REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy mogą bezpłatnie korzystać z pakietów biurowych

Mariusz Gawrychowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku pojawił się nowy darmowy pakiet biurowy, który można użytkować za darmo. Lotus Symphony firmy IBM to kolejna alternatywa dla pakietu Microsoft Office w przypadku małych firm oraz użytkowników indywidualnych.

Pakiet biurowy Microsoft Office jest tak popularny, że właściwie stał się standardem. Każdy użytkownik komputera zetknął się w nim podczas pracy. Za tę aplikację trzeba zapłacić. W przypadku większych firm nie jest to znaczący wydatek. Małych przedsiębiorców konieczność wyłożenia kilkuset lub nawet kilku tysięcy złotych na oprogramowanie biurowe może jednak skutecznie zniechęcać. Dobra wiadomość jest taka, że na rynku jest coraz więcej alternatywnych aplikacji, które można mieć za darmo.

REKLAMA

Open Office kontra MS Office

REKLAMA

Od kilku lat najsłynniejszą konkurencją dla MS Office jest darmowy pakiet Open Office. Prace nad nim rozpoczęły się w 2000 roku, gdy firma Sun Microsoft udostępniła kod źródłowy swojego pakietu biurowego. Szybko powstała międzynarodowa wspólnota informatyków, którzy społecznie rozpoczęli pracę nad pakietem biurowym alternatywnym dla produktu Microsoftu. Po dwóch latach na światło dzienne został wypuszczony Open Office.

- Era rozwiązań, takich jak Open Office, dopiero się zaczyna. Darmowe aplikacje już podbijają serca internautów. W sieci mamy darmowe arkusze kalkulacyjne, edytory tekstu, terminarze, klienty poczty elektronicznej, przeglądarki - wymienia Jerzy Łabuda z branżowego dwutygodnika Komputer Świat. Dodaje, że pod koniec ubiegłego roku sam Microsoft zrobił krok w kierunku darmowych aplikacji biurowych. Zrealizował swoje wcześniejsze zapowiedzi i za darmo udostępnił okrojoną wersję swojego flagowego produktu, czyli Works SE. Nie można jej jednak ściągnąć z internetu, ponieważ jest dystrybuowana tylko jako dodatek do branżowych czasopism. Dodatkowo w trakcie używania aplikacji są wyświetlane reklamy.

Darmowy Lotus od IBM

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pod koniec maja swój własny darmowy pakiet biurowy wydał inny gigant rynku informatycznego - koncern IBM. Lotus Symphony zawiera trzy rodzaje narzędzi niezbędnych do prac biurowych. Są to edytor tekstów (Documents), arkusz kalkulacyjny (Spreadsheets) oraz aplikacja do tworzenia prezentacji (Presentations). Wersja testowa została udostępniona w październiku ubiegłego roku. Pobrał ją ponad 1 mln użytkowników.

REKLAMA

- Otwarte technologie informatyczne rozwijają się obecnie w dynamicznym tempie. Przyszłością firm IT jest sprzedaż usług, a nie produktów. IBM już w latach 90. postawił na usługi i dzisiaj jest to widoczne we wszystkim, co robimy. Tak też jest w przypadku Lotus Symphony - tłumaczy Andrzej Olsztyński, specjalista IT z IBM Polska.

Widać to na przykładzie wsparcia technicznego pakietu Lotus Symphony. Jeśli firma lub użytkownik indywidualny będą chcieli korzystać ze wsparcia, muszą za to zapłacić. Ze wsparcia mogą skorzystać także użytkownicy aplikacji do pracy grupowej Lotus Notes, do której IBM za darmo dołącza swój pakiet biurowy.

Mobilny pakiet Google

Jeszcze ciekawszą propozycję ma inny informatyczny gigant - Google. Od kilku lat rozwija swój własny pakiet aplikacji biurowych, określany w skrócie jako Google Docs. Jego podstawowa zaleta to mobilność. Aby korzystać z Google Docs, należy stworzyć konto w Google (wówczas mamy dostęp do pakietu aplikacji biurowych z każdego komputera; warunkiem jest oczywiście dostęp do internetu).

Kilka tygodni temu Google wypuściło aplikację Gears, która umożliwia dostęp do plików tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych czy prezentacji w trybie off-line. Po ponownym zalogowaniu się do sieci pliki są automatycznie synchronizowane. Dzięki takiemu rozwiązaniu Google Docs coraz bardziej upodabnia się to typowego pakietu biurowego.

ZA DARMO DO ŚCIĄGNIĘCIA

Skąd można ściągnąć darmowe pakiety biurowe?

OPEN OFFICE - najsłynniejszy darmowy pakiet biurowy w całości tworzony jako wolne oprogramowanie (open source).

pl.openoffice.org

LOTUS SYMPHONY - udostępniony w maju 2008 r. pakiet biurowy koncernu IBM. Jest polska wersja językowa.

symphony.lotus.com

602PC SUITE - pakiet biurowy czeskiej firmy 602Software. Bardzo podobny do MS Office. Płatne użytkowanie komercyjne.

www.software602.com

MINIOFFICE - polski pakiet biurowy o niewielkich wymaganiach sprzętowych i systemowych. Płatne użytkowanie komercyjne.

minioffice.ferro.com.pl

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

OPINIA

TOMASZ SŁONIEWSKI

analityk IDC Polska

Oferowanie swoich produktów za darmo w wersjach podstawowych jest coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród producentów oprogramowania. Taki model przyjęli m.in. producenci baz danych. Ograniczona wersja podstawowa dostępna jest bez opłat, by zaszczepić w firmach kulturę oprogramowania oraz przyzwyczaić informatyków do produktu. Z czasem firmy dokupują bardziej zaawansowane wersje aplikacji - wyposażone w funkcje, których wersja podstawowa nie ma. Tak w przypadku pakietów biurowych jak i innych systemów, oferta ta skierowana jest z reguły do małych firm. Dla większych firm cena nie jest tak ważna jak wydajność, skalowalność czy zapewnienie wsparcia technicznego i serwisu ze strony producenta lub dystrybutora.

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA