Kategorie

Przedsiębiorco pomyśl o ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków

Marcin Jaworski
inforCMS
Ponieważ po wypadku można pobrać pieniądze z polisy NNW, warto korzystać z możliwości jej zawarcia jako opcji dodatkowej do ubezpieczenia auta czy mieszkania.

Reklama

Mali i średni przedsiębiorcy, którzy mają na utrzymaniu rodziny, powinni pomyśleć o zawarciu ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków. Może to być samodzielnie kupowane ubezpieczenie albo opcja dodatkowa do posiadanych polis. Ta druga wersja będzie tańsza niż kupno odrębnej polisy, ze względu na niższe koszty sprzedaży. Dlatego polisy NNW są dodawane do ubezpieczeń na życie, komunikacyjnych, mieszkaniowych, ale też produktów bankowych, np. kart (jako bonus) czy kredytu (jako zabezpieczenie). Ponieważ wypłaty z takich polis mogą się sumować (w przeciwieństwie np. do ubezpieczeń mieszkań, gdzie dostaniemy wypłatę tylko do jednej sumy ubezpieczenia), warto korzystać z takich dodatkowych opcji.

Najpopularniejsze jest dodawanie do innych polis ubezpieczenia NNW komunikacyjnych. Oczywiście najczęściej są one dodawane do pakietów OC/AC samochodowego, ale zdarzają się też takie oferty dodawane do polis na życie i to zarówno indywidualnych, jak i grupowych. W tych ostatnich mamy też rozszerzenie zakresu o wypłaty w razie nieszczęśliwego wypadku tylko w pracy, w drodze do i z niej. Cechą charakterystyczną takich rozszerzeń jest to, że takie opcje mają bardzo wysokie sumy ubezpieczenia, bo ryzyko wystąpienia tylko takich zdarzeń jest mniejsze niż nieszczęśliwego wypadku z dowolnej przyczyny.

Na przykład w AXA Ubezpieczenia maksymalna suma ubezpieczenia NNW sprzedawanego z pakietem OC/AC to 250 tys. zł, przy czym ochrona obejmuje życie i zdrowie osoby kierującej samochodem w chwili wypadku. Nieszczęśliwy wypadek może też zdarzyć się przy wsiadaniu lub wysiadaniu z samochodu bądź podczas naprawy auta dokonywanej na trasie.

Zakres ubezpieczenia

Reklama

Korzystając z takich polis, trzeba mieć świadomość, że ich zakres odbiega nieco od powszechnego przekonania, że cokolwiek nam się stanie, dostaniemy pieniądze. W podstawowych wersjach polis za drobne uszkodzenia ciała (np. złamany palec) nie dostaniemy nic. Dlaczego? Bo takie zdarzenie nie powoduje trwałego uszczerbku na zdrowiu, a tylko za taki towarzystwa przewidują wypłatę. Coraz częściej pojawiają się jednak opcje, które w takim wypadku przewidują wypłatę pewnej zryczałtowanej kwoty albo procentu sumy ubezpieczenia, choć trzeba pamiętać, że nie jest ona zbyt wysoka. Zwykle to około 100-200 zł, choć zależy to od podstawowej sumy ubezpieczenia. Jeśli mamy polisę na 100 tys. zł, będzie to około 1 proc., czyli nawet 1 tys. zł.

Podobnie rzecz się ma z niezdolnością do pracy wskutek nieszczęśliwego wypadku. Niestety, większość umów NNW zawiera zapis przewidujący wypłatę z tytułu całkowitego inwalidztwa tylko w przypadku niezdolności do jakiejkolwiek pracy. W praktyce oznacza to, że takiej wypłaty doczekają tylko ci, którzy są w tak złym stanie zdrowia, że samodzielnie nie mogą zrobić już nic. Lżej poszkodowani mogą liczyć tylko na wypłatę przeciętnie 10 proc. sumy ubezpieczenia na koszty przeszkolenia zawodowego. Co prawda pojawiają się już na rynku polisy przewidujące wypłatę w razie niezdolności do pracy wykonywanej lub wyuczonej, są one jednak droższe, skierowane do osób dobrze zarabiających, wykonujących specjalistyczne zawody, np. chirurgów.

Ważne!

Decydując sie na wykupienie polisy NNW, warto wybierać stosunkowo wysokie sumy ubezpieczenia, bo wtedy nawet przy niewielkich uszczerbkach na zdrowiu będzie opłacało się nam dochodzić odszkodowania

System wypłat

Zwykle polisy NNW stanowiące dodatek do innych umów przewidują system wypłaty 1:1, czyli za każdy 1 proc. uszczerbku na zdrowiu wypłaca się 1 proc. sumy ubezpieczenia. To, ile to będzie, może ustalać specjalna komisja powołana przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Coraz popularniejszym jednak rozwiązaniem jest stosowanie tabel, w których od razu określa się, za jaki uszczerbek na zdrowiu dostaniemy jaki procent sumy ubezpieczenia.

Jednak jeśli chcemy mieć dobre zabezpieczenie w razie poważnych wypadków, warto skorzystać z polisy z tzw. systemem progresywnych wypłat świadczeń. Polega to na tym, że im większy uszczerbek, tym wyższa wypłata w porównaniu z podstawową sumą ubezpieczenia. W ten sposób przy niewielkich uszczerbkach dostajemy niewielką wypłatę, ale gdy urazy są poważne, można liczyć na stosunkowo wysokie kwoty.

Jak działa progresja

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MARCIN JAWORSKI

marcin.jaworski@infor.pl

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  16 cze 2021
  Zakres dat:

  Inflacja - maj 2021 r.

  Inflacja - maj 2021 r. - ile wyniosła? GUS zaprezentował wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2021 r. Inflacja w maju okazała się niższa od wskaźnika podanego na początku czerwca w szybkim szacunku.

  Kto nie dostanie kredytu mieszkaniowego?

  Kredyt mieszkaniowy. Na brak pieniędzy banki nie mogą dziś narzekać. To pomaga im wypłacać Polkom rekordowe kwoty w formie kredytów mieszkaniowych. Nie jest jednak tak, że każdy chętny dostaje kredyt. Mniej więcej 3 osoby na 10 odchodzą z kwitkiem – sugerują szacunki BIK.

  Domek letniskowy - monitoring i inne smart zabezpieczenia

  Domek letniskowy - zabezpieczenia. W okresie wakacyjnym właściciele domków letniskowych znacznie częściej odwiedzają swoje oazy spokoju w górach, na wsi lub nad jeziorami. Weekendowe wypady, choć dające mieszkańcom miast upragnione wytchnienie od miejskiego zgiełku, wiążą się również z szeregiem czynności, o których trzeba pamiętać, aby właściwie zabezpieczyć domek przed wyjazdem. Podpowiadamy, jak w prosty sposób poprawić komfort i bezpieczeństwo w takich miejscach.

  Projektowanie osiedli - aktualne trendy

  Projektowanie osiedli. Czy pandemia zmieniła sposób projektowania osiedli mieszkaniowych? Jakie nowe rozwiązania wprowadzają deweloperzy, jeśli chodzi o aranżację budynków, części wspólnych i miejsc przeznaczonych do rekreacji w realizowanych projektach? Jakie trendy dają się zauważyć?

  Mieszkaniówka ma się dobrze. Deweloperzy biją kolejne rekordy

  Rynek nieruchomości. Ostatni rok wywołał sporo zamieszania w gospodarce światowej. Pomimo początkowych obaw, mieszkaniówka okazała się wirusoodporna, a rynek zalicza dalsze wzrosty. Nieruchomości wciąż drożeją, zainteresowanych zakupem nowego lokum nie brakuje, a deweloperzy osiągają rekordowe wyniki.

  Maksymalna opłata za śmieci uzależniona od ilości zużytej wody - zmiany w ustawie śmieciowej

  Maksymalna wysokość opłaty za odpady, obliczana na podstawie metody od ilości zużytej wody ma wynosić 7,8 proc. dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. ok. 150 zł - poinformowało we wtorek 15 czerwca 2021 r. Centrum Informacyjne Rządu.

  Zawieranie umów w formie elektronicznej, zarządzanie dokumentami online. Czy prawnicy pozbędą się papierów?

  Zawieranie umów w formie elektronicznej. Tak jak biznesmeni rozpoczynający swoją karierę w latach 80-tych i 90-tych są przyzwyczajeni do noszenia znacznej ilości gotówki w kieszeni, tak prawnicy są przyzwyczajeni do wszystkiego, co jest „na piśmie”, „stwierdzone pismem”, ma „formę pisemną”, itp. Jak słusznie wskazała Rzecznik Generalna TSUE (w swojej opinii w sprawie C-258/16), teksty zapisuje się od tysięcy lat na różnych nośnikach – na glinianych tabliczkach, papirusie, marmurze czy granicie. Współcześnie coraz powszechniej używa się jednak elektronicznych środków przekazu. Odchodzi się od utożsamiania formy pisemnej wyłącznie z formą papierową (wydrukiem papierowym).

  Jak firma powinna informować o realizacji zadania publicznego?

  Od 25 czerwca br. będą obowiązywały nowe regulacje dla beneficjentów programów finansowanych z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych, w tym z PFRON. Jakie obowiązki informacyjne ma firma?

  Zarządzanie firmą budowlaną - dostęp do danych w czasie rzeczywistym

  Zarządzanie firmą budowlaną. Sektor budowlany wyszedł obronną ręką z zawirowań związanych z pandemią koronawirusa. Duży wpływ miały m.in. inwestycje zakontraktowane jeszcze przed wybuchem pandemii. Jednak wydajność prac prowadzonych w zaostrzonym reżimie sanitarnym spadła o ok. 5-20 proc. (zob. Raport PZPB “Sektor budownictwa w obliczu COVID-19”). Poszukiwanie możliwości optymalizacji powinno być więc jednym z priorytetów tej branży. Szansą na znaczne poprawienie wyników oraz lepszą organizację pracy jest bieżący dostęp do danych oraz ich analiza, która pozwala podejmować słuszne decyzje biznesowe.

  Czy przedsiębiorca może sprawdzić kto jest zaszczepiony?

  Była wojna o maseczki, będzie o dowody szczepienia? Przedsiębiorcy mają wątpliwości, jak sprawdzać czy klient jest zaszczepiony. Jakie obowiązki ma pracodawca, a jakie prawa pracownik?

  Co 4 firma ma kłopoty ze spłata rat kredytu lub leasingu

  Co druga firma z sektora MŚP w ciągu ostatnich trzech miesięcy poniosła w związku z pandemią dodatkowe koszty. Pojawiły się problemy ze spłatą rat leasingu. Ale te wydatki to nie jedyne zmartwienie firm. Jakie kłopoty finansowe mają firmy?

  Rynek konsumenta. Kto kupuje zdalnie, a kto stacjonarnie?

  Zakupy przez internet zyskały przez pandemię. W wyniku kolejnych obostrzeń nakładanych na branżę i wielu tygodni niemal całkowitego zakazu handlu drogą stacjonarną dla wielu sklepów handel internetowy był jedynym kanałem dystrybucji.

  Wynajem - jedno mieszkanie, podwójny zysk

  Wynajem nieruchomości. W obliczu rosnącej inflacji, która w maju br. sięgnęła już blisko 5%, warto zastanowić się, co zrobić, aby zaoszczędzone pieniądze nie straciły na wartości. Jedną z inwestycji, po którą wciąż chętnie sięgają Polacy są nieruchomości. Mimo rosnących cen mieszkań, nadal jest to najbezpieczniejsza i najpewniejsza forma lokaty kapitału. Ponadto na rynku pojawił się nowy produkt mający przyspieszyć zwrot z takiej inwestycji – tzw. Wehikuł Inwestycyjny.

  Kiedy ruszy Krajowy Rejestr Zadłużonych?

  Krajowy Rejestr Zadłużonych miał zacząć działać w lipcu tego roku, ale poczekamy jeszcze na jego uruchomienie. Kto trafi do Krajowego Rejestru Zadłużonych?

  Mixed-use, czyli budownictwo wielofunkcyjne

  Budownictwo wielofunkcyjne - mixed-use. Nowoczesne kompleksy wielofunkcyjne, otwarte na interakcje społeczne i zapewniające lokalne potrzeby, które wygrywają dziś z tradycyjnymi biurowcami, wyznaczają kierunek rozwoju inwestycji w sektorze komercyjnym.

  Lokalny program "Mój Deszcz"

  Lokalny program "Mój Deszcz". Miejski program dotacji do łapania deszczówki, uzupełniający program centralny, rozpoczyna samorząd Gliwic. Na wykonanie zbiorników do łapania i wykorzystania wód deszczowych ma być przeznaczone do 4 tys. zł – w ramach półmilionowego budżetu.

  Zdjęcie samochodu z rejestracją nie narusza RODO

  Zdjęcie samochodu z rejestracją spokojnie można publikować. Powód? Numer rejestracyjny pojazdu nie stanowi danych osobowych.

  Cupra Ateca [TEST]: w 4,9 sek. do setki w... rodzinnym SUV-ie

  Cupra Ateca choć ma typowo rodzinne ubranie, oferuje kierowcy aż 300 koni. Czy takie połączenie sprawdza się na drodze?

  Jak sprawdzić numer PKK? Kierowcę czeka wizyta w urzędzie...

  Jak sprawdzić numer PKK? Niestety, ale ustawodawca nie przewidział możliwości sprawdzenia online. To oznacza, że kierowca musi zawitać w urzędzie.

  Co zawiera pakiet dla zagranicznych inwestorów?

  Proponowany pakiet dla zagranicznych inwestorów to m.in.: "jedno okienko", w którym firma będzie mogła ustalić wszystkie podatkowe aspekty inwestycji, czy możliwość odliczania VAT od usług finansowych.

  Rynek nieruchomości biurowych w Europie

  Rynek nieruchomości biurowych. Z powodu pandemii Covid-19 spadło zapotrzebowanie na biura w Europie i inwestycje w nowe nieruchomości. W Londynie ten trend zaczyna się odwracać. We Francji wzrasta zapotrzebowanie na zielone dachy i tarasy. W Szwecji myśli się o "biurach przyszłości". Nadal puste pozostają biura we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.

  Kasa fiskalna 2021 - rejestracja i zwolnienie

  Bez względu na rodzaj kasy przedsiębiorca ma obowiązek dokonania jej fiskalizacji i uzyskać numer ewidencyjny. Jak zarejestrować kasę fiskalną? Kto może to zrobić? Ile to kosztuje?

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym: jak wygląda, jakie dokumenty do niego dołączyć i ile kosztuje załatwienie sprawy?

  Dlaczego pracownicy wolą model hybrydowy?

  Aż 61 proc. pracowników chce pracować w modelu hybrydowym, pracę wyłącznie z domu chciałoby świadczyć zaledwie 15 proc. Jak ten trend wpływa na rynek nieruchomości biurowych?

  Dlaczego ciągłość IT jest numerem 1 dla firm?

  Zdolność firm do szybkiego odtworzenia środowiska pracy w wyniku awarii lub cyberataku jest dziś wystawiana na bardzo trudną próbę. Bardzo wiele biznes „zawdzięcza” tutaj pandemii i powszechnemu przejściu na pracę zdalną.