takiego długu (opłaty za uzyskanie kredytu lub pożyczki oraz odsetki), wystarczy dowieść, że pożyczone pieniądze zostały wydane w związku z prowadzoną działalnością: na zakup składników majątku czy uregulowanie zobowiązań wobec kontrahentów. A to oznacza, że w przypadku potrzeby pozyskania środków na różne cele, w tym nieinwestycyjne, najlepszym rozwiązaniem będzie pożyczka hipoteczna o charakterze konsumenckim, a nie biznesowym. O ile tylko przedsiębiorca ma prywatną zdolność kredytową i dysponuje nieruchomością z czystą księgą wieczystą, szybko uzyska pożyczkę hipoteczną. Jedną z podstawowych cech odróżniających ją od kredytu hipotecznego jest możliwość przeznaczenia pożyczonych środków na dowolny cel, a nie wyłącznie na finansowanie przedsięwzięcia określonego w umowie zawartej z bankiem.

W ofercie takich pożyczek są też produkty, które mogą być zabezpieczone wpisem hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości należącej do innej osoby niż kredytobiorca, np. do jego rodziców czy znajomych. Ta okoliczność stwarza dodatkowe możliwości, o które trudno, gdy kredyt lub pożyczka ma mieć charakter produktu przeznaczonego dla firmy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

JAK TO ZROBIĆ...

Pożyczka lub kredyt na hipotekę

PROBLEM: Przedsiębiorca będący osobą fizyczną potrzebuje pieniędzy na realizację nowego projektu biznesowego. Szuka sposobu, jak szybko i tanio go sfinansować.

ROZWIĄZANIE: Duża firma w takiej sytuacji ubiega się w banku o kredyt inwestycyjny. Podobnie może zrobić osoba fizyczna, ale formalności są skomplikowane i długotrwałe. Jeśli więc przedsiębiorca ma me władaniu nieruchomość z czystą księgą wieczystą, może ubiegać się o kredyt lub pożyczkę hipoteczną. Jest to najtańsza forma pożyczania pieniędzy (niskie odsetki), a formalności są prostsze i krótsze niż przy staraniach o kredyt inwestycyjny.

EDYTA DOBROWOLSKA

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

REKLAMA

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

REKLAMA

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

REKLAMA