| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Informacje o kontrahencie warto zbierać jeszcze przed podpisaniem z nim umowy

Informacje o kontrahencie warto zbierać jeszcze przed podpisaniem z nim umowy

Nawet prawomocny wyrok sądowy i egzekucja komornicza nie gwarantują odzyskania długu. Skuteczność egzekucji zależy bowiem od wskazania składników majątkowych dłużnika.


Warto zainteresować się sytuacją majątkową potencjalnego dłużnika jeszcze przed podjęciem z nim jakiejkolwiek współpracy, bowiem brak tego typu informacji może utrudnić egzekwowanie należności. Oto najprostszy schemat: gdy wierzyciel nie może doczekać się spłaty należności, kieruje sprawę do sądu. Zapada wyrok. Jest on prawomocny. Sąd nadał klauzulę wykonalności. Tymczasem dłużnik nadal nie płaci.

Jedynym wyjściem w takiej sytuacji jest wizyta u komornika. Wierzyciel składa więc wniosek egzekucyjny i wtedy okazuje się, że nie wie nic o dłużniku, poza jego adresem, ewentualnie numerem PESEL czy NIP. Tymczasem we wniosku egzekucyjnym należy wskazać świadczenie, które ma być spełnione, oraz sposób egzekucji.

Skuteczność, a także sprawność postępowania egzekucyjnego zależą od tego, jakie składniki majątkowe wskażemy komornikowi do egzekucji. Tymczasem powszechny jest pogląd, że komornik znajdzie majątek dłużnika, spienięży go i odda pieniądze wierzycielowi. Nic bardziej błędnego. Komornik jest obowiązany do naprawienia szkody wyrządzonej przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu czynności. Ale to w interesie wierzyciela leży wspomaganie działań organu egzekucyjnego.

Wierzyciele nie zawsze zdają sobie sprawę, że dysponują danymi o dłużniku. Jeśli dokonał on części wpłaty, to już znany jest numer jego rachunku bankowego, jeśli przyjeżdżał do wierzyciela autem, to może ktoś zapamiętał numer rejestracyjny itd. Komornik, dostając wniosek egzekucyjny, najczęściej nie wie nic o dłużniku, warto więc wskazać te dane, które udało się ustalić podczas kontaktów z dłużnikiem.

Z dostępnych rodzajów egzekucji najszybsza jest egzekucja z rachunku bankowego, wierzytelności oraz wynagrodzenia. Komornik zobowiązany jest w terminie siedmiu dni od otrzymania środków pieniężnych przelać je na rachunek wskazany we wniosku egzekucyjnym. Za każdy dzień opóźnienia liczone są odsetki ustawowe, które organ egzekucyjny zobowiązany jest zapłacić wierzycielowi. Ale i tak nawet w przypadku dobrych ustaleń przedsądowych, przelanych następnie na wniosek egzekucyjny, skuteczne postępowanie egzekucyjne może trwać tylko 28 dni.

28 dni

Postępowanie egzekucyjne

Skuteczne postępowanie egzekucyjne może trwać tylko 28 dni

Marek Matusiak

marek.matusiak@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ProfiAuto

ProfiAuto to należąca do firmy Moto-Profil marka zrzeszająca ponad 150 hurtowni, sklepów i warsztatów, znajdujących się w miastach na terenie całej Polski. Pod szyldem ProfiAuto funkcjonują wyselekcjonowane, najlepsze na rynku motoryzacyjnym podmioty.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK