REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dotacje unijne na renty strukturalne

Prawo do otrzymywania renty strukturalnej przysługuje rolnikom, którzy przekażą swoje gospodarstwo rolne i zrezygnują z prowadzenia działalności rolniczej. Warunkiem przyznania renty jest złożenie w wymaganym terminie wniosku o przyznanie renty strukturalnej.

Jak wnioskować o przyznanie renty strukturalnej

Procedura ubiegania się o przyznanie renty strukturalnej nie jest skomplikowana. Wystarczy pobrać ze strony internetowej formularz wniosku, wypełnić go, a następnie przekazać do biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jak pozyskać unijne środki na wspólne inwestycje w przedsiębiorstwach

Potwierdzamy informacje o wznowieniu konkursu na wsparcie powiązań kooperacyjnych w przedsiębiorstwach w województwie świętokrzyskim. Do rozdysponowania podczas tego naboru jest 18 mln zł. Zatem przedsiębiorcy na start!

Wsparcie działalności nierolniczej na terenach wiejskich

Już wkrótce w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie można składać wnioski o wsparcie działalności nierolniczej na terenach wiejskich. W ramach tegorocznego naboru wniosków można uzyskać do 100 tyś. złotych dotacji.

REKLAMA

Jak wnioskować o wsparcie działalności nierolniczej na terenach wiejskich

Już od 24 sierpnia br. można składać wnioski o przyznanie pomocy na rozpoczęcie działalności nierolniczej na terenach wiejskich. Unia Europejska może pokryć do 50% kosztów poniesionych na realizację inwestycji. Warto się jednak spieszyć – w ramach konkursu obowiązuje zasada – kto pierwszy ten lepszy.

Wsparcie unijne dla przedsiębiorców z sektora rolno-spożywczego

Maksymalnie 20 mln złotych będzie mógł uzyskać przedsiębiorca w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 na dofinansowanie działań związanych z modernizacją pomieszczeń magazynowych, produkcyjnych czy na zakup niezbędnych urządzeń i wyposażenia.

Produkty strukturyzowane z dobrymi wynikami w I pół. 2010

Po pierwszym półroczu 2010 roku Ci, którzy zainwestowali w produkty strukturyzowane, mogli cieszyć się zyskami. Najlepsze ze struktur osiągnęły stopę zwrotu w wysokości prawie 20 proc. Z kolei średnia stopa zwrotu wyniosła ponad 4,3 proc. w skali roku.

Jak zmodernizować gospodarstwo rolne za środki unijne?

Z pomocy ze środków europejskich mogą skorzystać również mieszkańcy wsi. „Młodzi rolnicy” będą mogli otrzymać do 75 tys. złotych na przebudowę gospodarstw rolnych lub zakup gruntów. Nabór wniosków rusza już 17 sierpnia br.

REKLAMA

Ranking kredytów samochodowych – lipiec 2010

Sezon letni nie zawsze jest tylko okazją do odpoczynku. To również czas w którym możemy wreszcie zabrać się do realizacji naszych planów, które w związku z niezliczoną ilością obowiązków domowych i zawodowych przekładamy niemal w nieskończoność na przyszłość. Wakacje to dobry czas na podjęcie decyzji o zmianie auta!

Zmiany w konkursie dla młodych rolników

Rusza nabór wniosków o przyznanie pomocy z działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013. Każdy młody rolnik spełniający wymagania konkursowe może tu otrzymać nawet 75 tys. złotych.

Czy pojawią się nowe obciążenia dla firm

Zwiększenie stopnia zasilania budżetu dochodami własnymi to jedna z propozycji zmian struktury budżetu UE. Dlaczego powinna zostać zmieniona?

Firmy dotknięte powodzią dostaną pożyczkę

12 sierpnia 2010 r. Sejm przyjął ustawę o wspieraniu przedsiębiorców dotkniętych skutkami powodzi w 2010 r. Ma ona pomóc przedsiębiorcom poszkodowanym na skutek powodzi. Na czym ta pomoc ma polegać?

Kasy fiskalne dla nowych grup podatników

Dnia 1 stycznia 2011 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas fiskalnych, które nakłada m. in. na kancelarie prawne oraz prywatne gabinety lekarskie obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej najpóźniej w dniu 1 maja 2011 r.

Pożyczki na odbudowę firm poszkodowanych przez powódź

12 siepnia Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy gwarantującej pożyczki przedsiębiorcom poszkodowanym w powodziach z maja i czerwca. Poprawki zapewniają to samo właścicielom firm, którzy ucierpieli wskutek żywiołu w całym 2010 r.

Dopłaty w spółce z o.o.

W praktyce działania spółki z o.o. zdarza się, że zaistnieje konieczność jej doraźnego dokapitalizowania. Może ono być przeprowadzone w drodze dopłat, które są quasi-pożyczką od wspólnika na rzecz spółki. Dopłaty mają czasowy charakter i dlatego nie nadają się niestety na stały środek poprawy sytuacji finansowej spółki.

Refinansowanie kredytu opłacalne po 23 sierpnia?

Niektóre przepisy Rekomendacji T, wchodzące w życie 23 sierpnia, otwierają drogę do korzystnego refinansowania kredytów walutowych zaciągniętych w czasie kryzysu. Zamiana kredytu przy nowych zasadach może dać nawet 89 tys. zł oszczędności – wskazują szacunki Home Broker Doradcy Finansowi.

EUR/USD: korekta coraz bliżej?

Dynamika wczorajszego umocnienia dolara może świadczyć o tym, iż do końca dynamicznej korekty wcześniejszego ruchu jest coraz bliżej, a być może została ona już zakończona. O tym może świadczyć zachowanie się rynków dzisiaj rano.

Oszczędzanie na emeryturę: jak uzbierać milion

W obecnych czasach emerytura nie kojarzy się już z zasłużonym odpoczynkiem, lecz problemami finansowymi spowodowanymi niskimi świadczeniami. Sposobem na rozwiązanie tego problemu jest podjęcie decyzji o oszczędzaniu. Im wcześniej tym lepiej, jednak nawet 55-latek nie jest na straconej pozycji. Zobacz ile powinieneś odkładać pieniędzy w zależności od wieku, aby cieszyć się urokami „złotej jesieni” z milionem w portfelu.

Wystawienie faktury korygującej a prawo do obniżenia VAT

W trakcie dokonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, zdarza się, że zachodzi potrzeba wystawienia faktury korygującej, zmniejszającej wielkość sprzedaży. Prowadzący działalność gospodarczą przedsiębiorcy znają sytuacje, kiedy trzeba obniżyć cenę towaru, przyjąć zwrot towaru, zmniejszyć zakres wykonanej usługi.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy - VAT w usługach budowlanych

Ogólnie obowiązującą zasadą jest, zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. ze zm. , że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Przy czym jeżeli wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu od daty wykonania usług. Jednak od tej zasady istnieją liczne wyjątki, które dotyczą między innymi usług budowlanych i budowlano-montażowych.

Czy polisa OC jest kosztem uzyskania przychodu

Niemal każdy przedsiębiorca wykorzystuje do celów prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej samochód – czy to będący środkiem trwałym stanowiącym majątek firmy, czy też na podstawie różnych umów dzierżawy lub najmu – oraz opłaca przynajmniej polisę odpowiedzialności cywilnej. Czy wobec tego polisa OC jest kosztem uzyskania przychodu?

Powierzchnia mieszkania: sprawdzaj normy pomiaru

Przy kupnie mieszkania sprawdzaj technikę pomiaru jego powierzchni, gdyż przy niekorzystnych normach, cena 2-pokojowego mieszkania może być zawyżona nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Rozbieżności w pomiarach mogą dotyczyć np. tynków, ścian wewnętrznych czy skosów.

Czy zawsze jest konieczna tzw. kilometrówka

Generalną zasadą jest, że jeżeli samochód osobowy nie jest własnością podatnika, to wydatki związane z używaniem tego samochodu do celów działalności gospodarczej – jeżeli przekraczają limit „kilometrówki” (czyli przemnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr) – nie stanowią kosztów uzyskania przychodów (art. 16 ust 1 pkt 51 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o pdop – Dz.U. z 2000r , nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Gdzie szukać wymogów sanitarnych do otwarcia działalności gastronomicznej?

Osoba, która chce otworzyć firmę działającą w branży gastronomicznej musi liczyć się z tym, że konieczne jest spełnienie określonych warunków sanitarno-higienicznych przewidzianych przez prawo. Nad realizacją wynikających z nich obowiązków przez przyszłych przedsiębiorców czuwają stacje sanitarno-epidemiologiczne. Jakie to wymogi i gdzie ich szukać? Przeczytaj.

Wydatki na rzecz udziałowca jako koszty uzyskania przychodów

Wspólnik był członkiem zarządu spółki, natomiast z chwilą nabycia uprawnień emerytalnych zakończył pracę w spółce. Spółka powierzyła mu jednak pewne zadania (m.in. koordynacja inwestycji oraz programu rozwoju spółki, nadzór nad pracami, organizowanie współpracy z zagranicznymi inwestorami), ściśle związane z prowadzoną przez spółkę działalnością. W zamian za wykonanie tych zadań, wspólnikowi zostaną zwrócone wydatki (udokumentowane) poniesione na eksploatację samochodu służbowego, telefonu komórkowego, delegacje – czy wydatki te będą stanowiły koszty uzyskania przychodu dla Spółki?

Z zagranicą handluje się lepiej

Z najnowszych danych NBP o bilansie płatniczym wynika, że w czerwcu 2010 roku polski eksport towarów wzrósł o 28,6% względem analogicznego okresu w roku poprzednim.

Firmy eksportują więcej

GUS podał, że pierwsze półrocze br. cechuje się wynoszącym 4,78 mld euro deficytem handlowym. Jednocześnie eksport wzrósł względem tego samego okresu w roku poprzednim o 19,2%, a import o 17,6%.

Nie trzeba opłacać składek od części przychodów zleceniobiorców

Zleceniobiorcy zostali od 1 sierpnia br. włączeni do katalogu ubezpieczonych, którzy korzystają z prawa do zwolnienia od składek części osiąganych przychodów. Większość ekspertów uważa, że ze zwolnień tych mogą korzystać już od marca 2010 r., tj. od dnia opublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 16 lutego 2010 r. (sygn. akt P 16/09).

Promocja firm na portalach społecznościowych

13 milionów użytkowników na najpopularniejszym polskim portalu społecznościowym, 5 milionów polskich fanów amerykańskiego portalu i 9 milionów do podziału na mniej popularnych. Dzięki portalom społecznościowym Twoja firma może stać się rozpoznawalna wśród 27 milionów polskich internautów.

Świadczenia urlopowe - krąg uprawnionych

Pracodawca, który zdecyduje się na wypłacanie pracownikom świadczeń urlopowych, musi je wypłacić tym osobom, które korzystają z co najmniej 14-dniowego wypoczynku.

Mandaty za brak ewidencji sprzedaży na kasach fiskalnych

W ramach prowadzonej od początku wakacji akcji "Weź paragon" do końca lipca kontrolerzy skarbowi wystawili 7,5 tys. mandatów na prawie 2 mln zł.

Czy wiesz jak zaplanować szkolne zakupy?

Wrzesień tuż tuż. Do pierwszego dzwonka coraz mniej czasu, a przecież każdy uczeń musi być w szkole dobrze przygotowany! Oto rady, jak zaoszczędzić za szkolnych zakupach:

Jak ustawić automatyczne wyłączanie komputera?

Czasami zdarza się, że chcemy iść spać, ale nie zdążyliśmy pobrać pliku z Internetu, lub dziecko nigdy nie dotrzymuje słowa i zawsze wyłącza komputer długo po ustalonej porze. W pierwszym przypadku można zostawić komputer na noc, a w drugiej przymknąć oko i nie egzekwować wcześniej ustalonych zasad. Na szczęście istnieje możliwość ustalenia godziny automatycznego wyłączenia systemu. W systemie Windows 7 możemy w łatwy sposób ustawić odpowiednie zadanie.

Jak wzmocnić zbyt cichy utwór muzyczny?

Często zdarza się, że dźwięk zawarty w pliku mp3 jest zbyt cichy. Nawet, jeśli ustawimy głośność w odtwarzaczu lub głośnikach na maksymalne wartości, głośność nie jest zadowalająca. Aby wzmocnić głośność utworu mp3 warto posłużyć się odpowiednim programem.

Jak leasing operacyjny może pomóc w redukcji TCO?

Koncepcja TCO (Całkowite Koszty Posiadania Infrastruktury IT) jest powszechnie znana na rynku. Jest to model pomagający analizować bezpośrednie i pośrednie koszty wynikające z zakupu, instalacji i utrzymania środowiska IT w przedsiębiorstwie.

Codzienne zakupy z głową

Codzienne zakupy robi każdy z nas, lecz nie każdy kontroluje podczas nich zawartość swojego portfela. Często przez wybory, które robimy opierając się bardziej na emocjach niż na rozsądku, powodują, iż po powrocie do domu jesteśmy przerażeni sumą pieniędzy jaką wydaliśmy. Co zrobić, aby nie przyprawić się o zawał serca z powodu niekontrolowanych wydatków? Poniżej kilka prostych porad.

Ceny apartamentów znacznie wzrosną od 2011 r.

W 2011 roku ceny apartamentów mogą wzrosnąć o nawet kilkuset tysięcy złotych. Będzie to efekt objęcia podstawową stawką VAT, czyli 23% zamiast obecnie obowiązujących 7%, nadwyżki metrażu wynoszącej ponad 150 m kw. To samo dotyczy usług budowlanych. Czy w takim wypadku deweloperzy zrezygnują z budownictwa luksusowego?

Mity o zakładaniu własnej firmy

Powszechnie występujące stereotypy na temat zakładania własnej firmy mogą zniechęcić potencjalnych przedsiębiorców do planowanego biznesu. Niesłusznie. Dlatego przedstawiamy zestawienie najpopularniejszych mitów na temat prowadzenia biznesu, koncentrując się na jednoosobowej firmie.

Czy decyzje FED przestraszą inwestorów

Wczoraj po południu zastanawiałem się, co stanie się w sytuacji, kiedy FED zdecyduje się na niewielki krok, który nie zaspokoi oczekiwań części inwestorów. Zresztą, jeżeli wierzyć sondażom, to ta część była w niewielkiej mniejszości. Teoretycznie, każde działanie banku centralnego zmierzające do poluzowania ilościowego powinno przekładać się na osłabienie lokalnej waluty. I taka też była pierwsza reakcja rynku po godz. 20:15, kiedy światło dzienne ujrzał komunikat.

Fakty i mity o prowadzeniu własnej firmy

Jeśli myślisz o założeniu własnej firmy, zastanawiasz się nad zaletami i wadami takiej decyzji, wówczas porównujesz tę formę z pracą na etacie. Krótkie zestawienie faktów i mitów na temat prowadzenia biznesu pozwoli lepiej skonfrontować wspomniane formy pracy.

Czy prowadząc działalność wszystko wliczymy w koszty

Często  spotykamy się ze stwierdzeniem, że prowadząc własną działalność gospodarczą praktycznie wszystko możemy „wrzucić w koszty”. Ale czy w tym przypadku mamy do czynienia z faktem, a może raczej kolejnym mitem towarzyszącym zakładaniu własnej firmy?

Duże firmy będą inwestować

Jaką rolę pełnią w wypracowywaniu PKB duże firmy? Znaczną, bo z ich działalność powstaje prawie jedna czwarta całego PKB. Czy duże firmy przyspieszą gospodarkę po kryzysie?

Finanse przedsiębiorców będą bezpieczniejsze

Jak ustalić przychód pracownika z tytułu abonamentów medycznych

Zatrudniamy kilkudziesięciu pracowników. W ramach wykupionego pakietu pracownicy mają zapewnioną opiekę medyczną wynikającą z przepisów prawa pracy oraz pakiet dobrowolnych świadczeń opieki profilaktycznej. Po uchwale NSA z 24 maja 2010 r., która dotyczy opodatkowania abonamentów medycznych, mamy problem – w jaki sposób ustalić wartość przychodu pracownika, jeżeli za usługi medyczne płacimy co miesiąc jedną kwotą na podstawie wystawionej faktury?

Czy pozwy zbiorowe są zagrożeniem dla firm

Od 19 lipca 2010 r. pojawiła się możliwość wnoszenia pozwów zbiorowych. Wielu przedsiębiorców upatruje w instytucji pozwu zbiorowego istotnego zagrożenia swojej sytuacji. Warto przyjrzeć się polskim regulacjom, czy faktycznie stanowią one tak istotne zagrożenie oraz czy przedsiębiorca będzie bezradny wobec roszczeń zgłaszanych w tym trybie.

Osoby prowadzące działalność na własny rachunek z prawem do urlopu rodzicielskiego

Osoby prowadzące działalność na własny rachunek oraz ich partnerzy uzyskają lepszą ochronę socjalną, w tym po raz pierwszy – prawo do urlopu macierzyńskiego.

Duże firmy chcą inwestować

Prawie 80 proc. dużych firm działających w Polsce zamierza w najbliższych dwóch latach inwestować. Prawie 40 proc. z nich nie planuje brania na ten cel kredytów, bo będzie wykorzystywać własne środki - wynika z badań PKPP Lewiatan i firmy Deloitte.

Rodzina na Swoim - najciekawsze statystyki

Program rządowych dopłat do kredytów hipotecznych Rodzina na Swoim wciąż budzi wiele emocji. Gdzie udzielono więcej kredytów z dopłatą, a gdzie mniej? Kto zaciąga kredyt w ramach programu i jakie szykują się zmiany? Niedawno Bank Gospodarstwa Krajowego opublikował statystyki programu. Open Finance wybrał kilka najciekawszych, które przedstawiło poniżej.

Więcej niż leasing, czyli wynajem długoterminowy

Wynajem długoterminowy (Full Service Leasing, FSL) jest jedną z najbardziej dynamicznych usług finansowych, zarówno w sensie rozwoju rynkowego, jak i możliwości, jakie daje klientom. Jest to bowiem połączenie klasycznego finansowania pojazdu poprzez leasing (ze wszystkimi korzyściami podatkowymi) z szeregiem opcji serwisowych.

Leasing, czyli używać zamiast posiadać

Leasing to rozwiązanie finansowe zarówno dla małych czy średnich firm, które dopiero rozwijają skrzydła, jak i dużych firm o sporym potencjale rynkowym.

REKLAMA