REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy mogą bezpłatnie korzystać z pakietów biurowych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Mariusz Gawrychowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku pojawił się nowy darmowy pakiet biurowy, który można użytkować za darmo. Lotus Symphony firmy IBM to kolejna alternatywa dla pakietu Microsoft Office w przypadku małych firm oraz użytkowników indywidualnych.

Pakiet biurowy Microsoft Office jest tak popularny, że właściwie stał się standardem. Każdy użytkownik komputera zetknął się w nim podczas pracy. Za tę aplikację trzeba zapłacić. W przypadku większych firm nie jest to znaczący wydatek. Małych przedsiębiorców konieczność wyłożenia kilkuset lub nawet kilku tysięcy złotych na oprogramowanie biurowe może jednak skutecznie zniechęcać. Dobra wiadomość jest taka, że na rynku jest coraz więcej alternatywnych aplikacji, które można mieć za darmo.

REKLAMA

Open Office kontra MS Office

REKLAMA

Od kilku lat najsłynniejszą konkurencją dla MS Office jest darmowy pakiet Open Office. Prace nad nim rozpoczęły się w 2000 roku, gdy firma Sun Microsoft udostępniła kod źródłowy swojego pakietu biurowego. Szybko powstała międzynarodowa wspólnota informatyków, którzy społecznie rozpoczęli pracę nad pakietem biurowym alternatywnym dla produktu Microsoftu. Po dwóch latach na światło dzienne został wypuszczony Open Office.

- Era rozwiązań, takich jak Open Office, dopiero się zaczyna. Darmowe aplikacje już podbijają serca internautów. W sieci mamy darmowe arkusze kalkulacyjne, edytory tekstu, terminarze, klienty poczty elektronicznej, przeglądarki - wymienia Jerzy Łabuda z branżowego dwutygodnika Komputer Świat. Dodaje, że pod koniec ubiegłego roku sam Microsoft zrobił krok w kierunku darmowych aplikacji biurowych. Zrealizował swoje wcześniejsze zapowiedzi i za darmo udostępnił okrojoną wersję swojego flagowego produktu, czyli Works SE. Nie można jej jednak ściągnąć z internetu, ponieważ jest dystrybuowana tylko jako dodatek do branżowych czasopism. Dodatkowo w trakcie używania aplikacji są wyświetlane reklamy.

Darmowy Lotus od IBM

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pod koniec maja swój własny darmowy pakiet biurowy wydał inny gigant rynku informatycznego - koncern IBM. Lotus Symphony zawiera trzy rodzaje narzędzi niezbędnych do prac biurowych. Są to edytor tekstów (Documents), arkusz kalkulacyjny (Spreadsheets) oraz aplikacja do tworzenia prezentacji (Presentations). Wersja testowa została udostępniona w październiku ubiegłego roku. Pobrał ją ponad 1 mln użytkowników.

REKLAMA

- Otwarte technologie informatyczne rozwijają się obecnie w dynamicznym tempie. Przyszłością firm IT jest sprzedaż usług, a nie produktów. IBM już w latach 90. postawił na usługi i dzisiaj jest to widoczne we wszystkim, co robimy. Tak też jest w przypadku Lotus Symphony - tłumaczy Andrzej Olsztyński, specjalista IT z IBM Polska.

Widać to na przykładzie wsparcia technicznego pakietu Lotus Symphony. Jeśli firma lub użytkownik indywidualny będą chcieli korzystać ze wsparcia, muszą za to zapłacić. Ze wsparcia mogą skorzystać także użytkownicy aplikacji do pracy grupowej Lotus Notes, do której IBM za darmo dołącza swój pakiet biurowy.

Mobilny pakiet Google

Jeszcze ciekawszą propozycję ma inny informatyczny gigant - Google. Od kilku lat rozwija swój własny pakiet aplikacji biurowych, określany w skrócie jako Google Docs. Jego podstawowa zaleta to mobilność. Aby korzystać z Google Docs, należy stworzyć konto w Google (wówczas mamy dostęp do pakietu aplikacji biurowych z każdego komputera; warunkiem jest oczywiście dostęp do internetu).

Kilka tygodni temu Google wypuściło aplikację Gears, która umożliwia dostęp do plików tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych czy prezentacji w trybie off-line. Po ponownym zalogowaniu się do sieci pliki są automatycznie synchronizowane. Dzięki takiemu rozwiązaniu Google Docs coraz bardziej upodabnia się to typowego pakietu biurowego.

ZA DARMO DO ŚCIĄGNIĘCIA

Skąd można ściągnąć darmowe pakiety biurowe?

OPEN OFFICE - najsłynniejszy darmowy pakiet biurowy w całości tworzony jako wolne oprogramowanie (open source).

pl.openoffice.org

LOTUS SYMPHONY - udostępniony w maju 2008 r. pakiet biurowy koncernu IBM. Jest polska wersja językowa.

symphony.lotus.com

602PC SUITE - pakiet biurowy czeskiej firmy 602Software. Bardzo podobny do MS Office. Płatne użytkowanie komercyjne.

www.software602.com

MINIOFFICE - polski pakiet biurowy o niewielkich wymaganiach sprzętowych i systemowych. Płatne użytkowanie komercyjne.

minioffice.ferro.com.pl

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

OPINIA

TOMASZ SŁONIEWSKI

analityk IDC Polska

Oferowanie swoich produktów za darmo w wersjach podstawowych jest coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród producentów oprogramowania. Taki model przyjęli m.in. producenci baz danych. Ograniczona wersja podstawowa dostępna jest bez opłat, by zaszczepić w firmach kulturę oprogramowania oraz przyzwyczaić informatyków do produktu. Z czasem firmy dokupują bardziej zaawansowane wersje aplikacji - wyposażone w funkcje, których wersja podstawowa nie ma. Tak w przypadku pakietów biurowych jak i innych systemów, oferta ta skierowana jest z reguły do małych firm. Dla większych firm cena nie jest tak ważna jak wydajność, skalowalność czy zapewnienie wsparcia technicznego i serwisu ze strony producenta lub dystrybutora.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

REKLAMA

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

REKLAMA

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

REKLAMA