REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dwa konta w jednym banku

Edyta Dobrowolska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Praktycznie każdy, kto zajmuje się zarobkowaniem uznawanym za działalność gospodarczą, musi posiadać rachunek firmowy.

Jeśli rachunek ma służyć tylko do rozliczeń z urzędem skarbowym i ZUS, to w wielu przypadkach tę role może spełnić konto prywatne, o ile tylko jest ono wyposażone w funkcje umożliwiające dokonywania przelewów na rzecz tych instytucji według specjalnych procedur.

REKLAMA

We wszystkich innych przypadkach przedsiębiorca rozpoczynający działalność na własny rachunek, wśród wielu czynności o charakterze urzędowo-formalnym, musi zająć się podpisaniem umowy z bankiem o prowadzenie rachunku do rozliczeń firmowych. Dotyczy to także osób fizycznych prowadzących działalność, mimo iż na gruncie prawa cywilnego w ich przypadku zobowiązania prywatne i firmowe w zasadzie pokrywają się ze sobą.

Rozliczenia i opodatkowanie

REKLAMA

Z tej ostatniej okoliczności mogą jednak wynikać także konsekwencje bardzo pozytywne od strony rachunkowej dla osoby prowadzącej np. prywatną praktykę w zawodach medycznych. Podatnik rozliczający się z fiskusem z oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów związany jest jedynie kategorią przychodu do opodatkowania. Na jego podstawie płaci raz na rok podatek oraz ustala, zgodnie z przyjętym wcześniej sposobem, wysokość zaliczek na podatek, które płaci w trakcie roku podatkowego. Oznacza to m.in., że nie musi w jakiś szczególny sposób dokumentować, a tym bardziej rozliczać się z przepływów pieniężnych.

Jak wiadomo, środki zgromadzone na rachunkach bankowych generują powstawanie odsetek, te zaś są opodatkowane. I to niejednolicie. Od odsetek naliczonych na rachunkach prywatnych (nie związanych z działalnością gospodarczą) naliczany jest zryczałtowany 19-proc. podatek, tzw. podatek Belki. Natomiast odsetki na kontach firmowych są traktowane jako tzw. inny przychód z działalności gospodarczej, a w konsekwencji opodatkowane na takich samych zasadach jak podstawowe przychody z działalności, w tym przypadku z wykonywania prywatnej praktyki. Oznacza to, że są albo objęte podatkiem liniowym z działalności, gdy podatnik ma prawo i wybrał taką formę opodatkowania, albo - w pozostałych przypadkach - podatkiem wyliczanym na podstawie skali tabeli podatkowej. W skrajnych przypadkach może więc pochłaniać nawet 40 proc. tych odsetek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przelewy między rachunkami

REKLAMA

By uniknąć konieczności płacenia wysokiego podatku od odsetek można wybrać jedno z dwóch rozwiązań. Po pierwsze, w umowie z bankiem można zastrzec, że nie będzie on naliczał odsetek od środków klasyfikowanych jako płatne na każde żądanie (a vista) w zamian np. za zwolnienie z opłaty za prowadzenie rachunku. Pojawiające się nadwyżki, które będziemy traktować jako pewną rezerwę wówczas powinniśmy przelewać na oprocentowany rachunek prywatny, w tym rachunki lokat terminowych.

Drugim rozwiązaniem jest natychmiastowe, najlepiej tego samego dnia, w którym zostały one zaksięgowane na koncie firmowym, przelewanie nadwyżek na konto prywatne. Ponieważ za przelewy banki pobierają opłaty, przy tym rozwiązaniu najlepiej będą widoczne korzyści z posiadania obu rachunków: oszczędnościowo-rozliczeniowego oraz firmowego w tym samym banku. W dostępnej na rynku ofercie bez trudu znajdziemy takie opcje polegające na tym, że nie będzie w ogóle opłat między takimi rachunkami albo będą one relatywnie dużo niższe niż w przypadku przelewów między różnymi bankami.

Warto pamiętać, że jeśli do przyjętej przez nas strategii działania w praktyce nie pasuje żadne rozwiązanie z oferty banków dostępnej na rynku, nie musi to oznaczać rezygnację z jej zastosowania. Szczegółowe warunki umowy o prowadzenie rachunku, jak każdej innej umowy, możemy bowiem negocjować.

JAK TO ZROBIĆ...

Optymalizujemy konta bankowe

PROBLEM: osoba rozpoczynająca zarobkowanie w zawodach medycznych na własną rękę otwiera firmowy rachunek bankowy. Chce zrobić to tak, by było to najmniej kosztowne, a ponadto ułatwiało życie.

ROZWIĄZANIE: W każdym przypadku oczekiwane warunki łatwo będzie spełnić w sytuacji, gdy konto prywatne i firmowe prowadzić będzie ten sam bank. Efekt ten można osiągnąć na dwa sposoby. Jeśli mamy już prywatny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w banku, z którego usług jesteśmy zadowoleni, prawdopodobnie najlepiej będzie z tym bankiem podpisać druga umowę - o prowadzenie rachunku firmowego. Gdy nie mamy jeszcze konta prywatnego albo mamy takie, które nie spełnia naszych oczekiwań (np. nie ma opcji rozliczeń internetowych), wybieramy opcję zerową - zawieramy nowe umowy w wybranym banku. Gdy konto już mamy, oczywiście jednocześnie wypowiadamy umowę bankowi, z którego usług nie jesteśmy zadowoli o prowadzenie starego konta.

EDYTA DOBROWOLSKA

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TOP 5 trendów w fakturowaniu w 2025 roku

Rok 2025 w obszarze fakturowania to istotne zmiany, związane z cyfryzacją i nowymi regulacjami. Prognozy wskazują, że rynek e-fakturowania w Europie wzrośnie o 6,13 miliarda USD do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 20%. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw. Przedstawiamy pięć nadchodzących zmian, które warto uwzględnić, by utrzymać konkurencyjność i zgodność z przepisami w 2025 roku.

Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

REKLAMA

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

REKLAMA