REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dwa konta w jednym banku

Edyta Dobrowolska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Praktycznie każdy, kto zajmuje się zarobkowaniem uznawanym za działalność gospodarczą, musi posiadać rachunek firmowy.

Jeśli rachunek ma służyć tylko do rozliczeń z urzędem skarbowym i ZUS, to w wielu przypadkach tę role może spełnić konto prywatne, o ile tylko jest ono wyposażone w funkcje umożliwiające dokonywania przelewów na rzecz tych instytucji według specjalnych procedur.

REKLAMA

We wszystkich innych przypadkach przedsiębiorca rozpoczynający działalność na własny rachunek, wśród wielu czynności o charakterze urzędowo-formalnym, musi zająć się podpisaniem umowy z bankiem o prowadzenie rachunku do rozliczeń firmowych. Dotyczy to także osób fizycznych prowadzących działalność, mimo iż na gruncie prawa cywilnego w ich przypadku zobowiązania prywatne i firmowe w zasadzie pokrywają się ze sobą.

Rozliczenia i opodatkowanie

REKLAMA

Z tej ostatniej okoliczności mogą jednak wynikać także konsekwencje bardzo pozytywne od strony rachunkowej dla osoby prowadzącej np. prywatną praktykę w zawodach medycznych. Podatnik rozliczający się z fiskusem z oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów związany jest jedynie kategorią przychodu do opodatkowania. Na jego podstawie płaci raz na rok podatek oraz ustala, zgodnie z przyjętym wcześniej sposobem, wysokość zaliczek na podatek, które płaci w trakcie roku podatkowego. Oznacza to m.in., że nie musi w jakiś szczególny sposób dokumentować, a tym bardziej rozliczać się z przepływów pieniężnych.

Jak wiadomo, środki zgromadzone na rachunkach bankowych generują powstawanie odsetek, te zaś są opodatkowane. I to niejednolicie. Od odsetek naliczonych na rachunkach prywatnych (nie związanych z działalnością gospodarczą) naliczany jest zryczałtowany 19-proc. podatek, tzw. podatek Belki. Natomiast odsetki na kontach firmowych są traktowane jako tzw. inny przychód z działalności gospodarczej, a w konsekwencji opodatkowane na takich samych zasadach jak podstawowe przychody z działalności, w tym przypadku z wykonywania prywatnej praktyki. Oznacza to, że są albo objęte podatkiem liniowym z działalności, gdy podatnik ma prawo i wybrał taką formę opodatkowania, albo - w pozostałych przypadkach - podatkiem wyliczanym na podstawie skali tabeli podatkowej. W skrajnych przypadkach może więc pochłaniać nawet 40 proc. tych odsetek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przelewy między rachunkami

REKLAMA

By uniknąć konieczności płacenia wysokiego podatku od odsetek można wybrać jedno z dwóch rozwiązań. Po pierwsze, w umowie z bankiem można zastrzec, że nie będzie on naliczał odsetek od środków klasyfikowanych jako płatne na każde żądanie (a vista) w zamian np. za zwolnienie z opłaty za prowadzenie rachunku. Pojawiające się nadwyżki, które będziemy traktować jako pewną rezerwę wówczas powinniśmy przelewać na oprocentowany rachunek prywatny, w tym rachunki lokat terminowych.

Drugim rozwiązaniem jest natychmiastowe, najlepiej tego samego dnia, w którym zostały one zaksięgowane na koncie firmowym, przelewanie nadwyżek na konto prywatne. Ponieważ za przelewy banki pobierają opłaty, przy tym rozwiązaniu najlepiej będą widoczne korzyści z posiadania obu rachunków: oszczędnościowo-rozliczeniowego oraz firmowego w tym samym banku. W dostępnej na rynku ofercie bez trudu znajdziemy takie opcje polegające na tym, że nie będzie w ogóle opłat między takimi rachunkami albo będą one relatywnie dużo niższe niż w przypadku przelewów między różnymi bankami.

Warto pamiętać, że jeśli do przyjętej przez nas strategii działania w praktyce nie pasuje żadne rozwiązanie z oferty banków dostępnej na rynku, nie musi to oznaczać rezygnację z jej zastosowania. Szczegółowe warunki umowy o prowadzenie rachunku, jak każdej innej umowy, możemy bowiem negocjować.

JAK TO ZROBIĆ...

Optymalizujemy konta bankowe

PROBLEM: osoba rozpoczynająca zarobkowanie w zawodach medycznych na własną rękę otwiera firmowy rachunek bankowy. Chce zrobić to tak, by było to najmniej kosztowne, a ponadto ułatwiało życie.

ROZWIĄZANIE: W każdym przypadku oczekiwane warunki łatwo będzie spełnić w sytuacji, gdy konto prywatne i firmowe prowadzić będzie ten sam bank. Efekt ten można osiągnąć na dwa sposoby. Jeśli mamy już prywatny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w banku, z którego usług jesteśmy zadowoleni, prawdopodobnie najlepiej będzie z tym bankiem podpisać druga umowę - o prowadzenie rachunku firmowego. Gdy nie mamy jeszcze konta prywatnego albo mamy takie, które nie spełnia naszych oczekiwań (np. nie ma opcji rozliczeń internetowych), wybieramy opcję zerową - zawieramy nowe umowy w wybranym banku. Gdy konto już mamy, oczywiście jednocześnie wypowiadamy umowę bankowi, z którego usług nie jesteśmy zadowoli o prowadzenie starego konta.

EDYTA DOBROWOLSKA

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA