REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorco pomyśl o ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków

Marcin Jaworski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ponieważ po wypadku można pobrać pieniądze z polisy NNW, warto korzystać z możliwości jej zawarcia jako opcji dodatkowej do ubezpieczenia auta czy mieszkania.

REKLAMA

Mali i średni przedsiębiorcy, którzy mają na utrzymaniu rodziny, powinni pomyśleć o zawarciu ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków. Może to być samodzielnie kupowane ubezpieczenie albo opcja dodatkowa do posiadanych polis. Ta druga wersja będzie tańsza niż kupno odrębnej polisy, ze względu na niższe koszty sprzedaży. Dlatego polisy NNW są dodawane do ubezpieczeń na życie, komunikacyjnych, mieszkaniowych, ale też produktów bankowych, np. kart (jako bonus) czy kredytu (jako zabezpieczenie). Ponieważ wypłaty z takich polis mogą się sumować (w przeciwieństwie np. do ubezpieczeń mieszkań, gdzie dostaniemy wypłatę tylko do jednej sumy ubezpieczenia), warto korzystać z takich dodatkowych opcji.

REKLAMA

Najpopularniejsze jest dodawanie do innych polis ubezpieczenia NNW komunikacyjnych. Oczywiście najczęściej są one dodawane do pakietów OC/AC samochodowego, ale zdarzają się też takie oferty dodawane do polis na życie i to zarówno indywidualnych, jak i grupowych. W tych ostatnich mamy też rozszerzenie zakresu o wypłaty w razie nieszczęśliwego wypadku tylko w pracy, w drodze do i z niej. Cechą charakterystyczną takich rozszerzeń jest to, że takie opcje mają bardzo wysokie sumy ubezpieczenia, bo ryzyko wystąpienia tylko takich zdarzeń jest mniejsze niż nieszczęśliwego wypadku z dowolnej przyczyny.

Na przykład w AXA Ubezpieczenia maksymalna suma ubezpieczenia NNW sprzedawanego z pakietem OC/AC to 250 tys. zł, przy czym ochrona obejmuje życie i zdrowie osoby kierującej samochodem w chwili wypadku. Nieszczęśliwy wypadek może też zdarzyć się przy wsiadaniu lub wysiadaniu z samochodu bądź podczas naprawy auta dokonywanej na trasie.

Zakres ubezpieczenia

REKLAMA

Korzystając z takich polis, trzeba mieć świadomość, że ich zakres odbiega nieco od powszechnego przekonania, że cokolwiek nam się stanie, dostaniemy pieniądze. W podstawowych wersjach polis za drobne uszkodzenia ciała (np. złamany palec) nie dostaniemy nic. Dlaczego? Bo takie zdarzenie nie powoduje trwałego uszczerbku na zdrowiu, a tylko za taki towarzystwa przewidują wypłatę. Coraz częściej pojawiają się jednak opcje, które w takim wypadku przewidują wypłatę pewnej zryczałtowanej kwoty albo procentu sumy ubezpieczenia, choć trzeba pamiętać, że nie jest ona zbyt wysoka. Zwykle to około 100-200 zł, choć zależy to od podstawowej sumy ubezpieczenia. Jeśli mamy polisę na 100 tys. zł, będzie to około 1 proc., czyli nawet 1 tys. zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podobnie rzecz się ma z niezdolnością do pracy wskutek nieszczęśliwego wypadku. Niestety, większość umów NNW zawiera zapis przewidujący wypłatę z tytułu całkowitego inwalidztwa tylko w przypadku niezdolności do jakiejkolwiek pracy. W praktyce oznacza to, że takiej wypłaty doczekają tylko ci, którzy są w tak złym stanie zdrowia, że samodzielnie nie mogą zrobić już nic. Lżej poszkodowani mogą liczyć tylko na wypłatę przeciętnie 10 proc. sumy ubezpieczenia na koszty przeszkolenia zawodowego. Co prawda pojawiają się już na rynku polisy przewidujące wypłatę w razie niezdolności do pracy wykonywanej lub wyuczonej, są one jednak droższe, skierowane do osób dobrze zarabiających, wykonujących specjalistyczne zawody, np. chirurgów.

Ważne!

Decydując sie na wykupienie polisy NNW, warto wybierać stosunkowo wysokie sumy ubezpieczenia, bo wtedy nawet przy niewielkich uszczerbkach na zdrowiu będzie opłacało się nam dochodzić odszkodowania

System wypłat

Zwykle polisy NNW stanowiące dodatek do innych umów przewidują system wypłaty 1:1, czyli za każdy 1 proc. uszczerbku na zdrowiu wypłaca się 1 proc. sumy ubezpieczenia. To, ile to będzie, może ustalać specjalna komisja powołana przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Coraz popularniejszym jednak rozwiązaniem jest stosowanie tabel, w których od razu określa się, za jaki uszczerbek na zdrowiu dostaniemy jaki procent sumy ubezpieczenia.

Jednak jeśli chcemy mieć dobre zabezpieczenie w razie poważnych wypadków, warto skorzystać z polisy z tzw. systemem progresywnych wypłat świadczeń. Polega to na tym, że im większy uszczerbek, tym wyższa wypłata w porównaniu z podstawową sumą ubezpieczenia. W ten sposób przy niewielkich uszczerbkach dostajemy niewielką wypłatę, ale gdy urazy są poważne, można liczyć na stosunkowo wysokie kwoty.

Jak działa progresja

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MARCIN JAWORSKI

marcin.jaworski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA