reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Informacje o kontrahencie warto zbierać jeszcze przed podpisaniem z nim umowy

Informacje o kontrahencie warto zbierać jeszcze przed podpisaniem z nim umowy

Nawet prawomocny wyrok sądowy i egzekucja komornicza nie gwarantują odzyskania długu. Skuteczność egzekucji zależy bowiem od wskazania składników majątkowych dłużnika.


Warto zainteresować się sytuacją majątkową potencjalnego dłużnika jeszcze przed podjęciem z nim jakiejkolwiek współpracy, bowiem brak tego typu informacji może utrudnić egzekwowanie należności. Oto najprostszy schemat: gdy wierzyciel nie może doczekać się spłaty należności, kieruje sprawę do sądu. Zapada wyrok. Jest on prawomocny. Sąd nadał klauzulę wykonalności. Tymczasem dłużnik nadal nie płaci.

Jedynym wyjściem w takiej sytuacji jest wizyta u komornika. Wierzyciel składa więc wniosek egzekucyjny i wtedy okazuje się, że nie wie nic o dłużniku, poza jego adresem, ewentualnie numerem PESEL czy NIP. Tymczasem we wniosku egzekucyjnym należy wskazać świadczenie, które ma być spełnione, oraz sposób egzekucji.

Skuteczność, a także sprawność postępowania egzekucyjnego zależą od tego, jakie składniki majątkowe wskażemy komornikowi do egzekucji. Tymczasem powszechny jest pogląd, że komornik znajdzie majątek dłużnika, spienięży go i odda pieniądze wierzycielowi. Nic bardziej błędnego. Komornik jest obowiązany do naprawienia szkody wyrządzonej przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu czynności. Ale to w interesie wierzyciela leży wspomaganie działań organu egzekucyjnego.

Wierzyciele nie zawsze zdają sobie sprawę, że dysponują danymi o dłużniku. Jeśli dokonał on części wpłaty, to już znany jest numer jego rachunku bankowego, jeśli przyjeżdżał do wierzyciela autem, to może ktoś zapamiętał numer rejestracyjny itd. Komornik, dostając wniosek egzekucyjny, najczęściej nie wie nic o dłużniku, warto więc wskazać te dane, które udało się ustalić podczas kontaktów z dłużnikiem.

Z dostępnych rodzajów egzekucji najszybsza jest egzekucja z rachunku bankowego, wierzytelności oraz wynagrodzenia. Komornik zobowiązany jest w terminie siedmiu dni od otrzymania środków pieniężnych przelać je na rachunek wskazany we wniosku egzekucyjnym. Za każdy dzień opóźnienia liczone są odsetki ustawowe, które organ egzekucyjny zobowiązany jest zapłacić wierzycielowi. Ale i tak nawet w przypadku dobrych ustaleń przedsądowych, przelanych następnie na wniosek egzekucyjny, skuteczne postępowanie egzekucyjne może trwać tylko 28 dni.

28 dni

Postępowanie egzekucyjne

Skuteczne postępowanie egzekucyjne może trwać tylko 28 dni

Marek Matusiak

marek.matusiak@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama